Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia mea a fost o minciuna? (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

"nu te astepta sa te lase in pace, indiferenta ta (jucata sau nu, nu importa) e ca o soda caustica turnata peste orgoliul lui. daca te agatai ca raia de el, sau plangeai tacut, ar fi fost bun si impaciuitor si darnic si nobil, hranindu-se -de fapt- din induiosatoarea ta iubire. da' tu, nepasatoareo, ce-ai facut?! tztztztz, urat, urat, sa-ti vezi de viata ta, sa-ti schimbi centrul gravitational (el!). pai e mumos, maica?" Aoleu, probabil din cauza asta ma ataca (verbal) cand ma prindea. Pentru ca eu i-am intors spatele in intregime, si nu am mai dat 2 bani pe el.Probabil ca de asta urla la mine si imi spunea ca nu sunt buna de nimic, ca doamna este de 1000 de ori mai buna, ca este fericit si se bucura ca a scapat de mina. Eu pe omul asta nu l-am vazut niciodata nervos cat am fost casatoriti, niciodata nu m-a jignit, dar acum este ca o furtuna.Scoate foc pe nari. Nici astazi copiii nu au vrut sa isi deschida telefoanele sa vb si sa se intalneasca cu el. Probabil ca acum este deja transformat in balaur. anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In fine, eu nu mai inteleg nimic...scopul amandurora e de fapt razbunarea, unul pe celalalt? sau cum sa-l faca pe celalalt sa turbeze mai repede? Hoppe, copiii vor copia atitudinea ta fata de fostul tau sot. Poate pe moment o sa fie ok, insa gandeste-te ca vor ajunge candva cand vor privi chestia asta ca un mare deserviciu. Daca nu puteti sa va intelegeti ok, asta e. Insa tu sa fii impacata ca ai facut tot ce a depins de tine. Nu e usor pentru doi baieti sa ramana doar cu mama. Dupa parerea mea nu e timp pentru lupta de orgolii si indiferente...care oricum nu-si au nici un rost, cata vreme oricum v-ati despartit, oricum nu se mai schimba nimic intre voi, oricum nu conteaza astea in viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, nici eu nu inteleg ce se intampla.Dar stiu un singur lucru.M-am retras in carapacea mea si imi vad de treaba.Spune-mi, tu cum ai fi procedat cu un om care te-ar fi jignit continuu? Sa nu imi spui ca acceptai si ai fi inchis ochii. Iar in privinta copiilor, scuza-ma, daca se purta frumos cu ei, nu cred ca si-ar mai fi inchis telefoanele.De multe ori nici nu imi mai povestesc ce vorbesc cu tatal lor.Imi spun ca nu vror sa ma supere.Tu ce intelegi de aici? De ce dupa ce vorbesc cu el sunt intorsi pe dos? de ce, cel mic se supara asa de tare, incat de cele mai multe ori face urat? Sa inteleg ca vina mea este ca nu am acceptat sa ma faca in toate felurile cand vorbeste cu mine? De ce crezi ca sunt asa de vinovata ca l-am exclus total din viata mea? Nu uita, copiii sunt singuri acasa toata ziua, au tel mobile,nimeni nu ii opreste sa vb cu el.Chiar crezi ca el nu are o vina in asta? Chiar este un Dumnezeu caruia trebuie sa i se accepte totul? Unde vezi tu razbunare din partea mea? Ce ii fac eu? Pur si simplu m-am dat la o parte. Nu ii zic, nu ii fac nimic.Sunt de condamnat? M-a ranit asa de tare,incat foarte greu am reusit sa ma impac cu situatia, sa suport schimbarile. Daca i-as fi permis sa ma suceasca si rasucceasca pe toate partile in fiecare zi, astazi poate nici nu mai scriam aici. Asa am putut eu sa rezist la tradarea lui, la faptul ca a stricat copilaria baietilor.Nu il cunosti, nu stii ce fel de om este. Vreau sa te intreb, fostul tau sot, in afara de pensia alimentara, mai face alte lucruri pentru copilul lui? Fostul meu sot, nici macar un kg de fructe nu le-a dat din februarie incoace.Am mai vb pe tema asta, candva. Si cred ca nici nu prea are voie sa mai plece de acasa dupa pofta inimii lui. Asa ca, nu este mai bine fiecare cu ce si-a ales? anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina Iulia nu este singura care gandeste asa. Oricat de indreptatita te crezi acum sa te comporti asa, cred ca in adancul sufletului tau stii si tu ca gresesti enorm fata de copii. Justificarile tale fara de sfarsit imi confirma asta. Reactia lor ti se datoreaza in mare parte, si cred ca stii asta. Pari o femeie inteligenta... Daca continui sa le mai repeti mult ca le-a stricat copilaria o sa ajunga sa fie adevarat. PAcat de ei. Copiii tai puteau sa aiba o copilarie fericita in ciuda tradarii fata de mama. Ar fi fost un moment greu din viata lor dar care s-ar fi putut depasi. Ai vrut ruptura totala, ai obtinut-o... Parerea mea. Cat priveste "nu le-a luat nici un kg de fructe", eu simt ca lucrurile nu stau chiar asa. Dar el nu e aici sa-si expuna punctul de vedere, asa ca ramane un ticalos in ochii tuturor. S-ar putea sa fie o reactie a lui impotriva ta - ii interzici accesul la copii, nu te sustine material, caci este singurul lui mijloc de presiune asupra ta. Sau s-ar putea sa fie ca urmare a faptului ca ai pastrat casa, mobilele, masina la care el plateste creditul etc. Poate ma insel, dar atata timp cat nu aud si versiunea lui, eu una ma abtin sa-l consider un ticalos caruia nu-i pasa de copiii lui - si asta bazandu-ma pe ce ai scris tu de-a lungul timpului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hoppe, eu n-am scris mai sus ca sa te superi tu pe mine, doar stii cat mi-esti de draga! [flo] Uite, daca tu esti convinsa ca ai facut tot ce se putea, pai asta e suficient. Si eu am avut o perioada in timpul divortului in care l-am evitat total, si la fel de nemultumit si contrariat si razboinic era...si cam la fel si eu, un arici. Uf, bine ca a trecut, nici nu vreau sa-mi amintesc. Un divort este foarte traumatizant, pe moment risti sa-ti pierzi mintile, comportamentul amandurora se schimba la 180 grade. In timp lucrurile se linistesc daca ai puterea sa dai la o parte trecutul. Totusi...mai aveti partajul de facut. Trag nadejde ca vei fi cat de obiectiva vei putea (adica vei proteja drepturile baietilor prin a lupta la maxim pentru ele, sa le obtii! asta chiar conteaza.) Eu sper ca dupa partaj, apele sa se linisteasca cu timpul. Indiferent ca ai sa comunici cu el sau nu, sa-si gaseasca o cale sa poata comunica cu baietii si sa le fie cat poate el de tata in continuare, si cat au nevoie ei. Desi fara suportul tau, va fi foarte greu. Nu ma intreba de pensie alimentara...din punctul meu de vedere astea-s amanunte, cata vreme eu muncesc si pot sa-i asigur fetei tot ce-si doreste. Pe mine m-au interesat mai mult sentimentele si interesul lui fata de copil, si astea exista din belsug. Poate daca nu era asa, cu totul altfel stateau lucrurile, si-mi rabufnea si mie supararea pe forum...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am saturat sa tot repet ca omul asta a devenit peste noapte de nerecunoscut.Foarte rau si taios.Nu a fost asa, dar acum asta este situatia. Nimeni nu stie prin ce am trecut si prin ce trec, cat am luptat si cat mai lupt. Nu permit nimanui sa ma faca mincinoasa, atata timp cat muncesc zi lumina ca sa le asigur copiilor tot. Da, in prezent, singura contributie a fostului sot la cresterea copiilor este pensia de intretinere.Si atat! Restul, inclusiv meditatii, sport, le platesc singura. Si tot pentru cele care isi permit sa presupuna fara sa cunoasca situatia, singura imi achit creditul si masina.Ca sa pot face asta am luptat pana am obtinut un servici care sa-mi asigure tot.Da, acum ma descurc, am serviciul potrivit.Mi-am atins si scopul asta. Adina, masina deja am trecut-o pe numele meu, deoarece a considerat ca am contribuit mai mult de jum la achizitionarea ei. Nu imi fac probleme la partaj, nu are cum sa nu iasa bine.Am acte care ma ajuta foarte mult.Am sanse sa imi recuperez tot ce am avut dinainte de casatorie, iar din ce am realizat impreuna cam jumatate.Sincer, eu vreau doar sa se termine, chiar nu ma mai intereseaza cum si in ce fel. S-a batut joc de mine 15 ani.A vrut sa-si bata in continuare joc strmtarandu-ma financiar. A mizat prea mult pe banii din buzunar, si a uitat de omenie si respect. Avmaria, putin imi pasa de ceea ce crezi, consider ca nu trebuie sa iti dau nicio explicatie in plus atata timp cat vad ca tu stii totul, in orice caz, cred ca ar fi fericit sa stie ca cineva ii da dreptate si este de acord cu ceea ce a facut.Esti printre putinii, nici macar parintii lui nu l-au iertat. Si, cine vrea sa vada cum este, il/o poftesc sa vada cum este sa cresti singura doi copii, fara niciun ajutor, cu servici de la 8 la 19 seara. Pe urma mai discutam.Am zis singura, fara bunici, bone, unchi sau vecini. anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Daca continui sa le mai repeti mult ca le-a stricat copilaria o sa ajunga sa fie adevarat. PAcat de ei. Copiii tai puteau sa aiba o copilarie fericita in ciuda tradarii fata de mama" Avmaria, de unde stii tu ca eu le repet ca le-a stricat copilaria?Poate te inseli.De gandit gandesc asa, dar de spus.....nu crezi ca exagerezi? Pe mine m-a tradat in prima faza. Acum nu mai are nimic cu mine, s-a terminat de mult capitolul asta. Dar urmeaza faza a doua, tradarea copiilor. Cam ce crezi tu ca a simti copilul meu cand a vorbit cu tatal lui la telefon si a auzit vocea copilului doamnei? Cam ce crezi ca au simtit copiii cand o saptamana intreaga au facut planuri la telefon, cu el, sa mearga la munte pt 2 zile, ca apoi in ultimele minute sa contramandeze totul? OK, am inteles. Dupa parerea voastra, femeile chiar si dupa divort, trebuie sa inghita totul, sa se comporte exemplar, doar ca sa fie bine pt domnul. Nu conteaza daca domnul prin ceea ce face, seamana numai jigniri si furtuna. Imi pare rau, am trait aproape 16 ani in minciuna, dar acum vreau sa traiesc doar cum imi place mie, cu adevarul pe masa. Cine nu ma respecta, nu are ce cauta in preajma mea. Eu sunt multumita ca am depasit faza in care doream sa termin cu viata asta. Cred ca acest topic ar trebui inchis. anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca parerea mea conteaza, insa eu sunt foarte, foarte mandra de ceea ce ai reusit sa faci. tocmai pentru ca am avut contact cu multi scorpioni si, mai ales, pentru ca ma stiu pe mine, cu bune si -atentie- cu rele, tocmai de-aia. stiu un lucru esential: ce scoate un scorpion pe gura, cand e ranit, face ca armele chimice, biologice samd sa para apa de ploaie. si aici nu vorbesc de cuvinte grele, otrava poate veni si cu maniere impecabile. nu stiu, zau, unde-i filonul de rautate din care scorpionul isi trage "apararea", insa, daca n-ati avut de-a face cu asa ceva, nu incercati sa evaluati situatia. un om normal, cu o mare plaja de toleranta, nu poate da ignore. trust me. faptul ca hoppe a ramas civilizata si nu i-a ingradit accesul la copii mi se pare o dovada de echilibru demn de lauda! hoppe, ai toata admiratia mea! nu mi-ai zis daca am ghicit bine identitatea persoanei Luana si Hora Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte” (Juan Ramon Jimenez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

schema de functionare, dupa parerea mea, cel putin, e cam asa: daca, in viata de zi cu zi, poate da dovada de mult mai mult bun-simt si ingaduinta decat majoritatea semenilor, poate fi mai pacifist decat altii, mai tot ce vrei tu, ei bine, in momentele tragice din viata, cand existenta lui risca sa se schimbe, datorita altcuiva, atunci fugi mancand pamantul, nici la capatul lumii nu esti in siguranta (acum ca e vorba de otrava din gura lui sau de agresivitate fizica depinde de o gramada de factori formatori, da nici una nu-i de gluma!) ideea de a face frumos de dragul copiilor o fi ea buna, insa eu nu m-as simti in stare. si, sa fim seriosi, cate din fetele care au trecut prin momente urate in casnicie au fost ca la carte? de regula, dupa ce-a trecut, iti dai seama ca asa trebuia se te comporti si propovaduiesti acest comportament. insa eu n-am auzit de femeie nefericita care sa nu devina acida si plina de reprosuri. io cred ca nu exista. parerea mea. oricum, detasarea de care ai fost capabila e cea mai civilizata solutie. Luana si Hora Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte” (Juan Ramon Jimenez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...