Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia mea a fost o minciuna? (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui hoppe
Sa stii ca am impresia ca s-a casatorit fortat, santajat. Nu stiu de ce, dar cred ca povestea este mai adanca decat cred eu. M-a intrebat un prieten daca macar banuiesc prin ce a trecut si prin ce trece fostul meu sot!?!Ca a avut probleme .....
Anna, treci prin ceva foarte greu dar incearca sa privesti realist lucrurile, nu te lasa derutata de sentimentele tale: nici un barbat "santajat" nu si-ar lasa sotia si doi copii pe care ii iubeste; Ceea ce ai observat tu este un barbat cu inima impartita intre noua iubire din viata lui si copiii sai care au avut si au un loc important. In zilele noastre divortul nu e cea mai mare tragedie ce i se poate intampla unei persoane, incearca sa ai cu el o relatie normala si civilizata, probabil ca si el vrea o comunicare intre doua persoane adulte in calitatea lor de parinti(de asta te si suna, cred eu). Tu spui ca oricum copiii au telefone mobile si ca asta ar rezolva totul, insa sunt multe decizii care ii privesc ce trebuiesc luate de parinti. [url="http://www.youtube.com/watch?v=tuZhAELnp5M&feature=user"]Pictures and sounds[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

hoppe,tu simti nevoia sa te deascarci aici pt ca e inca proaspata toata poveste asta.... atunci cand o sa ajungi la un echilibru cu tine nu o sa-ti mai pese de nimic....nici ce zice x, nici ce face y, nici ca te suna la tel. pe tine si nu pe copii... esti inca "prinsa" de el chiar daca acum e casatorit si e normal sa fie asa pt ca ati fost impreuna atata vreme si aveti copii impreuna... parerea mea e ca tb sa rupi orice forma de atasament vis-a-vis de el si sa-l privest doar ca pe tatal copiilor tai... sa incepi sa poti avea discutii normale legate de copii pt ca nu o sa poti sa-l ocolesti la infinit! si nu mai asculta ce-ti spun prietenii despre marile lui suferinte[alcool] ... nu mai gandi ca a fost fortat sa se insoare..ce l-a dus legat la ofiterul starii civile?! i-a pus cineva pistolul la tampla?! e cumva minor si nu stie ce face?! stia f bine ce face cand s-a cuplat cu individa,cand a ales-o pe ea,cand a lasat copii... in fond explicatia e f simpla....nu tb sa cauti raspunsuri...nu te mai iubea si gata! viata merge inainte cu sau fara el...si daca nu lasi trecutul in urma o sa fie greu sa o iei de la capat cu cineva care merita... nu poti trage talanga dupa tine ca suna urat [:D] [pup] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui hoppe
Sa stii ca am impresia ca s-a casatorit fortat, santajat. Nu stiu de ce, dar cred ca povestea este mai adanca decat cred eu. M-a intrebat un prieten daca macar banuiesc prin ce a trecut si prin ce trece fostul meu sot!?!Ca a avut probleme ..... Fii serioasa, Hoppe ! Ai auzit tu in viata ta de vreun barbat care s-a casatorit "santajat" ??? Eu una am auzit despre (multi) barbati care s-au casatorit in momentul in care au lasat gravide partenerele...dar nici aici nu poate fi vorba de santaj (sarcina fiind doar de un catalizator de reactie [:D]) pt simplu fapt ca sint destui care nu se casatoresc cu "gravidutzele" ! Vad ca-i cauti scuze si acum ,explicatii stiintifico-fantastice pt. tot ce s-a intimplat... Vei putea merge mai departe si vindeca abia dupa ce vei putea accepta realitatea (care e foarte dureroasa pt tine,din pacate) iar aceasta e clara, ti-au mai spus si altii aici : nu te mai iubeste pe tine ci pe ea, care a devenit si noua lui sotie ! Te-ai gindit ca poate ea e insarcinata acum si poate de aia au grabit cununia ? Oricare ar fi motivul, santaj nu e in nici un caz ! Parerea mea. Oricit de greu iti vine, eu am impresia ca oamenii astia chiar se iubesc. Lasa-i in plata Domnului ,reorienteaza-te,indeparteaza-te de trecut si priveste cu incredere viitorul ! Pt ca nu se poate nega si partea buna a intregii situatii : vei cunoaste alti barbati,vei putea "alege" din nou (sa speram ca vei face o alegere mai norocoasa de data asta) te vei indragosti din nou, vei simti "fluturashii" in stomac din nou...si apoi,cine stie ce surprize iti va oferi noua ta viata ??? Priveste cu incredere si speranta in viitor si roaga-te tot timpul ! Dumnezeu te va indruma din nou catre fericire ! Mult noroc ! Aprilie When there is nothing left but God, that is when you find out that God is all you need ! If you want to learn to love better, you should start with a friend who you hate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi apre rau ca am pomenit de santaj deoarece nu pot sa va dau toate datele.Eu ma gandeam la cu totul altceva. Eu mi-am luat gandul de la el de mult.Inca ma doare tradarea lui, dar m-am impacat cu situatia. Sunt cam doua luni de cand am refuzat sa mai vorbesc cu el si sa il mai vad. Ma otravea cu vorbele si cu sperantele lui mincinoase.Venea si spunea sa lasam timpul sa ne vindece, ca nu stie inca pe ce drum sa apuce, ca avem toate sansele sa refacem totul.Pe urma o lua razna......si tot asa.Nu mai rezistam.Mereu eram in asteptare.Si nu puteam sa ma gandesc mai departe. Parca Dumnezeu mi-a dictat sa ma rup de el cu mult inainte sa aud ca se insoara. Intr-un fel insuratoarea lui nu m-a durut prea tare, dar, recunosc, am fost uimita.Si imediat in sinea mea m-am simtit eliberata.A fost ca o usurare a situatiei mele. Nici acum nu ma lasa in linistea mea.Tot suna, tot vine la copii cand are chef.Cum am mai spus, nu ma deranjeaza legatura lui cu copiii,dar mi se pare absurda ideea lui de a ne intalni si de a sta de vorba.Chiar nu am ce sa mai discut cu el.Nu acum.Ma simt bine asa cum sunt si nu am chef sa aud jignirile lui (niciodata nu se abtine). Cand am luat hotararea sa nu ii mai raspund la telefon, a avut grija sa imi ceara sa nu ma mai plimb, sa stau acasa cu copiii, ca imi neglijez copiii, ca el nu este de acord sa plec cu masina in Bulgaria, ca nu sunt in stare.Mereu imi da cu parul in cap, se simte bine numai cand ma face sa ma simt un gunoi. Ce as putea sa discut cu el in asemenea conditii? anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Anna, Ex-ul te va rani si umili numai in conditiile in care tu ii permiti sa te afecteze vorbele lui. Iti poti permite luxul sa-i spui ca nu-ti pasa de parerea lui si chiar sa nu iti pese. Te cunoaste si vrea sa te faca sa suferi si sa te simti umilita pentru ca tu ai indraznit sa divortezi de EL si sa-l faci de bacanie in fata cunoscutilor. Eu cred ca de aici si casatoria grabita, o reparatie a onoarei pierdute. Dar destul despre EL. Acum numai despre tine si copii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Credeam ca a venit in sfarsit, o vreme mai buna! Dar cred ca m-am inselat. Nu mai suport. Toata ziua suna copiii, se duce la scoala, sta pe mess continuu pana noaptea tarziu, vine in lipsa mea acasa....nu asa! Vreau liniste.M-am saturat sa ii simt umbra si sa ii aud glasul mereu in casa.Prea este prezent in casa!Pur si simplu este mereu prezent! Astazi a certat copilul ca de ce nu l-a informat pe unde ne ducem sa ne plimbam sambata si dumin. Imi vine sa o sun pe cucoana si sa o intreb de ce naiba nu are grija de sotul ei, ca ma deranjeaza prea mult! (Ideea asta imi surade tare mult!) Nici nu vrea sa ia in seama hot judecatoreasca.Mi-a spus ca face doar ce are chef, nu respecta nimic. Incearca sa apropie copiii de cucoana...dar copiii resping aceasta idee.Iar el insista. Cand se vor termina toate astea? E bine pt copii sa fie tot timpul cautati de el? In felul acesta ei pot accepta realitatea?Cum sa-si revina? Cel mic i-a spus in fata ca nu il poate ierta, pt ca seara in loc sa stea cu el sta cu copilul doamnei. Iar fostul tot insista. Imi este teama ca vrea sa-mi ia copiii.A inceput sa le faca fel si fel de cadouri.Le-a luat ghiozdane de cate 5 mil, plus mobil.Dar ce era necesar a lasat tot pe umerii mei. Nu stiu, dar parca a inceput sa faca presiuni asupra lor.Vrea sa stie totul, sa i se ceara parerea.Nu asa, nu hoteste, nu cu forta! Cred ca acum sunt prea nervoasa.Poate nu sunt corecta. Dar m-a scos din sarite un lucru....nu recunoaste ca a avut o rel cu doamna de atata timp, umbla cu minciuni printre cunoscuti si rude, spune ca am divortat si ca , vezi doamne, a fost si el nevoit sa se combine cu cineva, ca doar nu statea singur.Si ce repede s-a insurat, asta cum explica? anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrea sa ma forteze sa vb cu el si sa il accept in preajma noastra. Nu se poate, pt ca ne-a ranit prea tare.Dar, ce conteaza? El sa se simta bine. Eu nu am mai vb si nu l-am mai vazut din iunie-iulie. L-am sunat doar sapt asta, cand am aflat ca este in casa la mine (traiasca vecinii!), si cand l-am rugat frumos sa plece pt ca nu mai are niciun drept acolo.Era f ofticat.Ma forteaza sa iau masuri. Este uimit ca nu mai ascult de cuvantul lui.E ceva nou pt el. Dar, mi-am revenit, si nu mai vreau sub nicio forma sa mai sufar pentru un tradator. Nu mai exista loc pentru el, pentru tot ce a facut din viata mea si a copiilor, pentru chinul la care ne-a supus un an jumatate, nu am decat dispret si desconsideratie. Si mai ales pentru faptul ca, copiii mei nu mai au o copilarie fericita!Le lipseste foarte mult viata alaturi de tatal lor! Poate sa dea o mie de tel, nu mai este cum a fost pt ei. anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hoppe, [flo] Ai putea sa-ti imaginezi ca va veni o zi in care il vei considera cel mai de pret aliat in educatia copiilor? Cea mai importanta persoana, prima la care vei suna, cand vei avea nevoie de un sfat? Persoana care va lasa totul balta cand il vei suna sa-l rogi ceva pentru unul din copii? Cea mai importanta persoana de sex masculin care conteaza cu adevarat pentru copiii tai? Ei bine, clipa aia poate fi oricand...insa depinde doar de tine, si de momentul cand vei fi vindecata complet. din momentul in care vei intelege ce este important: ca v-ati despartit, si nu motivele ce-au dus la despartire, ca sunteti amandoi parintii copiilor - si nu doar tu, iar celalalt un tradator...cand vei vedea lucrurile altfel decat le vezi acum. din punctul meu de vedere el, ca tata, este foarte ok. altul de mult si-ar fi luat cu totul talpasita, incurajat de faptul ca mereu a fost gonit cand a dorit sa-si vada copiii. exemple din astea sunt cu miile. Poate candva, in timp, vei putea sa gandesti altfel. Iti doresc din tot sufletul asta. [flo] Si-i mai doresc si lui, multa, multa tenacitate. Pentru ca ii trebuie al naibii de multa, sa tot fie dat afara pe usa si sa intre pe geam, din dorinta de a-si vedea copiii sai. Sa nu ma intelegi gresit, te inteleg perfect, dar pana la un punct. Mult timp nici eu nu am fost in stare sa separ relatiile, sa nu-l privesc ca un fel de tradator...insa niciodata nu i-am limitat in vreun fel accesul la copil, dimpotriva, l-am incurajat. As fi facut-o doar intr-un singur caz: daca mi-ar fi cerut-o copilul meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, Adina, dar nu pot sa il accept in preajma noastra atata timp cat jigneste, cat imi face greutati (nu am povestit aici) cat se poarta urat cu mine si le vorbeste urat copiilor de mine. Am sa-l accept doar atunci cand il vad calm, cand o sa invete sa nu mai minta, cand o sa inteleaga ca trebuie sa ma respecte. Pana una alta, traieste numai in minciuna.Minte copiii si asta nu suport. Cand o sa fiu convinsa ca a inteles sa nu se mai ascunda dupa altii pentru faptele lui, cand o sa fie demn si corect, da, atunci poate o sa devenim prieteni. anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, eu nu stiu cum a fost la tine, si nu stiu cat ajutor ai pt cresterea copilului.Si nu stiu daca, dupa divort, te-a lasat intr-o situatie aiurea, situatie creata de altfel de amandoi, dar apoi sa te descurci singura. Eu imi cresc copiii singura, nu am niciun sprijin, ma lupt singura cu totul.Asta nu ar fi nimic. Dar, dupa ce a plecat, m-a lasat cu multe probleme financiare, pentru care nu se simte responsabil. Mai mult, de aproape un an ia banii pe chirie (casa proprietate la amandoi) si refuza sa imi dea jumatate.In conditiile in care are salariul de 10 ori mai mare ca mine.Cum ma simt eu, cand stiu ca ceea ce imi revine mie si copiilor duce la noua lui familie? Nu vrea sa imi dea de ofticos.Cu banii astia cred si eu ca isi permite sa faca mofturi si placeri la copii (ex: ghiozdan-5 mil).Dar, asa, ca observatie, mereu le ia numai aiureli, nimic din ce ar avea nevoie. Am fost de acord in prima faza sa nu imi dea banii de chirie dar sa-mi plateasca leasing-ul. Si, inainte de concediu, ma pomenesc cu somatie...domnul nu a platit nimic din aprilie.Am fost nevoita sa achit 4 facturi dintr-un foc. Am plecat in concediu cu o alta masina.Pana in ultima clipa m-a mintit ca imi da procura ca sa pot parasi tara, ca sa imi zica in final ca el nu este de acord sa mearga copiii cu mine, ca au viata in pericol dc conduc eu!!! Ca sa nu mai spun ca ma jigneste in continuare, simte o placere deoasebita sa ma faca sa ma simt un nimic. Iar in plus, minte....minte si iar minte! Tu ai putea sa fii prietena cu el? Practic, cand da in mine,da in copii.Asa tine el la copii, facandu-mi greutati? Cu cat imi face greutati mai mari, cu atat le ofer copiilor mai putin. Mi-a spus in fata, ca asteapta sa ma duc la el si sa-i cer. Asta nu este umilire? Eu nu vreau nimic in plus de la el, doar drepturile copiilor. Mai nou, nu vrea partaj, cica este bine asa cum este.Cred si eu, ca doar ii intra mii de euro pe an in buzunar din inchirierea casei. Conform gandirii lui, numai el are drepturi.Noi suntem niste prosti, trebuie sa ne multumim cu strictul necesar, nu avem nevoi (tocmai ce s-a intors din luna de miere, din america). Tie ti se pare corect? anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...