Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia mea a fost o minciuna? (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Hai sa-ti dau un exemplu de greseala pe care nu mai am de gand s-o repet [:D]: am mizat foarte tare pe faptul ca era indragostit nebuneste de mine. (de altfel de asta am si acceptat sa ne casatorim, el a insistat foarte tare,ii era frica "sa nu ma piarda").

 

Am trecut cu vederea faptul ca avem mod de viata diferit, pasiuni diferite, placeri diferite. Pentru ca el isi schimbase radical viata, orbit de sentimente.

 

Rationala fiind, mi-am zis: ce poate fi mai sigur decat asa ceva? Un om care sa-si dea si viata pentru tine...este o casnicie sigura.

Ceea ce nu am luat in calcul este faptul ca un om poate sa iubeasca, dar nu la infinit. Si ca dragostea asta trebuie alimentata cumva. Si ca nealimentata, ea dispare, dar lasa urme adanci si frustrari foarte mari pentru cel ce a iubit.

 

Cand am divortat, eu eram socata de uimire si de durere, si el imi falfaia ca argument chestia asta: ca el m-a iubit enorm si ca eu nu l-am iubit, si eu nu intelegeam de ce se ascunde sub un asemenea pretext, cand el m-a inselat...

imi falfaia ca pretext ca el e tanar si ca nu am umblat impreuna in baruri si discoteci (ei bine, asta asa e, nu sunt eu genul) - da, pai el chiar asta isi dorea, eu trebuia sa iau in calcul treaba asta...ca renuntarea lui la o astfel de viata se datora strict sentimentelor de atunci, si ca undeva in timp o sa iasa la suprafata asta, ca uleiul...

 

In fine, sunt multe. Din fiecare argument de-al lui am invatat cate ceva. Cred ca si el a invatat la fel de multe din povestea noastra. Nici nu stiu daca as putea sa spun acum ca-mi pare rau ca m-am maritat cu el, pentru ca asa a aparut fii-mea in viata mea, dar ma intreb daca viata mea n-ar fi fost altfel daca as fi stiut sa aleg pe alte criterii...pe criteriile de acum. Dar in fond ce conteaza? Parca am mai zis ca important este viitorul, ce a fost a fost, si fiecare trebuie sa-si traga invatamintele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

hoppe ti-am citit povestea, iti doresc sa fi la fel de tare ca si pana acum

dumnezeu sa va binecuvinteze pe tine si copilasii tai

numai bine[flo][flo][flo]

 

 

"daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." R. TAGORE

florina, mamica lui thierry si dara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina....ai dreptate,si mie imi vine mai usor sa zic "nemernicul..ce mi-a facut.." dar din pacate ....si eu m-am bazat pe faptul ca ma iubea enorm,si am uitat sa mai tin cont si de ce dorea el cu adevarat,fiind firi diferite...Ai perfecta dreptate..exact asta cred si eu..ca data urmatoare o sa stiu ce greseli sa nu mai fac(sper)..pt ca de cand cu lovitura asta am inteles si eu o gramada de lucruri despre mine..

 

Hope.........de fiecare data cand apare cate o situatie din asta care te termina trebuie sa te gandesti ca e doar o chestiune care va trece,e doar un moment care trebuie depasit..vorba Adinei..la un moment dat toate vor fi doar istorie..ce rost are sa te incarci negativ,iti faci rau..priveste lucrurile altfel..sa nu crezi ca vorbesc in necunostinta de cauza,e adevarat al meu nu m-a hartuit chiar atat de rau,noi nu am avut nimic de impartit(pt ca totul era al meu,el s-a mutat la parinti)la noi durerea a fost ca el s-a simtit atat de vinovat incat i-a fost tare greu sa-si suporte vinovatia si a preferat sa ma umileasca pe mine si durat mult pana s-a urnit din casa pt ca ii era rusine sa le spuna parintilor ca ne lasa balta ,si chiar si dupa ce a plecat a mai incercat o perioada sa se prefaca ca nu stie ce-i cu el (adica a mai aparut in casa noastra la ziua copilului si la inceperea gradinitei vrand sa-mi demonstreze ca el va fi alaturi de copil in momentele importante din viata asa cum a promis ;in rest il ia o data la doua saptamani la el acasa si imi da banii pt pensie chiar din prima luna in care aplecat desi dosarul pt divort abia ieri l-am depus....)

 

Ideea este ca nu are rost sa te gandesti la cum ai vrea tu fie lucrurile,sa te bucuri de faptul ca vine sa vada copii(chiar daca tu simti ca face asta din obiligatie sau alte motive stupide..stiu ce zici),sa te bucuri ca le ia lucruri scumpe....asta inseamna sa vezi partea plina a paharului.....si daca o sa reusesti sa vezi lucrurile asa o sa vezi ca multe altele or sa se aranjeze.nici nu o sa-ti vina sa crezi..

 

Nu conteaza cum crede el ca esti, tu fii buna si o sa vezi ca multe alte lucruri bune vor venii in viata ta.

 

Nu te mai gandii atat ca le-a facut copiilor un mare rau(desi le-a facut)..nu a gandit el toata treba asta ca sa le faca rau lor..asa a fost sa fie(asta vine tot din faptul ca tu ai fi vrut ca viata voastra sa fie frumoasa cum a fost)..dar vorba Adinei..trecutul nu-l mai schimbi,ocupa-te de prezent...si spune -ti in fiecare zi ca ,copiii tai sunt ok,sunt fericiti ca te au pe tine(si un tata care-i iubeste.chiar daca nu asa cum ai fi vrut tu),ca toate lucrurile astea rele care te dor acum vor trece ,ca e normal sa te doara acum si ca SIGUR va venii si ziua cand o sa intalnesti iubire adevarata.

 

Eu am inteles multe lucruri pe care inainte nu ar fi reusit nimeni sa ma faca sa le inteleg si desi uneori mai am tendinta sa cred ca nu e normal sa fie asa un lucru e cert si anume ca realitetea nu e aia care as vrea eu sa fie dar daca vezi partea buna a lucrurilor intotdeauna poti face ca realitatea ta sa devina asa cum vrei pana la urma.

 

Si mai cred ceva...ca exista iubirea aia care nu moare..probabil ca nu era el cel care sa-mi demonstreze asta!

 

 

 

Simona si David Mario

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi doresc decat atat, sa nu ma mai jigneasca! Sa nu mai fie atat de rau cu mine. Sa ma lase linistita, asa cum sunt acum. Cum apare parca arunca cu otrava.Cu orice pret vrea sa darame increderea pe care am recapatat-o in fortele mele. Incep sa apara rezultatele si la servici, si in viata de zi cu zi. Sa admita ca, da, ma descurc onorabil si fara el.El nu mai este buricul pamantului.Si eu sunt la fel ca el, si eu am forta.Suntem egali, chiar daca fiecare este pe drumul lui. Sunt convinsa ca peste ceva vreme o sa fim prieteni, dar acum este prea devreme. Inca ma trezesc dimineata si il caut....inca imi este dor de el. Daca nu pastrez distanta posibil sa cedez iar...Si nu vreau! Trebuie sa il uit, trebuie sa estompez amintirile din cei 16 ani de casnicie....trebuie sa rezist. Dupa ce iubirea pentru el se va stinge total, de abia atunci am sa pot fi prietena cu el.Imi doresc lucrul asta. Dar nu pot sa grabesc lucrurile, pot sa pierd tot ceea ce am realizat in privinta mea.Trebuie sa mai am rabdare, sa ma mai vindec nitel. Procesul de vindecare ar fi fost mult mai usor daca nu as fi fost atat de singura. NU zic ca nu ma descurc cu copiii, dar imi este foarte greu, sunt foarte obosita.Ajung tarziu acasa, de cele mai multe ori in jurul orei 20.Cate pot sa mai fac la ora asta?Dar le fac, asa cum pot.Si avem si admitere la liceu anul asta. Mai vreau timp....si multa liniste! anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Ica, sunt convinsa ca am sa reusesc! Am ajuns destul de departe si trebuie sa rezist, asa cum mi-am propus. Psihic a inceput sa imi fie bine si asta este prima batalie castigata cu propria mea persoana. Am suferit asa de mult incat, numai gandul ca as putea sa ma intorc in starea aia de hoas, ma face sa fiu si mai hotarata.
Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975
Hoppe, iti doresc putere sa treci peste tot [flo] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/pilaf_i/my_photos"] Noi [/url] Ce spui sa si infaptuiesti !
anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o perioada grea si trebuie sa o treci cum stii tu mai bine. Cuvintele grele dor si daca ti le spune cineva necunoscut, nu ai cum sa nu te superi. Putin cate putin timpul trece si nu te mai superi asa tare. In mod sigur el nu si-a revenit si mai dureaza. Eu am deschis mai multe subiecte cand ma incarcam maxim cu suparre:" Cum a putut as spuna asa?". Acum conteaza sa faci ce simti si cat mai multe bucurii pt tine. [flo][flo][flo] "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi avut parte de mai multe bucurii sigur mi-ar fi fost mai usor. Dar, pana una, alta ma lovesc la tot pasul numai de piedici.Si de lipsa de timp. Este greu sa faci de una singura ceea ce in mod normal ar fi fost facut de doi.Si, din pacate, tot asupra copiilor se rasfrange.Timpul petrecut cu ei este din ce in ce mai scurt.Si ma doare!
Citat:
citat din mesajul lui zepellina
Este o perioada grea si trebuie sa o treci cum stii tu mai bine. Cuvintele grele dor si daca ti le spune cineva necunoscut, nu ai cum sa nu te superi. Putin cate putin timpul trece si nu te mai superi asa tare. In mod sigur el nu si-a revenit si mai dureaza. Eu am deschis mai multe subiecte cand ma incarcam maxim cu suparre:" Cum a putut as spuna asa?". Acum conteaza sa faci ce simti si cat mai multe bucurii pt tine. [flo][flo][flo] "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...