Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum lupta un barbat sa-si mentina casnicia?


Recommended Posts

S-a vorbit mult despre femei, despre rolul lor intr-o casnicie, despre cum trebuie sa-si mentina casnicia, despre faptul ca trebuie sa-si faca sotul sa se simta BARBAT, sa iubeasca neconditionat, sa asigure armonia, echilibrul in relatie, sa se ocupe in cea mai mare masura de copii, de treburile casnice etc. Dar EI, barbatii ? Ei ce trebuie sa faca? Chiar nu trebuie sa lupte pentru casnicia lor ? La orice hop sau nemultumire sunt indreptatiti sa-si caute o amanta, ba chiar sa-si ia bagajul si sa se mute la ea? Toata responsabilitatea revine unei sotii intr-o casnicie? Numai ea trebuia sa lupte? Numai ea este vinovata de toate nemultumirile lui intr-o relatie? Sa vorbim si despre barbati.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu Toata responsabilitatea revine unei sotii intr-o casnicie? Numai ea trebuia sa lupte? Numai ea este vinovata de toate nemultumirile lui intr-o relatie?
Nu!Nu!Nu! Vorbesc din prisma casniciei mele,altele nu stiu,nu cunosc insa la noi TOTUL e 50%-50% De la copii pana la vasele murdare. Si sotului i se pare firesc,nu i-am cerut eu asta,nu ii cer sa faca nimic. Nu scriu aici sa il laud (desi merita [:D] ) ,eu si sotul meu suntem de parere ca ambii parteneri trebuie sa puna osul pentru a face relatia sa mearga si sa dureze. Give and take. El face baie copiilor,eu ii pregatesc un pahar mare de cola cu gheata sau bere rece,etc. Eu am grija de casa si copii,el seara imi maseaza picioarele (nu in fiecare seara [:D] ) si tot asa,exemple ar fi multe. Am gasit echilibrul impreuna si ne e tare bine,suntem amandoi multumiti si niciunul nu considera ca celalalt profita. Stefania&[url="http://family.webshots.com/photo/2916999070090848042OjDjLI"]copiii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamaluidavid[flo] Felicitari! Casnicia ta este una fericita. Eu m-am gandit la casniciile in care apar probleme si doar sotia se straduieste sa o mentina. El considera ca este datoria ei. Asteapta doar de la ea sa mentina echilibrul si li se pare normal.Ei se mentin in pasivitate si indiferenta. Iar atunci cand nu le mai convine, se simt nedreptatiti si spun replica : " Tu esti singura vinovata. Nu mai suport, mi-am facut valiza si am plecat la alta." Acea "alta" il primeste cu bratele deschise, crede tot ce ii spune el, inclusiv faptul ca fosta sotie a fost si este o zgripturoaica. Ba se cred mult mai superioare.... bietele de ele,nu stiu... cat de curand povesta se va repeta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coltofeanu multumesc! Poate o sa imi primesc rosii dar eu cred ca nu e neaparat ca istoria sa se repete.Ma refer in cazul in care "el" pleaca la "cealalta".(Si nu,pe al meu sot nu l-am furat de la nimeni,e doar parerea mea;asta ca sa nu las loc de interpretari) Exista vorba "cum il inveti,asa il ai" Daca femeia considera ca e datoria ei si numai a ei sa mentina casnicia,barbatul fericit,sa aibe grija de casa si copii si ce o` mai fi, apoi atunci si barbatul considera la fel si daca incepe sa scartie bineinteles ca ea e de vina,doar era DATORIA ei. Insa daca de la bun inceput se stabileste ca partenerii sunt EGALI si ce face unul poa` sa faca si celalalt (cu cateva exceptii:nascut copii,alaptat,etc [:D]) nu cred ca barbatul va mai da vina pe femeie atat de repede. Apar probleme? Discutam si le rezolvam impreuna ca doar de aia suntem CUPLU. Poate ma insel insa experienta de viata mi-a dovedit ca nu,sau poate oi fi fost eu extrem de norocoasa de am dat peste omul meu. Ca o mica paranteza. Cand l-am nascut pe David a vent mama aici sa ma ajute. Amndoua ocupate cu nu stiu ce,al meu sot vede vase murdare si incepe sa le spele. Mama socata la maxim:"Aoleoooooooooo spala M. vasele" Eu:"Da,si? mama:" Vaaaaaaai intru in pamant de rusine" Deci mama nu concepe ca un barbat sa spele vasele cu 2 femei in casa. Si sunt sigura ca multe femei inca gandesc asa,nu doar cele cu varsta inaintata. Stefania&[url="http://family.webshots.com/photo/2916999070090848042OjDjLI"]copiii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce te faci cand eu spal vasele (pana la exasperare)?[:D] Am trei fete in casa! Dezastru! Acum sunt plecate din localitate si pe bune ca este (mai) curat in casa, nu tu vase murdare, nu tu haine aruncate, bucataria este Ok, camerele sunt ordonate, cel putin pana in prima zi cand se vor intoarce. Dupa aceea (re)intram in "normal". Asa ca... e si pe invers valabil. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

toate bune si frumoase..da' ce te faci cand un barbat pune pe primul plan cariera?! si intr-un fel esti de acord pt ca asta inseamna pe langa cariera si confort material... mai ales la inceput cand nu prea ai de nici unele... nu ai inca o casa a ta si stai cu un copil intr-o garsoniera(de multe ori cu chirie),nu ai masina(si e atat de necesara mai ales cu un copil).... nu ai parinti(socrii sunt departe si daca ar putea totusi sa te ajute nu au cum dat fiind faptul ca stai inr-o garsoniera) sa te suplineasca cand iti vine sa te urci pe pereti de atat stres...nu prea ai bani nici de bona ca banii ii strangi pt apartament.... cum poti sa faci ca rel sa fie cat de cat ok?! apoi sotul vine tot mai tarziu acasa cand copilul doarme dus,dimineata se trezeste devreme si abia are timp sa se uite la el(copil),iar in we-uri de obicei lucreaza si cand nu lucreaza e f obosit... in cazul asta mai poti sa-i cer sa spele vasele?! zice ca e suficient sa faca cumparaturile si sa mai iasa cu tine asa 2 ore la plimbare ,iar in timpul asta copilul nu prea vrea la el(tatal) ca nici nu-l cunoaste prea bine,se sperie si oracaie de zici ca mai bine renunti...macar sa fie putina liniste[alcool] cum lupta un barbat in asemenea situatii? pai nu prea lupta ..zice ca e suficient ca aduce banii acasa,doar se "sacrifica" la serviciu atatea ore pe zi.... depinde si de felul omului,parerea mea...nu neaparat de cum il educi...el e educat deja [:D] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coltofeanu,sincer as vrea sa-ti raspund, mai ales ca ai deschis tu subiectul, dar mi-e teama ca nu prea pot. Cred ca aici e vorba de o anumita etapa, cand femeile au o anumita varsta, cand copii sunt mai mici si gospodaria inca este prioritara. Nemaifiind in situatia asta, ce pot spune e ca s-ar putea vorbi chiar despre doua lupte. Cea in care lupti pentru relatia sot-sotie si cea in care lupti pentru relatia barbat-femeie. Am invatat ca sunt notiuni total diferite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e bun subiectul asta, speram sa apara si cei care pot da raspunsurile cele mai potrivite din propria experienta, la obiect! la noi nu a fost vorba niciodata de "salvarea casniciei", dar sotul s-a implicat de la inceputuri, atunci cand nu aveam copii apoi dupa venirea copiilor si-a luat rolul in serios, de tata, fara sa-i cer eu prea multe...din proprie initiativa a facut si face mereu in casa tot ce este nevoie...a schimbat pampersi, le-a facut si le face baie la copii, le face uneori clatite dimineata(duminica) si le aduce la pat.....curata la baie, mai si gateste la nevoie.... simte cand eu sunt obosita sau nu am dispozitie sa fac ceva... intotdeauna si-a asumat responsabilitatea, pentru orice lucru din familie, pentru copii, pentru casa.... Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] Ma scuzati ca intervin... da' eu nu vad care e legatura intrinseca dintre casnicie si spalatul vaselor. Ca eu credeam ca mariajul e nitel mai mult si mai complicat decat datul cu aspiratorul, tocatul cepei, spalatul sosetelor sau stersul copilului la popou. [cafea]
Honi soit qui mal y pense...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius [flo], daca nu te lauzi (glumesc),e OK. Felicitari !Foarte putini ca tine. "cum lupta un barbat in asemenea situatii? pai nu prea lupta ..zice ca e suficient ca aduce banii acasa,doar se "sacrifica" la serviciu atatea ore pe zi.... depinde si de felul omului,parerea mea...nu neaparat de cum il educi...el e educat deja " Violeta, si eu cred acelasi lucru. Ei de obicei nu prea lupta. Nu mai merge casnicia... pa si la revedere. Are balta peste. Unii barbatii se "rup" mai usor de o casnicie, de copii...mai ales daca gasesc o pustoaica cu variate servicii. Balanta, nu cred ca este vorba despre vreo etapa. La intrebarea asta poti raspunde la orice varsta. Exista barbatii care desi isi iubesc sotiile nu le-au spus niciodata "Te iubesc", dar asteapta din partea lor multa afectiune si intelegere. Exista barbatii care nu vor sa-si raneasca orgoliul masculin si din acest motiv nu sunt tandri, sentimentali (cred ca aceste sentimente slabiciuni). Sunt barbati care au o atitudine rece fata de sotie, fara motiv, din simplul fapt ca "asa este firea lor". Cum lupta acesti barbati pentru casnicia lor? Ce-ar fi ca sotia sa-si faca valiza si sa plece la un amant (asa cum fac ei )? De obicei nu se intampla asa. Ei parasesc, uneori fara motiv... din plictiseala, cica nu mai exista sentiment ( nici nu se straduiesc sa afle daca isi mai iubesc sau nu sotia). Si nu cred ca este vorba de cum ti-l educi....poate e de vina bagajul genetic....mostenit din mosi stramosi. Edit : Nu m-am gandit numai la spalat vase si alte treburi...ESte intr-adevar si asta o forma de a lupta pentru a mentine casnicia, dar cred ca ar putea exista si alte modalitati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...