Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum lupta un barbat sa-si mentina casnicia?


Recommended Posts

Hai sa va mai torn si eu gaz pe foc... De vreo cateva zile tot aud in masina o reclam - STUPIDA - la un salon de cosmetica. In mare suna cam asa..."Doamnelor, cineva trebuie sa va spuna adevarul: asa suntem noi - ne place sa fie totul perfect: si ungiile si parul si... nu mai stiu exact ce... Daca nu ne plictisim si incepem sa ne uitam in jur..." Mai stupida reclama nu am auzit! E super sa ai grija de tine, sa mergi la un salon daca ai timp si bani, dar sa o faci de teama ca "dl" se va plictisi.... Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ma tot gindesc de ceva timp la intrebarea postului. "Cum lupta un barbat ca sa-si mentina casnicia?" Eu cred ca barbatii nu lupta. Pur si simplu. Lupta, pentru o femeie, pentru o masina, pentru un job, pentru o situatie. Lupta sa aiba, dar nu ca sa mentina. Ei nu lupta pe termen lung. De fapt, nici nu au pentru ce. Vinatori fiind, isi doresc doar noi provocari. Casnicia inseamna mentinere, stabilitate, continuitate. Nu provocare. Desigur, apar motivatiile fiecaruia, educatia fiecaruia, valorile fiecaruia, respectul, modelele avute, etc. Anca Vlad, apropo de reclame. Imi place cea noua de la 24 banking BCR, sau cam asa ceva. Cu cel de la banca, gata sa flirteze cu nevasta celuilalt. Doar pentru un client in plus. Asa servicii ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Guestus casnicia asta e un proces nene...parametrii se schimba de la ora la ora. [:D]
De la ora la ora ?[soc] Pai daca paramentrii se schimb asa de rapid in procesul asta numit "casnicie" ce rost mai au declaratiile voastre: te voi iubi pana la moarte, fara tine nu pot trai, esti perfecta, daca nu-mi dai o speranta voi muri, vreau sa fi sotia mea, vreau un copil etc. Aaaaa...de fapt au un rost: doar sa duci femeia in pat, dupa aceea, in urmatoarea ora parametrul se schimba intr-un proces firesc al lucrurilor[xx(] si observi mersul de felina al blondei care traverseaza strada si alta scanteie s-a aprins in privirea ta.[olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine Degeaba il tin linga mine cu forta daca nu ma iubeste...egala cu 0 relatia in care il oblig sa stea linga mine.
Pai tocmai asta este problema...sa nu se ajunga aici, sa nu stam unul cu altul din obligatie. oocristina....cam la fel gandesc si eu. Poate ar fi o solutie sa facem ca o casnicie sa fie o continua provocare (dar asta nu putem face noi singure daca ei nu pun umarul).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, lasa-ma sa te contrazic... putin... Si un barbat are nevoie de stabilitate, cu tot instinctul de vanator din el... poate de aici vine si contradictia, tendinta lor duala de a avea o relatie stabila si cate una "pe langa". Chiar daca si barbatii si femeile insala, barbatii mai frecvent raman in doua relatii paralele... mai mult timp si fara sa-i deranjeze prea tare. Dar fara stabilitate nu faci nimic, nu poti pune nici o caramida una peste alta daca nu ai nimic la baza...si nu ma refer la viata sentimentala doar. Daca tot intri dintr-o relatie in alta (ca barbat) si apoi peste 1 an, 2...3...etc esti mereu cu altcineva ai mereu un viitor incert in fata si nu cred ca stilul asta de viata e agreat de multi. Deci, macar teoretic, si un barbat are interesul sa mentina o casnicie... nu stiu daca le iese foarte bine la prea multi, dar cu siguranta mai exista si unii pentru care asta conteaza, poate in primul rand! Si daca facem un off topic cu reclame... eu nu stiu daca le verifica totusi cineva inainte de a iesi pe piata... vezi mereu amenda de la CNA pentru X sau Y chestie facuta de un post TV, dar promovarea unor "valori" rasturnate nu e sanctionata de nimeni...vezi reclama de la Practiker... Nu mai e nevoie sa jefuiesti o banca, e deajuns o placintarie... ca si cum nu jaful ar fi poblema, ci "dimensiunea" obiectivului atacat! Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt intr-adevar, mai radicala. Si chiar nu ii cred. Nu, un barbat nu are nevoie de stabilitate. Se afla intr-o casnicie ca intr-o zona de comoditate. Zona de comoditate la care renunta imediat ce a aparut o noua provocare. Stabilitate in ce sens? Au obosit de "vinatorit" sau abia au reusit sa puna mina pe prada si intra intr-o casnicie pentru citiva ani sa se odihneasca? Caldut, comod. Pina cind aparitia unui copil desteapta in el instinctele? Sau pina cind se uita in oglida si isi da seama ca imbatrineste si el si are nevoie de o noua confirmare? Pina cind hormonii de 50 de ani il agita si orice "rimel" este considerat un compliment pe care trebuie sa il aiba? Stabilitate financiara? Sa fim seriosi! Barbatii lupta sa acumuleze doar pentru a avea la ce renunta cind apare "trofeul". Atunci fac nebunii, epateaza, cheltuie excesiv, arunca. Stabilitate ... Eu i-as spune comoditate. Sa clarific: Nu vorbesc despre barbatii care sunt educati, care stiu ce vor, care apreciaza valorile si ceea ce au, care inteleg valoarea cuvintului respect. Ei sunt doar rarele exceptiile care intaresc regulile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, daca ma uit in jur la majoritatea barbatilor pe care ii cunosc (colegi, cunostinte) eu am sentimentul ca si lor siguranta relatiei pe termen lung le da un anume confort. Bine, nu am intrat in detalii, sa discut cu ei filosofia de viata, dar asta e impresia mea din afara. Si un barbat isi face planuri de care nu s-ar mai putea "tine" daca viata lui s-ar legana ca o frunza in vant... nu totul se leaga strict de bani...poate fi roz si frumos o vreme, dar in viata mai sunt si cumpene, mai sunt si momente grele (o boala, dificultati de naturi diferite) cand ai nevoie de cineva de incredere langa tine, de un suport real... banii nu cumpara chiar totul si nici toata lumea nu ajunge la un statut financiar in care sa isi poata permite orice oricand. Citind atatea povesti pe forum vezi ca majoritatea barbatilor care intra in incurcaturi de genul asta nu par sa aiba si posibilitati financiare nelimitate (care, sa zicem, le-ar face mai usoara oscilarea dintr-o relatie in alta - de ex, daca te cheama Donald Trump probabil pui altfel problema - asta fara sa stiu ceva despre viata lui privata). Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu
Citat:
citat din mesajul lui Guestus casnicia asta e un proces nene...parametrii se schimba de la ora la ora. [:D]
De la ora la ora ?[soc] Pai daca paramentrii se schimb asa de rapid in procesul asta numit "casnicie" ce rost mai au declaratiile voastre: te voi iubi pana la moarte, fara tine nu pot trai, esti perfecta, daca nu-mi dai o speranta voi muri, vreau sa fi sotia mea, vreau un copil etc. Aaaaa...de fapt au un rost: doar sa duci femeia in pat, dupa aceea, in urmatoarea ora parametrul se schimba intr-un proces firesc al lucrurilor[xx(] si observi mersul de felina al blondei care traverseaza strada si alta scanteie s-a aprins in privirea ta.[olala]
pai coltofeanu.....pe parcurs ..dupa nunta de la momentul T cind esti perfecta, dupa cum bine spui, se schimba lucrurile. ..de multe ori in rau. Te prinde la momentul T+1 ca te mai scarpini in nas...la T+2 ca scoti galben din ureche...la T+3 ca mai tragi si un pirt pe ascuns. Il mai bati si la cap pe parcurs...esti acra..te doare capul...plicticoasa.. la T+5 apare blonda suava ?si asta e viata. Spune sincer ca nu am dreptate..[:D] iti mai vine sa lupti ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
crezi ca de mine nu au spus ca-mi plac paroasele..transpiratele...etc etc
Te-au laudat c-o placi pe Eva. Crezi ca Eva era epilata sau spalata? ............................................. Doi Trandafiri Albi, in Rasaritul Primaverii. ........................... In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...