Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum lupta un barbat sa-si mentina casnicia?


Recommended Posts

Bun subiectul!!!! Sunt de acord cu MAMALUIDAVID! Casnicia trebuie intretinuta de ambele parti in mod egal! Daca asta nu se intampla, cel suprasolicitat va ceda, si totul se duce de rapa. MARIUS ar trebui sa dai exemplu mai multor barbati[floare3]! In plus, barbatii ar trebui sa fie mai atenti in exprimarea sentimentelor. O floare, un ravas de dragoste, un mic dejun la pat, asa la 6 luni....mmmmm, ar inviora fiecare relatie!!! andreea Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante... http://community.webshots.com/user/andreeagogo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

raspunsul meu la rece, este ca un sot/tata trebuie sa se implice, sa-si asume responsabilitati, sa fie prezent atunci cand e nevoie, prezent nu numai fizic si cu sticla de bere in mana, cu ochii in te-veu...prezent la modul activ in casa, familie...sa constientizeze ca rolul lui nu este numai de "figurant" (sa ma intelegeti bine!) iar cand apar ceva probleme, copii, complicatii....isi ia valiza si fuge....nu neaparat de-adevaratelea...dar fuge...sta mult la servici, are o gasca de amici cu care isi face veacul, da rar pe acasa doar pentru baie, mancare eventual amor si odihna desigur.... responsabilitate!!! si atunci cand copilul are febra si cand tuseste si cand ii ies dintii, si cand banii nu sunt suficienti si cand trebuie facut mancare/curatenie si cand sotia are probleme de sanatate si....si....in orice situatie!!! Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este bine ca de la inceput sa de stabileasca regulile, sa se defineasca rolurile , sa se imarta responsabilitatile. Fiecare trebuie sa aiba rolul lui. Echilibrul e bun in toate. Treburile casnice se pot imparti, responsabilitatea aducerii banilor in casa se imparte si asta ca de obicei amandoi muncesc in zilele noastre si dupa mine, nu conteaza cine aduce cei mai multi bani in casa, important e sa fie. E vorba de reguli spuse sau nu, dar mai bine spuse, pentru ca , comunicarea este esenta. E bine de exemplu, sotul sa se obisnuiasca de la inceput sa aiba o contributie si in gospodarie, mai mare sau mai mica, in functie de timp, dar trebuie sa o aiba. Nu sunt de acord cu barbatii care zic: " eu aduc bani, munces, deci cand vin acasa tot ce vreau sa fac e sa stau la calculator sau la Tv..ca sunt obosit". Si eu ca sotie sunt obosita, si eu muncesc, si eu sunt la inceputul carierei. Si e greu sa le faci pe toate: servici, toate treburile din gospodarie, apoi copii, daca mai esti si intr-un domeniu care cere studiu la domiciliu...deja sotia se simte depasita, este frustrata, nu mai are timp sa fie ingrijita, sa fie vesela, relaxata, nu mai are timp pentru ea, mai intervine si un copil sau doi si deja atentia ei se canalizeaza spre copii si pentru ca se simte implinita prin asta si viata ei ca mama capata alte valente si pentru ca daca sotul e obisnui prost, atunci evident ca tot ea va prelua responsabilitarea cresterii si ingrijirii copiiilor. Usor usor, cei doi parterneri se departeaza, fiecare cu gandurile si preocuparile proprii, nu mai comunica, nu mai petrec timp doar ei 2, nu se mai dragalasesc, nu mai formeaza un cuplu ci doar o familie. E vorba de echilibru, responsabilizare , comunicare, respect si iubire multa. Si de depasirea prejudecatilor si a tiparelor preluate de la parintii nostri. Tatal meu daca e la masa si vrea sare de exemplu, nu se ridica singur sa si-o ia, ii zice mamei sa i-o aduca. Si ea accepta .De ce ? Pentru ca este barbat! Si i se pare normal.E un cod stramb, pe care eu si sotul meu nu-l avem. Sotul meu si-o ia singur si ma mai intreaba si pe mine daca vreau ceva. Asta nu-l face mai putin barbat si asta nu face din mine o puturoasa. Isi calca singur camasa dimineata, de multe ori si mie, cat eu fac pachetul sau cafeaua. Lucrurile astea sunt normale intre noi si nici unul nu simte ca face mai mult decat trebuie. E vorba de ce-i ceri , cata implicare, de cum il obisnuiesti.Cum "il educi" in relatia respectiva , bineinteles ca el e educat deja, ( mai bine sau mai prost. Si bineinteles ca e vorba si de calitatea omului. Nu poti scoate apa din piatra seaca. Si mai e si chestia asta cu cariera si cu banii...si noi ne dorim cat mai mult..dar...asta inseamna si timp mai putin impreuna, timp mai putin cu familia, riscuri mai mari sa ne indepartam , sa stam mai mult cu alti oameni, sa calcam stramb. Si sotul meu lucreaza mai mult de o perioada si sincer chiar daca aduce ceva mai multi bani , per total nu-mi convine ...ce casnicie mai e aia cand in timpul saptamanii stam impreuna 3 ore seara si uneori nici in weekend pentru ca e de garda. Asa ca va trebui sa gasim un echilibru si in problema asta: ce vrem mai mult : fericirea noastra sau bani mai multi? Parerea mea! Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt datoare sa raspund din nou pt. ca vad ca am fost inteleasa gresit. Deci faptul ca un barbat spala vasele nu inseamna ca e barbatul perfect. Qsar nu are legatura insa cineva tre sa le faca,nu? Si de obicei se subintelege ca acel cineva e mereu femeia. Prin urmare femeie obosita ,stresata si cu un barbat care vine si se aseaza la TV sau se pune la nani ca e obosit. Insa daca aceste treburi casnice se impart in mod egal ramane timp si dispozitie pentru "treburi" de cuplu. Nimicurile astea conteaza,cel putin pentru mine. Bineinteles ca o casnicie cere mai mult,poa`sa dea cu aspiratorul,sa aibe grija de copii si sa faca ce-o mai face daca cu mine e rece si strain.In cazul asta nu ar conta cu nimic. Stefania&[url="http://family.webshots.com/photo/2916999070090848042OjDjLI"]copiii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ehhh, familia pentru mine inseamna tot acest amalgam. Sotie, copii, viata de acasa cu de toate celea, mancare, vase murdare, curatenia, hainele, iesitul in aer liber si/sau in concedii, scoala,gradinita, bani, job, party time, week end, nervi, bucurii, supararari si iertari, reusite si vise, proiecte si esecuri si din nou si din nou 1 ianuarie, Pastele, vacantele, zacusca [:D], scoala si gradinita, Mos Nicolae si Craciunul, Revelionul si din nou 1 ianuarie pigmentate cu zilele de nastere. E complicat? [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag"]Video[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca toate astea exista..spalam vase impreuna,culcam copilul cu randul,unul il spala ,altul pregateste masa, mai mult el se trezeste noaptea cand urla copilul ca sa ma odihnesc eu bine, facem cumparaturi impreuna,el gateste si are grija mereu sa nu-mi lipseasca ceva,stie sa spuna "te iubesc" iar mie imi place la nebunie sa-i raspund "me too"(era un joc al nostru),se bucura de fiecare Mos Craciun in doi si mai tarziu in trei,ne bucuram de fiecare 1 Ianuarie .....si intr-o zi vine si-mi spune(mai mult tras de limba).."Ce vrei de la mine?..Si ce daca nu mai sunt cum eram,doar nu o sa se sfarseasca Pamantul..viata merge mai departe;eu mi-s mai ciudat de ma mir si eu de mine dar nu mai am cu ce sa te ajut,gaseste-ti ceva de facut si lasa-ma sa respir ca mi-ajung 12 ani cat am fost perfect ,vreau sa fac si eu ceva maret in viata ca ..ooo..cate mi-ai zis tu si cate mi-ai facut..!Nu stiu sa-ti zic exact si nici nu am chef si nici nu mai cred ca ar fi mare lucru sa te iubesc pe tine...ce sunt obligat?!" Si revenim la titlul topicului......chiar daca el e acel perfect despre care chiar crezi ca ar lupta daca ar fi nevoie vreodata...uite ca nu a putut,sau nu a avut chef..de ce sa lupte (atunci cand a vazut ca ceva nu-i in regula cu sentimentele lui pt. mine)cand a fost mai simplu sa fuga(la modul pasiv ca de fapt nu avea curaj sa se duca la ai lui si sa le spuna ca daca acum 12 ani a trebuit sa se lupta cu o o suita de neamuri ca sa fie cu mine-snobisme din astea de ale machidonilor-acu' trebuia sa dea explicatii tuturor pt ca nu mai vroia sa fie cu mine! Asa ca nu ai de unde sa stii cu exactitate cine e omul de langa tine ! Simona si David Mario
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
Ehhh, familia pentru mine inseamna tot acest amalgam. Sotie, copii, viata de acasa cu de toate celea, mancare, vase murdare, curatenia, hainele, iesitul in aer liber si/sau in concedii, scoala,gradinita, bani, job, party time, week end, nervi, bucurii, supararari si iertari, reusite si vise, proiecte si esecuri si din nou si din nou 1 ianuarie, Pastele, vacantele, zacusca [:D], scoala si gradinita, Mos Nicolae si Craciunul, Revelionul si din nou 1 ianuarie pigmentate cu zilele de nastere. E complicat? [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag"]Video[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
E complicat, Marius... Pentru unii barbati este foarte complicat, nu rezista. Prefera se evadeze la job sau la amanta. Inca o data te felicit pentru cum intelegi tu notiunea de familie.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai m-am gandit..... desi sunt atat de multe lucruri generale in toate casniciile, totusi fiecare are particularitatile ei....nuante in alb si albastru.... ceea ce pentru marius, (de ex) e firesc , normal, pentru altul ar putea fi anormal! unii sunt multumiti cu mai putin, altii cu mai mult....pentru unii e suficient cateva vorbe frumoase...pentru altii nici buchete de flori in fiecare zi nu ajung.... e destul de dificil de dat o linie generala pentru toate casniciile, caci suntem diferiti, avem reactii diferite....gandiri diferite, ne-am format diferit! cum au mai spus si altii, echilibru in toate, respect, comunicare... fiecare casnicie e unica, in felul ei, complicata in acelasi timp.... Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io pana acuma m-am ferit sa raspund la subiectele din aceasta sectiune. Insa ce am invatat eu din cei 4 ani de viata impreuna:pe un barbat nu-l schimbi...sau cel putin al meu,plus cateva alte cunostinte.El ramane asa cum a fost invatat de maica-sa.Si de ce spun asta: Pentru ca este un imprastiat fara pereche...eu am doi copii,nu doar unul.Pentru ca atunci cand este bonval sau intors nu-i i9ntri cu nimic in voie...ba chiar daca indraznesti sa ii dai prea multa atentie iti spune sa il mai lasi in pace. Atunci cand se supara seamana mai mult cu un copil de 9 ani decat cu sotul meu. Pentru ca intarzie de fiecare data...face totul la timp insa pe ultima suta si stie ca asta ma scoate din sarite.Pentru ca isi lasa hainele de la intrare pana in baie intinse(culmea in ultiuma vreme am reusit sa il fac sa inteleaga ca hainele murdare se pun in cos la baie,acum le pune langa cos)Pentru ca este un mare egoist. Insa,imi este un real sprijin,pentru ca:atunci cand sunt suparata,ma asculta,poate chiar imi ofera un umar de plans,ma incurajeaza,ma sprijina,imi sterge lacrimile si-mi da putere sa merg mai departe.Pentru ca desi munceste foarte mult,nu se supara supara atunci cand nu gaseste seara cina facuta...ba se apuca si gateste daca este cazul...uneori spala chiar si farfuriile,,cand are timp baga si fata la baie... Insa pentru mine nu astea sunt importante...ca spala un vas sau culca copilul. Este important sa il am ca sprijin,sa ii acord incredere si sa stiu ca in afara de iubit si tata,imi este un prieten...care ma va intelege si imi va fi alaturi.Ca va crede in mine pana la sfarsit,iar daca am dat gres va sti sa ma ajute sa incerc din nou. Si credeti-ma barbat mai capos ca al meu nu "se exista".[:D] [url="http://bebelinaerika.blogspot.com/"]Jurnal de mogalneata[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/54445410@N00/"]Japonia prin ochii unui amator[/url] Sabina Y. si[url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1269"] Erika[/url](31 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

se stie ca una din ingredientele relatiei e comunicarea. uite [url="http://webvillage.files.wordpress.com/2007/11/biwater.jpg"]aici [/url] o metoda chinezeasca, toaleta tandem. te usurezi si la propriu si la figurat si faci si economie la apa. si e mai sigura decat consilierul (ma rog, pseudo) ... care poate deveni a doua nevasta - dupa cum citiram zilele astea pe forum
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...