Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum lupta un barbat sa-si mentina casnicia?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80
Din cate am apucat eu sa vad, multi barbati seriosi si cu inima buna fac la un moment dat eforturi pentru relatia lor, mai precis pentru fericirea partenerei lor: surprize, momente mai dese de alint, disponibilitate afectiva.
[asia][asia][asia] La "lupta" de felul acesta m-am gandit si eu cand am deschis acest subiect. Eu nu cer mult sotului meu, ma multumesc si cu un mic gest din care sa inteleg ca ii pasa de mine, ca nu ii sunt indiferenta, ca ma iubeste (prefer sa mi-a spuna nu sa ghicesc),etc. Insa unii soti uita sa faca astfel de gesturi, alti considera ca daca spala farfuri si aduce cupilul de la gradinita este un sot model, altii spun ca stie ea ca o iubesc (i-a spus cand a luat-o de sotie)si apreciaza ca este suficient etc. Din moment ce intervine usor aceasta indepartare intre soti...apar si altfel de probleme. Tot timpul trebuie sa existe o legatura intre cei doi soti. Sa nu ajungem sa locuim doi straini in aceiasi casa. Intr-o relatie nu trebuie intotdeauna sa ghicim ca celuilalt ii pasa, ci sa si spuna acest lucru, sa comunicam. Sa nu pierdem legatura sufleteasca. O astfel de "lupta" ar trebui sa duca si barbatii, nu numai femeile. Dar , nu stiu de ce, dupa ceva ani da casnicie...se instaleaza pasivitatea si uneori indiferenta...lasa ca stie ea ce are de facut...e matura, sanatoasa si isteata...Si ei urmaresc toate meciurile si nu pierd nicio bere cu prietenii. Ba, se si plictisesc si parca ar vrea si o amanta. Pentru ca prietenii lor au cate una, iar ei nu trebuie sa fie mai prejos.[xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Coltofeanu...daca eram ca tine...nu numai ca eram nedivortata, dar probabil eram maritata acum cu prima mea dragoste mare din liceu. Gesturile mici...da sunt ok pentru ziua de zi cu zi, dar eu alea le fac oricum pentru cei din jurul meu...nu stiu ce sa zic...de multe ori lupta se duce cu morile de vant. Din pacate...unii din noi ajungem sa traim singuratatea in doi. Altii, nu. Chestie de destin, de astre, de noroc, de cat si cum te multumesti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu La "lupta" de felul acesta m-am gandit si eu cand am deschis acest subiect. Eu nu cer mult sotului meu, ma multumesc si cu un mic gest din care sa inteleg ca ii pasa de mine, ca nu ii sunt indiferenta, ca ma iubeste (prefer sa mi-a spuna nu sa ghicesc),etc. Insa unii soti uita sa faca astfel de gesturi, alti considera ca daca spala farfuri si aduce cupilul de la gradinita este un sot model, altii spun ca stie ea ca o iubesc (i-a spus cand a luat-o de sotie)si apreciaza ca este suficient etc. Din moment ce intervine usor aceasta indepartare intre soti...apar si altfel de probleme. Tot timpul trebuie sa existe o legatura intre cei doi soti. Sa nu ajungem sa locuim doi straini in aceiasi casa. Intr-o relatie nu trebuie intotdeauna sa ghicim ca celuilalt ii pasa, ci sa si spuna acest lucru, sa comunicam. Sa nu pierdem legatura sufleteasca. O astfel de "lupta" ar trebui sa duca si barbatii, nu numai femeile. Dar , nu stiu de ce, dupa ceva ani da casnicie...se instaleaza pasivitatea si uneori indiferenta...lasa ca stie ea ce are de facut...e matura, sanatoasa si isteata...Si ei urmaresc toate meciurile si nu pierd nicio bere cu prietenii. Ba, se si plictisesc si parca ar vrea si o amanta. Pentru ca prietenii lor au cate una, iar ei nu trebuie sa fie mai prejos.[xx(]
Hmmm... toate acestea existau probabil si inainte insa din motive de "tinerete relationala" ori erau mai estompate, ori erau mai usor trecute cu vederea. Din ceea ce vad in jurul meu sunt tipuri si tipologii diferite atat de barbati cat si de femei asa incat este destul de dificil de trasat o linie despre ce si cum ar dori o ea sau un el sa fie intr-o relatie conjugala. In plus chiar noi ne schimbam odata cu varsta, cu aparitia copiilor cu decesul apropiatilor, cu societatea. Nu ne-am recunoaste pe noi insine daca am merge inapoi in timp. Insa sunt aspecte importante, extrem de importante care sunt valabile in orice moment. Unul dintre ele se numeste din punctul meu de vedere COMUNICAREA. Al doilea ar fi ARTA COMPROMISULUI. Am sa ma opresc aici. Tin sa precizez cu extrem de mare seriozitate ca nici viata mea nu este intotdeauna roz si incerc sa invat din experientele altora. De aceea citesc cu mare atentie chiar daca nu scriu decat uneori. [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag"]Video[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu La "lupta" de felul acesta m-am gandit si eu cand am deschis acest subiect. Eu nu cer mult sotului meu, ma multumesc si cu un mic gest din care sa inteleg ca ii pasa de mine, ca nu ii sunt indiferenta, ca ma iubeste (prefer sa mi-a spuna nu sa ghicesc),etc. Insa unii soti uita sa faca astfel de gesturi, alti considera ca daca spala farfuri si aduce cupilul de la gradinita este un sot model, altii spun ca stie ea ca o iubesc (i-a spus cand a luat-o de sotie)si apreciaza ca este suficient etc. Din moment ce intervine usor aceasta indepartare intre soti...apar si altfel de probleme. Tot timpul trebuie sa existe o legatura intre cei doi soti. Sa nu ajungem sa locuim doi straini in aceiasi casa. Intr-o relatie nu trebuie intotdeauna sa ghicim ca celuilalt ii pasa, ci sa si spuna acest lucru, sa comunicam. Sa nu pierdem legatura sufleteasca. O astfel de "lupta" ar trebui sa duca si barbatii, nu numai femeile. Dar , nu stiu de ce, dupa ceva ani da casnicie...se instaleaza pasivitatea si uneori indiferenta...lasa ca stie ea ce are de facut...e matura, sanatoasa si isteata...Si ei urmaresc toate meciurile si nu pierd nicio bere cu prietenii. Ba, se si plictisesc si parca ar vrea si o amanta. Pentru ca prietenii lor au cate una, iar ei nu trebuie sa fie mai prejos.[xx(]
Hmmm... toate acestea existau probabil si inainte insa din motive de "tinerete relationala" ori erau mai estompate, ori erau mai usor trecute cu vederea. Din ceea ce vad in jurul meu sunt tipuri si tipologii diferite atat de barbati cat si de femei asa incat este destul de dificil de trasat o linie despre ce si cum ar dori o ea sau un el sa fie intr-o relatie conjugala. In plus chiar noi ne schimbam odata cu varsta, cu aparitia copiilor cu decesul apropiatilor, cu societatea. Nu ne-am recunoaste pe noi insine daca am merge inapoi in timp. Insa sunt aspecte importante, extrem de importante care sunt valabile in orice moment. Unul dintre ele se numeste din punctul meu de vedere COMUNICAREA. Al doilea ar fi ARTA COMPROMISULUI. Am sa ma opresc aici. Tin sa precizez cu extrem de mare seriozitate ca nici viata mea nu este intotdeauna roz si incerc sa invat din experientele altora. De aceea citesc cu mare atentie chiar daca nu scriu decat uneori. [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag"]Video[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
total de acord cu Marius si cu Qsar!Primul ingredient trebuie sa fie IUBIREA,urmata de RESPECT,COMUNICARE si de ce nu COMPROMIS si as mai adauga eu, INCREDERE! E dificil daca nu imposibil sa sustii ca "asta" este solutia pt. o casnicie reusita,sau ca "asa" trebuie sa lupte un barbat sau o femeie pt. a-si mentine casnicia.De ce? Pt. ca noi ca indivizi suntem diferiti.Ceea ce pt. unii/unele inseamna mult ,pt. altii/altele acel "ceva" e normal si banal si nu dau doi bani pe respectivele manifestari de dragoste,respect... Fiecare lupta in felul lui,barbat/femeie pt. casnicia lui/ei. Si daca ei sunt multumiti cu ceea ce ofera celalalt,aceasta este solutia pt. familia respectiva!Dar poate sau sigur,nu este solutia pt. toate casniciile.(ma refer aici la cei care intr-adevar lupta,nu la cei care la primul hop isi pun boccelutza in batz ,adio si la gara,sau la amant/amanta) Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Guestus
nimic nu se compara cu micile placeri gen 1 bere rece si ziarul cancan [:D]
Hai mai Guestus,toata lumea stie ca barbatii nu barfeste, ashtia e obiceiuri de femei [:D] Barbatii prefera sa citeasca "Sportul" :) Off topic: cuvantul "m u i e r e" e interzis ? [:D] Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Guestus
Yo zic ca nu merge sa salvezi o casnicie cocos fiind....o dai in bara 100% ...te fortezi 1 data...de 2 ori...dar dupa o perioada te saturi [:D]. Asa ca domnii trebuie sa fie relaxati, naturali... si va spun ca nimic nu se compara cu micile placeri gen 1 bere rece si ziarul cancan [:D]
[bang][bang][bang][bang][bang]Da-c-ai fi sotul meu..............[bruta].Glumeam... Uite,sotul meu CONSIDERA ca e bine sa ma ajute la aproape toate.Am un program fff incarcat,vin obosita,vai mama mea...si i se pare normal ca de la 16.30 cand ajunge acasa sa spele o farfurie,sa dea si cu aspiratorul,sa stearga si un geam.Sigur,nu e in fiecare zi chestia cu ajutatul,dar...conteaza si se "simte".Astfel,imi face "loc" si de coafeur,si de cumparaturi-el n-are rabdare nici cand tre' sa cumpar ptr el,si chiar am timp sa stau sa lenevesc,fie si juma' de ora. Sta prost la capitolul gatit,dar daca si-ar da mai mult interesul...ar fi mai ceva decat bucatarul de la Plaza[:D].Cred ca pana la urma e chestie de cum il obisnuiesti...De la inceputul casniciei m-a ajutat si sper ca va mai tine....[:D].Da' nu-l las sa citeasca nici intr-un caz postarea lui Guestus..sa nu-i vina idei[detectiv] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1 Uite,sotul meu CONSIDERA ca e bine sa ma ajute la aproape toate.Am un program fff incarcat,vin obosita,vai mama mea...si i se pare normal ca de la 16.30 cand ajunge acasa sa spele o farfurie,sa dea si cu aspiratorul,sa stearga si un geam.Sigur,nu e in fiecare zi chestia cu ajutatul,dar...conteaza si se "simte".Astfel,imi face "loc" si de coafeur,si de cumparaturi-el n-are rabdare nici cand tre' sa cumpar ptr el,si chiar am timp sa stau sa lenevesc,fie si juma' de ora. Sta prost la capitolul gatit,dar daca si-ar da mai mult interesul...ar fi mai ceva decat bucatarul de la Plaza[:D].Cred ca pana la urma e chestie de cum il obisnuiesti...De la inceputul casniciei m-a ajutat si sper ca va mai tine....[:D].Da' nu-l las sa citeasca nici intr-un caz postarea lui Guestus..sa nu-i vina idei[detectiv]
nu ai inteles nimic din ce povestesc yo aici [:D] si mai cred ca sotu" tau o face fortat de imprejurari...sa para erou in ochii tai. daca il iau la intrebari cu ce prefera....sa faca o tocanita de cartofi sau sa stea la o partida de table+1 bere cu mine o sa vezi si tu ca face fortat ceea ce face....si mai devreme sau mai tirziu o sa inceapa o rascoala. [:D]... si daca o gaseste pe alina plugaru care ii promite ca il lasa la table iti dai seama ce iese.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Guestus
[quote]citat din mesajul lui gabriella1 Uite,sotul meu CONSIDERA ca e bine sa ma ajute la aproape toate.Am un program fff incarcat,vin obosita,vai mama mea...si i se pare normal ca de la 16.30 cand ajunge acasa sa spele o farfurie,sa dea si cu aspiratorul,sa stearga si un geam.Sigur,nu e in fiecare zi chestia cu ajutatul,dar...conteaza si se "simte".Astfel,imi face "loc" si de coafeur,si de cumparaturi-el n-are rabdare nici cand tre' sa cumpar ptr el,si chiar am timp sa stau sa lenevesc,fie si juma' de ora. Sta prost la capitolul gatit,dar daca si-ar da mai mult interesul...ar fi mai ceva decat bucatarul de la Plaza[:D].Cred ca pana la urma e chestie de cum il obisnuiesti...De la inceputul casniciei m-a ajutat si sper ca va mai tine....[:D].Da' nu-l las sa citeasca nici intr-un caz postarea lui Guestus..sa nu-i vina idei[detectiv]
nu ai inteles nimic din ce povestesc yo aici [:D] si mai cred ca sotu" tau o face fortat de imprejurari...sa para erou in ochii tai. daca il iau la intrebari cu ce prefera....sa faca o tocanita de cartofi sau sa stea la o partida de table+1 bere cu mine o sa vezi si tu ca face fortat ceea ce face....si mai devreme sau mai tirziu o sa inceapa o rascoala. [:D]... si daca o gaseste pe alina plugaru care ii promite ca il lasa la table iti dai seama ce iese. Ntz,gresit!Intre a face o tocanita de cartofi si a juca table,cu siguranta alege un counter sau un NTFS...(nush sigur daca asa se cheama,zic si io ce-aud [:D]). Astfel cade si varianta plugaru and laura andriesan and tagma. Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...