Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va rugam, nu-i mai credeti!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui anamaria_cr
Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia
Anamaria, [flo]!
Ma asteptam la rosii...dar ma bucur ca am primit floricica! [pup]
In afara de faptul ca povestea ta e plina de invataminte, a picat exact peste modelul de amanta pe care mi-l inchipui eu: o persoana care sufera, sufera si iar sufera. Bravo ca ai reusit sa te rupi din relatia respectiva. Multe femei inca stau si asteapta, si sufera, sufera, sufera... Unele chiar se considera cazuri fericite, pentru ca barbatul divorteaza pana la urma. Chiar asa, sa fie considerat caz fericit pentru ele? De foarte multe ori realitatea lor difera de cea a barbatului. Planeaza tot felul de comparatii, acuze nerostite, pareri de rau pentru calea urmata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia Bravo ca ai reusit sa te rupi din relatia respectiva. Multe femei inca stau si asteapta, si sufera, sufera, sufera... Unele chiar se considera cazuri fericite, pentru ca barbatul divorteaza pana la urma. Chiar asa, sa fie considerat caz fericit pentru ele? De foarte multe ori realitatea lor difera de cea a barbatului. Planeaza tot felul de comparatii, acuze nerostite, pareri de rau pentru calea urmata...
Well, eram NAIVA la vremea aia...si dupa ce omul pe care l-ai iubit cel mai mult (pana atunci cel putin), prima ta dragoste, primul barbat din viata ta iti da papucii pe niste motive puerile...probabil ca poti sa cazi intr-o relatie de asta complicata.... Tin minte ca, in perioada aia, nici nu voiam sa aud de o relatie normala...traiam cu impresia ca toti barbatii sunt porci si cam atat. Si nu, amantele nu au cum sa fie fericte...am simtit-o si eu in acel timp scurt....incepusem sa ma indragostesc...incepusem sa sufar....Si ganditi-va ca, in cazul meu, statea noptile cu mine, ieseam in oras.... Nici nu pot sa imi imaginez cat de nefericite pot fi acele femei care trebuie sa se ascunda....sa nu poata iesi cu EL in oras, de teama ca ii vad cunostinte comune.... Sau sa adormi noaptea cu capul pe perina stiind ca el este acum in pat cu sotia lui... Si da...dupa ani intregi de astfel de compromisuri, lacrimi, suferinta, frustrari....NICIODATA nu va mai fi bine....NICIODATA! Citisem undeva ceva de genul (un citat din Blaga, nu mai stiu exact): "Cand iti doresti ceva foarte mult, atunci cand il obtii nu mai stii sa te bucuri pt ca deja ti-ai consumat prea mult suflet...." Trebuie sa caut undeva citatul asta ca mi s-a parut tare adevarat. Trist, dar adevarat. Si cred ca tuturor ni s-a intamplat sa ne dorim mult ceva...sa suferim, sa asteptam sa se intample...si, cand in sfarsit se intampla, parca nu mai stim sa ne bucuram....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Guestus
Nu inteleg...voi nu vedeti o relatie intre 2 amanti casatoriti sau nu decit sa stea impreuna cioc in cioc 24/24? Asta e o mare bazaconie. Pot sa stea fiecare la casa lui foarte bine...si sa se vada cind au timp. E mai palpitant asa...corect? Cred ca cele mai multe cazuri sint asa...[:D]...si cei de acasa habar nu au si nici nu se vor prinde never [:D]
cunosc un astfel de caz......... ea casatorita,el casatorit....ea cu 2 fete casatorite,el cu un baiat casatorit,iar relatia lor de amanti dureaza de 15 ani.se intalnesc cand pot,nu forteaza timpul,nu vor sa divorteze..............si chiar ei au spus ca e mai palpitant asa. mai cunosc o tipa care are un amant de 7 ani.lucreaza toti 3 in aceeasi firma(ea,el si sotia respectivului)si-au impus de la inceput niste chestii pe care le respecta.ea nu-l suna niciodata dupa ora 16(atunci el termina prg.si se indreapta spre casa)nu-l suna niciodata sambata si duminica,pentru ca sunt o gasca la servici la ei care-si petrec timpul liber impreuna,ea a avut posibilitatea sa mearga in concediu(fara sa dea de banuit) acolo unde a mers si amantul cu sotia ,mai ies la o iarba verde la sf.de saptamana....faze de-astea. am mai discutat si eu cu ea......ii convine situatia......il vede destul de des,se intalnesc cand pot,se intalnesc chiar si sambata sau duminica.el isi duce fetita la balet si cat dureaza cursul el da o fuga la ea. singura discutie care au avut-o pe tema sotiei a fost cand ea l-a intrebat ce l-a determinat sa-si faca o amanta.el i-a zis ca asta nu are nici o legatura cu situatia lui de acasa.acasa totul e ok.este multumit de casnicia lui ,de sotie,de copil......atunci?!??!? atunci.....ea,amanta,e altcineva,e altceva si a incheiat spunandu-i ca barbatului nu-i trebuie un motiv pentru a insela.e de ajuns sa aibe cu cine si unde...... si cum a scris si anamaria_cr ([floare3]...ptr. felul in care ti-ai scris povestea)si ei au stabilit de la inceput ca nu va vi mai mult decat o relatie amant-amanta. revin cu continuarea caci acum imi plange bebe Carmen si [url="http://community.webshots.com/user/carmen0405?vhost=community"]Darius[/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleard20070405_-4_Darius++is.png"]am crescut[/url] [url="http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=mse&instanceid=69033933&islocal=true"]cand eram mai mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carmen94 el i-a zis ca asta nu are nici o legatura cu situatia lui de acasa.acasa totul e ok.este multumit de casnicia lui ,de sotie,de copil......atunci?!??!? atunci.....ea,amanta,e altcineva,e altceva si a incheiat spunandu-i ca barbatului nu-i trebuie un motiv pentru a insela.e de ajuns sa aibe cu cine si unde...... Carmen si [url="http://community.webshots.com/user/carmen0405?vhost=community"]Darius[/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleard20070405_-4_Darius++is.png"]am crescut[/url] [url="http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=mse&instanceid=69033933&islocal=true"]cand eram mai mic[/url]
pai cam asta e si esenta... daca are cu cine si unde de ce nu?![amoras] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am primit un banc super tare: In creierul unui barbat se naste un neuron. Se uita in jur ...pustiu si intunecat. "- Iuuu-huuuu"! striga. Nici un raspuns. "- Iuuu-huuuu, e cineva?" Nimic. La un moment dat, din intuneric apare alt neuron: "- Ce faci aici, singur? Hai jos, ca acolo suntem toti!"[fuga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci sa continui.............. si ea imi spunea ca e tare trista chiar daca petrec ceva timp impreuna,chiar daca merg in concedii impreuna,ca o doare cand el se ridica si ii zice ca trebuie sa plece ca-l asteapta fetele acasa,dar ea a ales sa traiasca asa. am intrebat-o(ca deh!curiozitatea feminina)nu viseaza mai mult?nu vrea sa aibe mai mult? mi-a zis ca da,dar daca ii spune sincer il va pierde si nu vrea asta. daca s-ar trezi sa-i tranteasca vreun copil atunci sotia daca afla poate sa-l ierte si sa-si continue viata impreuna sau sotia il lasa dar el sigur nu ar lua-o pe ea.deci in final s-ar trezi doar cu un copil si eventual doar o pensie alimentara de la el. si deci se complace in situatia in care este........ptr.cat timp?nu stiu....... deci sunt amante si....amante,dar parerea mea e ca toate duc o viata amara! Carmen si [url="http://community.webshots.com/user/carmen0405?vhost=community"]Darius[/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleard20070405_-4_Darius++is.png"]am crescut[/url] [url="http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=mse&instanceid=69033933&islocal=true"]cand eram mai mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, nu stiu de ce, dar imi pare rau pentru prietena ta. Chiar nu stiu ce motiv am sa-mi para rau, e un om adult, a facut o alegere si poate oricand sa iasa din situatia in care este. Deci, ei pare sa ii convina situatia. Poate de aceea imi pare rau pentru ea. Dar imi amintesc ceva amunzant. Cunosc o femeie care are o varsta nu foarte frageda si nu s-a maritat, nu are copii (nu stiu prea multe despre viata ei personala, teoretic ar putea fi prietena ta). Dar stiu ca, auzind de mine ca am nu-stiu-cati-copii-aveam-atunci, a comentat "Vai, saraca de ea..." Si eu m-am amuzat, gandindu-ma ca si mie imi pare rau pentru ea, ca nu are copii. (Pai, da, teoria mea este ca sentimentele sunt reciproce, chiar daca este vorba despre unele care nu te-ai astepta sa fie reciproce, cum ar fi admiratia sau dispretul sau mila....) Pana la urma cele mai multe persoane isi aleg modul in care vor sa traiasca. Nu chiar toate, din pacate....Dar tot gandindu-ma la prietena mea si amantul ei, cred ca si ea alege sa-l creada...Si prietena ta alege...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
'Neata, Clara.... Tu nu ma cunosti, sunt sigura ca, daca m-ai cunoaste, m-ai dispretui profund. Intamplarea face ca nu sunt nascuta la tara, dar sunt o femeie simpla, simpla de tot, mai simpla decat multe femei care s-au nascut la tara, poate ca sunt cea mai simpla femeie pe care o cunosc. (Daca nu ti-ai dat seama, ma laud.) Dar, nu despre asta era vorba, mi-a venit asa sa ma laud...Deci, nu ma cunosti si nu ma crezi. Dar, daca ceea ce scriu eu aici in continuare se va dovedi gresit, eu imi voi cere scuze. Fac asta de cate ori constat ca am gresit, de cand eram mica. (S-o citez pe mama: "Spuneai: am facut pipi pe mine, iarta-ma mami, nu mai fac. E, mai putea cineva sa te certe?!") Deci, promit solemn, daca am gresit, imi voi cere scuze. Clara, nu cred ca ai ce cauta pe acest forum. Nu cred ca vei face altceva decat sa provoci scandal, se ne faci in tot felul, sa "te iei" de postarile noastre...Pentru ca ai ceva cu categoria din care facem parte majoritatea dintre noi (nu, nu toate sunt simple, eu sunt cea mai simpla, este vorba de categoria "mame cu copii de mana, in burta sau in suflet"). Chiar cred ca, daca vrei sa discuti si nu sa te certi si sa jignesti, gasesti alte forumuri. (Imi pare rau ca nu pot sa-ti spun macar unul, nu-mi amintesc...Dar era unul unde eu am intrat la "psihologie" si nu am priceput nimic....). Uite, chiar in mesajul tau care e considerat "de pace" ai spus ceva de discutii "puerile" sau "copilaresti" sau asa ceva. (Mai sunt si fan Disneyland, eu personal, ce poate fi mai pueril...) Daca totusi uit, sa ma traga cineva de maneca sa imi cer scuze dupa ce constatam ca avem de-a face cu o draguta, o finuta si o iubitoare de copii.... In rautatea mea simpla si puerila va reamintesc faptul ca una din acuzatiile pe care Clara le aduce fostei sotii este ca nu a discutat cu sotul problema avortului....
Buna Formahaulti, Chiar intentionam o vreme sa nu mai supar pe nimeni cu interventiile mele, insa de la a tacea (vorba 'ceea: "daca taceam, inteleapta ramaneam", nu?) si pana la a disparea de pe forum este totusi un pas mare. Pot sa tac, asa cum am tacut timp de 3-4 ani, cat n-am avut nimic de spus, pot sa tac doar pentru ca asa vrea x sau y user al forumului, dar nu plec doar pentru ca cineva nu ma agreeaza... Am motivatia mea personala, la fal ca oricine de aici, de a citi anumite subiecte de interes general. Nu-ti voi spune ca gresesti... nu te cunosc nici eu, dupa cum nu ma cunosti nici tu, iar schimbul de replici de pe topicul anterior nu este relevant pentru nici una dintre noi. Vreau insa sa fac doua mentiuni: am un mare respect pentru femeile simple, atat cat si pentru cele sofisticate, am un mare respect pentru oamenii demni si corecti, pentru oamenii cu valori etice si morale. Am criticat o singura femeie pentru felul ei de a fi, bazandu-ma pe fapte concrete, am folosit sintagma "taran" nu pentru a umili radacinile rurale ale fiecareia dintre noi (si mama mea s-a nascut la tara si abia de la liceu a venit la oras), ci pentru a face referire la acel apelativ pe care-l folosim cu totii atunci cand vorbim despre o persoana cu "carente de educatie". Altceva voiam insa sa-ti spun: ai ridicat problema avortului, ceea ce vreau sa combat foarte dur, pentru ca ai interpretat cuvintele mele: nimeni nu a sustinut ca al doilea copil ar fi trebuit sa nu mai vina pe lume. Tatal lui il iubeste si nu si-a fostat nici o clipa sotia sa faca asa ceva, nici macar n-a dorit asta vreo clipa. Erau deja parintii unui copil, pe care il iubeau amandoi. M-am referit la faptul ca a doua sarcina a venit "dorita" fiind de mama, in momentul in care ei, ca familie, aveau dificultati financiare foarte mari, pe langa cele familiare... am spus ca nu era momentul atunci sa ramana insarcinata, de vreme ce 5 ani de zile se protejase, iar apoi brusc n-a mai facut asta, fara sa poarte cu sotul ei o discutie despre dorinta ei de a mai avea un copil. Drama lor este mult mai mare, acum sunt chiar eu cea care afirm ca nu stiu si nu pot face alte afirmatii despre ei, dar acolo unde ar trebui sa existe dragoste, intelegere, respect si reciprocitate a sentimentelor, n-ar trebui sa se intample asa. In alta ordine de idei, oricum, voi evita sa te deranjez cu comentariile mele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara, ne povestesti chestii din viata sotului tau de pe vremea cand era casatorit cu o alta femeie. Ca s-a protejat 5 ani si apoi gata.Nu vad care este treaba ta aici. Din toate mesajele tale razbat niste frustrari cat casa si o ura pe fosta sotie. Te intreb : DE CE? Ce treaba mai ai tu cu ea? Omul a divortat, sta cu tine, teoretic ar trebui sa zburzi de fericire. DE CE NU O FACI? Ce te impiedica? Ce-a fost a fost si gata. Eu nu cred ca tipul ala cu care stai tu este deranjat si plin de frustrari din cauza relatiilor tale anterioare. Desi ai sustinut sus si tare ca tu nu ai fost amanta si ca l-ai cunoscut dupa divort, eu nu pot sa nu imi pun intrebarea: Oare nu cumva tu ai fost amanta lui cu mult inainte de divort si te-a dus iubitul cu zaharelul ca divorteaza da'nu poate de "nebuna"....etc. Ti-a cam alimentat frustrarile. In fine. Din toata povestea expusa de tine singurii care au de suferit sunt copilasii aia, viitorii tarani si inculti ai tarii. Nu-ti fa griji: asa va zice si viitoarea amanta despre tine. Eu zic sa te pregatesti de acum. Orice problema are o solutie. Trebuie doar s-o gasesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
M-am referit la faptul ca a doua sarcina a venit "dorita" fiind de mama, in momentul in care ei, ca familie, aveau dificultati financiare foarte mari, pe langa cele familiare... am spus ca nu era momentul atunci sa ramana insarcinata, de vreme ce 5 ani de zile se protejase, iar apoi brusc n-a mai facut asta, fara sa poarte cu sotul ei o discutie despre dorinta ei de a mai avea un copil.
Poate nu mai aveau bani de anticonceptionale sau condom'uri! Dar el de ce nu a protejat-o?... Si apoi el deja era calare pe Messenger cu tine si deja se desprinsese sufleteste de familia lui. Inteleg ca in acelasi timp a facut sex si cu nevasta aia urita, taranca si introvertita? De ce? Si dupa aia si-a lasat femeia insarcinata si a plecat in coltul celalalt al tarii dupa dragostea vietii lui... Iar el ar trebui sa aiba un pic de respect pentru ea, este totusi mama copiilor lui!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...