Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere normal sau cezariana


Recommended Posts

Stau si pun in balans cam ce ar fi mai bun pentru mine si copilas...discutii, pareri si experiente de viata.. Dupa mai multe discutii cu doctorita care ma urmareste in aceasta sarcina s-a pus in discutie cezariana ca ar fi cel mai bine pentru mine....se coase intradevar parte de jos dar in momentul in care nasti natural dar se mai pot provoca pe interior multe alte rupturi care nu se pot coase....este mai bine cezariana....?....nu stiu ...voi ce credeti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu votez pentru nastere naturala. Motivul meu este ca sunt la prima sarcina si nu vreau sa supun a doua sarcina la riscuri inutile. Un alt motiv ar fi recuperarea rapida ce imi va permite sa merg la ski la iarna sau sa imi reincep alergatul prin parc destul de repede - cat de repede imi permite bb. Din ce am citit nasterea naturala nu scade cu nimic placerea sexuala. Intradevar pot aparea dureri la inceput, zona fiind mai sensibila insa nu sunt decat temporare. O alta parere este ca nasterea in sistemul de sanatate romanesc nu ar trebui sa fie o optiune personala. Nasterea prin cezariana costa un spital de trei ori mai mult decat o nastere normala. Acei banii sunt platiti de la buget si in loc sa se duca pe aparatura noua, renovare, salarii mai mari la medici si personalul medical, etc. se duc pe cezariene. Eu as pune doctorii ce fac aceste cezariene nejustificate medical sa plateasca din buzunar diferenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as opta pt nastere prin cezariana.Dupa experienta mea cu nasterea naturala, cu refacerea epiziotomiei...clar cezariana.Specific ca an nascut foarte usor si repede,dar urmatoarele 3 saptamani pentru mine au fost cel mai mare cosmar al vietii mele.Nici in ziua de azi(dupa aproape 9 luni) nu pot spune ca nu am probleme de la epiziotomie.Ma deranjeaza,jeneaza si cand stau jos, sa nu mai discutam de "alceva". Am uitat sa spun ca Dr meu (Dr Todea-Cluj) nu a acceptat sa imi faca cezariana.Spunea ca sunt tanara (22 ani) si e mai bine pt mine.Nu a luat cea mai buna hotarare.... [url="http://community.webshots.com/user/mamaluidavid85"][foto]David[/url] [url="http://www.hi5.com/friend/video/7575382--158238046--David--view-html"]Stam in picioare[/url] [url="http://community.webshots.com/user/mamicidecluj"]Intalnire 8 martie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Popescuta - da si tu o cautare pe aici, e al n-spelea topic cu subiectul asta. Si ca si pana acum vor fi mamici care recomanda nasterea naturala, din experienta proprie, si mamici care recomanda cezariana, din aceeasi experienta proprie. Parerea mea sincera, cu 2 nasteri naturale la activ, e ca cea mai buna solutie ti-o sugereaza medicul tau. Si daca vrei neaparat sa mai afli una, eu as zice sa intrebi alt medic. Nastere usoara si bebe sanatos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citeste te rog subiectul cu nasterea in apa, incepand cu Cap. 1, sa vezi experienta mea si a altor mamici. O recomand din suflet tuturor celor care vor sa nasca natural, fara dureri, rupturi, taieturi, cusaturi etc. Numai bine tuturor grvidutelor[flo] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by monic82
O alta parere este ca nasterea in sistemul de sanatate romanesc nu ar trebui sa fie o optiune personala. Nasterea prin cezariana costa un spital de trei ori mai mult decat o nastere normala. Acei banii sunt platiti de la buget si in loc sa se duca pe aparatura noua, renovare, salarii mai mari la medici si personalul medical, etc. se duc pe cezariene. Eu as pune doctorii ce fac aceste cezariene nejustificate medical sa plateasca din buzunar diferenta.
sa stii ca ai dreptate, in momentul in care cineva -asa, ca mine - spune ca prefera cezariana, cata vreme naste la stat ar trebui sa plateasca, iar operatia sa fie gratis doar pt cazurile justificate. e foarte adevat ca banii respectivi ar putea fi folositi in alte scopuri, si ca e mare nevoie de ei in sistemul de stat. [ps: eu am mers la particular pps: si era si fata asezata intai pelvian, apoi transversal, dar tot pt cezariana as fi optat] chris + [copil]alexandra [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...