Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu nu am putut intelege cum e posibil?


Recommended Posts

Pe mine asta cu apele limpezi si adanci ma duce cu gandul la...tace si face. Asa ca sa nu te trezesti maine-poimaine ca faptul e consumat si ea se ascunde dupa un "s-a intamplat". Comunicarea cacomunicarea scuzati cacofonia, dar cand te gandesti la facut copii e clar ca si componenta sexuala e mai mult decat prezenta, adica...prietena ta e mandra posesoare a unui amant, cu tot ce presupune asta. Problema e ca amantul a fost dobandit intr-o perioada mai urata cu consortul si ca ea a oscilat intre a o continua sau nu in functie de evolutia casniciei, ori pe fondul unor astfel de oscilatii nu se procreeaza, nici cu sotul, nici cu amantul, care pana la urma e mai mult un pansament spiritual. Ar fi fost de inteles disperarea daca nu avea copii, dar asa, pana una alta sa-si canalizeze energiile catre cei doi de-acasa. Tu sugereaza-i frumos ca pentru inceput sa astepte, sa nu puna nimic in practica atata timp cat este impartita in doua, fara sa-i faci morala. N-aduce anul ce-aduce ceasul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

icognito tocmai pt ca tu ai spus multe despre tine, ai in semnatura numele copiilor, ai spus ca e prietana ta, de cand va cunosteti... lumea internauta nu e chiar atat de mare si se pot aduna doi cu doi sa vezi cine e pers repectiva; motiv pt care nu mi se pare corect de loc ca i-ai tradat increderea si ai venit sa povestesti aici; dc vroiai sa prezinti doar ca pe un studiu nu dadeai atatea amanunte despre relatia ei cu tine; faptul ca tu iti impartasesti problemele pe forum e problema si alegerea ta; dar ca expui cazul cuiva, care dupa cum sg spui nu a mai spus nimanui despre asta, nu e absolut deloc corect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci,sinceritatea costa!Dar... In tara asta sint multe persoane care au acelasi nume cu al meu,care lucreaza intr-un loc asemeni celui in care lucrez eu,care au copii tot gemeni botezati cu nume identice cu numele alor mei. Privitor la faptul ca am expus situatia ei,uite ca nu am facut-o degeaba.Sint circa 10 minute de cind a parasit casa mea.Am fost numai noi pret de doua ceasuri si mi-am permis in final pentru ca tot insista in ideea ce sa faca,deci mi-am permis sa o asez pe scaun si sa ii dau sa citeasca.A parcurs rindurile voastre de mai multe ori.A ramas pe ginduri,i-am citit in ochi numai o mare tristete si nu a spus decit-Stiam eu...ca nu e corect. Am intrebat-o de ce mi-a spus totul.Daca stia lucrul acesta. -Pentru ca m-am gindit ca poti face ceva concret pentru mine.Tu ai fost totdeauna omul care a actionat. Atit.A ramas ca ma suna miine inainte sa plece. Sincer,personal imi plac criticile,mai ales cind sint constructive. Convingerea mea despre forumul acesta de la bun inceput a fost ca ne stringem aici si ne impartasim problemele intocmai ca in cadrul unui grup organizat de terapie.Ca ne ajutam prin pareri,prin povestirea altor evenimente similare personale ori din preajma noastra si modul in care am actionat noi ori alte persoane.Am fost convinsa ca nu ridem unul de altul ci dimpotriva cautam sa ne ajutam. ,,-faptul ca tu iti impartasesti problemele pe forum e problema si alegerea ta;-'' Ups!Aviz amatorilor!Si pe cuvint ca nu vreau sa fiu rautacioasa! Ce sa inteleg de aici?Ca,corect ar fi fost sa nu o fac si daca tot am facut-o sa ma simt vinovata?Ca deja am savirsit o mare greseala?Ca deja am iritat ochi care au citit? Mii de scuze tuturor.Oricum,urita ori frumoasa,plina de frustrari ori reusite,cu depresia la purtator-chiar nu imi este rusine cu viata mea.Si chiar daca printre voi sint oameni care punind cap la cap lucrurile au realizat adevarata mea identitate,nu ma supar.Dimpotriva,opriti-ma pe strada si spuneti-mi ca stiti cine e Incognito.Doar va voi multumi. Cred ca cel mai greu este sa ajungi sa vorbesti despre tine complet si sincer.Sa-ti asumi cum esti si ceea ce esti sufleteste vorbind la un moment dat.Sa-ti recunosti limitele,imperfectiunile,visele,ratarile...fata de tine insuti chiar daca vorbind altora despre tine.Eu am reusit lucrul acesta in mare parte.Si simt ca e bine. Problema prietenei mele este la adapost complet-pentru cine se ingijoreaza.Singurul pericol pentru ea este ea insasi.Sper sa-si dea seama la vreme,daca nu cumva dupa ce v-a citit sa-si fi dat deja seama. Multumesc tuturor care au impartasit din parerile lor. Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incognito, nu faptul ca ai postat povestea e regretabil ci faptul ca dai atatea detalii personale. Numele tau si al gemenilor tai nu e necesar. Amanunte privind relatia ta de prietenie cu doamna in cauza iarasi nu sunt necesare (era suficient sa spui ca sunteti prietene foarte bune inca din copilarie si ca ati trecut prin scoala impreuna). Profesia ei (desi psiholog) nu e relevanta, pana la urma in povestea asta e doar o femeie cu inima tandari. Despre asta e vorba - putina discretie e recomandata. Si-ai putea incepe de acum incolo - sterge detaliile din profilul tau, nu mai da detalii atat de personale pe viitor nici despre tine si nici despre cei apropiati tie. Si spun toate astea cu titlul de sfat caci mesajele de genul "cum ti-ai permis" mi se par extreme. Iar la subiect - reactia si dorinta prietenei tale este normala si este dovada intensitatii sentimentelor ei fata de omul respectiv. Nu te ingrijora insa e o femeie desteapta care deja constientizeaza cat de complicate sunt lucrurile, incet insa va decanta esenta si va fi in stare sa se controleze singura, ratiunea va castiga ceva teren in fata sentimentului. Fii alaturi de ea insa, durerea ramane!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incognito, imi cer mii de scuze daca s-a inteles gresit. "-Nu cred ca mi-as permite sa discut pe forum problemele, oricat de grave ar fi, ale unui prieten care are curajul sa-mi spuna ceva atat de personal.Nu cred ca avea nevoie de sfaturi ci doar sa o asculti. Si cred ca in nici un caz pe forum nu vei gasi astfel de expierente personale, pentru ca astfel de femei in general nu prea intra pe forumuri.-" " Corect.Ai dreptate,si eu cred ca nu avea nevoie de sfaturi ci doar sa o ascult. De ce mi-am permis sa discut pe forum problema asta?Pai atunci de ce mi-am permis sa discut si despre problemele mele,nu?" "nu mi-as permite" e vorba numai de mine.Nu am extrapolat la persoana ta.Nu te-am intrebat de ce ti-ai permis tu. Nu am caderea sa fac aprecieri la persoana ta pt nu te cunosc. Poate ar fi trebuit sa ma exprim altfel :daca as avea o problema atat de personala si daca i-as povesti numai prietenii mele cele mai bune,indiferent pt sfaturi sau numai sa ma asculte, nu cred ca a doua zi, daca as intra pe forum sa citesc din intamplare as fi atat de bucuroasa sa regasesc aici povestea fara permisiunea mea.Cred ca de fapt as fi istorie pentru ea. Poate ca exemplu intr-o anumita situatie, e ok , nu m-ar deranja, dar sa fiu supusa unei dezbateri publice, nu stiu, asa vad eu lucrurile. E ca un secret pe care ea l-ar impartasi tuturor imediat ce eu am iesit pe usa. Si recunosc ca nici nu am fost in situatia sa cer ajutor.Am mers pe deviza :capu face, capu trage, al meu bineinteles.Ce rost are sa mai impovarez si pe altii cu problemele mele? Dar sunt un bun ascultator. Daca ma uit in urma si ma gandesc la cate confidente mi s-au facut ar fi insemnat ca la ora actuala cei mai multi prieteni sau cunostinte sa fie despartiti daca as fi deschis gura, dar ei sunt bine merci. Fa si tu ce crezi ca e mai bine pt tine? pt ea ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fi psiholog nu inseamna ca esti Dumnezeu! Esti un om normal care a invatat din carti, dupa anumite principii mecanismele gindirii si purtarii umane. Ca apoi sa le puna in practica de la caz la caz. Si bineinteles ca au nevoie de psiholog la rindul lor... Ca un dentist care se duce la alt dentist sau ca un chirurg care se duce la alt chirurg... etc... Eu am incercat sa o inteleg pe prietena ta. Este intr-o casatorie nefericita. Nu vrea si nu o sa divorteze pentru ca este perfectionista. Ar insemna sa recunoasca ca a gresit in alegerea ei, ca a dat gres... Si asta nu se va intimpla. Il dispretuieste pe omul de linga ea pentru ca nu s-a tinut de promisiune "sa traiasca fericiti pina la adinci batrieti". Vrea copil cu celalalt barbat pentru ca il iubeste dar mai mult ca sa il pedepseasca pe sotul ei. Fata de copii ei se simte vinovata pentru ca il dispretuieste pe tatal lor. Vrea un copil ca sa isi dovedeasca ei insasi ca este femeie, ca este roditoare si ca este cumva stapina pe situatie. Mie personal viata mi-a dovedit ca un copil este cel mai mult responsabilitatea femeii. Rare sint cazurile in care barbatul sa ramina la fel de impplicat in viata copiilor dupa casatorie... Da, te mariti cu unul din dragoste, faceti copii, totul este roz si dintr-o data se innoreaza, viata te duce in alta directie iar tu, ca femeie si mama esti stinca de sprijin a copiilor tai! Cam asta este explicatia mea la dilema prietenei tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by incognito
,,-faptul ca tu iti impartasesti problemele pe forum e problema si alegerea ta;-'' Ups!Aviz amatorilor!Si pe cuvint ca nu vreau sa fiu rautacioasa! Ce sa inteleg de aici?Ca,corect ar fi fost sa nu o fac si daca tot am facut-o sa ma simt vinovata?Ca deja am savirsit o mare greseala?Ca deja am iritat ochi care au citit?
nu ai inteles ce am vrut sa spun; ma refeream la faptul ca dc postezi pe un formum public probleme pe care le ai accepti ca poti primi sfaturi bune sau mai putin bune si ca exista posibilitatea ca identitatea ta din viata reala sa fie descoperita si problemele care ai vrut sa le impartasesti doar lumii virtuale sa fie cunoscute si de cei din viata reala deci, ce trebuie sa intelegi din mesajul meu : ca nu trebuie sa dai nici un fel de detalii care ar putea duce la aflarea identitatii prietenei tale, daca tot te-ai hotarat sa ii faci publica problema...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai,ce de observatii am primit!Cred ca mai m-am simtit asa undeva prin scoala. Va multumesc,mi-am insusit critica.Dar din toate acestea,ceva mi-a ,,zgiriat''teribil auzul. = Numele tau si al gemenilor tai nu e necesar.= Serios??? Am observat ca multe dintre doamnele de pe aici semneaza si cu numele copiilor. Atita vreme cit pe mine nu ma deranjeaza ca cineva imi poate descoperi identitatea adevarata nu stiu de ce imi poarta de grija altcineva. In sfirsit,nu vreau sa supar pe nimeni. Dar,draga Miramar,hai sa-ti explic ceva legat de semnatura in care apare numele copiilor mei. Ca si o paranteza,parerea mea este ca inainte ca cineva sa faca observatii sa ia in calcul mai multe aspecte daca le cunoaste ori banuieste,daca nu sa se abtina.Nu sint chiar un copil,hai sa fim serioase. Cind am postat prima data pe forumul acesta traversam o perioada extrem de dificila din viata mea.M-am bucurat enorm cind am dat peste acest loc.Pseudonimul pe care l-am ales ma reprezenta perfect la momentul acela.Chiar asa simteam,ca nu mai am identitate(vezi INCOGNITO-fara sa fie cunoscut,extins eu insami habar nu mai aveam cine sint,eram absolut in deriva). In aproape un an de zile cu o munca titanica cu mine insami mi-am ordonat prioritatile,mi-am recapatat in mare parte increderea in mine,mi-am dat seama cine sint de fapt si am marcat acest lucru incepind chiar cu asta,prin a recunoaste aici,fata de toata lumea ca Incognito este mami de Ioan si Ioana,gemeni,06.01.2003,in primul rind! Si te-ai intrebat,oare,daca chiar sint numele reale ale copiilor mei? Chiar nu vreau sa lansez o polemica de aceea ma voi opri aici.Pentru ca nu imi place deloc sa ma cert. Toate cele bune,din suflet,tuturor, Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e mai grava problema prietenei decat faptul ca incognito a relatat aici povestea unei prietene care ar putea fi identificata etc.
Felicia [gravi] 26+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...