Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu nu am putut intelege cum e posibil?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dragele mele.... v-ati enervat toate citindu-ma...dar m-ati subliniat insuficient. citatul complet era "sa-ti DORESTI sa daruiesti...". si da, chiar daca exista femei al caror singur scop si dorinta in viata este sa faca unul, doi sau mai multi copii, eu tot consider ca ele le DARUIESC sotului lor unul, doi sau mai multi copii. pentru ca sotul este incapabil sa isi faca un copil...singur. pina la urma, o femeie poate sa "isi" faca un copil fara ca tatal biologic sa stie...pt un barbat e mai greu. de multe ori m-am gindit ca desi barbatii nu au ciclu, menopauza si nu trebuie sa nasca, natura i-a privat totusi de ceva f special, si anume de perioada de sarcina. doar noi putem trece prin asta...in alea 9 luni copilul este in primul rind al nostru, al femeilor...iar aducerea lui pe lume...simbolizeaza pt mine "daruirea" lui sotului...care de acum incolo se va bucura si el de existenta...perceptibila cu cele 5 simturi a copilului...nu stiu daca sint in stare sa ma exprim destul de...clar. dar va asigur ca exprimarea mea nu a avut nici o conotatie negativa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum spunea batranul Nichita: "Ce frumos luceste masculul, din neputinta de a naste". Pai atunci sa-l faca, draga, si sa i-l DARUIASCA tipului la modul concret, ca sa aiba si el o amintire de la ea... Ca vorba aia, ce mi-e o esarfa de matase, ce mi-e un copil... [:(][:(][:(]
Felicia [gravi] 27+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by incognito
Mai,ce de observatii am primit!Cred ca mai m-am simtit asa undeva prin scoala. Va multumesc,mi-am insusit critica.Dar din toate acestea,ceva mi-a ,,zgiriat''teribil auzul. = Numele tau si al gemenilor tai nu e necesar.= Serios??? Am observat ca multe dintre doamnele de pe aici semneaza si cu numele copiilor. Atita vreme cit pe mine nu ma deranjeaza ca cineva imi poate descoperi identitatea adevarata nu stiu de ce imi poarta de grija altcineva. In sfirsit,nu vreau sa supar pe nimeni. Dar,draga Miramar,hai sa-ti explic ceva legat de semnatura in care apare numele copiilor mei. Ca si o paranteza,parerea mea este ca inainte ca cineva sa faca observatii sa ia in calcul mai multe aspecte daca le cunoaste ori banuieste,daca nu sa se abtina.Nu sint chiar un copil,hai sa fim serioase. Cind am postat prima data pe forumul acesta traversam o perioada extrem de dificila din viata mea.M-am bucurat enorm cind am dat peste acest loc.Pseudonimul pe care l-am ales ma reprezenta perfect la momentul acela.Chiar asa simteam,ca nu mai am identitate(vezi INCOGNITO-fara sa fie cunoscut,extins eu insami habar nu mai aveam cine sint,eram absolut in deriva). In aproape un an de zile cu o munca titanica cu mine insami mi-am ordonat prioritatile,mi-am recapatat in mare parte increderea in mine,mi-am dat seama cine sint de fapt si am marcat acest lucru incepind chiar cu asta,prin a recunoaste aici,fata de toata lumea ca Incognito este mami de Ioan si Ioana,gemeni,06.01.2003,in primul rind! Si te-ai intrebat,oare,daca chiar sint numele reale ale copiilor mei? Chiar nu vreau sa lansez o polemica de aceea ma voi opri aici.Pentru ca nu imi place deloc sa ma cert. Toate cele bune,din suflet,tuturor, Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003 end of [quote]
Dat fiind ca mi-ai zgariat ceva mai mult decat auzul, hai sa-ti explic eu ceva draga Incognito - ca se pare ca nu vrei sa intelegi - atata vreme cat vorbesti despre tine e ok, dai cate detalii vrei. Cand postezi povestea altcuiva insa orice detaliu personal poate duce la dezvaluirea identitatii persoanei respective - despre asta vorbeam. Cineva te recunoaste pe tine dupa detaliile personale pe care le-ai dat si face legatura cu prietena ta psiholog, iar prietena ta nu cred ca-si doreste sa fie recunoscuta! Aici nu vorbeam de tine si de dorinta, nevoia ta de a destainui si vorbi despre tine si experienta ta personala, vorbim despre povestea prietenei tale si protejarea intereselor ei. Nimeni nu-ti poarta tie de grija, ci EI, get it?! Da' poate esti prea preocupata sa te disculpi si-atunci nu vezi padurea de copaci! Si nu, nu mi se pare ca ai tinut cont de sfaturile mele, apropos erau sfaturi de care tii sau nu tii cont e alegerea ta. Critica eu nu ti-am facut deci nu aveai ce sa-ti insusesti. Si da, m-ai suparat. Nu inteleg ce te-a putut ofensa in asa hal la mesajul meu complet pasnic si cu titlu de sfat, in asa masura incat sa-i dedici o intreaga postare! ...as oposed to altele care au fost de-a dreptul vehemente si extreme si pe care personal eu le-as fi considerat ofense si de altfel le-am si condamnat in mesajul meu original! Iar daca Ion si Ioana nu sunt numele reale ale copiilor tai si nici prietena nu e psiholog si nici tu nu lucrezi in domeniul medical, si nu va cunoasteti din liceu si n-ati impartit o camera samd, toate detalii larg cunoscute de cercul in care va miscati amandoua...de ce te deranjeaza mesajul meu si-al celorlate! Pune-ne la colt, explica-ne ca nici unul din detaliile astea nu sunt reale si am terminat balciul! A si by the way - nici noi nu suntem nici copii si nici duse cu pluta si stim foarte bine sa punem una si cu doua cap la cap! Si ca "o paranteza" poate ca inainte de a face astfel de "observatii" ar trebui TU mai inainte sa te asiguri ca ai inteles ceea ce ti se spune si ca ai apreciat intentiile in mod corect. ...ma rog, sincer si eu consider ca problema de fond e alta si anume viata prietenei tale si e grava! dar daca reactia ta la mesaje precum al meu este atat de virulenta, mi-e mila de a ta prietena ca se bazeaza pe sfaturile tale! Numai bine va doresc si tie si mai ales ei! La revedere! PS: nici asta nu a fost o critica ci raspuns la acuzele tale!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul ti-l daruiesti tie insati daca doresti. Nu il daruiesti nimanui altcuiva. Nu stiu vreo femeie care a purtat 9 luni copilul si la nastere l-a pus intr-o cutie frumos amabalata daruindu-l barbatului. Barbatii daca vor copii, sa si-i faca. Sa lupte pentru ei. Sa aiba grija de ei. Sa se deranjeze. Barbatul acesta are deja 2 copii si 1 amanta. Daca nu isi respecta primii copii, ce nevoie mai are de un alt dar / copil? Poate ca prietena lui Incognito vrea sa isi daruiasca ei insasi ceva. O amintire a dragostei mari pe care o simte acum rascolidu-i viata. Nu este putin lucru sa ai deja copii, o virsta, si sa simti un foc/iubire incit sa nu conteze prea mult urmarile. Poate ca este teama de batrinete. Teama ca niciodata nu va mai iubi ca acum. Teama ca niciodata nu va mai fi iubita ca acum. Nimic nu sperie mai mult o femeie decit batrinetea si lipsa iubirii. Un copil i-ar da/reda increderea ca inca poate. Ca inca este tinara. Si i-ar garanta iubirea pentru tot restul vietii. Iubirea ar fi mereu alaturi de ea, prin copil. Poate ca ar elibera-o de barbatul care nu este si nu va fi niciodata al ei. Copilul ar fi al ei si numai al ei. Nu al sotului si nici al amantului, ci doar al ei. Poate ca ar trebui sa privim altfel. Copilul ca un dar al vietii. Copilul ca un dar al dragostei. Copilul pur, ideatic. Copilul - dar, plinatate. Una este sa faci un copil doar pentru ca ceasul ticaie, ca toti din jur au copii, ca familia presaza, soacra nu vrea sa moara fara urmasi, etc. Si cu totul altceva este sa simti dragoste imensa. Dragoste care sa rodeasca. Ea nu il vrea pe el ca barbat. Nu vrea nopti de amor - nu numai nopti de amor. Nu vrea sa strice familia ei / a lui. Nu vrea scandal, nu vrea circ. Vrea dragoste. Inflorirea dragostei. Vrea un copil. Copilul suprem. Citi dintre noi ne putem lauda ca suntem inflorirea dragostei supreme? Viata unui copil este buna sau rea, indiferent. Unii copii sunt intimplari, altii decretei, altii alocatii ... stiti cum este. Foarte putini copii au privilegiul de a fi iubire pura. Cred ca am uitat sa filosofam/visam si suntem prea practici. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina, desi eu sint impotriva ideii de a face un copil in conditiile expuse in prima postare, mesajul tau mi-a mers la suflet. pentru linistea tuturor, un copil nu este daruit ci "däruit". parerea mea. nu il pui in cutie cu panglicuta, i-l pui in brate infasat (sau nu). si asta nu inseamna ca renunti la el, ca il dai sau ca misiunea ta s-a incheiat. inseamna ca impartasesti ceea ce ai cu omul cu care este firesc sa faci asta... mesajul tau este f frumos dar din pacate...idealist.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru parerile pe care mi le-au dat. Sper pentru ea sa isi ordoneze viata,in sensul sa nu amestece dorinta pur personala cu familia pe care o are.Sper ca ratiunea sa o ajute sa depaseasca sentimentele pe care le incearca atit de acut.Sa priveasca catre ea insasi cu maxima luciditate si sinceritate si sa realizeze ce mare greseala,din punctul meu de vedere,este pe cale sa savirseasca.Sa-si asume responsabilitatea corect si matur pentru ceea ce are deja. Si chiar e o idee buna sa citeasca Femei care iubesc prea mult.Nu stiu daca a citit-o ori nu dar i-am trimis-o deja in format electronic,vad ca nu a dat inca nici un semn de viata.Probabil cind va simti ca vrea sa-mi vorbeasca o va face. Pentru ca personal simt ca am declansat oarece tensiuni si nu asta am intentionat,rog stimatii moderatori sa inchida acest subiect. Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...