Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

pretul platit de femei...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 164
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

He he... am citit topicul asta si e trist ...zau asa. Fratilor, toti avem greutati, mai mari, mai mici, cheltuieli, vise si aspiratii. Problema pe care o au doamnele si domnii de circa 50 de ani in 2008 este ca si-au format atitudinea in anii '80-'89, ani in care comunismul a pus un mare sac cenusiu in capul a 90% din populatie si i-a indoctrinat: statul si partidul au grija, statul si partidul iti dau casa, masa, job, de toate, statul si partidul te trimit la scoala, statul si partidul iti vor da pensie, etc... oamenii nu au fost invatati sa gandeasca, sa-si asume viata si deciziile personale, nu au fost educati sa-si planifice o viata, o perioada activa si o perioada de retragere. Asta este... dpdv al adaptarii lor sunt in mare majoritate compromisi, oamenii astia sufera, se plang, se vaita, si pur si simplu ei nu inteleg si nu pot intelege ce se intampla si ce ar trebui sa faca. Si chiar daca ar intelege, cei care inteleg sun si mai frustrati pentru ca si-au trait tineretea "atunci". Cum as putea sa ii ajut eu? Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de bonamea Cum sunt educati copii lipsiti mereu de prezenta mamelor,care vin obosite si stressate de o norma prea mare si un venit prea mic?Ce se naste in sufletul acestor copii?O imensa ura fata de patronii care le fura mama de langa ei ca sa se imbogateasca pe nedrept prin exploatarea angajatelor.
Inainte sa ne dam cu parerea despre ce se va naste in sufletul unor copii n-ar strica o introspectie. Poate gasim si mai multa ura. Caci ura din ura se naste ... (un vechi proverb spune sa nu torni [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108385&whichpage=1"]superparfum[/url] pe foc)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ete nah. E dramatizata mult nevoia asta a copilului de a sta mama linga el 24 din 24, altfel creste plin de ura si cu pistolul in mina, sa impuste nenorocitzii de patroni.... E drept ca daca ajungi in fiecare seara acasa si zbieri in gura mare cit de exploatata esti tu, timp de vreo 20 de ani, cam asta ar putea sa se intimple. Da'nu e din vina statului asta... [hot] "There's no vice as advice!"
Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" He he... am citit topicul asta si e trist ...zau asa. Fratilor, toti avem greutati, mai mari, mai mici, cheltuieli, vise si aspiratii. Problema pe care o au doamnele si domnii de circa 50 de ani in 2008 este ca si-au format atitudinea in anii '80-'89, ani in care comunismul a pus un mare sac cenusiu in capul a 90% din populatie si i-a indoctrinat: statul si partidul au grija, statul si partidul iti dau casa, masa, job, de toate, statul si partidul te trimit la scoala, statul si partidul iti vor da pensie, etc... oamenii nu au fost invatati sa gandeasca, sa-si asume viata si deciziile personale, nu aufost educati sa-si planifice o viata, o perioada activa si o perioada de retragere. Asta este... dpdv al adaptarii lor sunt in mare majoritate compromisi, oamenii astia sufera, se plang, se vaita, si pur si simplu ei nu inteleg si nu pot intelege ce se intampla si ce ar trebui sa faca. Si chiar daca ar intelege, cei care inteleg sun si mai frustrati pentru ca si-au trait tineretea "atunci". Cum as putea sa ii ajut eu? Andries " pentru ca ma aflu in cei 10%a populatiei care nu au un sac in cap si pentru ca imi traiesc tineretea si acum, sunt si din cei care si-au format atitudinea dupa 1980 care nu numai ca nu inteleg ce se intampla, dar nu inteleg nici macar ce li se intampla lor! Topicul nu este trist este conform sloganului tau "Cine nu se adapteaza piere ".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...nota de plata e foarte mare insa de n-am plati-o nu am fi noi,de trei ori,patru ori/5/6 ori mame,surori,bunici,matusi...femei Cu gandul la [:)] copilarie traiesc din plin [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17"][9cer]emotia copilariei[/url] m-am transformat din [iepu] in [cavaler], si lupt neinfricat [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=118277&whichpage=8"][}:)] PENTRU EGALITATE [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E pe aici alt topic COPIII SECOLULUI 21-nu l-am initiat eu dar se potriveste la ce am incercat sa pun in discutie eu. Eu am pus problema mamelor de azi nu a celor din "epoca de aur";majoritatea nascute si scolite in noua epoca"capitalista".In epoca in care fetele sunt indemnate pe toate caile(massmedia,anturaje)sa renunte cat mai devreme la copilarie si sa devina femei-sotii,amante sau prostituate.Doar de parinti depinde soarta lor,in aceasta tara in care repet-patronii incalca legea si drepturile omului,femeia este exploatata acasa si la serviciu. Acestea sunt mamele de azi cu probleme in cresterea copiilor si castigarea existentei in acelas timp-nu cele trecute de 45-50 cum zice cineva pe aici.Acelea au copii mari,au casa,si toate cele necesare unui trai decent.[duel] Sa te temi de omul prea tacut si de apa prea lina.(proverb turc) Cuvintele sincere nu sunt totdeauna elegante;cuvintele elegante nu sunt totdeauna sincere(Lao Tzi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ti mai place sa generalizezi,sa le intorci din condei(pardon din tastatura)sa te victimizezi.Mama natura ne-a inzestrat cu ceea ce se cheama constiinta,exista mijloace contraceptive cate vrem,vaicarelile si exemplele moralizatoare,caini,judecatori,fete tinere nu au nici o relevanta.Majoritatea celor care activam pe forum avem un numar de neuroni activi,asa ca muta discutia catre mitingurile electorale....voiam sa te trimit la tara,in varf de munte,insa acolo sunt alti factori care echilibreaza balanta(bunul simt si teama de ce zice satul).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Mi-am facut o idee despre cei ce au scris aici si despre parerea lor.Am relatat cunostintelor mele cate ceva si mi-au sugerat sa nu va mai bag in seama,caci oricum faceti parte dintr-o alta lume,departe de realitatile romanesti.Au dreptate,timp pierdut.Am crezut ca discut cu persoane inteligente despre probleme reale.Au inceput grevele pe ici pe colo,sper sa nu se extinda.Sunt rezultatul traiului si legislatiei din tara.Primele afectate sunt femeile cu copii si venituri mici in aceasta tara,caci nu poate fi toata lumea director,doctor.etc.mai e nevoie si la munca"de jos"sa munceasca cineva..Timpul rezolva problemele-dar nu e bine prin greve ci prin initiative bune la nivel inalt. Si despre cat cotizeaza unele mamici si cat primesc ptr.concediu de crestere a copilului e de discutat.Ar trebui si alocatia ptr.copii sa se calculeze la fel ,dupa mintea voastra,in functie de cotizatii. PASTE FERICIT!D-ZEU SA VA AJUTE SA NU TRAITI REALITATEA CELOR MULTI!ar fi pacat. P.S:bona e asa cum o alegi!fiecare isi face norocul cu mana lui(zicea cineva pe aici)[:D] Sa te temi de omul prea tacut si de apa prea lina.(proverb turc) Cuvintele sincere nu sunt totdeauna elegante;cuvintele elegante nu sunt totdeauna sincere(Lao Tzi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bonamea Mi-am facut o idee despre cei ce au scris aici si despre parerea lor.Am relatat cunostintelor mele cate ceva si mi-au sugerat sa nu va mai bag in seama,caci oricum faceti parte dintr-o alta lume,departe de realitatile romanesti.Au dreptate,timp pierdut.Am crezut ca discut cu persoane inteligente despre probleme reale.
Poate ca realitatea si inteligenta se intersecteaza doar la Buzau?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...