Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

pretul platit de femei...


Recommended Posts

sa stiti ca si la "oras" exista femei exploatate de patroni, si nu neaparat trecute de 40 de ani...eu am patit asa ceva la o firma superconsacrata, nu dau nume, unde era o mafie totala daca ii pot spune asa...m-am angajat secretara si dupa 1 an de munca bruta ca nu pot sa spun altfel, eram inca singura secretara din 5 care avea salariul cat al femeilor de servici(celelalte aveau dublu)...si aveam cele mai multe responsabilitati...stateam foarte des peste program dar ore suplimentare platite n-am vazut niciodata...bonuri niciatat...seful meu direct era chiar foarte contrariat si a incercat sa schimbe situatia dar l-au amenintat ca daca mai deschide gura ne da afara pe amandoi...si a renuntat...si am renuntat si eu sa imi mai doresc sa lucrez intr-o firma mare...asa ca fetelor nu dati cu parul ca magarii din astea se intampla chiar sub nasul vostru acolo unde voi spuneti ca avem de unde alege...stiam foarte bine ce am de facut, imi vedeam de treaba si nu incurcam pe nimeni, dar probabil ca politica de promovare in acea firma era cu totul alta...DOAR PENTRU CA VOUA NU VI S-A INTAMPLAT NU INSEAMNA CA NU EXISTA...nici aerul nu-l vezi dar nu inseamna ca nu exista...mai deschideti si voi ochii pentru ca norocul nu ti-l faci intotdeauna singur [bang] carpe diem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 164
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by cockeritza
sa stiti ca si la "oras" exista femei exploatate de patroni, si nu neaparat trecute de 40 de ani...eu am patit asa ceva la o firma superconsacrata, nu dau nume, unde era o mafie totala daca ii pot spune asa...m-am angajat secretara si dupa 1 an de munca bruta ca nu pot sa spun altfel, eram inca singura secretara din 5 care avea salariul cat al femeilor de servici(celelalte aveau dublu)...si aveam cele mai multe responsabilitati...stateam foarte des peste program dar ore suplimentare platite n-am vazut niciodata...bonuri niciatat...seful meu direct era chiar foarte contrariat si a incercat sa schimbe situatia dar l-au amenintat ca daca mai deschide gura ne da afara pe amandoi...si a renuntat...si am renuntat si eu sa imi mai doresc sa lucrez intr-o firma mare...asa ca fetelor nu dati cu parul ca magarii din astea se intampla chiar sub nasul vostru acolo unde voi spuneti ca avem de unde alege...stiam foarte bine ce am de facut, imi vedeam de treaba si nu incurcam pe nimeni, dar probabil ca politica de promovare in acea firma era cu totul alta...DOAR PENTRU CA VOUA NU VI S-A INTAMPLAT NU INSEAMNA CA NU EXISTA...nici aerul nu-l vezi dar nu inseamna ca nu exista...mai deschideti si voi ochii pentru ca norocul nu ti-l faci intotdeauna singur [bang] carpe diem
Intr-adevar, n-ai de unde sa stii ce gasesti intr-o firma, dar atunci cand te-ai lamurit poti decide ce vrei sa faci. Sa stai sa te plangi fara sa faci nimic, cu scuza ca daca spui ceva te dau afara nu e chiar cea mai buna solutie. Sa stii ca exista codul muncii si nu e chiar asa simplu pentru un angajator sa concedieze un angajat fara motive bine intemeiate. Au fost nenumarate procese in care angajatii au castigat. In plus in companiile mari exista de obicei sindicate. Daca nu vrei sa faci lucrul asta, poti schimba jobul, o sa-mi spui ca nu se gasesc imediat. Intr-adevar, dar daca vrei cu adevarat, trimti un CV pe zi si pana la urma se leaga ceva. Nu a spus nimeni ca nu exista experiente neplacute, totul este daca alegi sa schimbi atunci cand ce ti se intampla nu este ok, sau alegi sa te complaci si in schimb sa te vaiti si sa dai vina pe soarta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de bonamea
Ce pret platesc femeile de azi ptr.ca s-au emancipat?Sunt independente financiar fata de cei ce o intretineau in trecut dar cu ce pret?Cum este afectata sanatatea si educatia copiilor de efortul suplimentar facut de femei ca sa fie independente financiar?De ce nu s-a evaluat niciodata oficial munca domestica a femeii,munca depusa ptr.cresterea si educarea viitorilor cetateni ai societatii umane? Era un cantec care spunea GREU SE MAI FAC OAMENII OAMENI(MATURI)-greu si e o munca nerecunoscuta de multi,mai ales de cei care nu sunt implicati direct,profund,la cresterea si modelarea micilor vlastare pana la majorat. La noi in provincie femeile muncesc mult,sunt exploatate de patronii care nu respecta legile,de mila si intelegere nici nu se poate vorbi.Caci nu e usor sa intretii o familie,prin munca domestica,si sa muncesti peste 9 ore zilnic,inclusiv sambata,chiar si duminica,pe un salariu net de max.500 lei lunar sau in unele cazuri salariul plus bonurile de masa nu depasesc ca valoare 550 lei-in anul 2008-anul marilor scumpiri. Santajul de genul "daca nu vii sambata si nu respecti programul prelungit de lucru zilnic iti iau din bonurile de masa si bani din salariu sau te concediez"functioneaza bine-in plus controalele de la Inspectia muncii nu au produs schimbari-deci bietele femei de teama sa nu ramana fara putinii bani ptr.ele si copii lor accepta orice,umile si supuse,cu lacrimi in suflet.Ptr.un salariu net de nimic.Prost hranita si prost imbracata,mai mult cu haine de la second-hand.Randamentul scade din aceste motive-oboseala,hrana necorespunzatoare si insatisfactile financiare.Asta e femeia de azi din Romania secolului xx1.O intalnesti ofilita pe strazile orasului la 5,30 dimineata,grabita sa nu intarzie la serviciu,lucreaza si apoi o intalnesti seara,dupa ora 17 in drum spre casa,oprindu-se pe la magazin sa ia ceva de mancare.Patronii sustin ca nu si-a facut norma si de aceea o tin peste program,obligand-o sa-si neglijeze copii mereu.Dar oare care e norma si cine o stabileste?Cum sunt educati copii lipsiti mereu de prezenta mamelor,care vin obosite si stressate de o norma prea mare si un venit prea mic?Ce se naste in sufletul acestor copii?O imensa ura fata de patronii care le fura mama de langa ei ca sa se imbogateasca pe nedrept prin exploatarea angajatelor.Ma doare cand vad in jurul meu atata batjocura. Sa te temi de omul prea tacut si de apa prea lina.(proverb turc) Cuvintele sincere nu sunt totdeauna elegante;cuvintele elegante nu sunt totdeauna sincere(Lao Tzi)
bonamea, faci ce faci iarasi ajungi acolo. ai mai proliferat acest subiect sub diverse forme. eu tot nu reusesc sa inteleg CE TE NEMULTUMESTE? pentru nimeni nu e usor cu servici si copii, nu stiu de ce tot dai exemple din provincie, si mie imi e f greu in bucuresti. insa invat, imi schimb locul de munca, avansez. tot omul de pe oriunde s-ar afla ar trebui sa faca asta. nu cred ca daca vrei ceva cu adevarat nu faci. iarta-ma, dar chiar nu inteleg ce vrei...[alcool] spune-o pe bune[flo] ah... si bineinteles, iar te iei de patroni, raii astia ai universului...[bang] b ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ramiris
quote:
Originally posted by cockeritza
sa stiti ca si la "oras" exista femei exploatate de patroni, si nu neaparat trecute de 40 de ani...eu am patit asa ceva la o firma superconsacrata, nu dau nume, unde era o mafie totala daca ii pot spune asa...m-am angajat secretara si dupa 1 an de munca bruta ca nu pot sa spun altfel, eram inca singura secretara din 5 care avea salariul cat al femeilor de servici(celelalte aveau dublu)...si aveam cele mai multe responsabilitati...stateam foarte des peste program dar ore suplimentare platite n-am vazut niciodata...bonuri niciatat...seful meu direct era chiar foarte contrariat si a incercat sa schimbe situatia dar l-au amenintat ca daca mai deschide gura ne da afara pe amandoi...si a renuntat...si am renuntat si eu sa imi mai doresc sa lucrez intr-o firma mare...asa ca fetelor nu dati cu parul ca magarii din astea se intampla chiar sub nasul vostru acolo unde voi spuneti ca avem de unde alege...stiam foarte bine ce am de facut, imi vedeam de treaba si nu incurcam pe nimeni, dar probabil ca politica de promovare in acea firma era cu totul alta...DOAR PENTRU CA VOUA NU VI S-A INTAMPLAT NU INSEAMNA CA NU EXISTA...nici aerul nu-l vezi dar nu inseamna ca nu exista...mai deschideti si voi ochii pentru ca norocul nu ti-l faci intotdeauna singur [bang] carpe diem
Intr-adevar, n-ai de unde sa stii ce gasesti intr-o firma, dar atunci cand te-ai lamurit poti decide ce vrei sa faci. Sa stai sa te plangi fara sa faci nimic, cu scuza ca daca spui ceva te dau afara nu e chiar cea mai buna solutie. Sa stii ca exista codul muncii si nu e chiar asa simplu pentru un angajator sa concedieze un angajat fara motive bine intemeiate. Au fost nenumarate procese in care angajatii au castigat. In plus in companiile mari exista de obicei sindicate. Daca nu vrei sa faci lucrul asta, poti schimba jobul, o sa-mi spui ca nu se gasesc imediat. Intr-adevar, dar daca vrei cu adevarat, trimti un CV pe zi si pana la urma se leaga ceva. Nu a spus nimeni ca nu exista experiente neplacute, totul este daca alegi sa schimbi atunci cand ce ti se intampla nu este ok, sau alegi sa te complaci si in schimb sa te vaiti si sa dai vina pe soarta.
Exact!![flo] Si eu am o experienta de peste 10 ani in munca, si din ce am vazut, oamenii accepta situatii de abuzuri pentru ca nu se informeaza. Daca vrei sa fii deasupra celorlalti, sa schimbi ceva sau sa iti ceri drepturile, te informezi care sunt ele, nu iti spui "asta e, asta e sistemul, astia sunt patronii, n-am ce sa fac". Locuri de munca sunt destule, si pentru pregatirea fiecaruia. Iti trebuie doar vointa, capacitate pentru schimbare si pentru invatare. Nu stiu daca a zis cineva ca daca ai facut 5 ani secretariat, nu poti mai mult, sau asta trebuie sa faci toata viata. Si Ramiris are perfecta dreptate, chiar o sa-ti spun si eu mai in detaliu: in momentul asta, 90% (daca nu mai mult) dintre procesele intentate angajatorilor sunt castigate de angajati. Cunosc un caz concret, al unui angajat caruia i s-a desfacut disciplinar contractul de munca, are si dosar penal facut pe langa aciunea asta. A dat in judecata institutia (de retinut ca e institutie de stat, si inca una mare) si a castigat! Cu dosar penal! A fost reangajat in functie, plus plata tuturor drepturilor din urma etc. Si eu am fost amenintata ca voi fi data afara, dintr-o multinationala, pentru ca am avut curaj sa spun "nu" si sa critic. M-am apucat insa sa citesc Codul Muncii, am intrebat alti 3 angajatori si un avocat, mi-am intrebat prietenele care lucreaza in HR si am aflat ca nu puteau sa ma dea afara. In ziua in care mi se promisese asta, m-am dus hotarata sa servici, sa vad decizia, si sa-i dau in judecata. Nu m-au dat afara, desi ma amenintasera 3 luni cu asta, pt ca stiau ca nu au voie. Era vorba doar de intimidare, dar care la mine nu a tinut. Asa ca sunt in continuare angajata la ei, si deocamdata n-au ce sa-mi faca. Dar eu am ales sa ma informez, sa-mi citesc drepturile din Codul Muncii si ROI, si sa ma lupt sa-mi fie respectate. Cand nu o sa-mi mai convina, o sa plec de aici, dar in conditiile stabilite de mine, nu de ei, pentru ca eu aveam dreptate, nu ei (si in speta era vb de o sg persoana). Bonamea - parca vorbesti de un Ev Mediu intunecat al femeilor, de parca toate (sau cel putin cele din orase mici) am trai in negura nestiintei si dezinformarii. Mesajul mi se pare cel putin depresiv, ori nu asta e solutia. Da, raman la parerea mea ca norocul ti-l faci singur.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cllaudia
quote:
Originally posted by tlaura
Si repet, in orasele mari ai de unde alege, in cele mici, zici saru'mana daca ai un loc de munca! Laura, mama lui Andrei [url="http://community.webshots.com/user/tcatlaura"]Poze[/url]
Exact la asta s-a referit Bonamea, la femeile din provincie, care din lipsa de alte oferte de munca accepta orice salariu, orice conditii doar pt a castiga un ban. Lucrul asta se intampla si in Bucuresti, ce, credeti ca toate femeile lucreaza la birouri sau in nu stiu ce multinatonale? Sa ne gandim la cele trecute de 40 de ani, care din diverse motive si-au pierdut locul de munca anterior, credeti ca ele pot avea atat de multe optiuni in alegerea unui alt loc de munca? Si sa luam si in calcul ca aceste femei de peste 40 de ani nu au studii superioare, nu stiu limbi straine sau cunostinte PC, nu din cauza ca nu au vrut sa stie, ci pt faptul ca pe "vremea lor" nu era asa ceva... Si este extrem de gresit ceea ce zicea cineva intr-un alt mesaj, precum ca fiecare primeste in viata ceea ce merita si ca fiecare este tratat asa cum permite sa fie tratat... Femeile alea nu sunt tratate asa pt ca ele permit lucrul asta, ci pentru ca patronii lor orbiti de sentimentul de superioritate uita ca ele sunt femei , mame ,si ca trebuiesc respectate.
Ce nu era pe "vremea lor" caci invatamintul superior a fost gratuit si nu te tinea nimeni sa nu urmezi o facultate sau sa inveti o limba straina dar trebuia munca multa pt amindoua. Hai sa fim seriosi, sint nenumarate femei cu virsta peste 40 de ani care au studii superioare si vorbesc limbi straine. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bonamea
Ce e mai frumos ca o patroana este din Bucuresti si nu inteleg de ce a deschis afacerea in orasul nostru.De ce nu a deschis in Bucuresti?unii spun ca acolo ar fi trebuit sa plateasca salarii mult mai mari-acolo angajatii ii pot pune conditii.La noi insa ea impune conditiile.Umilitoare.O femeie exploateaza alte femei ca sa traiasca ea pe picior mare si sa dea lectii despre cum sa traiesti bine in Romania. Sa te temi de omul prea tacut si de apa prea lina.(proverb turc) Cuvintele sincere nu sunt totdeauna elegante;cuvintele elegante nu sunt totdeauna sincere(Lao Tzi)
Interesant punctul tau de vedere, tu de ce crezi ca isi deschid companiile internationale filiale in China, India sau Romania? Surprise... pt ca e mina de lucru mai ieftina. Cei care pierd locurile de munca (din SUA de exemplu) pt ca sint relocalizate in China/India se pling de discriminare[xx(]. Oare era mai bine daca aceasta fabrica nu se deschidea in orasul tau si femeile respective nu aveau deloc de lucru dar stateau acasa cu copiii? Ce le dadeau sa manince? In ce fel sint ele exploatate, in fond si la urma urmei nu le tine nimeni cu forta deci pot alege sa plece si evident sa se lipseasca de respectivul venit. In fond ar fii in acelasi punct under ar fii fost daca fabrica nu s-a deschis in oras, nu? Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de varsta, eu am 38 ani, vorbesc 2 limbi straine si o invat pe a 3a, pentru ca imi trebuie la servicu daca vreau un post mai bun (si il vreau), am facut facultate pe vremea impuscatului, nu-l regret dar pe vremea aia daca vroiai sa inveti puteai sa vii si dintr-un sat neelectrificat, la studii superioare aveau cu totii acces. Dupa 30 ani am invatat o gramada de lucruri, inclusiv am aprofundat ce stiam in dom.IT iar la 35 ani mi-am schimbat cu 180 grade jobul pentru ca nu mai avea cautare domeniul meu. Deci "peste 40 ani" nu cred ca e o scuza, daca vrei. Totul este sa vrei sa faci ceva pentru tine, indiferent unde te-ai nascut, si cat de usor au obtinut altii lucruri pentru care tu trebuie sa lupti ceva mai mult decat media.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mimitete
quote:
Originally posted by cllaudia
quote:
Originally posted by tlaura
Si repet, in orasele mari ai de unde alege, in cele mici, zici saru'mana daca ai un loc de munca! Laura, mama lui Andrei [url="http://community.webshots.com/user/tcatlaura"]Poze[/url]
Exact la asta s-a referit Bonamea, la femeile din provincie, care din lipsa de alte oferte de munca accepta orice salariu, orice conditii doar pt a castiga un ban. Lucrul asta se intampla si in Bucuresti, ce, credeti ca toate femeile lucreaza la birouri sau in nu stiu ce multinatonale? Sa ne gandim la cele trecute de 40 de ani, care din diverse motive si-au pierdut locul de munca anterior, credeti ca ele pot avea atat de multe optiuni in alegerea unui alt loc de munca? Si sa luam si in calcul ca aceste femei de peste 40 de ani nu au studii superioare, nu stiu limbi straine sau cunostinte PC, nu din cauza ca nu au vrut sa stie, ci pt faptul ca pe "vremea lor" nu era asa ceva... Si este extrem de gresit ceea ce zicea cineva intr-un alt mesaj, precum ca fiecare primeste in viata ceea ce merita si ca fiecare este tratat asa cum permite sa fie tratat... Femeile alea nu sunt tratate asa pt ca ele permit lucrul asta, ci pentru ca patronii lor orbiti de sentimentul de superioritate uita ca ele sunt femei , mame ,si ca trebuiesc respectate.
Ce nu era pe "vremea lor" caci invatamintul superior a fost gratuit si nu te tinea nimeni sa nu urmezi o facultate sau sa inveti o limba straina dar trebuia munca multa pt amindoua. Hai sa fim seriosi, sint nenumarate femei cu virsta peste 40 de ani care au studii superioare si vorbesc limbi straine. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
pe vremea lor nu era computer si internet,a aparut in Romania dupa 1990 Sa te temi de omul prea tacut si de apa prea lina.(proverb turc) Cuvintele sincere nu sunt totdeauna elegante;cuvintele elegante nu sunt totdeauna sincere(Lao Tzi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va transmit urarile mele,si ale prietenelor si colegelor mele,de succes si sanatate,sa fiti fericite,pline de succes si impliniri,felicitari si sa auzim numai de bine.Poate se schimba ceva in bine si in provincie,adica sa mai respecte patronii legile fara sa fie nevoie de procese. Nu are rost sa polemizam primavara.Acum e doar vreme de polenizare.Deci un an cu roade bogate si fara furtuni.Am prezentat doar o situatie care exista in provincie,Bucurestiul zic unii e o alta Romanie,provincia e sa zicem o China,cum zicea cineva pe aici,ca de aceea isi deschid unii din Bucuresti afaceri in provincie. Intreaba colegele mele daca sunt locuri de munca ptr.toate romancele in Bucuresti,ca sa nu mai plece prin Spania.Ca in provincie oricum nu se va schimba nimic in bine ca nu vede nimeni,e ceatza densa pe la noi.Si o mare problema-productivitatea muncii f.scazuta,deci nu se pot da salarii ca in capitala. Sa te temi de omul prea tacut si de apa prea lina.(proverb turc) Cuvintele sincere nu sunt totdeauna elegante;cuvintele elegante nu sunt totdeauna sincere(Lao Tzi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor nu mai puneti atat la suflet mesajele bonei. absolut fiecare mesaj contine muuuulta frustrare (si aceeasi) si laudarosenie, pe de alta parte. bona, de ce nu te apuci sa le inveti calculator pe femeile de varsta ta care nu stiu? daca te intereseaza asa de mult soarta lor nedreapta de provinciale? ok, sa nu polemizam. bona arunca manusa catre oamenii cu locuri de munca si patroni, dar... nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase... o primavara frumoasa si tie, bona! b ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...