Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

pretul platit de femei...


Recommended Posts

quote:
Originally posted by tusferi
Imi cer scuze ca mai postez un mesaj, dar mai am ceva de zis, apropos de patroni. Citind postarile, vad ca unele persoane considera ca patronii, ca o categorie generala, sunt un fel de stapani de sclavi, care n-au alta grija decat sa isi traga banii din sudoarea fruntii angajatilor. Nu sunt patron si nici nu am fost patron si nici sotul meu sau cineva din familia mea nu este patron, deci nu am niciun motiv sa le iau apararea. Ma deranjeaza insa modul simplist de a vedea lucrurile si de a-i baga pe toti in oala cu vampirii care sug sangele poporului. Credeti ca este asa usor sa fii patron? Eu ca angajat stiu ca la sfarsitul lunii imi iau salariul pe ce am muncit. El nu stie daca isi incaseaza facturile, daca are ce incasa, daca are cu ce isi plati oamenii, daca are cu ce isi plati facturile la randul lui. Pe mine ca angajat lucrurile astea nu ma intereseaza. Eu trebuie sa imi primesc salariul in ziua Z indiferent ca el are sau nu de unde plati, indiferent ca el trebuie sa isi vanda din casa sa imi dea mie banii. Am un prieten care este patron. Eu imi fac 21 zile de concediu pe an, el abia poate sa isi ia o saptamana. Da, el are mai multi bani decat mine, dar el nu are timp sa se bucure de ei. Mie nu mi se pare asa usor sa fii patron si nu imi doresc sa fiu patron. Daca vi se pare asa usor, faceti un credit, ipotecati casa si apucati-va de afaceri. Aaa, o sa imi ziceti ca cine are sange in vine sa faca asta... Pai... un patron.... Despre asta este vorba. Nu vreau sa le iau apararea, ca sunt multi care intr-adevar sunt lacomi si nu le pasa de nimeni si de nimic dar nu generalizati cu patronii, chiar daca e mai usor sa dati vina pe ei pentru toate necazurile voastre. Ai perfecta dreptate.I-am invatat pe copii mei sa invete mereu,sa se perfectioneze pana la adanci batraneti,dar sa nu se faca patroni.Da-ca angajat in plus de ceea ce ai relatat aici-ai posibilitatea sa pleci sa-ti alegi alt loc de munca,alt oras,alta tara.Ca patron esti legat de afacerea ta,te implici total-dar care e destept si norocos poate sa se bucure de banii realizati-vacante si copii bine aranjati. In timp ce angajatul are doar un salariu patronul acumuleaza bunuri mobiliare si imobiliare in acelas timp de viata(datorita muncii efective a angajatilor si investitiei intelepte facuta de paron).Unde este deci diferenta si castigul dintre angajat si angajator?Cum e mai bine?[biz] "Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel
Sa te temi de omul prea tacut si de apa prea lina.(proverb turc) Cuvintele sincere nu sunt totdeauna elegante;cuvintele elegante nu sunt totdeauna sincere(Lao Tzi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 164
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by andira
quote:
Originally posted by kariguld
nr celor doi avocati erau pentru andira, care vroia dovezi ca exista procese ale angajatilor nedreptatiti! Kari
Pai, asta spuneam si eu mai devreme, ca ai toate sansele sa castigi un proces impotriva unui angajator, si ca asta e o solutie, ca sa iti respecte drepturile. Pana la urma, stii ce combati sau nu?...
SI dupa ceva timp incet dar sigur esti concediat cu coditza dupa tine ca esti un mare pericol ptr.patroni.[:D]Un element periculos.[:D] Sa te temi de omul prea tacut si de apa prea lina.(proverb turc) Cuvintele sincere nu sunt totdeauna elegante;cuvintele elegante nu sunt totdeauna sincere(Lao Tzi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adi_dalma
Fetelor... avand in vedere ca la un moment dat am postat la subiect ma simt obligata sa sistematizez. Cumva toata lumea are dreptate... in provincie e mai rau ca in Bucuresti din punct de vedere al locurilor de munca (caci asta e subiectul),iar in Bucuresti e mai rau decat in L.A.(lasand la o parte criza in U.S.) - corect? - viata de patron nu este atat de roza cum pare la suprafata.Ei muncesc si se streseaza mai mult pentru afacere decat angajatul de rand . Dar clar sa fie ca nu fac fapte de caritate ci pentru bani; - fiecare om are optiuni in viata. Trebuie sa ti tii mintea dschisa si sa poti alege ce este bine pentru tine. Nu sa stai sa te vaicaresti - nu suntem egali. - nu avem acelasi potential ...aceeasi forta fizica , aceeasi ineligenta , acelasi mediu familial,aceeasi putere de munca si concentrare; - unii suntem buni executanti,altii buni manageri, altii doar lenesi si vaicaitori;unii angajati -cu plusuri si minusuri, altii patroni -la fel cu plusuri si minusuri; - sunt multe procese pe rol si vor fi din ce in ce mai multe; inseamna ca a inceput sa functioneze democratia, nu? - in mod clar, cand am vazut subiectul prima oara speram sa fie altceva. Subiectul asta cred ca mai bine ar fi fost numit,sa zicem "Oare putem mai bine??!!" sau Cum sa facem o firma de reorientare a fortei de munca sau altceva mai potrivit. Scuze Bona dar eu cred ca acesta e motivul pt care exista polemici. Pretul platit de femei pt emancipare este altul; muncesc mai mult dar nu intotdeauna au functia cea mai inalta, nasc si se intorc la serv in 4 luni ca e nevoie de bani, nu li se cedeaza locul in tramvai domnii nu le mai saruta mainile etc etc etc ag
Aici iti permiti sa ma jignesti facandu-ma lenesa si vaicatoare -toate femeile din Romania care muncesc ca sa ai paine pe masa,fructe,haine,si toate celelalte sunt lenese,inculte,vaicatoare,caci sunt nemultumite de faptul ca nu li se respecta drepturile si nimeni nu le ajuta sa beneficieze de aceleasi drepturi la o viata normala si civilizata,munca lor este desconsiderata si prost platita,desi fara munca lor nimic nu ar exista in casele tuturor.Doar munca intelectualilor merita respectata si bine platita.E ca in povestea SAREA IN BUCATE,sunt iubiti doar cei ce pun zahar si miere in bucate.[cina2] Sa te temi de omul prea tacut si de apa prea lina.(proverb turc) Cuvintele sincere nu sunt totdeauna elegante;cuvintele elegante nu sunt totdeauna sincere(Lao Tzi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow...unde dai si unde crapa! Mi se pare incredibila atitudinea ta Bonamea! Eu incerc sa mediez toata treba si tu imi sari la beregata! Ma asteptam cealalta tabara sa mi reproseze ceva nicidecum tu. Imi pare rau ca nu ai inteles treba asta. Poate asta ne diferentiaza ...capacitatea de a intelege situatii si a accepta mai multe puncte de vedere. Tu nu vrei dezbatere vrei sa ti cante lumea in struna. Si apropos ,,,, eu generalizam nu ma refeream la tine personal. Nu te cunosc. Si sincer te percepeam mai mult ca un bun samaritean caruia ii este mila de toti nu ca un om frustrat si ...sincer neputincios si innacrit. Scuza ma ca te am inoportunat cu rasunsurile mele!!! ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonamea, oricat m-as chinui sa incerc sa-ti inteleg punctul de vedere n-am cum s-o fac daca o sa continui sa postezi incluzandu-ti raspunsul in cel pe care il citezi. Pe de alta parte, atat cat am citit pana acum mi-e suficient ca sa inteleg ca te defineste foarte bine faimosul citat "cine nu e cu mine e impotriva mea". Tu nu ai intrat pe forum ca sa schimbi idei si sa intelegi si punctul de vedere al celorlalti participanti, ai deschis topicul asta ca sa impui tututor propria-ti concluzie ca pe un adevar absolut. Iar "adaptarile" de pe parcurs de tipul "si barbatii au aceleasi probleme dar am pus titlul topicului pt. ca aici intra mai mult femei" scuza-ma dar sunt hilare si o jignire la inteligenta colegelor de pe forum. Pe de alta parte, sincer, poti spune ca ai zeci sau sute de femei cu care faci club de lectura si le relatezi ce pareri avem noi (in traducere majoritatea e clar de partea ta) atata vreme cat aici pe forum, parerea majoritatii este evident diferita de cea pe care o prezinti. Ai ales sa discuti acesti topic cu o anumita comunitate, contraargumeteaza parerea comunitatii cu care tu si nu altcineva ai decis sa combati, cu ceva mai mult decat "voi nu contati, sunteti cateva norocoase imbuibate minoritare". Tot ce spui pana acum se poate traduce in doua fraze "Orice-ati spune tot eu am dreptate!" si "Nu cunoasteti realitatea, lasati-ma sa va deschid ochii!" bonamea, oricum ai suci-o, o mare parte din realitatea pe care o deplangi suntem si noi, iar realitatea, din punctul meu de vedere cel putin este taaaareeeeeee departeeeeee de ce prezinti tu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bonamea -toate femeile din Romania care muncesc ca sa ai paine pe masa,fructe,haine,si toate celelalte sunt lenese,inculte,vaicatoare,caci sunt nemultumite de faptul ca nu li se respecta drepturile si nimeni nu le ajuta sa beneficieze de aceleasi drepturi la o viata normala si civilizata,munca lor este desconsiderata si prost platita,desi fara munca lor nimic nu ar exista in casele tuturor.Doar munca intelectualilor merita respectata si bine platita.E ca in povestea SAREA IN BUCATE,sunt iubiti doar cei ce pun zahar si miere in bucate.[cina2] Sa te temi de omul prea tacut si de apa prea lina.(proverb turc) Cuvintele sincere nu sunt totdeauna elegante;cuvintele elegante nu sunt totdeauna sincere(Lao Tzi)
bonamea, Am recitit si m-am crucit!!!!! Nimeni nu munceste ca sa am eu pe masa ceva!!!! EU si familia mea muncim pentru asta!!!! Femeile la care te referi nu muncesc din altruism pentru ca restul lumii sa aiba strictul necesar, muncesc pentru ca ele sa-si castige existenta. Impingi subiectul la limita ridicolului, mai ramane sa ne spui ca de fapt noi astea care avem joburi mai rasarite in orase mari le furam de fapt dreptul la viata femeilor din provincie care muncesc in fabrici... pentru ca asta stiu sa faca, pentru ca asta e pregatirea si nivelul lor!!!!! Nimeni nu ar avea nimic fara munca lor? Pai sa bage un boicot, sa ne arate ele noua cum murim de foame si umblam in zdrente, ce zici? Te bucuri ca e criza de forta de munca pentru ca au plecat oamenii in Europa? Ai vzut cumva cum traiesc capsunarii sau muncitorii in constructii din Spania/Italia, etc? Stii cati dintre ei muncesc cu acte in regula si li se respecta drepturile in tarile unde s-au dus? Crezi ca acolo umbla cainii cu covrigi in coada? Incearca sa vezi realitatea, nu sa te revolti impotriva unor nedreptati inexistente sau sa ridici in slavi realitati care de fapt sunt de plans. Iti citesti postarile inainte sa apesi send? Iti dai seama cat de ridicole sunt aceste afirmatii? Nimeni nu le ajuta? Nu ti se pare ca suna a plenara, a sedinta de partid? Sa le ajute cum? Sa se duca la scoala in locul lor si la interviuri pentru joburi? Sa le organizeze un sindicat sau avocati care sa le apere drepturile? La mentalitatea asta ar fi o idee sa emigreze in Cuba. In caz ca n-ai aflat, regimul comunist care le dadea "tuturor la fel, tuturor dupa nevoi" s-a incheiat in Romania acum aproape 20 ani. Eu renunt sa mai postez la acest topic, ce era de zis s-a zis, iar bonamea va trai in continuare in lumea ei in care muncitoarele din fabrici merita salarii de manageri cu 3 mastere si un doctorat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giiiiiz!!! Ma crucesc si eu... Deja e ilar (ca sa nu zic ridicol si patetic) ce scrii, Bonamea, ar trebui incadrate la "De pe forum adunate si inapoi la forum date"... Cum zicea si Ramiris, tu citesti inainte de a apasa pe "Send"?? Si de unde ai scos-o ca cei care ocupa locuri bine platite si caldute castiga salariu jucandu-se pe net? Si ce la indemana iti e sa te ascunzi in spatele "colegelor" si "prietenelor" care "n-au curaj sa ne spuna ce gandesc"... ma faci sa rad, tu chiar nu-ti dai seama cat de cusuta cu ata alba e atitudinea asta? Fa-te lider de sindicat, cum spunea cineva pe aici, ia atitudine, si poate facem o noua noapte a Sf. Bartolomeu, si-i omoram pe ticalosii astia de patroni, din cauza lor se duce tara de rapa... Adi-dalma - n-ai inteles, Ramiris a zis perfect: cine nu e cu ea e impotriva ei si trebuie exterminat. N-ai nici o sansa sa supravietuiesti topicului astuia cu o atitudine impaciuitoare. Ori declari razboi patronilor, sefilor, companiilor multinationale, Americii, emisferei nordice, nu mai conteaza, si o urmezi pe Bonamea in cruciada impotriva femeilor care invata si castiga bine, patroanelor, si oricui incearca sa faca ceva cu viata lui ca sa traiasca mai bine... ori... n-are sens orice altceva ai face, ca oricum vei fi declarat dusman al poporului...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un ultim comentariu: daca exista locuri caldute si bine platite unde iei banii ca sa stai pe net (mama lor de intelectuali...) inseamna ca nu toti patronii sunt cum ii descrii tu, bonamea, nu-i asa? Facem un topic in care sa mobiliazam patronii umani de intelectuali impotriva angajatilor lor nenorociti care le iau banii si stau pe net? Si asa eliberam locurile alea bune de munca pentru clasa oropsita....n-o sa fie o problema sa preia responsabilitatile, sa stai pe net nu-i mare smecherie, se invata usor..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bonamea acum ca am mai citit o data mesajul initial, mi se pare si mie o pledoarie pt ca femeile sa nu mai plateasca pretul, deci sa nu mai aiba servici, ci sa stea acasa cu copiii. ceea ce nu ar fi rau deloc, pt cine isi doreste asta... dar nici sa condamne alte optiuni nu e ok, tocmai in numele tolerantei atat de des invocate.
Draga mea-n-ai inteles mesajul-e un semnal de alarma-exploatarea ca in evul mediu practicata in tara si ce repercursiuni poate avea asupra educatiei noii generatii-neglijata din cauza abuzurilor facute de patroni,nicidecum renuntarea la serviciu.STOPAREA EXPLOATARII-legi care sa apere angajatii si legi care sa favorizeze afacerile ca in occident/coplesiti de taxe patronii abuzeaza de angajati,exagerand ptr.buzunarul propriu [/quote] numai despre copii si despre "neglijarea noilor generatii" nu s-a vorbit in ultimele pagini... scuze - nu am urmarit de mult subiectul, tocmai pt ca am avut de munca 12 ore pe zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bonamea
va transmit urarile mele,si ale prietenelor si colegelor mele,de succes si sanatate,sa fiti fericite,pline de succes si impliniri,felicitari si sa auzim numai de bine.Poate se schimba ceva in bine si in provincie,adica sa mai respecte patronii legile fara sa fie nevoie de procese. Nu are rost sa polemizam primavara.Acum e doar vreme de polenizare.Deci un an cu roade bogate si fara furtuni.Am prezentat doar o situatie care exista in provincie,Bucurestiul zic unii e o alta Romanie,provincia e sa zicem o China,cum zicea cineva pe aici,ca de aceea isi deschid unii din Bucuresti afaceri in provincie. Intreaba colegele mele daca sunt locuri de munca ptr.toate romancele in Bucuresti,ca sa nu mai plece prin Spania.Ca in provincie oricum nu se va schimba nimic in bine ca nu vede nimeni,e ceatza densa pe la noi.Si o mare problema-productivitatea muncii f.scazuta,deci nu se pot da salarii ca in capitala.
de ce o fi scazuta productivitatea muncii?... [:-@]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...