Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vrea casatorie


Recommended Posts

Buna! Am si eu cam aceiasi problema. Suntem impreuna de mai bine de 5 ani, avem 32 de ani. in trecut intre noi au fost niste certuri mai urite dar acum cam de un an jumate merge bine. Eu as vrea sa ma stabilesc la casa mea ca sa zic asa - familie , copii. Vazand ca el nu zice nimic am adus eu tema in discutie - a reactionat destul de dur, a zis ca se mai gandeste ca in final sa-mi zica ca nu e pregatit pt. casatorie, mai precis are dubii asupra relatiei - cica el vrea sa o faca o data pt. totdeauna , adica sa fie sigur ca nu se va desprati mai tirziu (parerea mea este ca o siguranta 100% nu exista, dar el nu intelege asta). L-am tot lasat sa se gandeasca la tema asta si in continuare imi spune ca nu poate sa-mi de aun raspuns. L-am intrebat totusi cand va putea sa-mi zica ceva - si raspunsul lui a fost "s-ar putea ca nici peste un an sa nu fiu hotarit". Copii nici nu se gandeste decat casatoriti. La intrebarea cum isi imagineaza relatia in continuare a zis ca sa stam in cont. asa ca si prieteni...Problema e ca nici macar nu vrea sa schimbam ceva in realtie ca sa-si lamureasca dubiile in da sau nu. Nu vrea nici macar sa locuim impreuna! Nu stiu ce sa fac - eu il iubesc si as dori sa fim impreuna, dar ma intreb oare merita sa-mi irosesc asa viata langa cineva care poate nici nu imi impartaseste sentimentele? Pot sa mai astept dar ma intreb cat??? Reactioneaza foarte dur la tema casatoriei - si daca il intreaba altii! Pote imi dati un sfat, poate a mai trecut cineva prin asa ceva... Multumesc !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Teodora,atitudinea lui ar trebui sa-ti dea de gandit.Aveti o varsta destul de potrivita pentru casatorie, ca sa nu mai zic cat de potrivita este pentru a avea copii... Daca sunteti de 5 ani impreuna, nu i-a ajuns sa te cunoasca, mai are nevoie inca de un an??!?! Faptul ca nu accepta sa locuiti impreuna iar nu e in regula. Mie mi se pare ca se foloseste de tine si tu iti irosesti tineretea cu cine nu trebuie. Mariaanna [url="http://tt.lilypie.com/2AMxp2.png"]cand vine BB?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de teodora777
Buna! Am si eu cam aceiasi problema. Suntem impreuna de mai bine de 5 ani, avem 32 de ani. in trecut intre noi au fost niste certuri mai urite dar acum cam de un an jumate merge bine. Eu as vrea sa ma stabilesc la casa mea ca sa zic asa - familie , copii. Vazand ca el nu zice nimic am adus eu tema in discutie - a reactionat destul de dur, a zis ca se mai gandeste ca in final sa-mi zica ca nu e pregatit pt. casatorie, mai precis are dubii asupra relatiei - cica el vrea sa o faca o data pt. totdeauna , adica sa fie sigur ca nu se va desprati mai tirziu (parerea mea este ca o siguranta 100% nu exista, dar el nu intelege asta). L-am tot lasat sa se gandeasca la tema asta si in continuare imi spune ca nu poate sa-mi de aun raspuns. L-am intrebat totusi cand va putea sa-mi zica ceva - si raspunsul lui a fost "s-ar putea ca nici peste un an sa nu fiu hotarit". Copii nici nu se gandeste decat casatoriti. La intrebarea cum isi imagineaza relatia in continuare a zis ca sa stam in cont. asa ca si prieteni...Problema e ca nici macar nu vrea sa schimbam ceva in realtie ca sa-si lamureasca dubiile in da sau nu. Nu vrea nici macar sa locuim impreuna! Nu stiu ce sa fac - eu il iubesc si as dori sa fim impreuna, dar ma intreb oare merita sa-mi irosesc asa viata langa cineva care poate nici nu imi impartaseste sentimentele? Pot sa mai astept dar ma intreb cat??? Reactioneaza foarte dur la tema casatoriei - si daca il intreaba altii! Pote imi dati un sfat, poate a mai trecut cineva prin asa ceva... Multumesc !
Eu as reactiona ca el daca: - nu as simti prea multe pentru partenera - partenera nu mi-ar arata ca intr-adevar ma iubeste - mi s-ar parea ceva suspect cu "graba" ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by rilbuc1
quote:
Initial creeata de teodora777
Buna! Am si eu cam aceiasi problema. Suntem impreuna de mai bine de 5 ani, avem 32 de ani. in trecut intre noi au fost niste certuri mai urite dar acum cam de un an jumate merge bine. Eu as vrea sa ma stabilesc la casa mea ca sa zic asa - familie , copii. Vazand ca el nu zice nimic am adus eu tema in discutie - a reactionat destul de dur, a zis ca se mai gandeste ca in final sa-mi zica ca nu e pregatit pt. casatorie, mai precis are dubii asupra relatiei - cica el vrea sa o faca o data pt. totdeauna , adica sa fie sigur ca nu se va desprati mai tirziu (parerea mea este ca o siguranta 100% nu exista, dar el nu intelege asta). L-am tot lasat sa se gandeasca la tema asta si in continuare imi spune ca nu poate sa-mi de aun raspuns. L-am intrebat totusi cand va putea sa-mi zica ceva - si raspunsul lui a fost "s-ar putea ca nici peste un an sa nu fiu hotarit". Copii nici nu se gandeste decat casatoriti. La intrebarea cum isi imagineaza relatia in continuare a zis ca sa stam in cont. asa ca si prieteni...Problema e ca nici macar nu vrea sa schimbam ceva in realtie ca sa-si lamureasca dubiile in da sau nu. Nu vrea nici macar sa locuim impreuna! Nu stiu ce sa fac - eu il iubesc si as dori sa fim impreuna, dar ma intreb oare merita sa-mi irosesc asa viata langa cineva care poate nici nu imi impartaseste sentimentele? Pot sa mai astept dar ma intreb cat??? Reactioneaza foarte dur la tema casatoriei - si daca il intreaba altii! Pote imi dati un sfat, poate a mai trecut cineva prin asa ceva... Multumesc !
Eu as reactiona ca el daca: - nu as simti prea multe pentru partenera - partenera nu mi-ar arata ca intr-adevar ma iubeste - mi s-ar parea ceva suspect cu "graba" ei.
Eeeeeeeeeiiiiii.... Graba?E graba daca dupa 5 ani iti doresti sa locuiesti macar cu cel pe care-l iubesti?Daca de casatorie nu vrea sa auda.Si ce sa fie suspect?Iubirea?Faptul ca la 32 de ani vrea o famile?Te poti hotara sa te casatoresti si in mai putin timp, nu in 5+ 1 ani!... Sau...nu cumva esti tu cel in cauza??![:D] Mariaanna [url="http://tt.lilypie.com/2AMxp2.png"]cand vine BB?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1.De graba nu se poate zice - consider 5 ani la varsta noastra destul timp pt. ati da seama daca cineva e sau nu potrivit pentru tine.Daca ii puneam problema asta dupa un an sau la o alta virsta atunci ar fi putut sa-mi reproseze , dar asa... 2. De iubire din partea mea sincer iti spun eu ca nu i-am dat nici un motiv sa se indoiasca. Dimpotriva el nu-mi arata prea multa iubire - e f. egoist , se gandeste doar la el, nu stie sa lase de la el... 3. Primul motiv poate fi adevarat - dar ma intreb de ce mai sta cu mine atunci? Doar asa din obisnuinta , din plictiseala? Totusi nu e varsta la care faci asa ceva! Problema e ca nici nu s-ar desparti de mine dar nici ceva serios nu vrea. Pana la urma daca considera ca nu e pregatit pt. casatorie, nu inteleg dar in fine, dar macar nici sa incercam sa locuim impreuna? Poate chestia asta i-ar lamuri dubiile! Dar nici nu vrea sa auda - el le-ar vrea pe amidoua: si sa aiba libertate deplina, nici ce mai mica responsabilitate, dar in acelasi timp cand sa si fie cineva linga el cand are o bucurie, un necaz... Consider felul asta de gandire total egoist! Toti suntem oameni, asa cum el isi doreste anumite lucruri, asa cum el simte asa sunt si eu om.L-am rugat doar sa-mi spuna adevarul - daca nu mai simte ceva pt. mine atunci asta a fost - dar el spune ca nici nu vrea sa ne despartim , dar nici nu garanteaza ca peste un an - doi imi va putea da un raspuns daca vrea sau nu o familie cu mine... Eu as reactiona ca el daca: - nu as simti prea multe pentru partenera - partenera nu mi-ar arata ca intr-adevar ma iubeste - mi s-ar parea ceva suspect cu "graba" ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi eram 'copii ' cand am trecut prin asta dar ne-am mutat impreuna in nici o luna eram logoditi si in jumate de an casatoriti pe urma se intreba singur de ce a stat atat pe ganduri traindu-si viata cu parintii in loc de persoana iubita... probabil teama de necunoscut... dar odata spulberata nimic nu l-a mai oprit... Ne puteti vota: Adevarul Craciunului - pag 3 si Gemeni pag 21 http://www.dropshots.com/triplets_RAI#date http://www.dropshots.com/mihai3 http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei http://www.dropshots.com/oanna3 http://community.webshots.com/user/oanna3 http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92869 - povestea noastra Oanna, mami de tripleti Rares, Andrei si Ingrid ( 20.06.2006) iubesc si sunt iubita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru raspuns, Da asa e ai dreptate, mi-a si dat de gandit felul in care se poarta. Asta am zis si eu - daca in 5 ani nu cunosti un om inseamna ca nu il cunosti toata viata! Si sincer nu e o lauda dar nu sunt genul de om care sa calce strimb intr-o relatie, sunt o persoana destul de echilibrata, sincera si pun suflet in relatie. Pur si simplu imi doresc ceva ce dupa parerea mea si-ar dori orice persoana la varsta asta atita timp cat iubeste pe cineva...Nu stiu ce sa fac: pe de o parte ratiunea imi spune sa il las in pace si cine stie poate cu timpul voi cunoaste pe cineva care sa-si doreasca acelasi lucruri , pe de alta parte inima imi spune sa mai incerc - dar nu stiu ce sa fac. l-am intrebat daca nu-i place ceva la mine sa stiu poate pot schimba ceva, si a zis ca nu are ce sa-mi reproseze si ca stie ca am dreptate sa vreau asa ceva dar el pur si simplu are dubii si nu e pregatit. Problema e ca nici macar nu stie daca peste o luna, 5, un an, 5 ani etc. va stii sa-mi dea un raspuns...Si nici nu vrea sa schimbam ceva (eu de ex. m-am gandit sa ne mutam impreuna)poate asa isi da seama de ceea ce isi doreste. Nu stiu ce sa mai cred despre el, nu inteleg pur si simplu cum poate fi cîneva asa nehotarit si indiferent fata de viitorul lui...
Draga Teodora,atitudinea lui ar trebui sa-ti dea de gandit.Aveti o varsta destul de potrivita pentru casatorie, ca sa nu mai zic cat de potrivita este pentru a avea copii... Daca sunteti de 5 ani impreuna, nu i-a ajuns sa te cunoasca, mai are nevoie inca de un an??!?! Faptul ca nu accepta sa locuiti impreuna iar nu e in regula. Mie mi se pare ca se foloseste de tine si tu iti irosesti tineretea cu cine nu trebuie. Mariaanna [url="http://tt.lilypie.com/2AMxp2.png"]cand vine BB?[/url] [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariaanna Eeeeeeeeeiiiiii.... Graba?E graba daca dupa 5 ani iti doresti sa locuiesti macar cu cel pe care-l iubesti?Daca de casatorie nu vrea sa auda.Si ce sa fie suspect?Iubirea?Faptul ca la 32 de ani vrea o famile?Te poti hotara sa te casatoresti si in mai putin timp, nu in 5+ 1 ani!... Sau...nu cumva esti tu cel in cauza??![:D] Mariaanna [url="http://tt.lilypie.com/2AMxp2.png"]cand vine BB?[/url]
Uf, te-ai prins. M-am scapat [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teodora, poate si certurile acelea mai urate de care pomeneai au lasat urme. E suspect si ca nu vrea sa locuiti impreuna. Ar trebui, oarecum, inainte de casatorie, nu? Sa vedeti cum convietuiti sub acelasi acoperis, cum va impartiti zi de zi "spatiul vital", nu sa fiti doar musafiri unul la altul. Sa stii ca si eu am avut un astfel de prieten. Mai multe n-are rost sa spun, dar e destul ca vorbesc despre el la trecut. Dar asta a fost cu niste ani in urma, el n-avea pe atunci 32, ci 23 de ani, varsta la care merita circumstante atenuante[bibe]. La 32 de ani, insa, cam stii ce vrei si ce nu vrei, esti om in toata firea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...