Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vrea casatorie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

locuim atit el cat si el singuri. Dar cred ca parintiii lui mai ales mama are o influenta mare asupra lui. Ar vrea sa il aiba cu ea in casa chiar daca isi da seama ca locul lui nu e acolo si nu i-ar fi bine... Sincera sa fiu nu am prea avut ocazia sa fim impreuna in preajma copiilor , deci nu pot sa spun ceva in privinta asta. El spune ca vrea copii dar mai tirziu , ca mai e timp (mama lui l-a facut la aproape 39 de ani, tatal lui nu a vrut copii - poate ia modelul familia lui), deci spune ca ar vrea dar nici nu se pune discutia inainte de casatorie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da in mod sigur si-or fi lasat urme, nu neg asta...greselile au fost de ambele parti, eu am trecut peste ele (nu trebuie sa te gandesti ca au fost chestii grave - inselat sau altceva de genul asta - dar poate multe certuri repetate din nimicuri) - eu am trecut peste ele, dar el daca stie ca nu poate trece atunci imi pun intrebarea de ce mai continua (totusi certuri mai mari nu mai avem de mai bine de un an)- cum zici si tu nu mai f. tinar ca sa aiba scuze ca nu stie ce vrea...
quote:
Originally posted by Cristina_C
Teodora, poate si certurile acelea mai urate de care pomeneai au lasat urme. E suspect si ca nu vrea sa locuiti impreuna. Ar trebui, oarecum, inainte de casatorie, nu? Sa vedeti cum convietuiti sub acelasi acoperis, cum va impartiti zi de zi "spatiul vital", nu sa fiti doar musafiri unul la altul. Sa stii ca si eu am avut un astfel de prieten. Mai multe n-are rost sa spun, dar e destul ca vorbesc despre el la trecut. Dar asta a fost cu niste ani in urma, el n-avea pe atunci 32, ci 23 de ani, varsta la care merita circumstante atenuante[bibe]. La 32 de ani, insa, cam stii ce vrei si ce nu vrei, esti om in toata firea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, asa e nu mai vreau sa-i dau ultimatumuri pentru ca am mai facut asta si raspunsul a fost ca eu il grabesc - oricum ma gandesc sa mai astept putin sa vad - si daca voi primi acelasi raspuns o termin eu chiar daca ma doare
quote:
Originally posted by alex_ioanid
la varsta voastra nu se mai poate spune ca isi mai doreste sa "copilareasca"... ar trebnui sa stati serios de vorba cu el, eventual sa ii dai un "ultimatum"... SI SA TE gabdesti bine la ce o sa faci... la ce o sa faceti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Teodora, BOALA LUNGA MOARTE SIGURA !!! Si de aici tragi concluziile. Este viata ta si normal ca tu iei deciziile, insa bazandu-ma pe cele expuse de tine, personal eu vad numai dezavantaje, iar la tine vine doar ca la hotel. Daca in 5 ani nu te-a cunoscut "suficient" atunci gandeste-te cam cati ani ii mai acorzi sa te cunoasca asa... temeinic [:D] Apoi logodna de 3 ani, apoi fara copii inca vreo 5, ca domnu' tot nu-i pregatit sa fie tata, si poate pe la 44 de ani te trezesti ca vrei sa fi mama, dar nu se mai poate (sau extrem de greu). Si uite asa ti-a trecut viata printre degete. Iar daac faci o balanta, uite cum vad eu "cantarul". Parti negative: nu isi asuma nici o responsabilitate! - nu locuitului impreuna - nu casatoriei - nu copii - mereu cu prietenii si mai putin cu tine - simti ca nu te iubeste suficient. Parti pozitive: praf in ochii tai de sarbatori, diverse onomastice in familie si printre prieteni la care este foarte dureros sa te afisezi singura... (adica asa interpretez eu). Personal as pleca dintr-o relatie care nu are viitor. De ce sa investesc sentimente si timp in ceva fara viitor? Trebuie sa crezi ca acolo, undeva, este un barbat care este jumatatea ta, care te rasfata, te iubeste, isi doreste o familie si copii alturi de tine. La 32 de ani timpul zboara extraordinar si este pacat! Si ar mai fi ceva: dincolo de orgoliu (in dragoste nu prea e bine sa fi orgolios), eu personal nu ma vad tragand de maneca un barbat. Adica as incerca la inceput, dar daca el nu si nu, apoi l-as trimite pe drumul lui, iar eu pe-al meu. Hai ca m-am ambalat, dar "nehotaratii" astia chiar ma irita la culme. Eu iti doresc numai bine si sa iti gasesti adevarata jumatatea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

teodora777, eu l-as lasa repede de tot. Daca e sa fie cu tine te va cauta. Daca nu... macar stii cum stai, nu din vorbe. Esti blocata aici si nu poti avea o alta relatie, in care de ce nu, intr-o luna poti sa te si casatoresti. E chiar ciudata partea cu statul,impreuna. Il inteleg doar daca exista situatii familiale iesite din comun. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 8 ani .... La multi ani! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu te-as intreba cat de stransa este in mod practic relatia voastra? Cat timp petreceti impreuna? Cate nopti pe saptamana dormiti impreuna? Poti sa te duci la el fara sa suni inainte? Ai haine pe la el, el pe la tine? Lucruri de-astea, mai mult decat firesti dupa o perioada mult mai scurta decat cei 5 ani ai vostri. Daca din punctul asta de vedere e ok, votez si eu cu ultimatumul, dar nu pentru casatorie ci pentru mutat impreuna. Ii explici frumos fara sa-l pui la zid ca tu simti ca nu mai poti astepta, hotarati sa nu vorbiti o sapt-doua, vezi cum se comporta si evident, ce raspuns iti da. Varianta cu mutatul impreuna mi se pare compromisul ideal (pe perioada scurta) in situatia asta. Daca nici atata lucru nu poate e clar ca e un nematurizat si asa va ramane sau...pur si simplu nu te iubeste...si oricat de dureros ar fi, nici n-o sa-l loveasca amorul pe parcurs. Si e plina lumea de barbati care stau cate 5-6-7 ani intr-o relatie, sunt cica nehotarati, se despart, iar dupa max 6 luni ii vezi cu nevasta, si insarcinata eventual. Asa ca...incearca sa pui putin piciorul in prag si daca nu reactioneaza...mergi mai departe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teodora, sunteti doi oameni maturi. Daca iti spune ca nu vrea sa se insoare, inseamna ca asa este, indiferent ca tu simti altfel. Cu sila nu se poate. Daca tu vrei o relatie cu el asa, e treaba ta, nu-i vina lui, deci nu ai de ce te plange. Nu-i poti imputa unui om ca nu vrea sa te ia de nevasta. Asa ca stai cu el si inghite, sau cata-ti de drum. Si el si tu sunteti fara obligatii, deci puteti face cum credeti ca va este mai bine. Fara sa cautati vinovati, sa va luati mamele la cercetat, etc. Imi pare rau pentru sufletul tau, dar situatia este deosebit de simpla. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu altii cum sunt[;)] dar eu nu m-as lasa tarata in jocul asta de-a "cine se razgandeste, ala se insoara"[:D]. Cand eram mici stabileam de la inceput regulile jocului, cine castiga 2 din 3, e invingator, tu te comporti ca un copil incapatant care a pierdut si-l roaga pe celalalt "hai, te rog, 3 din 5"[:D]. Te amagesti si pierzi ani pretiosi, tineretea ta. Fii mai intransigenta, putini ofera respect celor care nu se respecta pe ei insisi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teodora, m-ai lamurit! Fiecare din voi locuieste singur si totusi, nu v-ati gandti sa strati impreuna!Asta e de neiertat. Eu zic ca n-are rost sa te mai complaci in relatia asta...chiar daca tu tii la el. In dragoste e nevoie de DOI! Mariaanna [url="http://tt.lilypie.com/2AMxp2.png"]cand vine BB?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...