Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

In urma cu ceva timp (un an sau poate doi) am fost la un pas de a scrie aici despre sotul meu minunat si despre cat de bine ne este impreuna pentru a va incuraja pe voi care treceati prin momente dificile si pentru a va arata ca trebuie sa fiti optimiste, sa aveti putere sa gasiti barbatul pe care il meritati, care sa va iubeasca neconditionat, sa va sprijine in tot asa cum facea sotul meu! Si iata-ma azi aici citindu-va posturile pentru ca am nevoie de voi, de experienta voastra si de sfaturile voastre a celor care ati trecut sau treceti prin momente dificile in casatorie. Da, sotul meu nu mai este ceea ce am crezut eu, casnicia noastra nu mai este perfecta si eu am luat hotararea sa divortam. Insa la fel ca multe dintre voi nu stiu cum imi va fi dupa, nu stiu cum ii va fi fetitei noastre. Am nevoie de voi sa ma sustineti in decizia mea sau sa ma faceti sa ma mai gandesc, am nevoie de voi sa imi spuneti cum a fost dupa, cum i-ati explicat copilului si cat a durat pana v-ati gasit linistea. Am nevoie de sfatul celor care au trecut prin asta deja, a celor care trec acum prin asta si a celor care nu au ales divortul. Am multe prietene bune cu care discut si care ma ajuta enorm, insa niciuna nu a trecut prin asa ceva, toate au ramas intr-o casnicie si resimt zi de zi nefericirea compromisului facut. Va multumesc! [flo] http://indra.designit.ro Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nanna, [flo]. Este greu de dat sfaturi in astfel de situatii, eu de ex. sunt incapabila sa iti dau sfaturi pt. ca eu insami sunt in punctul in care esti tu (cu diferenta ca eu nu am un copil) dar pot sa iti spun ce mi-a zis o prietena care este divortata si are un baiat de 17 ani: "Decat sa mai tragi si pe altul dupa tine, sa fii nefericita, suparata, nervoasa, mai bine singura, oricat de greu ar fi." Eu din mesajul tau te-am simtit stapana pe tine, hotarata si foarte impacata cu decizia pe care ai luat-o. Iti doresc numai bine. Iepumic [iepu] [url="http://good-times.webshots.com/album/561858199FIToTi"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Nanna! E intr-adevar greu sa descoperi dupa ani de casnicie fericita , ca nu e ceea ce sperai sa fie, ca nu e perfecta.Perfectiunea nu exista, sau...poate ca exista , dar pe durate scurte de timp.Nu putem avea pretentia sa fie si lunga si perfecta, pentru ca suntem oameni, iar omul e supus greselii, uitarii, delasarii... Zici ca vezi in prietenele tale, femei care au gresit nepunand capat realiei lor, ca sunt nefericite si se compromit intr-o casatorie care este falsa. Nu stiu cat de grav este ceea ce se intampla intrte tine si sotul tau, cat de mare este fetita ta, cat de mult va iubeste pe amandoi, daca va putea intelege sau te va ierta pentru ca i-ai luat taticul de langa ea. De regula, fetitele sunt foarte atatsate de tati, ba, mai mult decat atat, exista o dragoste oedipiana.Pentru ele, tatii sunt idealul lor masculin.Nu stiu daca va intelege de ce ai facut pasul acesta. Repet:nu iti cunosc situatia si gravitatea ei, dar cantareste bine pentr a lua decizia corecta. Apropo, el stie ca vrei sa divortezi? Care sunt motivele? Mariaanna [url="http://tt.lilypie.com/2AMxp2.png"]cand vine BB?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, nu am dat niciun amanunt. O voi face acum, voi incerca sa rezum pe cat posibil, de teama sa nu fiu plictisitoare! M-am hotarat sa incep cu imaginea lui de om, sot si tata minunat si mai apoi sa spun care sunt problemele. Este omul pe care l-am admirat cel mai mult din toti pe care i-am cunoscut, este singurul om corect, cinstit si vertical din cati am intalnit. Nu bea, nu fumeaza, nu umbla dupa alte femei, nu este violent. A fost alaturi de mine mereu si am avut foarte multe probleme de sanatate, multe operatii. Cand s-a nascut fetita noastra, acum 4 ani, am vazut un tata care credeam ca nu poate exista in realitate. S-a ocupat de ea din prima clipa, i-a facut numai el baita, a dat-o cu creme, i-a schimbat pampersi, doar el se trezea noaptea cand ea plangea si ii facea biberon, el e si acum primul care o aude plangand in somn si fuge la ea. Intre ei este o iubire incredibila, pur si simplu se schimba amandoi la fata cand se tin in brate, se "adulmeca" unul pe altul, se divinizeaza, ea adoarme numai cu el, noaptea il striga pe el...este ceva greu de descris in cuvinte. Pe mine m-a suportat mereu cu taonele si figurile mele de femeie coplesita de tot felul de dureri sau de neincredere... Castiga f bine, toti banii ii aduce in casa, face si curat si de mancare, ma lasa sa ies cu prietenele si el sta cu Indra (fetita) si ies in parc sau fac curat si de mancare. Nu l-am auzit niciodata spunandu-mi un cuvant urat, nu l-am auzit niciodata injurand pe cineva sau vorbind de rau ori barfind pe cineva. Acesta este barbatul si sotul meu pe care l-am admirat din tot sufletul si pe care vi l-as fi descris cu tot dragul in urma cu ceva timp! Acum vine si cealalta parte, descoperita de mine abia in ultimul timp. Ne-am casatorit dupa 3 luni de cand ne cunosteam, ne-am iubit sau cel putin asa am crezut atunci- acum 6 ani. Copilul a venit dupa 2 ani si l-am dorit amnadoi. Dar adevarul este ca nu am avut niciodata nimic in comun. Suntem completa difetiti. Eu sunt volubila, comunicativa, deschisa, extrovertita - el este inchis in el, nu isi exprima gandurile sau sentimentele. Eu sunt interesata de partea umanista- daca ii pot spune asa- el este cu calculatoare, matematica etc. Pe mine ma pasioneaza anumite filme sau emisiuni, pe el opusul. Eu as povesti tot ce fac peste zi, la tot ce m-am gandit si am simtit, el prefera sa taca. S-a refugiat in munca, a ajuns sa stea peste program f mult si sa lucreze aproape toata noaptea. Nu mai avem niciun subiect comun, decat copilul. Stam unul langa altul si nu spunem nimic, suntem doi straini care s-au trezit impreuna, legati de un act si de un copil. Abia a cum doua seri mi-a spus ce crede el despre mine. Mi-a conturat o imagine atat de calra pe care el o are despre mine incat m-am speriat. Sunt doar o egoista, o rautacioasa, pe care mereu a interesat-o propria persoana, care mereu a incercat sa il schimbe, care niciodata nu a dat doi bani pe el- desi i-am spus de nenumarate ori cat il admir- dar nu m-a crezut. Imi da impresia ca se simte frustrat din cauza mea si schingiuit sufleteste. Analizand si relatiile pe care le-a avut inainte imi dau seama ca defapt sotul meu are o problema: are un complex de inferioritate care iese la iveala intr-o relatie dupa un timp. El are o situatie materiala nu tocmai buna, a venit in relatie cu o pijama si o pereche de blugi, in timp ce eu aveam apartamentul meu si niste parinti care mereu mi-au dat bani si ne-au camparat de toate. Lucrurile astea nu au contat pt mine deloc, deaceea m-am si casatorit cu el. Eu pur si simplu l-am admirat f mult ca om! Am impresia ca in timp aspectul asta l-a apasat atat de mult incat acum nu mai suporta. De cateva zile s-a schimbat complet. Imi vorbeste in sila, nu vrea sa discutam nimic pt ca zice el eu oricum am interpretarile mele. Ieri i-am spus ca am luat hotararea sa divortam. Nu a spus nimic. S-a paucat sa faca curat in casa si s-a dus sa faca cumparaturi. I-am arata ca imi scosesem verigheta si nu a spus o vorba. Azi-noapte nu aveam somn si i-am spus ca vreau sa vorbim despre asta. Mi-a zis ca la el inca e verigheta pe deget, la mine nu- asta inseamna ca am laut o haotarare si pt el si nu avem ce sa mai discutam. Azi dimineata a plecat la ora 7 de acasa, la-m sunat si a spus ca o sa conduca sute de km ca sa se paota gandi in linistite la ce e de facut: daca merita incercat ceva sau ramane decizia mea finala. I-am cerut sa imi spune unde se duce si a zis ca nu vrea sa il mai stresez si macar o data in viata sa il las in liniste sa fie singur cu el si cand va avea o hotarare se va intoarce si vom vorbi. Acesta este sotul meu de acum pe care l-am descoperit asa in ultimele zile si pe care il mai cunosc. Ma gandesc la tatal copilului meu pe care ea il adora si la sotul meu pe care nu il mai regasesc! Va multumesc![flo] http://indra.designit.ro Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt raspunsuri. Sigur ca nu ma supar, insa sincer credeam ca aveti aceeasi parere...nu stiu ce sa mai cred. Nu mai pot sa scriu acum prea mult, pt ca ma cheama micuta. Noe, cred ca e activat, daca nu, spune-mi cum sa fa sau soranacrisan2006@yahoo.com. Abia astept sa revin alaturi de voi curand. Va pup! http://indra.designit.ro Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nana eu zic sa nu te pripesti in sa iei decizii de genul acesta ,eu intuiesc ca el are o problema care v-a afectat si casnicia (relatia dintre voi doi)iar faptul ca el ti-a zis ca nu are vergheta scoasa de pe deget ....nu ma duce decat la gandul ca nu vrea sa va piarda ,dar e barbat si e orgolios,are un complex de inferioritate pe care doar impreuna veti reusi sa-l eliminati http://tt.lilypie.com/Lg7Ap2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...