Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In casnicie trebuie sa lupti. Toti trecem prin probleme mai mari sau mai mici. Suntem unici, ce e valabil pt un cuplu nu e musai sa fie valabil pt toate, insa daca nu lupti ajungi sa-ti dai seama ca dintr-o prostie (a se interpreta: orgoliu, mandrie sau incapatanare) se poate duce totul naibi. Nanna, la tine nu e cazul de violenta, alcoolism sau inselat. Comunicarea se poate sau nu rezolva (depinde f mult de cel introvertit), insa macar niste repere sa va stabiliti dupa care sa va ghidati. Dupa ani si ani ajungi sa-l cunosti chiar daca nu prea comunica. Nu e usor, dar vezi partea plina a paharului: decat unul guraliv la care nu-i mai tace gura mai bine asa [:D]...asta a fost asa ca sa te inveselesc. A nu se lua ad literam. [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=44"]visatoarea[/url] [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25"]la 8 ani[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc ca ati fost iar alaturi de mine, desi am lipsit o zi intreaga...dar s-au intamplat multe... Sa reiau povestea de unde am ramas. Desi stiu ca urmeaza o ploaie de rosii. El o tinea una si buna ca ne ia noua de mancare si apoi se muta. Am incercat sa ma abtin, dar simteam cum se prabuseste iar totul. Am pus la loc in raft ce luasem, am luat-o pe Indra si am plecat. A venit dupa noi, a incercat sa ma tina, eu intrasem iar in disperarea mea in care m-a adus de atatea ori. Pana la urma a luat-o pe Indra care urla dupa el ca disperata si s-au dus sa ia masina, iar eu m-am intors acasa cu tramvaiul.[bang] Acasa imi spune nervos ca am facut o noua criza, ca e clar ca asa nu merge, ca dupa aia voia sa mergem undeva sa mancam, sa stam de vorba si ca nu voia neaparat sa mai plece, ca daca era pleca de joi, de cand a zis, dar acum....e clar![bang][bang][bang] Adica imi da sperante, apoi ma prabuseste iar, ca mai apoi sa imi reproseze ca nu am reactionat bine! In momentul ala am simtit clar sentimentul ca am picat in capacana, din nou, ca de fiecare data am picat in cursa! Ce altceva sa inteleg daca el face si zice EXACT ceea ce stie ca ma dispera! Va las pe voi sa intelegeti, ca eu una nu mai inteleg... Apoi s-a apucat sa isi stranga lucruri, nu ma-m putut abtine, m-am rugat de el iar si iar...pana la urma a cedat, am fost in Mall toti trei, ne-am intors. Nu s-a mai ocupat deloc de Indra, am vb putin, adiuca un fel de monolog defapt in care mi-a zis aceeasi placa: trebuie neaparat sa plece, era la limita si cu faza ultima s-a intrecut limita. I-am zis ca daca pleaca eu o sa o duc pe fetita la parintii mei, macar are alta atmosfera, alte preocupari si nu mai resimte nici lipsa lui si nici nu ma vede pe mine nervoasa si nelinistita de lipsa lui. Mi-a zis ca nu e de acord, evident. Cert este ca la 5 noaptea Indra a venit orbecaind dupa el si "si l-a luat" la ea...fara comentarii. Azi dimineata eram hotarata. Am facut bagajele si dupa ce a venit el de unde avea treaba ne-a gasit impachetate, gata de drum. S-a schimbat la fata, dar nu a zis nimic, ne-a dus la ai mei- care sunt in alt oras- apoi ne-am intors la Bucuresti, pe drum era un pachet de nervi, am ajuns acasa si-a facut bagajul fara ca eu sa mai comentez ceva si a plecat[xx(] L-am intrebat daca vrea sa merg sa il ajut acolo sa faca curat si nu a vrut, daca vrea sa iesim undeva seara si a zis ca o sa fie prea obosit si sa il las in pace sa isi revina. Asta este tot! Nu stiu ce o sa se intample, stiu daor ca trenuie sa ma straduiesc sa nu il sun, sa il las sa ma caute el cand si daca va voi! Va multumesc si va imbratisez pe toti! [flo][flo][flo] http://indra.designit.ro Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nanna
Ioana, Aprilie, sunt de acord ca sexul sau lipsa lui a agravat problemele dintre noi. Insa eu am inteles din lipsa lui de interes ca nu isi doreste asa, ca asa era el si am acceptat asta, m-am obisnuit si eu fara...
Iarta-ma dar nu pot crede ca tu "te-ai obisnuit fara"...nu la 31 de ani, nici la 41 si nici la 51 de ani (vorbesc despre oameni sanatosi). Cred ca a fost rezultatul tensiunii si incordarii din casa voastra, a discutiilor negative...probabil de aici "lipsa lui de interes". Asa sint persoanele introvertite - dupa o cearta,nu-si revin prea rapid (cum de ex sint extrovertitii, care dupa un scandal sint gata s-o ia de la capat, isi recapata subit buna dispozitie si nu pot intelege de ce partenerul intro e "suparat").Ei sint ravasiti pt mult mai mult timp decit partenerii extro,isi revin mai greu. Pina acum, tu ai luat toate deciziile importante -incepind cu aceea de a divorta.El, luindu-te "in serios" (se pare ca a facut greseala sa te considere asemeni lui,adica daca spui o vorba, aia e !),ce era sa faca...dupa multe framintari, a acceptat. E o mare umilinta atunci cind partenerul iti cere divortul... Ce asteptai ? sa devina mai atent,afectuos,vesel,dragut,intelegator ?? Am inteles mai pe urma ca te-ai razgindit,ca nu prea ai mai vrea sa divortezi (da-i, Doamne,romanului,mintea de pe urma...). Pai,daca asa e, de ce fortezi si-l impingi la situatii limita ? Mare greseala sa duci fetita la parintii tai,fara acordul lui...iarasi l-ai umilit, i-ai aratat ca nu-ti pasa nici cit negru sub unghie de opinia lui si ca faci numai ce te taie capul ! Int-un cuplu,deciziile importante se iau de comun acord ! "eu intrasem iar in disperarea mea in care m-a adus de atatea ori" Eu cred ca mai degraba tu l-ai adus pe el la disperare,nu invers... Casatoria nu e usoara pt nimeni si trebuieste intelegere,ingaduinta,compromisuri, ca s-o scoti la capat... Mai mult decit capul familiei, sotia e cea care trebuie sa vegheze ca in casa sa fie armonie,liniste si toate bune.Pt binele intregii familii,incepind cu copiii,lumina ochilor parintilor... Parerea mea e ca treci acum printr-o perioada "neagra" dar pt ca nu s-a intimplat nimic ireversibil ( un adulter in partea lui,agresiuni fizice,betzii,adictii nocive) inca e o speranta pt familia voastra. Chiar crezi ca viata ta ar fi mai fericita fara el ?? Daca da, atunci continua pe drumul pe care ai apucat (certuri,stop sex,amenintare cu divort,mutat copil la bunici,etc). Daca nu,actioneaza in consecinta.O femeie poate face intotdeauna tot ce vrea din barbatul care o iubeste - parerea mea ! Hotaraste-te ce vrei : il vrei sau nu ? Dupa ce te-ai hotarit,apai,fata draga, tine-o tot asa, nu una calda una rece ,toata ziua. Eu nu ti-am "cintat in struna", ci ti-am spus pur si simplu cum vad eu situatia voastra,ca un privitor de pe margine,bazat pe ceea ce ai afirmat tu. Chiar daca postarea mea s-ar putea sa ti se para putin abrupta,sa stii ca ti-am scris-o cu toata simpatia si in speranta ca o sa-ti ajute , mai ales ca si eu sint exact ca tine, extrovertita iar sotul meu,ca al tau,teribil de introvertit.[:D] PS - ridicola insinuarea elizei/dahriana ,cum ca sotul tau ar avea pe cineva...din tot ce ai postat nu rezulta nimic de genul asta si se pare (dupa fapte) ca nici nu e genul. When there is nothing left but God, that is when you find out that God is all you need ! If you want to learn to love better, you should start with a friend who you hate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa fiu scurt. Faci gafe dupa gafe. El este sucit, tu strici pas cu pas. Nu cred ca iti doresti sa fie Ok. Cred ca ai si tu o doza mare de orgoliu. Amandoi defapt. Ca doi catari ce si-o trag amandoi una dupa alta intrebandu-se retoric "Dar ce-am facut draga?" Unul cu comentariile ca pleaca cealalta cu bagajele gata de plecare. Cati ani spuneati ca aveti? Sunteti doi egoisti amandoi, dar la extrem. Asta e. Unde nu este (nici) un pic de cap vai de picioare(viata si copil). Ok, luati atunci decizia de care tot spuneti si drum bun fiecare in viata! Eu nu pot sa spun decat pacat de voi tu, el si mai ales copilul. Asta e! Si nu te mai tot plange. Aici vei gasi doar opinii care deriva din experienta celui ce o scrie. Unele au avut relatii esuate sau relatii pasagere asa incat invariabil vor scrie in confomitate cu experienat de viata a lor, altele au relatii fragede deci vor scrie mai optimist, iar altele au experineta de viata relati stabila obisnuita la urma urmei si vor scrie o opinie directa simpla si probabil incomoda. Insa am sesizat ca tu extragi (cum probabil era de asteptat) doar ceea ce ai dori tu sa extragi ignorand acele opinii care nu calca cu dorinta ta. Asa incat, asta e. Go on! Poate acesta va este destinul sa va chinuiti unmul pe celalalt cu chestii din astea infantile. Ok gata, mult succes. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este deloc usoara viata langa un barbat introvertit ( e foarte dificila ). Trebuie sa-l iubesti fff mult pentru a rezista langa el. Dar se poate. Unele femei chiar traiesc foarte bine. O persoana introvertita nu o poti cunoaste oricat te-ai stradui, nu poti sa-ti dai seama ce gandeste,iar unele lucruri, gesturi care tie ti se par firesti lui i se par.... poate ciudate. Intr-un cuvant , daca ai langa tine o persoana introvertita trebuie sa GHICESTI ceea ce simte, sa banuiesti ce isi doreste, sa fi foarte atenta la mimica lui pentru a-ti da seama daca ii convine sau nu o anumita situatie. Si sa reactionezi corect fata de el dupa ce ai ghicit ceea ce iti doreste. Daca nu, se supara, isi strange jucariile si pleaca. Nu poti ghici intodeauna ce isi doreste si dupa aceea sa "percutezi" conform dorintei lui.... nici mama Omida nu poate. Este foarte important ca intr-o relatie sa comunici , sa spui cu VORBE ce iti doresti, ce vrei, pentru ca nu toata lumea are simtul "ghicitului" atat de dezvoltat.( Sotul nanei ii spune la mall ca o duce acasa iar cand ea se supara si pleca cu tramvaiul, ii zice ca urma sa mearga undeva la un restaurant sa discute... hai mai, sunt maturi , sau niste copii fara minte... poate si eu ii faceam vreo figura daca eram in locul ei... te joci cu mine... eu ce sunt? Esti om de cuvant sau Hopa Mitica ?) Dar, repet, unele femei chiar traiesc foarte bine langa un asemenea om, totul este sa-l iubesti fffff mult, iar dragostea fiind oarba nu -ti mai trebuie multe cuvinte. Zic si eu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Adica imi da sperante, apoi ma prabuseste iar, ca mai apoi sa imi reproseze ca nu am reactionat bine! In momentul ala am simtit clar sentimentul ca am picat in capacana, din nou, ca de fiecare data am picat in cursa! Ce altceva sa inteleg daca el face si zice EXACT ceea ce stie ca ma dispera! Va las pe voi sa intelegeti, ca eu una nu mai inteleg...
mie mi-e clar ca nanna se simte manipulata de sot si, daca asa simte, e foarte probabil sa aiba dreptate. mie mi se pare ciudata si relatia lui cu copilul, dar ma rog, asa-s eu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru ca ati fost alaturi de mine, ca ati avut rabdarea sa imi cititi postarile si ca v-ati facut timp sa imi rspundeti si sa imi dati sfaturi sincere [flo] Asa este, am facut "greseala dupa greseala", insa NU am incercat sa "extrag" din sfaturile voastre numai ceea ce mi-a convenit. Ma-ti ajutat sa imi dau seama de ceea ce imi doresc si voi incerca sa fac tot posibilul sa reusesc asta. Nu m-a deranjat catusi de putin nicio postare "dura" sau "abrupta", din contra! Cu permisiunea voastra - pt ca e vb si de voi si compasiunea voastra- voi inceta sa va mai ralatez ce se va intampla de aici incolo! Va multumesc inca o data si va doresc din suflet sa fiti fericite/fericiti! [asia] [flo][flo][flo] http://indra.designit.ro Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...