Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

quote:
Originally posted by arinaa
....e femeie si are nevoie de afectiune ,vrea sa fie si sotie nu numai mama pt Indra ,ca se pare ca el o vede in momentul de fata doar ca mama copilului lui. http://tt.lilypie.com/Lg7Ap2.png
Apropos de asteptarile ei de sotie ,mi se pare ca NANA a " luat" locul sotului in cuplul lor , demult,iar acum fiecare isi cauta drumul spre functia lui reala. Dovada e comportamentul lui dinainte (accepta si tacea,fara reactii )si cel prezent(incearca sa ia decizii, doarme unde ii este locul si a subliniat asta). Nana stie ca a luat "conducerea" in trecut , l-a sculptat si pe el cum a vrut dar acum nu isi asuma rezultatul. El se simte ranit fizic si psihic ,din pozitia care a avut-o,subordonata ei. Ea se simte singura, respinsa,desi si-a ferecat sufletul din mandrie. Nana , macar verigheta las-o pe deget pana vei semna actele de divort, daca le vei semna vreodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Marius sunt casatorita ,dar sunt si respectata de catre sotul meu...fiecare cedam cand gresim (ne recunoastem greselile).Nu-mi spune "te iubesc "in fiecare zi ,dar imi arata ca sunt o parte din viata lui(nu pt.ca ii gatesc,ii spal s.m.d ci pt ca sunt femeia lui)...asta vroiam sa zic de fapt http://tt.lilypie.com/Lg7Ap2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cante am vazut eu pana acum el iti ofera un singur lucru din plin ... muuult stres [alcool].Pai tu trebuie sa fii mereu pregatita sa reactionezi cat mai bine ca sa nu auzi :te-am testat[bang],te-am testat atunci si ai reactionat "gresit", te-am testat acum si probabil mai pregatea/pregateste cateva teste... pai ce viata este asta ... alaturi de un om care te oboseste psihic?!? Ai gresit si tu din cate am citit si ai incercat sa faci cumva sa fie "bine".Tu trebuie sa ghicesti mereu ce a vrut sa aspuna sau ce nu a spus dar avea in gand , pai da ce esti tu ...mama omida?!? Intr-un cuplu sanatos trebuie sa existe iubire,comunicare, respect, intelegere...sex...In fine , dupa parerea mea foarte bine ca a plecat ,este mai bine pt sufletul tau si pentru fetita care ar fi avut de suferit langa doi parinti stresati . Acum incearca sa te linistesti , sa petreci mult timp cu fata si o sa fie bine ChVoogt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un sot si un tata este diferit de un sot intr-o familie. Aici este rezerva mea fata de opiniile celor care se exprima fata de un barbat care este doar un sot sau uneori nci macar un sot. Nu vreau sa dezavuez o relatie este ok orice relatie ma bucura orice relatie dar nu vreau nici sa amestecam experientele cu un barbat care este prieten, sot sau sot si tata. Sunt fundamental diferite raporturile relationale. Va poate spune Marius care a trecut in 20 de ani prin toate aceste etape. [:)] Si o spune cu sinceritate. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Marius, si Almo si-au spus parerea de pe pozitia barbatului; si au foarte mare dreptate, asa judeca barbatii. S-a spus clar ce si-ar dori sotul sa auda si cum ar dori sa se comporte sotia in asemenea momente. Totusi eu cred ca amandoi simt, amandoi gandesc, amandoi au dorinte si asteptari de la partener in aceste momente. Nu cred ca a gresit EA mai mult decat EL, si nu vad de ce atitudinea reconcilianta trebuie sa vina doar din partea ei (iar el sa se supere repede la fiecare fleac si sa-si ia jucariile sa plece) Da, Nanna, ar fi posibil sa-l mai tii langa tine pe sotul tau prin comportamentul sugerat de Marius. Cine stie cat, o zi, o luna, un an. Trebuie sa te gandesti insa daca asta chiar iti doresti. Este foarte bine sa lupti pentru familia ta, dar exista totusi un prag la care sa te opresti. Pentru ca dupa acest prag, satisfactia ca ai rezolvat situatia cu o lupta de una singura nu va balansa furia si disperarea ca traiesti o viata de nimic. Parerea mea este sa-l lasi sa plece daca el vrea s-o faca. Spune-i clar ca nu iti doresti asta, dar atat. Totusi este decizia lui, si probabil ca lui ii va parea inzecit mai rau decat tie ca a facut-o. Dar asta va fi problema lui. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da asa este nu poti sa tii un om cu forta langa tine este valabil pentru oricine fie un el, fie o ea. Nici nu cred ca s-a pus in discutie ideea sa fie tinut cineva cu forta. S-a pus o alta problema. Am un sot am un copil acest copil, este lipit total de sot(tata), eu presupun ca si de mama, intre sot si sotie este un moment de criza, tine extre de mult de o criza de comunicare nicidecum de fundament si consider ca trebuie incercat 150% sa se gaseasca variante care sa duca la depasirea acestor crize. Asa este viata si cu bune si cu mai putin bune si avem datoria moral de a incerca sa trecem mai departe mai ales daca fundametul este bun. Nu pot deloc sa ignmor pozitia pozitiva a sotiei fata de sot ca si fundament. Acest om isi apreciaza sotul dar au o problema (criza) de comunicare. Un hop care trebuie depasit. Este o familie cu un copil. Intotdeauna voi cauta variantele cele mai apropiate de normal. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine, Marius, dar la depasirea crizei amandoi trebuie sa aiba un input, dar si comportamentul lui lasa de dorit... Cata vreme el isi face bagajele si pleaca, mie mi-e clar ce lupta are de dus Nanna. Adica una fara sens,in care celalalt sta sa vaneze greseli. Partea pozitiva in toata chestia asta este ca ea va iesi pana la urma cu capul sus, constienta ca a facut ce-a putut ca sa-si salveze casnicia. Dar despre el se poate spune acelasi lucru? Desi este parinte in egala masura. Nu,el isi face bagajele si a tulit-o - modul optim de a rezolva conflictul si eventual de a-si pedepsi partenerul. Traume psihice sunt de ambele parti - orice motiv si-ar gasi el,sunt convinsa ca si Nana si-ar gasi in contrapartida. Ea se afla acum in faza inainte de constientizare, in care pe EL il considera minunat si ea este oaia neagra vinovata. Ma gandesc ca o sa i se schimbe perceptia asta in curand. Din cate stiu eu, acestea sunt niste faze relativ tipice intr-o despartire. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca nu am citit toate paginile subiectului. Citind unele subiecte de la acest sub-forum, am observat ca, in majoritatea cazurilor, femeile care au trecut prin experienta traumatizanta a unui divort, sunt cele care ofera sfaturi radicale a caror finalitate o reprezinta destramarea unei familii. Nu stiu de ce, poate pentru ca in cazul lor divortul n-a mai fost un subiect tabu si s-a dovedit o solutie viabila... dar in situatia descrisa in acest topic nu cred ca s-au incercat toate caile posibile pentru reconciliere. Atunci cand intr-o familie exista anumite crize, cand unul este "cazut", de ce se mizeaza pe faptul ca daca-l ajuti sa se ridice, sunt mai mari sansele sa te traga in jos dupa el, decat ca cei doi sa reuseasca sa se ridice impreuna?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina citeste de la inceput dar cu atentie. Ar fi util sa pui pe o foaie doua coloane ea si el si fiecare coloana cu doau subcoloane pozitriv ea negativ ea, pozitiv el, negativ el si citind sa competezi coloanele asa cum percepi lucrurile pozitive sau negative. Cand ajungi la pegina actuala uita-te pe pagina si reanalizeaza o opinie. Ceea ce este important este sa cuprinzi tot in tabel adica sa faci abstractie de faptul ca ai fi femeie sau barbat ceea ce intradevar tine de capacitatea ta de a te disocia. Dar ar fi un exercitiu bun pentru oricine. Trebuie sa fac anumite precizari. Este o mare eroare ca cineva sa se considere oaie neagra. Este fals. Nici unul dintre ei nu este oaie neagra dar sunt diferiti (extrem de diferiti!) ca si psihologie, ca si comportament ca si perceptie ceea ce poate sa duca la dificulati relationale. Insa niciunul nu este de vina, niciunul nu este mai bun sau mai putin bun. Ai o eroare: nu si-a facut bagajele ca sa o tuleasca. A plecat ca sa se gandeasca in liniste. Putea sa sa fie la fel de valabil si pentru ea. Este ceva tipic pentru acest gen de om. Nu m-as fi mirat deloc daca Nanna ar spune ca sotul ei in viata de zi cu zi are camera lui de lucru, ceva de tip birou sau oricum ceva relativ retras. Chiar nu m-as mira. Oamenii introvertiti au nevoie de spatiul lor in mod constant de zona de securitate personala. Iau decizii in cunsotinat de cauza doar dua ce au gandit cu mare atentie. Deciziile lor sunt in general ireversibile si bine motivate. Nu vor arunca niciodata cu afirmatii gratuite si daca ajungi sa ii cunosti sunt oameni extrem de pretiosi, oameni de cuvant, parolisti cu un caracter puternic. Dar dificili mai ales pentru cei care sunt dinamici asa cum se pare ca este nanna. Eu cred ca exista relatii stabile intre astfel de caractere dar cu o doza de frecusuri inerente. Conteaza timpul foarte mult pentru consolidarea unor astfel de relatii si asta din cauza ca cel/cea care este dinamica trebuie sa ajunga sa se adapteze tipologiei celui introvertit si nicidecum invers motivatia fiind de natura pur psihologica. Un/o introvertit/a este greu adaptabil/a. De aceea inteligenta relationala este departea celui extrovertit. Asta e. ChVoogt: Ai dreptate cu o singura exceptie. Tensiuni apar intotdeaua intre oameni chiar si intre copii dar asta nu presupune o decizie "ok gata nu ne intelegem hai sa ne despartim." Ar fi aiurea sa spui unui copil ceva de genul: te-ai certat cu X sau cu Y la scoala, gradinita atunci daspartiti-va. Oamenii sunt fiinte sociale, au nevoie de relationare, de experiente fie ele pozitive fie negative. Un copil are si mama si tata iar daca relatia cu ambii parinti este una normala este dreptul copilului la ambii parinti tine de fericirea acestuia. Parinii au obligatia cel putin morala de a face acel copil fericit. Despartirea de dragul copilului nu exista. Exista insa contrariul daca parintii au acea doza de oameni civilizati. Uneori nu functioneaza. Dar trebuie incercat. Parerea mea desigur. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...