Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

marius,daca ai sti de cate ori am fost pe punctul de a spune gata si a doua oara si tot de atatea ori am amanat decizia pentru ca mi-am dat seama ca nu pot aduce mereu pe altcineva in viata copilului meu si sa-i ofer acelasi nume de "tata" doar cu alt chip si ca trebuie sa-mi innabus orgoliile si dorintele si visele de dragul lui. Daca esti stapan pe tine si rational si dai dovada de o anumita maturitate cred ca poti crea un climat suficient de bun pt a creste un copil chiar daca relatia ta nu te multumeste suficient de mult. E clar ca trebuie sa invatam sa "crestem" impreuna si sa acceptam ca nu evoluam in cuplu la fel, umar la umar si vise la vise. Poate ar trebui sa se stie si parerea sotului in aceasta situatie. Cu siguranta are si el argumentele lui, nanna nu poate vedea decat prin prisma ochilor ei . Cineva imi spunea la un alt subiect ca poti in viata sa iei cate trenuri vrei.Ma gandesc,controlorul de bilete sa fie oare copilul? Oricum de cand ne nastem pana murim in fiecare clipa a vietii suntem duali. Dar si o parte din fete au dreptate, nu le poti cere la o anumita varsta sa gandeasca cu mintea si sa vada cu ochii unui om "batran". Iar cu despartirea de dragul copilului, da, nici eu nu prea inteleg cum vine.Tensiuni oricum sunt in casnicii din varii motive si apoi unele discutii se pot purta intre patru ochi si se presupune ca nu e atat de greu sa te abtii daca nu sunt greseli de viata fundamentale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Adina Iulia
Offtopic: Balanta, daca ar fi sa te intorci in trecut si sa ai mintea de acum, ai mai divorta de primul tau sot si tatal biologic al copilului? E pura curiozitate, fara nici o legatura cu subiectul. Adina + Olivia Q1.04
Uite raspunsul...chiar daca e ascuns printre rinduri : "...daca ai sti de cate ori am fost pe punctul de a spune gata si a doua oara si tot de atatea ori am amanat decizia pentru ca mi-am dat seama ca nu pot aduce mereu pe altcineva in viata copilului meu si sa-i ofer acelasi nume de "tata" doar cu alt chip si ca trebuie sa-mi innabus orgoliile si dorintele si visele de dragul lui. Daca esti stapan pe tine si rational si dai dovada de o anumita maturitate cred ca poti crea un climat suficient de bun pt a creste un copil chiar daca relatia ta nu te multumeste suficient de mult. E clar ca trebuie sa invatam sa "crestem" impreuna si sa acceptam ca nu evoluam in cuplu la fel, umar la umar si vise la vise." Destul de limpede, nu crezi ? Adina Iulia, asta ar fi un subiect f. interesant si mai ales constructiv ; impresii despre al doilea mariaj,eventual o comparatie cu primul (desi nu se prea pot compara, virsta-element definitoriu-fiind alta,mintea intotdeauna mai "coapta" a doua oara...). Poate il propui tu. Promit sa-l urmaresc cu atentie.[cit] Nu ma indoiesc - si nanna il va urmari. When there is nothing left but God, that is when you find out that God is all you need ! If you want to learn to love better, you should start with a friend who you hate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot offtopic (cu toate ca indirect are legatura si cu nanna), da as divorta de primul sot.A fost o alegere buna pe care nu o regret nici o clipa.Timp de 18 ani nu a dat nici macar un tel sa vada daca copilul lui traieste macar. Ce nu as face a doua oara daca m-as intoarce in timp, nu m-as mai recasatori. Cu siguranta.Dar as fi cu acelasi barbat cu care sunt acum.Poate doar ca as gestiona altfel situatia. E singurul care ma poate tolera.Intotdeauna cand sarim la "beregata"celui de langa noi trebuie sa ne privim si cu ochii lui.Pana acum nu mi s-a intamplat sa gasesc pe cineva care sa se ridice la nivelul meu si sa-l regret. Sunt oameni care pot trai foarte bine intr-o relatie necasatoriti.Si eu si sotul meu suntem de acord asupra acestui subiect.Ne displace amandorura sentimentul de "proprietate" care ti-l induce casatoria. Si mai ales de siguranta.Ne-am stradui mai mult daca am simti in permanenta ca cel de langa noi isi i-a "catrafusele"si pleaca.Cum este nanna acum careia nici o clipa nu i-a trecut prin cap ca sotul ei o poate lua in serios. Aprile, da, si eu m-am gandit sa deschid un subiect care sa trateze a doua casnicie.De fapt l-as fi intitulat "compromisuri", ceea ce nanna ar trebui sa faca acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Nu ma supar ,Marius,dar eu cred ca Redi(?) a punctat foarte bine la pagina anterioara. Marius,divortul emotional este reversibil dupa parerea ta?Sper sa nu am dreptate si sa nu fie cazul in situatia Nannei,dar eu asa cred...parerea mea. Simona si David Mario http://community.webshots.com/user/simonarida
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Cu permisiunea voastra - pt ca e vb si de voi si compasiunea voastra- voi inceta sa va mai ralatez ce se va intampla de aici incolo!
Ceea ce nu inteleg eu e faptul ca continua discutiile pe tema asta,chiar daca Nanna le citeste [floare3],trebuie sa spuna textual inchideti subiectul?...ea stie ce are in casa,prin ce trece,ea o sa i-a decizia pt.EA,ok...respectati ceea ce v-a scris.Va rog sa cititi inainte de a da sfaturi,va multumesc! Aniela Edit:stiu ca e un forum public dar stiu ca trebuie sa avem un pic de "decenta" in noi cand un om spune STOP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...