Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

quote:
Originally posted by arinaa
Nana eu zic sa nu te pripesti in sa iei decizii de genul acesta ,eu intuiesc ca el are o problema care v-a afectat si casnicia (relatia dintre voi doi)iar faptul ca el ti-a zis ca nu are vergheta scoasa de pe deget ....nu ma duce decat la gandul ca nu vrea sa va piarda ,dar e barbat si e orgolios,are un complex de inferioritate pe care doar impreuna veti reusi sa-l eliminati http://tt.lilypie.com/Lg7Ap2.png
Apropo de verigheta, al meu n-a purtat-o niciodata, dar cred ca a fi casatorit nu inseamna numai a-ti arata verigheta.Mie mi-a demonstrat de multe ori ca nu asta conteaza.. Mariaanna [url="http://tt.lilypie.com/2AMxp2.png"]cand vine BB?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Poate ca e bine ca ti-a spus ce crede despre tine. Ar trebui sa analizezi cele spuse de el si sa incerci sa vezi unde ai gresit. Cu siguranta ca ar trebui sa-i spui si tu cum il vezi pe el si amandoi sa va reanalizati comportamentul unul fata de celallat. Comunicarea e raspunsul pt toate pb, dar din pacate unele persoane sunt mai inchise si e mai greu. Stiu cum e.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nanna, parca l-ai descris pe al meu. Numai ca, nu s-a trezit noaptea sa aiba grija de fata si nici ziua nu prea o face, mai noi cate putin ca deja e mai mare. E calculatorist si el si datorita lui, ca e mai inchis, eu am devenit si mai inchisa. Adica nu ii pot spune ce simt, cum simt....nu stam de vorba. Nu ne certam......dar nici nu dicutam lucruri prea importante. Dac deschid vreu subiect in sec 2 e bosumflat. tyaa mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004) http://community.webshots.com/user/tyaa2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nanna, sa stii ca exista relatii in care 2 persoane ca voi doi chiar se inteleg si fac casa buna; ex. eu si sotul meu. Suntem impreuna de 5 ani, ne-am mutat impreuna la fel de pripit ca si voi (la 3 luni locuiam deja impreuna, chiar inainte de a-i cunoaste parintii) si 4 ani am "luptat" sa-l fac sa vorbeasca. Acum, de un timp incoace, incepe el conversatii, stam pana noaptea tarziu (tarziu ptr. mine, ca eu as fi in pat de la 9pm, dar stam la povesti pana pe la 12-1am). Aseara l-am intrebat ce s-a schimbat si mi-a spus ca pur si simplu acum poate vb. cu mine, ca nu ii mai rastalmacesc cuvintele, ca am inceput sa inteleg ce vrea sa zica, ca nu mai interpretez aiurea orice zice si transform in altceva si sa ma supar de ceva ce-a zis. In plus, glumim foarte mult, ne tachinam si nu ne suparam. La inceput dupa ce zicea cate ceva "rau", imediat adauga "Glumesc, honey" si i-am tot spus ca stiu ca glumeste si nu ma supar si nu ma deranjeaza; acum putem sa ne tachinam ca fiecare din noi stim ca e o gluma si atata tot. Incearca sa iti amintesti daca si tu faci la fel cum faceam eu, ca ii iei fiecare vorba si o intorci pe toate partile si daca asa e, eu am doar un singur sfat: opreste-te! Aminteste-ti ca barbatii nu sunt atat de 'profunzi' ca femeile; ei nu spun una si gandesc altceva in speranta ca tu pricepi ce vrea sa spuna! Ei spun exact ce gandesc, exact cu cuvintele pe care se gandesc! Simplu! Asa ca ce zice el, ia-o ad literam, ptr. ca asta e exact modul lor de gandire. Poate ca nu e asa in cazul vostru, eu doar ti-am spus povestea noastra si sper sa te ajute. Din celalalt punct de vedere, si la noi e la fel: orice imi place mie, ii displace lui si invers; de ex.: mie mi-ar place sa iesim la film sau la opera, sau intr-o gradina botanica... el vrea sa iesim la un bar cand trupa lui preferata de rock (macar nu e heavy) canta acolo; el vrea sa mergem la meciuri de football (american), baseball, hockey si orice alt sport! Si iaca am lasat de la mine, nu-l tarasc cu mine prin sali de opera sau prin gradini botanice; la Ikebana Show am fost cu o prietena, la opera merg cu soacra-mea, la film nu merg, in schim am invatat sa-mi placa atmosfera de la meciuri, desi de regulile de fotbal nu pricep absolut nimic, merg cu el ptr. atmosfera de pe stadion care e supeeeer. Si din cand in cand el imi face cate o surpriza si facem cate ceva ce-mi place mie. Eu zic incepe tu sa faci compromisuri si el (poate... sper) iti va urma exemplul! Uite, de ex. in mai o sa implinim 5 ani si i-am tot spus ca vreau sa facem ceva 'special', ca, na! sunt 5 ani; si desi sunt gravi in 7 luni, si suntem cu casa-n santier, renovam toata casa, din pod pana-n pivnita sa pregatim de venirea lui bb, luni seara mi-a facut o maaaaare surpriza: m-a intrebat cum mi-ar place sa plecam in Cuba o saptamana de aniversare, dar acum si nu in mai, ptr. ca de la data aniversarii inca 2 saptamani si vine bb (DACA mai asteapta si alea 2 sapt.) Marti dimineata am vb. cu Dr., ne-a dat ok si miercuri s-a dus si a luat biletele. A zis ca nu vrea sa ma vada dezamagita la aniversare, cand n-o sa putem face nimic special, asa ca sa plecam acum. A zis si ca eu il inteleg si il tratez mai bine decat l-a tratat cineva vreodata, ca-l inteleg cand nu are chef de vorba, ca stau de vorba cu el cand are si ca e timpul sa ma trateze si el pe mine la fel. Iti doresc numai bine si sper sa te fi ajutat ce ti-am scris. _____________________________________________ [gravi] http://bd.lilypie.com/klQFm4.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu o sa fiu poate un pic mai dura... asta cu i-ai aratat ca ti-ai scos verigheta de pe deget mi se pare asa ...imi iau jucariile si plec... parerea mea ca trebuie sa stati de vorba cum trebuie si sa afli ce il macina (ca sigur are ceva daca ti-a spus acum parerea lui despre tine), sa te analizezi si tu pe tine si sa vezi de considera el ca esti asa, si dupa aia sa luati o decizie. dar ce ai spus tu mai sus astea-s nu-s motive de divort. sper sa nu te superi dar sunt convinsa ca doresti pareri sincere numai bine si sa nu te pripesti Magdone [gravi]29+ si Razvan (19.07.2003) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai gresit. Foarte mult. Partea mai proasta este ca din modul in care l-ai descris el nu este deloc genul de om care sa se joace de-a v-ati ascunselea. Asa incat exista riscul sa pierzi tot jocul. Definitiv. Si doar pe mana ta. Un om se castiga sau se pierde. Tu il pierzi. Un sfat? Te-ai plictisit el nu este genul animat. La tine ce este in cap este si pe limba el este calculat. El se implica dar tu te plictisesti repede. Tot timpul vrei altceva. Am o intrebare: de ce nu faci TU mai multe? De ce TU NU construiesti? De ce crezi ca toti oamenii TREBUIE sa fie asemeni tie? Problema este 100% la tine. Si nu ai puterea sa accepti. Aici este foarte greu.... tu esti propria ta problema. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, imi sunteti alaturi si asta este f important si imi de e foarte mare ajutor. Se pare insa ca "zarurile au fost aruncate". Acum vreo ora s-a intors din calatoria lui in care s-a gandit la tot si a venit cu o hotarare ferma: divortam! Am incercat sa discut cu el, sa ii zic daca nu merita sa mai incercam o data pentru fetita si mi-a zis ca tocmai pt ea face asta, ca e convins ca ei ii va fi mai bine asa. A zis ca nu mai are resurse fizice si psihice sa mai lupte, ca simte ca a dat tot ce a putut, ca a lasat de la el tot ce a putut si acum nu mai paote, ca ii e frica la o noua ciza sa nu faca o tampenie, ca nu ar vrea ca Indra sa ramana cu imaginea aceea a lui, sa nu vada o cearta in care el nu se va ma putea abtine pt ca nu mai poate... Apoi l-a pufnit plansul si mi-a zis ca pe Indra o iubeste cel mai mult pe lumea asta si nu vrea sa o faca martora nefericirilor noastre, sa nu il vada izbucnind. Si parintii lui s-au despartit si a zis ca nu a simtit durere ca au facut asta, insa a suferit enorm cand ei se certau si apoi veneau si se descarcau asupra lui si a surorii lui si nu vrea sa riste asta cu fiinta pe care o iubeste atat de mult! Stiu ca are dreptate in tot ce a zis, din aceleasi motive i-am zis si eu inca de ieri ca vreau acelasi lucru, insa cand m-am uitat aseara in ochii ei mi-am zis ca poate exista o cale prin care putem convietui civilizat si sa fim alaturi de ea amandoi. El insa a zis ca nu mai poate, nu mai poate sa mai lase de la el, ca nu mai are ce... Sunt ok cu decizia asta, insa nu stiu cum ii va fi ei, mi-a mila de sufletelul ei si stiu ca as putea sa lupt pt asta, insa...nu mai am cu cine... Nu cred ca mai e cale de intoarcere in decizia lui, toata ziua a stat singur si s-a gandit la asta! Acum ei sunt pe afara cu bicicleta, cand au plecat l-am intrebat daca vrea sa vin si eu sa mai discutam despre asta si mi-a zis ca pot veni, insa este hotarat si nu revine asupra deciziei. Nu m-am dus! Stiu ca va am aici si asta imi da putere pt ca sunt sigura ca vor veni zile si nopti grele... Atat am putut sa scriu acum! Pentru voi [flo][flo][flo] http://indra.designit.ro Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desiree, ma bucur enorm ca ati gasit o cale de comunicare, se pare ca nu am reusit! Ai in continuare grija de ceea ce aveti si invata din esecul meu! Mariu, ma bucur tare mutl sa am si parerea unui barbat. Iata ai intiut corect: am pierdut. insa sunt suficient de constienta de tot ce s-a intamplat si stiu ca as fi facut orice sa il recastig! Am spus asta si in prima postare si o sa o spun mereu: este omul pe care il admir si il respect cel mai mult din lumea asta. Da, am gresit, nu am avut limite, am crezut ca o sa tina la nesfarsit si asta mi-a spus acum ca eu mereu am mizat pe dragostea lui pentru Indra si am fost convinsa nu nu va pleca, insa, asa cum am spus a zis ca nu mai are putere... Nici macar daca mai are rost sa insist sau sa accept asta! La cat il stiu de vertical, nu cred ca da inapoi! Asa este el! http://indra.designit.ro Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nanna
Acum ei sunt pe afara cu bicicleta, cand au plecat l-am intrebat daca vrea sa vin si eu sa mai discutam despre asta si mi-a zis ca pot veni, insa este hotarat si nu revine asupra deciziei. Nu m-am dus! http://indra.designit.ro Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Eu cred ca ar fi trebuit sa te duci cu ei.Si sa nu va certati.Doar sa discutati, sa comunicati. Dupa cate spui fetita este foarte atasata de el... Imi este teama sa nu ramai chiar singurica!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este cand vine acasa sa-i zici: "NU! NU! NU VREAU SA DIVORTEZ!Aceste crize sunt pentru faptul ca sunt nefericita.Nu pot fi fericita atata timp cat nici tu nu esti.De ce vrei sa faci tot posibilul sa fi perfect?De unde sti ca mie asta i-mi lipseste?De ce nu ma intrebi ce vreau eu? cum te vreau, de ce am eu nevoie? Ma simt vinovata din cauza ca esti nefericit.DA simt ca am gresit mult si de asta esti nefericit.De asta vreau sa divortez sa te las liber sa poti gasi o alta femeie care te poate face fericit ca eu nu sunt in stare de asta." Din complexul de inferioritate numai tu i-l poti vindeca.Eu credeam ca noi femeile suntem darnice de complimente.Cel putin sotul meu spune ca e sigur ca eu nu pot trai fara el,ca nu e nimeni mai perfect s mai frumos ca el"doar tu spui!"dupa 10 ani de casnicie. Nu numai tu esti vinovata aici a-ti gresit amandoi. A!... Fetitei voastre ce-i vei spune? Draga mea,tatal tau a fost un alcolist i-ti bea si alocatia,ne batea cand era beat,ne alunga in -20 grade afara in strada,juca poker si baga toti bani in masina,nu te ingrijea nici pe tine.Draga mea pentru tine am facut sa te scap din acea viata. Da sotul tau e un om cu multe calitati pozitive dar nu cred ca aici asta conteaza mult totusi eu zic ca merita sa salvati acceasta familie bineinteles impreuna.Daca nu merge nu trageti de timp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...