Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

O femeie de viata nu poate rezista la infinit langa un barbat taciturn. ( E greu, il iubesti mult, nu merge, apoi te simti vinovata, lupti, nu merge ... apoi te intrebi cui apartine vina, de fapt). Am trecut prin asta vreo 2 ani si mi-a luat inca vreo 2 sa inteleg ca nu eu sunt de vina pentru ca el este inchis si poate ca sub/dupa tacere nu este.... nimic sau poate un tumult confuz.... care nu ma includea decat radiant). Daca nu mai exista iubire, nu inteleg de ce terti se "lupta" sa o gaseasca. Nanna este clar o femeie inteligenta si constienta de ceea ce i se intampla. Nu este musai ca un tata foarte bun sa fie in acelasi timp un sot/partener de viata si casnicie foarte bun. Un amant bun nu e neaparat un sot bun, iar un sot bun poate nu e amantul ideal insa are multe alte calitati care primeaza. Iar o femeie frustrata - indif. de motiv - nu poate fi sotia intelegatoare si mama devotata atat timp cat este profund nefericita si neimplinita. Nanna a vorbit foarte frumos de OMUL sotul ei, nu de IUBITUL EI, nu de AMANTUL EI, nu de PRIETENUL EI neconditionat. Da, a fost bolnava.... urat din partea celor care au intrebat-o ce a facut ea pt sot cat a fost bolnava si el a a vut grija de ea... ce voiati sa faca???? Cate dintre noi nu au auzit replici si cuvinte "jignitoare"? Poate le-am interpretat noi la momentul respectiv ca jingiri, dar nu au fost intentionate. Sa-mi zica mie oricare dintre voi ca nu s-a simtit atins/a de cuvintele partenerului iubit la un moment dat. Eu nu cred in relatia maritala de dragul/ pentru copil. Nu cred intr-un cuplu destramat care pastreaza aparentele. Copiii simt cel mai bine si eu nu mi-as permite sa ma pun cu intuitia copiilor mei. Daca oricare din cei doi implicati in cuplu forteaza nota, indiferent de directie iese si mai prost. Este un moment de cumpana, de meditatie, de pauza... eu asta as face: o pauza care sa imi permita sa analizez lucid ce simt, ce doresc eu ca femeie.... pentru ca este clar ce doreste fetita Nannei. Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata dragelor! Ripley, iti multumesc pentru increderea pe care o ai in mine si pe care mi-o transmiti. Ai observat bine, am vorbit frumos de omul de langa mine si de tatal fetitei mele, de el ca iubit, ca amant, prieten, nu am vrut sa spun prea multe. Intr-adevar mi-a fost prieten pt ca a avut grija de mine cand am fost bolnava, dar intr-un fel mecanic, facea ce trebuia, atat, nu imi spunea o vorba, nu ma mangaia, nu ma alinta, nu imi zicea ca o sa fie bine sau ca ma iubeste oricum ( am suferit 3 operatii de cand sunt cu el) Eu eram fericita ca e langa mine, insa ma uitam in ochii lui si uneori imi tineam rasuflarea, de teama sa nu cumva sa imi sopteasca vreo vorba frumoasa si eu sa nu o aud sau sa nu o inteleg...nu a fost nicio vorba, niciodata! Defapt comportamentul asta l-am inteles si eu acum o saptamana cand si-a dat drumul la tolba cu nemultumiriri si mi-a zis ca eu tot timpul sunt nemultumita, iar el a fost mereu langa noi si ne-a ajutat, a fost mereu cu noi pe unde a fost nevoie...mi-a dat cu ceva in cap parca! I-am zis, adica pt tine asta inseaman sa fii sot si tata: sa ne duci cu masina pe unde avem nevoie! E clar! NU considera necesare cuvinte frumoase, tandrete, alinturi, mangaieri, dicutii despre orice...NU! Ne-a ingrijit? da! ne-a dus la cumparaturi? da! ce mai vrem mai frate??? Ma rog, nu mai vreau sa spun lucruri din astea! M-am luat cu trecutul si nu v-am spus noutatea! Aseara trebuia sa plece, a luat cheile ieri de la aprtam unde sa se mute. Am incercat sa il conving sa nu plece. nimic! Ca el a luat o decizie, e sigur etc! Nu m-am inteles cu omul! Si vine aseara, tarziu, ca doar are treaba...sa isi ia lucruri...si...si...marea scena...marea figura....implinirea orgoliului...face dus si se baga in pijama![alcool] Cine oi fi eu sa inteleg asemenea om![ups] Si mai mult decat atat, cand s-a dus indra la el si i-a zis ca in fiecar seara sa vina sa doarma cu ea, el i-a spus ca el doarme cu mami, iar ea sa treaca sa doarma in camera ei...??? Cam ciudat omul asta! Azi dimineata a plecat la servici fara sa ma trezeasca sa mergem impreuna... S-a trezit micuta, o sa revin! PUP! http://indra.designit.ro Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te iubeste, asta e clar, doar ca nu stie sa-si exteriorizeze sentimentele. Exista astfel de oameni. Fa tu ce astepti de la el, arata-i tu clar sentimentele care le i, chiar daca nu primesti inapoi ceea ce astepti. I-al asa cum e. [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=44"]visatoarea[/url] [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25"]la 8 ani[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveti probleme de comunicare. Acest om te iubeste cu adevarat. Are nevoie doar de tandrete, de afectivitate. Nu este vorba de orgoliu ci de deznadejde. Pur si simplu casa lui este doar acasa. Nu te gandi ca va fi altfel dar e pacat sa-ti pierzi familia. Nu aveti probleme de fond din punctul meu de vedere dar aveti sincope. Daca nu-l iubesti insa, atunci aveti o problema majora. Fara iubire nu va fi nimic niciodata. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, eu am un sotz extraordinar: face de mancare, cumparaturi, plateste facturi, duce gunoiul, are grija de fetitza pe care o iubeste ca pe ochii din cap. Dar DACA n-ar comunica cu mine, nu m-ar iubi si respecta si n-ar face dragoste cu mine decat de 3 ori pe an (apropo, nu-s camila sa beau apa la 2 saptamani si sa-mi ajunga), atunci as prefera o femeie de servici in locul lui. Cum adica, sex nu, vorbe bune, nu, doar face curat si are grija de fata? Tu unde esti in aceasta ecuatie? Eu cred ca el nici nu stie ce inseamna iubire si respect pt cel de langa tine. Sa astepti sa-ti zica un cuvant bun, o vorba de alint..si el nimik, mai bine te lipsesti. Daca tu simti ca nu mai aveti ce sa va spuneti, poti sa faci o pauza, eventual sa ai o discutie cu el si sa-i zici ca existi...nu esti un lemn si ai nevoie de un sotz, nu de o menajera. Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

April, stiu ca nu isi poate exterioriza sentimentele si da- voi incerca mai mult, ma voi stradui mia bine ,dar nu stiu daca voi mai avea aceasta sansa! Marius, iti multumesc ca ai revenit la sentimente mai bune in ceea ce ma priveste[hagi], ma intreb ce te-a determinat (sau ma insel?) M-am gandit si eu ca nu sunt probleme grave, de nedepasit (desi acum o sapt asa credeam), cred ca am invatat multe din criza asta, cred ca am reusit sa inteleg mai bine ce inseamna intelegere, acceptare, iertare, tacere, asteptare, liniste...insa ma cuprinde teama ca el nu a invatat toate astea, ca el e "blocat" (si a recunoscut si el) in trecut si nu vede ce se intampla si mai ales DE CE. El continua sa imi reproseze lucruri amestecate, de o zi in urma, de 3 ani in urma, din 2003...cred ca e f confuz. Imi da de inteles ca asteapta ceva de la mine, sa zic sau sa fac ceva, insa imi e teama sa mai zic ceva, l-am intrebat si rugat sa imi spuna ce asteapta de la mine sa fac sau sa zic si nu imi da niciun raspuns...De ce crezi ca ma mai iubeste? El spune ca ma iubeste ca sunt mama copilului lui. De ce nu a plecat aseara, Marius? ( pt ca tu esti barbat, poate intelegi) desi azi imi spune intr0una ca a luat o decizie si o va duce la capat, aseara stiu sigur ca avea cheile casei la el, dar nju a plecat. Ingrid S [flo] E drept, o menajera ar mai rezolva din probleme...[:)] Eryteea, ref la ce ai spus in ultima postare, mi-a zis aseara ca nu ma iubeste cum cred eu si nici cum iubesc eu...??? A zis ca nu imi paote explica, dar asa simte. Poate ca explicatia e cea data de tine. Dar important e ca ne iubim, ca ne-am iubit si ne-am potrivit cativa ani pana au venit problemele de comunicare! I-am propus sa vina ai mei sa o ia pe Indra si pe bunica mea ( care sta cu noi pt a mai avea grija de fata pana ajungem noi de la servici) pt o perioada pt a putea fi doar noi, sa vedem cum ne simtim doar cu noi, sa vedem cum si cat si daca ne mai iubim si nu a fost de acord, a zis ca el a luat decizia sa plece oricum ( m-a zapacit cu asta). I-am zis ca se paote muta daca asta vrea si sa ne intalnim in oras, sa ne plimbam sa ne regasim dupa program pana seara cand fiecare la casa lui. Nu a vrut si pace! Poate are in cap sa plece totusi in seara asta. Oricum e plin de surprize![:)] http://indra.designit.ro Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Nanna....acesta este un moment de blocaj emotional pe care (din ce scrie prin carti) putini il depasesc.Cica asta este momentul in care relatia intra intr-un fel de hibernare ,comunicarea scade la zero,nimic din ce faceau inainte nu vor mai face,iar singurele lucruri pe care cel blocat si le aminteste sunt doar cele negative ,ca si cu cea(cel) de langa el nu ar fi facut niciodata ceva bun. Parerea mea...si o spun si din experienta proprie(sa dea Domnul sa nu fie si la voi la fel) este ca lui ii lipseste exact esentialul:sentimentele fata de tine.De ce nu a plecat?Pt. ca se simte responsabil fata de Indra si vinovat fata de Nanna,dar nu o mai iubeste.. Simona si David Mario http://community.webshots.com/user/simonarida
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...