Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Renunt la mine pentru tine?


Recommended Posts

Ideea acestui subiect mi-a venit in urma "ascultarii" unei convorbiri dintre o colega de serviciu cu partenerul ei si -mi era imposibil sa cred ca o fata atat de frumoasa,tanara si inteligenta poate sa se faca "presh" in fata unui barbat !Mi-au ramas intrebarile.... Cat de mult iti permiti sa-ti incalci propriile valori pentru a pastra o relatie? Cat de departe poti sa mergi cand vine vorba de a renunta la tine pentru a evita pierderea partenerului? Cat de multe esti gata sa sacrifici pentru a nu pierde persoana iubita? Cum putem gasi echilibrul dintre a ne pastra integritatea si a "indoi" un pic valorile? Majoritatea relatiilor cer o oarecare incalcare a valorilor celor implicati, dar cat de mult putem indoi aceste valori fara a avea sentimentul ca ne pierdem pe noi insine? Exista un paradox inerent in aceste intrebari. O relatie in care e vorba de dragoste adevarata este o relatie in care fiecare accepta si chiar apreciaza diferentele dintre ei. Daca trebuie sa apelezi de prea multe ori la compromisuri si sa iti calci pe inima prea des pentru a pastra o relatie, atunci ce anume mai pastrezi? E clar ca nu pastrezi o relatie de iubire pentru ca o relatie de iubire nu-ti va cere niciodata sa-ti incalci excesiv valorile. In loc sa privim relatia ca pe un compromis in favoarea celeilalte persoane, ar fi bine sa o privim ca un mediu in care fiecare poate invata si creste in urma diferentelor de valori. Fiecare dintre parteneri are idealuri si credinte ce pot fi explorate, iar in urma acestei explorari se poate produce o schimbare de fond in relatie, in loc de un compromis superficial. Nu putem obliga o alta persoana sa fie dispusa sa invete - nu avem acest control asupra altora. Daca esti intr-o relatie in care partenerul tau refuza sa comunice si sa inteleaga si punctul tau de vedere, atunci trebuie sa fii sincera cu tine si sa te gandesti cat de mult poti lasa de la tine pastrandu-ti insa integritatea. Nu-ti poti permite sa-ti compromiti integritatea. Te poti adapta la cerintele celuilalt atat timp cat nu simti ca te pierzi pe tine. Odata ce ai impresia ca ai cedat pentru a pastra relatia, cel mai probabil vei incepe sa urasti persoana de langa tine, iar relatia se va destrama oricum. Niciodata nu vei putea pastra o relatie daca iti calci pe inima de fiecare data pentru a-i face celuilalt pe plac. Vei reusi doar sa o distrugi si, in acelasi timp, sa te pierzi si pe tine. Daca este nevoie, renunta la persoana respectiva atunci cand realizezi ca doleantele lui inseamna pentru tine o pierdere. La nivel spiritual si emotional, iti poti permite sa pierzi un partener, dar nu-ti poti permite sa te pierzi pe tine. Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Gabriela...dupa unii dragostea este ca o tulburare obsesiv compulsiva.... si ca atare facem tot ce e bine/rau sa fim cu persoana pe care o iubim.... Ca orice forma de tulburare..mentala se vindeca ..putin cate utin dar NICIODATA definitiv. Poate trece in URA dar rareori in indiferenta. De aceea toate fostele iubiri exista putzintel in noi...toata viata...[flo] ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Clover
Depinde si la ce conversatie ai asistat. El a urlat la ea sa ii faca gogosi cand ajunge seara acasa?
nici intr-un caz nu era vorba de gogoshi... Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clover - gresit. Gabrielei ii face soacra gogosi (stiu io de la alt subiect). Gabriella draga nu pot raspunde in momentul asta ca ai fost mult prea adanca si filozofica da mai dau o citire si revin.[pup] Catalina Ajuta-le si tu pe cele care viseaza sa fie mame. http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrem sa auzim lucruri concrete....nu bazaconii gen cind adinca e dragostea si alte teorii. Daca tu 10 ani ai spalat la mina vasele familiei si comentat nonstop pe forum si cu pretenele...si miine vine sotu" cu o masina de spalat e....atunci lasi comentariile si speli toate vasele familiei sau tot mai consideri ca-ti incalci valoarea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriella - ai grija cu drepturile de autor. [:D] Am mai citit in urma cu cateva zile tot pe DC o superba declaratie de dragoste preluata. Da daca te unge la suflet ,deschide noi orizonturi iar moderatorii DC nu au nici o problema e ok. Si sa r5evin la subiect. O relatie presupune compromisuri.Trebuie sa stim insa cand sa ne oprim. Ca vorba ceea cu cocina si porcii. Na c-am dat cu batu-n balta si s-a dus filozofia pe apa sambetei. Catalina Ajuta-le si tu pe cele care viseaza sa fie mame. http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui strumfi2004
Intr-adevar, Catalina, ca si [url="http://www.flu.ro/articole/Controverse/Renunt_la_mine_pentru_tine_.html"]aici[/url] de adanc. Stiu, sunt rea tare, dar asa m-am trezit azi!
pana la urma, articolul ala cine l.a scris ? gabriela? ca e identic cuvant cu cuvant, cu subiectul [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de tine,ca valoare si principii si intre a face si a nu face comprosmisuri.Daca "el" lipseste 2 zile -ca cica s-a dus dupa paine la Agigea , si tu il mai si crezi si eventual ierti, convinsa fiind ca adevarul nu e asta,si mergi inainte tot cu "el",desi "propavaduiesti" teoriile tale ca vai "eu?pai eu as renunta in 2 sec la unu' din asta"-nu inseamna ca tu,ptr tine nu valorezi nimic?! Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...