Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Regasiri ( 9 )


Recommended Posts

quote:
Originally posted by marani Nu nimereste nici o forma...in jocul cu cuburile...sa ma ingrijorez? n-o fi interesandu-o oare? sau n-o duce capul inca? am ajuns sa compar cu altzi copii...al vecinei zice cifrele pana la 7 [alcool], altul stie litere multe...Trebuia sa am un "pitic" asa ca am facut rost de unul. [url="www.helpsonia.com"]Ajutati-o pe Sonia[/url] mamica de bubamara (02.12.2006)
chiar ca ai nevoie de un cui daca nu il ai, il inventam...ce daca nu baga formele? chestia asta cu bagatul formelor e mai mult pentru a-si dezvolta indemanarea de a tine ceva in mana si a lucra cu mainile..nici octavian nu baga formele ca nu are rabdare, dar tine foarte bine furculita in mana si papa cu ea, pune capacul la orice pix, deschide fermoare, baga suruburi in bormasina, etc..poate nu i se pare ceva interesant..jocuri de astea de indemanare poti face tu cu ea oricate din oricfe obiect gasit prin casa, tre sa fii doar putin inventiva la faza cu literele si cifrele pe mine ma lasa rece..de ce vreti sa le furati copilaria si jocul specific varstei lor? ce daca unii stiu litere? credeti ca se poate face la aceasta varsta vreo conexiune sinaptica in capsorul lor cum ca literele alea ajuta la scris si la vorbit? pot face conexiuni logice cu caietul de dictando? [:D]..acum ei invata mecanic si vizual, nu logic asa cum ar trebui, si cred ca i-as incarca memoria prea mult cu litere si cifre de pe acum cand capsorul lui e avid de informatii de alta natura, specifice fiecarei varste cu ce ii ajuta? vreti sa invete sa scrie si sa citeasca de la 3 ani si la scoala sa stea cu ochii in tavan si sa nu aiba activitate, sa inceapa sa se plictiseasca si sa fie neatent, fiiindca ce zice doamna acolo nu prezinta interese pentru el intrucat el stie deja sa socoteasca si sa scrie mama...si atunci in capul lui va incolti intrebarea: eu ce caut aici? de ce ma trimite mami la scoala...zau ca toate trebuie facute la timpul lor..foarte bine ca unii copii stiu sa numere si sa citeasca, bravo lor...dar mie mi se pare ca sunt maturizati prea repede,.....
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

...si eu am zis la fel cu fi-meu![:D] sa fie copil cat mai poate fi...ca de carte o sa se sature...toate la timpul lor! eu nici la grupa pregatitoare nu l-am fortat daca el nu a vrut sa scrie! si nu a vrut! asta e....sa-l fi obligat ca apoi sa vada in "carte" o pedeapsa?! e adevarat ca ceilalti care au lurat zbarnaiau la scris....numai ca acum in semestrul II unii dintre ei au ramsa deja in urma... faptul ca nu stia sa scrie nu-l imiedica sa fie unul dintre cei mai inteligenti copii[:D] el stia literele de tipar,stia sa numere,sa socotesca cat de cat.... ceea ce conteaza... si eu n-am insitat... e sa-i obisnuiti sa coloreze f mult... ca asa-si formeaza manutza...le va fi mai usor cu literele... sa invete sa nu depaseasca linia pt ca asa invata sa nu depaseasca nici liniile de la caietul de clasa I-a,cel pe care invata sa faca literele.... apoi e f important sa inceapa la un moment dat cu jocuri de concentrare,de stapanire de sine.... sa picteze,sa fie ordonati si sa aiba grija de lucrurile lor...si asta e important pt ca acolo nu o sa mai fiti cu ei si tb sa se adune singuri... eu nu prea l-am pus pe mihnea sa coloreze ca nu-i placea(asta tot pt ca nu are rabdare[:D]) si aici am gresit [bang]....la inceput a fost f greu cu respectarea liniutelor...si abia in calsa I-a a reusit si el sa coloreze cum trebuie...ca altfel facea o mazgaleala pe desenul respectiv[:D] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saluti, ai mei dorm in dormitor - asa ca eu ... pe forum. ce bine e sa nu mai ai pe nimeni in spatele tau sa te urmareasca ce faci la calc ... [bang] fetele - si la noi e faza cu copilaria in floare - si noi vrem sa copilarim la nesfarsit ... sper sa putem face si din scoala ceva fun si sa nu o vada ca pe o obligatie - un fun ceva mai serios - dar sa fie totusi fun. literele le-am luat din alte motive - sunt magnetice - sunt de pus pe frigider - sunt un inlocuitor la fructele magnetice ce le avem acum pe frigi si astfel o tinem ocupata cand papam - e ceva nou. Nu am de gand sa incep cu asta e a, asta e un n ... etc. ci doar daca ma va intreba ea - ce e asta - ii voi spune - daca nu ... NU. Cu numerele - Kara il stie STRICT pe 2. De la vigantol - noi ii spunem unu-doi la sticluta- deoarece intotdeauna am avut de dat 2 picaturi - si asa i-o ramas numele. Noi spunem unu - si ea spune 2. Daca aude undeva pe unu - instinctiv il spune pe doi. Cand urcam scarile - si credeti-ma ca-s multe pana la etajul 4 ... ii numar fiecare treapta pe care o urca. Sunt 8 de fiecare data - ea il spune strict pe 2 - dar le aude si pe restul. Eu nu ii cer sa le spuna ea pe toate - ci doar eu le repet - pentru a o familiariza cu ele. Mira eu cred ca nu ai de ce sa-ti faci probleme cu bagatul formelor. Nu e ceva ce o pasioneaza. Poate ar trebui sa vezi ce o pasioneaza pe ea la momentul de fata. Eu aveam aceasta temere pe la un al al Karei - nu ii placeau - si basta. O reala imbunatatire a sentimentelor vis-a-vis de forme si bagatul lor in gaura potrivita am vazut-o la Kara dupa primirea pusculitei si folosirea ei. Incearca si i-ai o pusculita si pune-i la indemana monezi multe. Arata-i pe unde se baga, apoi pe unde se scot si peste vre-o saptamana da-i din nou un joc cu forme - poate poate functineaza si la voi. Fazele de dexteritate difera de la copil la copil - CLARO - ca doar diferiti suntem cu totii. Kara deschide orice fermoar - daca e pe mine - adica orice bluza cu fermoar o am pe mine - ea o deschide. In schimb - fermoarul de la cubul pe care i l-am confectinat - nu-l poate deschide inca. Deschide fermoarul de lajocul lego care e mult mai mic si mai greu de deschis ... dar pe cel de la cub - NU. Asta e. Vio asteptam pozele. Koko mai bine nu ma intrebai ce mi-o adus tati. L-am rugat de niste rujuri si mi-a adus oja. 2 bucati. [bang] - cica astea erau cele mai rasarite culori - de ce nu mi-o fi trebuit rujuri???? ca din alea erau cu duiumul. [bang] no coment.
quote:
Originally posted by mephala30
[hia], este loc si pentru mine?
uelcom. [;)] este loc pentru toate. integreaza-te si te asteptam la vorba. [flo] Alex si noi te puapm - hai mai des pe la noi. Ce face Mark? Mai umbla cu roaba? desiree deja intrasem la ganduri - noroc ca ai postat - eram deja cu mana pe telefon. Si zici ca maine veniti acasa? yupiiiii. poaze cu printu cand vedem? hai ca mai citesc si mai revin io. [pup]p toate toate
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

caz concret, copil de 4 ani: spune puiule pe litere, ce scrie pe masina aceea? copilul: a-m-b-u-l-a-n-t-a... si acum citeste puiule! copilul triumfator: salvarea!!![alcool] de aici trageti concluzii si singure [:D] ps: marani, nici marc nu baga forme. si nici nu am insistat, nu pare sa-l capteze activitatea asta. Marc 1+ si Ianis 3+
[url="http://picasaweb.google.com/dianarus"]Pozele noastre[/url] / [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587"]Nasterea lui Ianis [/url] / [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084"]Nasterea lui Marc [/url]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116236&whichpage=1"]Mananc deci slabesc[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum ne.am intors si noi de la cumparaturi, i.am luat hainute multe si cateva jucarii, de fapt 2 carticele cu animale in relief, se trag paginile un pic afara si.si schimba culorile desenele, si o tabla de desenat cu apa, fara sa pateze, am sa pun poze cum zice kokorina, am si eu gramada de chestii care ma ingrijoreaza, aseara mi s.au taiat picioarele cand citeam aici pe pafina despre copii , la autism aici http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1228 mai exact spune ceva despre copii autisti cum ca.i intereseaza o anumita textura, vreau sa va intreb de exemplu ai vostri cand simt ca trec peste o suprafata de cauciuc , lemn etc , sesizeaza? ivan cand sunt in magazine, si dau peste podea de lemn sau cauciuc, se intoarce si o trece de 10 ori, dute-vino mirona - frumoasa jucaria, coincidenta si eu cand ii dau vitamine ii numar asa ca recunoaste sticla doar ce zic 1-2-3 etc, cand spun asa ceva si pun lingurita deschide gura mare ca.i lac tare mult diana - antibioticul asta cum il dati? si cat? sper sa.i treaca repede lui dani voi ce cautati in tomberoane ?[:-)))][:-)))][:-)))] si da faza cu paco de.a gata imbracat, spalat, calcat mancat e buna, vreau si eu (nu pe paco :))) marani - spor cu bebe 2, sunt sigura c.o sa vina repede,o sa vezi eu cred ca nu ai motive de ingrijorare cu bubamara, e o fetita perfecta, dar te inteleg , mi.au intrat o groaza de cuie de la ce.am citit ieri cu autismul, datul palmelor etc desiree - citesc pe fuga, scuze ca nu stiu, unde sunteti? eu credeam ca acasa, va jucati cu cutzu si n.aveti timp [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dianarus - tare faza cu cititul pe litere si pe urma salvarea :)))) asta e pasajul ce ma framanta pe mine printre altele, asta sa nu va bateti capul cu tot ce scrie acolo daca nu va intereseaza Forme mai simple: învîrtirea juc#259;riilor sau a unor p#259;r#355;i ale acestora, lovirea a doua; jucarii între ele, etc, scopul fiind autostimularea. Alte activitati stereotipe pot fi: miscarea degetelor, agitarea obiectelor, rotirea sau privirea obiectelor care se rotesc; zgîrierea unor suprafete, umblatul de-a lungul unor linii, unghiuri, pipairea unor texturi speciale, leganatul, saritul ca mingea sau de pe un picior pe altul, lovirea capului, scrîsnitul dintilor, mormaitul repetitiv sau producerea altor sunete, etc. si aici niste poze, cat am facut in graba cu joculetul http://community.webshots.com/album/562998578qrJorZ [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dayanara chiar sapui poze - ca-s curioasa rau. Dbunny cauti cartoane prin gunoaie? Pentru casuta de curte pentru Dani? asa-i? Ia sa vezi ca-mi inflori si mie o idee in cap - da si la baba ceva dimensiuni - ai? Ai si model? Ce si cum vreti s-o confectionati - ia baga pe mailul comun ceva date, poze daca ai. Merci. Eu daca ii fac - sigur e pt OR - ca la Timisoara - n-am gradina unde s-o plantez. Desiree e la mama ei home. O asteptam curand acasa la Buc. Diana n-am stiut de mama ta. Sanatate multa ei si si copiilor. [pup] mi-a placut faza cu salvarea . [cool] Mira bafta multa cu proiectul de nou membru in familia Cazacu. bafta. din ograda proprie. am trecut pe lapte mai gras - adica zuzu rosu. Nu mai bea nici in ruptul capului laptele albastru - chiar daca era cu milupa combinat.Am incercat cu rosu - e mai gras. L-a acceptat cu placere. Sa vedem cat o tine - ca si cu albastru fu ok prima saptamana. v-am pupat. [pup]
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dayanara
dianarus - tare faza cu cititul pe litere si pe urma salvarea :)))) asta e pasajul ce ma framanta pe mine printre altele, asta sa nu va bateti capul cu tot ce scrie acolo daca nu va intereseaza Forme mai simple: învîrtirea juc#259;riilor sau a unor p#259;r#355;i ale acestora, lovirea a doua; jucarii între ele, etc, scopul fiind autostimularea. Alte activitati stereotipe pot fi: miscarea degetelor, agitarea obiectelor, rotirea sau privirea obiectelor care se rotesc; zgîrierea unor suprafete, umblatul de-a lungul unor linii, unghiuri, pipairea unor texturi speciale, leganatul, saritul ca mingea sau de pe un picior pe altul, lovirea capului, scrîsnitul dintilor, mormaitul repetitiv sau producerea altor sunete, etc. si aici niste poze, cat am facut in graba cu joculetul http://community.webshots.com/album/562998578qrJorZ [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
ce ai tu acolo cu rosu - e ceea cear trebui sa stie un copil la aceasta varsta? sau ce sa ne ingrijoreze? (vezi faza cu lovitul in cap) cu jucaria - poti scrie cu orice pix pe ea - sau doar cu creionul aferent jocului? Ivanu ti-a stangaci? sau e doar o coincidenta?
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce.am scris eu cu rosu e din articolul despre autism referitor la ce ma ingrijoreaza pe mine, faza cu textura, il tenteaza foarte mult o anumita textura, trece de multe ori inainte si inapoi peste o bucata de cauciuc sau lemn, isi da palme in cap nu doar cand e suparat chiar fara motiv, cred sau cand ii place ceva - asta s.a intamplat rar dar nah...cuiul a intrat repede acolo scrie doar cu carioca , care apartine jocului, aia o umplu cu apa doar cand se termina si nu poate pata nimic, daca e ud pe maini si le pune pe suprafata jocului raman urmele manutelor :) isi foloseste foarte mult stanga intr.adevar, nu stiu de ce [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mirona Koko mai bine nu ma intrebai ce mi-o adus tati. L-am rugat de niste rujuri si mi-a adus oja. 2 bucati. [bang] - cica astea erau cele mai rasarite culori - de ce nu mi-o fi trebuit rujuri???? ca din alea erau cu duiumul. [bang] no coment.
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
[:-)))][:-)))][:-)))] acu am citit :)))))) si ca veni vorba de cumparaturi: azi NU mi.am luat blugi, sunt mandra de mine ! (mi.am luat sandale) [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...