Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea unei stele- Tudor Alexandru


Recommended Posts

buna fetelor! in sfarsit s-a intamplat minunea: am un baietel superb, un ingeras. il tin in brate de aproape o saptamana si nu-mi vine sa cred ca AM NASCUT. nu radeti... povestea mea e cam asa: vineri,21 martie ac, mergem la control. ne face doamna dr ecografie si ne spune ca bebe e sanatos, numai ca are cordonul f aproape de cap si sa mergem luni, pe 24, la maternitate la un control. se face ziua de luni, si plec emotionata de acasa, cu bagaj cu tot, dupa ce lasasem totul pregatit pentru iesirea din spital(mai putin hainele pt bebe, care au fost cumparate de nasi). la spital, sunt pusa pe masa, pentru control(eu credeam ca-mi face eco, sa vada bebe)si imi spune ca am colul deschis sa ma internez. deci ma internez. doamna dr.era de garda si a incercat sa-mi provoace travaliul ca sa ma asiste. dar berbecutul meu, sa se nasca, pace. asa ca am ramas internata. a doua zi dimineata abia am inceput sa simt ceva ce aducea a contractie cu dilatare, dar ffff vag. pe la pranz mi s-a mai administrat o injectie cu no-spa si inca ceva, mi s-a spus ca pt inmuirea colului. asa o fi fost. cert este ca nu mai simteam nimik dupa injectie. spre seara, dupa ce tot nimik... mi se admiistreaza antispastice, ca sa pot dormi(cel putin asa mi s-a spus). si am dormit, vreo jumatate de ora, pentru ca apoi au inceput contractiile. la inceput la jumatate de ora, iar dupa veo ora si jumatate la 10 minute. dupa alta jumatate de ora, erau deja la 5 minute. am anuntat personalul de garda si am fost mutata in sala de nasteri. n-a stat prea mult acolo. cred ca dupa jumatate de ora de cand am ajuns contractiile erau la 1 minut, dar dilatatie... ioc. am intrebat daca dr de garda face anestezie, dar nu pentru dureri, pentru ca erau suportabile, ci pentru ca ma gandeam cum sa fac, sa-l duc cat mai mult, ca sa ma dilatez cat trebuie. mi s-a spus ca nu face, decat daca vb cu medicul meu, iar acesta la randul lui, sa vb cu medicul de garda. bun. imi zic in sinea mea ca nu am alceva de facu decat sa rezist pana dimineata, doar era 4 si jumatate noaptea, nu puteam sa sun la ora aia. dar ce te faci ca am inceput sa simt nevoia sa imping? si am impins, pentru ca nu ma mai puteam controla sa nu o fac, cu tot autocontrolul si cu toate tehnicile de respiratie pe care le stiam(inventate de mine, pentru ca n-am fost la cursuri).la a treia contractie mi-am rupt apa. am chemat personalul de garda pentru ca nu stiam ce se intamplase(mi-era frica sa nu fi patit bebe ceva). au venit, m-au vazut, m-au trecut pe masa si dupa ce am impuns de trei ori, uite bebe... si gata. nici acum nu stiu daca am visat sau nu, pentru ca am avut o stare de parca as fi fost drogata. si toatea astea, incojurata de un personal foarte dragut, in Ploiesti, la maternitatea despre care s-au auzit atatea. uite ca eu spun ceva de bine. nu va mai incredeti in tot ce se aude. asa am facut si eu si mi-era mai frica de ceea ce se poate intampla acolo decat de nastere in sine. ma duc la ingerasul meu acum. va pup! Un copil e un dar de la Dumnezeu. Pretuiti-l!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

FELICITARI ARIMA !!!! SA-TI TRAIASCA SI SA FIE SANATOS MICUTUL TUDOR - DARUL LUI DUMNEZEU PENTRU VOI !!!! Ce nastere usoara ai avut!!! Este bine de stiut si fata buna a maternitatii din ploiesti!! Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003 si Eleni - 05.02.2008 [url="http://www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/"]poze[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=118150"]povestea nasterii lui eleni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt nasterea lui Tudor Alexandru ! Sa-ti traiasca si sa fie sanatos si papacios. Anca [gravi] 31 sapt+ mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006) [url="http://community.webshots.com/user/ancaspiri"]Pozele Noastre[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91028"]Povestea Nasterii[/url] votati-ne in clipe de viata 2007 [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=4"]andrei si pestii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...