Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

adoptia unui copil cand ai deja unul al tau


Recommended Posts

Patri, nu am inceput cu actele pt ca trebuie sa vorbesc cu tati sa ii spun de chestia cu Iasul (ca eu am vorbit dimineata la DPC si inca el nu stie) si poate sa ne facem mai intii flotantul pe Bucuresti. Sau poate chiar buletin, desi e complicat caci asta ar insemna sa ne schimbam si permisele de conducere, si birocratia in domeniu e dementiala. In plus, iti dai seama ca eu ti-am scris prima data saptamina trecuta, simbata ne-am hotarit si azi dimineata am sunat prima data la DPC. Suntem rapizi rau de tot, nu? [cool] Cind l-ai luat acasa pe micut nu i-ai facut nici o poza? Cum e? Blondut, brunetel? Te sicii cu intrebarile? Tu esti acum ocupata acum cu micuta... Ma gindesc ca daca e vremea buna sa dam o fuga la Cluj saptamina viitoare. Daca nu vei fi f. ocupata cu micuta sau cu altele, poate ne faci o "intrare". Oricum mai vorbim despre asta... Te [dual]de o suta de ori, Florina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ce aveti cu cele care vor sa infieze al doilea copil?Si eu as vrea sa o fac dar din pacate sotul meu daca afla ma ia la bataie!nici nu stiu cum sa-i spun ca sa nu ia foc! E clar ca nu pot avea al doilea copil al meu!De cand Moni avea un an incerc sa-l am pe al doilea dar NIMIC.Primul copil este obtinut in urma a 2 FIV-uri.Eu numai am puterea si nici banii sa o iau de la capat! Ce ma sfatuiti? http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos Gabi si Moni 4 ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gabid
Ce aveti cu cele care vor sa infieze al doilea copil?
Cine te-a suparat? Nu are nimeni nimic cu cele care VOR sa adopte. In cazul tau, daca sotul "te-ar lua la bataie" daca ai deschide subiectul cred ca numai tu stii daca se poate face ceva sa ii schimbi parerea. Succes! Cristina si [zana] Ale Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,dupa cum stii situatia la noi estew mult mai complicata pt ca la anul in sept speram sa plecam in Canada!Cred ca vom vedea acolo ce va fi si cum se vor schimba lucrurile si cu parerile sotului meu pt ca nu pot adopta un copil de una singura... http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos Gabi si Moni 4 ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
dragele mele, va ador pentru atitudine. Aveti o dispozitie emotionala larga si iesita din comun. Sa adopti un copil e cel mai frumos lucru pe care o mama il poate face... Eu nu am inca, copii ai mei. Doresc sa adopt. Chiar daca voi avea copii pe cale naturala( lucrez inca in directia asta...) tot ma gindesc serios sa adopt un copil.Am lucrat la o scoala pentru copii cu nevoi speciale ( oligofreni) si stiu ce inseamna copii abandonati si stiu ce inseamna copii cu nevoi speciale. Copii adoptati nu asteapta decit sa fie iubiti si ingrijiti. Oricare dintre ei, crescuti cu dragoste, va fi minunat si binecrescut. Oricare va va iubi la fel de mult ca si un copil al vostru. Daca simtiti sa luati un copil, nu va temeti, faceti-o. Daruiti-i ce aveti mai bun si nu va va dezamagi indiferent de unde vine el. Dragostea e mai puternica decit orice. Eu i-am iubit si ii iubesc pe toti cei 20 de copii oligofreni pe care i-am ingrijit 8 ore pe zi, timp de doi ani. Ii luam acasa , in weekend, pe cite unul si ma minunam cit de schimbati erau doar dupa o zi-doua. Faceam ceva bun pentru ei, ei stiau asta si se transformau in fiinte minunate adorabile asa cum sint copiii. Daca i-am putut iubi pe toti 20, asa de "oligofreni" cum erau, stiu sigur ca voi mai putea iubi si pe altii, pe altii si pe altii.. Stiu sigur ca voi adopta un copil pentru ca stiu sigur ca pot sa iubesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am sa va spunc eva in calitate de parinte a 2 copii nascuti de mine. Temerile ca faci discriminari intre copii exista si atunci cand te preg. pt al doilea. era aici un subiect mai demult despre asta. Si chiar sunt multi parinti care fac discriminari intre copii, fara ca vreunul dintre ei sa fie adoptat. Apoi chestia cu "partener de joaca" - la fel. Inainte de a avea al doilea copil ma gandeam sa mai fac 1 numai ca sa nu ramana primul singur. Nu cred ca au fost multe momentele in care sa ma fi gandit ca vreau eu personal 2 copii. Al doilea a venit neplanificat si acuma ma gandesc ce stupizenii imi treceau prin cap. Pana sa vina al doilea bb ma gandeam la el numai ca fratele fetitei, nu ca la baiatul meu. Acuma mi-e drag de mor si e puiul mamei din cap pana-n talpi. Ce vreau eu sa spun: discriminari poti face si daca ai 2 ai tai si daca 1 sau amandoi sunt adoptati. Sau poti sa nu faci indiferent cati ai si de unde provin. Depinde doar de tine ca parinte si numai tu iti poti raspunde la intrebarea asta, insa de iubit eu cred ca il vei iubi la fel de mult ca si pe baiatul tau. Mai ales daca il iei de mic, il vezi crescand sub ochii tai si-i vezi catd e mult de iubesc ca frati/surori. Vezi ca ai creat o familie si asta e mare lucru. Cat despre motivul pt care faci/adopti inca un copil, uite ca nu esti singura si iti pot da mai multe exemple de parinti care inainte de a avea al doilea copil au gandit la fel. Instinctul de parinte se desteapta mai devreme sau mai tarziu si-l vei iubi ca pe fiul/fiica ta, nu ca pe fratele/sora celui mai mare. Cristina ----------------------------------------------- Explica-mi, si am sa uit Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg. Confucius [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110"]Teledon - 5000€ pentru AlinaLumina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tinatache are mare dreptate cunosc un caz real care m-a impresionat enorm ... Am botezat o fetita, la tara, acum 8 ani, o fetita care mai avea o sora de 6 ani la vremea respectiva. Diferentele au fost facute de parintii lor din momentul in care bebelusa a ajuns acasa de la maternitate si au crescut in intensitate cu trecerea timpului. Fetita cea mare a fost intodeauna "asta e proasta" iar cea mica "ea este desteapta"...ne-a impresionat foarte mult si in vacate o luam la noi si ii faceam toate poftele iar ea se ruga de noi sa nu o mai ducem acasa sa fie fetita noastra. Parintii ne acuzau mereu ca o iubim mai mult pe ea decit pe cea care am botezat-o noi. Va spun sincer ca imi dadeau lacrimile cind o alintam si o stringeam in brate iar ea nu stia sa se lipeasca de mine si se alinte ca un copil... nu primise asa ceva de la mama ei, am vazut cu ochii mei cind s-a dus si s-a rugat de mama ei sa o ia in brate si i sa rspuns "pleaca dracu de aici ca esti proasta". Stiu este incredibil si degeaba incercam sa le spunem ca nu este bine ce fac pentru ca nu ne auzeau. Fetita cea mare a crescut marginalizata si plina de complexe si imi pare rau ca nu am avut curajul sa fac mai mult pentru ea, cred ca daca insistam o puteam lua noi, nu aveam conditii materiale atunci, stateam cu chirie dar cred ca se putea. Acum vom avea si noi un copilas, il asteptam sa vina pe lume in aprilie si se pare ca va fi baietel, suntem fericiti ba nu extrem de fericiti, imi vine sa arat la toata lumea burtica mea... Ne gindim ca in viitor sa adoptam si o fetita, acum suntem la stadiul de discutie si ne este teama intr-un fel sa nu facem greseala care au facut-o cei de mai sus cu proprii lor copii. Voi ce credeti ? Va pup si va doresc sarbatori fericite ![pegeam] dolcebaby
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Am citit cu mare interes parerile voastre. Si eu am vrut sa adopt un copil de cand ma stiu. Acum as vrea sa am un copil biologic si unul adoptat. Ma gandesc ca cel natural sa vina peste vreo 2-3 ani (deocamdata nu sunt pregatita) iar cel adoptat dupa aceea. Din pacate, situatia e complicata de faptul ca locuiesc in Canada si Romania a oprit adoptiile internationale. Sper insa ca peste cativa ani sa se reverse aceasta decizie. Adina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...