Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Stefanna
IrinaBilbia se judeca in context. Am citit concordantle de la inceput, si apoi am luat versete care sa se justifice unul pe altul.Pastele de cand a fost infiintat a fost o chestie de simboluri care trebuiau implinite.Nu poate exista dubiu ca Pastele despre care se vb in Evanghelii este Pastele comemorativ al iesirii din Egipt.Despre argumentele, in continuare scripuristice, asupra felului de paine mancat la Cina, uite ce spune si Pavel in Corinteni cap 5 versetete 6-8 " Nu stiti ca putin aluat dospeste toata plamadeala?Maturati aluatul cel vechi, ca sa fiti o plamdeala noua,cum si sinteti, fara aluat;caci HRRISTOS , Pastele nostru a fost jertfit.Sa praznuim deci praznicul nu cu un aluat vechi, nici cu un aluat de rautate si viclenie, ci cu azimile curatiei si adevarului" Fireste ca aici se vb in mod simbolic despre ceea ce trebuie sa devina urmasii lui Hristos.SI daca noi, tre sa devenim AZIMILE CURATIEI, mi-e tare greu sa cred ca Hristos si-a lasat ca simbol al trupului Lui ceva ce noi nu trebuie sa fim. EU am invatat ca mereu trebuie privit totul in ansamblu, si luate lucrurile care sint f clar explicate.Sint multe, f multe chestii in Biblie pe care daca refuzi sa le interpretezi in contexul vremii, sau in contexul pasajului, devin pricina de a te indoi de Scripturi. Sint de acord cu tine Ham pt ceea ce ai spus despre pasajul din Corinteni.Acum am inceput sa studiez Cartea Corintenilor din nou, insa nu am ajuns pana la capitolul 11. Si Irina nu mi-o lua ca pe ceva personal.Nu vreau sa te contrazic pe tine ca persoana, ci doar vreau sa spun ca Biblia se explica pe ea insasi, si trebuie doar vointa , perseverenta si credinta ca sa gasesti raspunsurile in ea, fara sa fii musai preot.Sper ca si eu si tu, si cine isi doreste sa fie inteleptit sa gaseasca Calea Adevarului, care pt crestini, e absolut.Un week-end placut tuturor.
imi pare rau, dar judeci ce am scris dupa prejudecatile tale despre ortodocsi, si nu exact despre ce am scris, asa mi se pare eu am scris totul in ansamblu, ti-am aratat exact cum reiese si din contextul Evangheliilor, dar si al vremii, ca Cina cea de Taina nu a fost cina pascala evreiasca dar desigur, daca tu tii cu incapatanare la un verset anume, si pe baza lui ti-ai format ideea ca asa trebuie sa fie, si nu altfel, ce pot sa fac?nimic, decat sa-ti urez un week-enmd placut si eu. p.s.de altfel majoritatea "sola scripturistilor"din Romania se "impartasesc" cu vin si paine, nu cu must si azime, bazandu-se pe textele biblice. La Corinteni zice "a frant painea", nu a "frant azima", si ca cei care luau paharul erau lacomi si se imbatau (nu cu must, evident). Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ham
Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui Stefanna
ca sa nu fementeze vinul, mustul se fierbe... na ca mai inveti cate ceva si de la cei natangi
" 20. Cand va adunati deci laolalta, nu se poate manca Cina Domnului; 21. C#259;ci, sezând la masa, fiecare se grabeste sa ia mancarea sa, încat unuia îi este foame, iar altul se îmbata . 1 Corinteni 11 cu ce se imbatau corintenii la Cina Domnului(Imartasanie), cu must? p.s. daca nici asta nu e citat din Biblie...[:D] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
De ce nu expui contextul in care se face afirmatia, sensul mesajului fiind- NU E BINE CE FACETI-??? "...17. Si aceasta poruncindu-va, nu va laud, fiindca voi va adunati nu spre mai bine, ci spre mai rau. 18. Caci mai întai aud ca atunci cand va adunati în biserica, între voi sunt dezbinari, si în parte cred. 19. Caci trebuie sa fie între voi si eresuri, ca sa se învedereze între voi cei încercati. 20. Cand va adunati deci laolalta, nu se poate manca Cina Domnului; 21. Caci, sezand la masa, fiecare se grabeste s#259; ia mancarea sa, încat unuia îi este foame, iar altul se îmbata...." Crede ca evreii n-au dezlegare la vin si paine dospita, iar Iisus era rabin evreu, ce isi expunea invataturile in templul de unde a gonit cu biciul facatorii de negot. Ce citezi tu, sunt interpretarile preotilor crestini, ce incearca sa FALSIFICE adevarul! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
am citat argumente concrete evreii aveau "dezlegare" la vin si paine, Iisus a fost acuzat ca e un "bautor de vin"(betiv), la nunta din Cana a transformat apa in vin, Timotei este indemnat sa bea un pic de vin, etc. iar paine dospita faceau si ei, ba chiar exista si niste retete in Biblie [:D], exceptie facea saptamana Pastilor/Azimilor de altfel si acum in Israel, in aceasta saptamana, se fac azimi, seamana cu niste biscuiti uscati (am mancat si eu odata, fiindca am avut un coleg evreu [:D]) asa ca mai lasati prejudecatile si veninul, fiti mai toleranti [:D] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ham
Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui Stefanna
ca sa nu fementeze vinul, mustul se fierbe... na ca mai inveti cate ceva si de la cei natangi
" 20. Cand va adunati deci laolalta, nu se poate manca Cina Domnului; 21. C#259;ci, sezând la masa, fiecare se grabeste sa ia mancarea sa, încat unuia îi este foame, iar altul se îmbata . 1 Corinteni 11 cu ce se imbatau corintenii la Cina Domnului(Imartasanie), cu must? p.s. daca nici asta nu e citat din Biblie...[:D] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
De ce nu expui contextul in care se face afirmatia, sensul mesajului fiind- NU E BINE CE FACETI-??? "...17. Si aceasta poruncindu-va, nu va laud, fiindca voi va adunati nu spre mai bine, ci spre mai rau. 18. Caci mai întai aud ca atunci cand va adunati în biserica, între voi sunt dezbinari, si în parte cred. 19. Caci trebuie sa fie între voi si eresuri, ca sa se învedereze între voi cei încercati. 20. Cand va adunati deci laolalta, nu se poate manca Cina Domnului; 21. Caci, sezand la masa, fiecare se grabeste s#259; ia mancarea sa, încat unuia îi este foame, iar altul se îmbata...." Crede ca evreii n-au dezlegare la vin si paine dospita, iar Iisus era rabin evreu, ce isi expunea invataturile in templul de unde a gonit cu biciul facatorii de negot. Ce citezi tu, sunt interpretarile preotilor crestini, ce incearca sa FALSIFICE adevarul! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
am citat argumente concrete evreii aveau "dezlegare" la vin si paine, Iisus a fost acuzat ca e un "bautor de vin"(betiv), la nunta din Cana a transformat apa in vin, Timotei este indemnat sa bea un pic de vin, etc. iar paine dospita faceau si ei, ba chiar exista si niste retete in Biblie [:D], exceptie facea saptamana Pastilor/Azimilor de altfel si acum in Israel, in aceasta saptamana, se fac azimi, seamana cu niste biscuiti uscati (am mancat si eu odata, fiindca am avut un coleg evreu [:D]) asa ca mai lasati prejudecatile si veninul, fiti mai toleranti [:D] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
asta a fost tare de tot! cica ´´azima seamana cu biscuiti uscati´´[:D] Irina, azima e paine nedospita.Eu zic sa mananci mai des, ca asa a facut si Mantuitorul. Iisus NU a contestat si nu a incercat sa schimbe nimic din traditiile evreilor.Pastele il tinea asa cum se facea,adica cu azima si nu cu paine dospita. Uiti ca era evreu,traia ca un evreu,postea ca un evreu, a fost inmormantat ca un evreu.Ce Dumnezeu, doare chestia asta? Ce e asa greu de inteles? Pana si Botezul lui Iisus avea precedent, esenienii obisnuind sa tina acest ritual(esenienii erau o ´´ramura´´ a evreilor,asa cum inca azi exista evrei ortodocsi,reformati, conservatori,etc) Vremurile au schimbat toata istoria,de la azima am ajuns la paine, de la Paste Evreiesc la calendare incalcite, de la ´´a bea vin´´ la betiv si asa mai departe. Stii bine o limba straina? Incerca sa traduci intocmai o fraza din romana in engleza si ai sa vezi subtilele diferente care se instaleaza.Biblia a fost tradusa si ras-tradusa, nu ti se pare normal ca intelesul multor cuvinte sa fie usor deviat? In germana de exemplu, ´´fata tanara´´ si ´´virgina´´ suna aproape la fel.Si nu e acelasi lucru.Oleaca de oboseala si se schimba toate datele traducerii,nu crezi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ [ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
asta a fost tare de tot! cica ´´azima seamana cu biscuiti uscati´´[:D] Irina, azima e paine nedospita.Eu zic sa mananci mai des, ca asa a facut si Mantuitorul. Iisus NU a contestat si nu a incercat sa schimbe nimic din traditiile evreilor.Pastele il tinea asa cum se facea,adica cu azima si nu cu paine dospita. Uiti ca era evreu,traia ca un evreu,postea ca un evreu, a fost inmormantat ca un evreu.Ce Dumnezeu, doare chestia asta? Ce e asa greu de inteles? Pana si Botezul lui Iisus avea precedent, esenienii obisnuind sa tina acest ritual(esenienii erau o ´´ramura´´ a evreilor,asa cum inca azi exista evrei ortodocsi,reformati, conservatori,etc) Vremurile au schimbat toata istoria,de la azima am ajuns la paine, de la Paste Evreiesc la calendare incalcite, de la ´´a bea vin´´ la betiv si asa mai departe. Stii bine o limba straina? Incerca sa traduci intocmai o fraza din romana in engleza si ai sa vezi subtilele diferente care se instaleaza.Biblia a fost tradusa si ras-tradusa, nu ti se pare normal ca intelesul multor cuvinte sa fie usor deviat? In germana de exemplu, ´´fata tanara´´ si ´´virgina´´ suna aproape la fel.Si nu e acelasi lucru.Oleaca de oboseala si se schimba toate datele traducerii,nu crezi? [/quote] ladyj, eu am zis ce cred, am si argumentat, in rest fiecare dupa cum ii este voia, nu am scris sa conving pe nimeni.Cui i se pare corect ce am scris ia in considerare, cine nu-nu, si asta e, mai am si altele de facut pe lume. Acestea fiind zise, ma duc la ale mele.O zi buna tuturor![flo] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ [ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
asta a fost tare de tot! cica ´´azima seamana cu biscuiti uscati´´[:D] Irina, azima e paine nedospita.Eu zic sa mananci mai des, ca asa a facut si Mantuitorul. Iisus NU a contestat si nu a incercat sa schimbe nimic din traditiile evreilor.Pastele il tinea asa cum se facea,adica cu azima si nu cu paine dospita. Uiti ca era evreu,traia ca un evreu,postea ca un evreu, a fost inmormantat ca un evreu.Ce Dumnezeu, doare chestia asta? Ce e asa greu de inteles? Pana si Botezul lui Iisus avea precedent, esenienii obisnuind sa tina acest ritual(esenienii erau o ´´ramura´´ a evreilor,asa cum inca azi exista evrei ortodocsi,reformati, conservatori,etc) Vremurile au schimbat toata istoria,de la azima am ajuns la paine, de la Paste Evreiesc la calendare incalcite, de la ´´a bea vin´´ la betiv si asa mai departe. Stii bine o limba straina? Incerca sa traduci intocmai o fraza din romana in engleza si ai sa vezi subtilele diferente care se instaleaza.Biblia a fost tradusa si ras-tradusa, nu ti se pare normal ca intelesul multor cuvinte sa fie usor deviat? In germana de exemplu, ´´fata tanara´´ si ´´virgina´´ suna aproape la fel.Si nu e acelasi lucru.Oleaca de oboseala si se schimba toate datele traducerii,nu crezi?
ladyj, eu am zis ce cred, am si argumentat, in rest fiecare dupa cum ii este voia, nu am scris sa conving pe nimeni.Cui i se pare corect ce am scris ia in considerare, cine nu-nu, si asta e, mai am si altele de facut pe lume. Acestea fiind zise, ma duc la ale mele.O zi buna tuturor![flo] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D] [/quote] Desigur Irina, insa ma incapatanez sa cred ca esti o persoana cu ratiune,care lasand la o parte cartile sfinte de capatai, poti judeca si intelege anumite chestiuni. Incearca macar, sa urmazi sfatul ´´intreaba si ti se va raspunde, cauta si vei gasi´´ si arunca un ochi si pe alte carti,scrieri-pentru a putea intelege mai bine de ce unii ´´sunt impotriva a cea ce spui´´ Vreau si eu,macar odata, sa aud din ´´tastele tale´´ o parere bazata pe altceva,decat cartile ortodoxiei. Se poate? Tu il iei pe ´´nu´´ in brate si chiar daca sunt useri care iti rastoarna argumentele,( cu dovezi biblice,culmea) te incapatanezi si continui pe aceiasi placa. Eu cand vb cu tine,parca vorbesc cu ortodoxia in persoana si toate itele ei. Sunt sigura ca poti gandi si singura fara cartile ortodoxiei in brate:-) Doar ca refuzi sa faci asta si te transformi intr-un ´´soldat´´ al unei dogme,fara pareri proprii. Imi pare rau,asta e parerea mea,nu trebuie sa o iei in seama[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina,avind in vedere ca e weekend,vrem si noi sa ne relaxam,sa ne eliberam de stres,sint atitea topicuri despre ortodoxism,please, muta-ti povestile cu piini,vinuri si azimi la unul din ele... Daca tot s-a deschis subiectul asta,haideti sa vorbim despre yoga,despre exercitii si tehnici.So,va astept, sau sinteti de acord sa deschidem un alt topic pe tema asta ??? Pentru yoghini si nu numai,va invit la o meditatie de eliberare a toxinelor din organism si amplificare a nivelurilor energetice.I promis you, ca nu va veti intilnii cu demoni [:D] si ca va veti simti super dupa meditatie. Weekend placut si simtiti-va cit mai fit,pozitivi si plini de energie!! [tube]http://nl.youtube.com/watch?v=dnbzxMsjbIk&feature=related[/tube] Anca [sofer], Bianca [zana] si Cris [bonjovi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anky,imi cer scuze caci dupa ce ai incercat sa aduci discutia pe fagasul pe care a fost initiata de fapt,eu am sa o deviez,dar nu ma pot abtine sa nu-i "arat" lui ham,de ce sustin citeodata ca sunt de acord cu ideile lui.Acum si ladyj a zis ceva cu care sunt de acord! Cu scuzele de rigoare[flo] Coran Al -Baqara 78)Printre ei(iudei) sunt neinvatati care nu cunosc Scriptura,ci doar au naluciri si numai banuiesc. 79)Dar vai acelora care plas.m.u.i.e.s.c Scriptura cu mainile lor si spun"Aceasta este de la Allah",pentru a dobindi prin aceasta o mica simbrie!Vai pt. ceea ce mainile lor au scris si vai lor pt. ceea ce agonisesc! Al-Imran 50)Eu(Isus) intaresc ceea ce a fost revelat in Tora mai inainte de mine si va voi ingadui o parte din cele care v-au fost oprite.Eu v-am adus semne de la Domnul vostru,deci fiti cu frica de Allah si dati-mi ascultare! 65)O, voi oameni ai Cartii(crestinii),de ce discutati voi supra lui Avraam,cind Tora si Evanghelia nu au fost revelate decit dupa el?Voi nu aveti judecata? 66)Voi sunteti aceia care ati avut dispute asupra lucrurilor de care ati avut cunostint,dar de ce stirniti dispute despre lucruri pe care nu le cunoasteti?Si Allah stie,in vreme ce voi nu stiti! 67)Avraam nu a fost nici iudeu ,nici crestin.El a fost credincios adevarat si intru totul supus lui Allah si nu a fost dintre cei care-I fac semeni. 71)O,oameni ai Cartii,de ce imbracati voi adevarul cu neadevar si ascundeti adevarul cu buna stiinta? In speranta ca cei care mai citesc dintre forumisti vor intelege intr-un final ca Allah nu este numele vreunui zeu...si nu vor pune egal intre Allah si Budha,si nu vor mai zice niciodata "Dumnezeul crestin" si "Dumnezeul musulman",sau dumnezeul meu si dumnezeul tau.[q] Si pt. Alexxa27 careia i-am zis despre Profetii care sunt pomeniti in Coran. Al-Baqara 136)Spuneti:"Noi credem in Allah si in ceea ce ne-a fost trimis noua si ceea ce a fost trimis lui Avraam,lui Ismail,lui Isaac,lui Iacob si semintiilor;in ceea ce le-a fost dat lui Moise si lui Isus si in ceea ce le-a fost dat tuturor Profetilor de catre Domnul.Noi nu facem deosebire intre ei!Noi Lui ii suntem supusi!" Va multumesc pt. intelegere si inca o data imi cer scuze. [flo] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, sunteti sau nu deacord, nu e f. important pentru mine; eu STIU ca Iisus era evreu si ca predica in templu; ca atare, era taiat imprejur, manca pita nedospita si nu bea vin! Ca dupe, popii nostri or inventat o religie ciudata, in care "cel mai tare din parcare" e un rabin evreu ce a murit pentru religia lui, asta in timp ce evreii "la gramada" sunt "pusi la zid" si blestemati, de catre cine credeti?, de catre evrei din diaspora, gen Saul din Thars... Oricum, pentru mine nu-i foarte important, Dumnezeu e tot ala, ca-i zici YHWH, Allah, Dumnezeu sau God, ori care-cum i-o mai zice... "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Eu cand vb cu tine,parca vorbesc cu ortodoxia in persoana si toate itele ei.
multumesc, o iau ca pe un compliment[:D] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Eu cand vb cu tine,parca vorbesc cu ortodoxia in persoana si toate itele ei.
multumesc, o iau ca pe un compliment[:D] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Cu placere,ma bucur pentru tine si pentru fericirea care te invaluie cand esti comparata sau mai bine zis identificata cu o dogma! Omul Irina s-a pierdut pe drum, traiasca ortodoxul Irina! PS nicio urma de ironie,sa fim intelese. Eu chiar te-as propune pentru o subventie bisericeasca,ortodoxia are nevoie de oameni ca tine.Si de fonduri nu duce lipsa. Dar sunt convinsa ca pentru tine(si pt ei) conteaza mai mult spiritualitatea si linistea care te invaluie cand citesti ce scrii,nu-i asa?(retoric) [:D] O zi buna si tie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...