Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
b.nica, in Istoria religiilor Yoga este prezentata sumar, accentul fiind pus pe mituri si simboluri. Cea mai serioasa lucrare a lui Eliade pe tema Yoga este teza lui de doctorat: Istoria comparata a tehnicilor Yoga (cum spuneam acum cateva zile, Eliade poate fi considerat cel mai competent in Yoga din Romania. Cu acte in regula.). In limba romana nu stiu sa se fi tiparit altceva decat printurile din 1933 ale Universitatii Bucuresti, dar ele se pot consulta la Biblioteca centrala universitara (lectura placuta [;)]).
Capcaunule,asta incercam si eu sa spun:Istoria Religiilor nu am citat-o ca argument pt.a considera Yoga o religie,l-am citat pe Eliade in mod deliberat pt. ca a scris despre religii si despre yoga si il consider o persoana avizata. Lady J,eu consider ca Irina are dreptate;rugaciunea spusa intr-un anumit fel si intr-un anumit context este o forma de meditatie si rezultatul ei poate fi mult mai puternic decat orice meditatie in functie de concentrarea si credinta aceluia care o spune. Am mai spus, puterea cuvintelor cred ca nu ar trebui neglijata de persoane care au cultura necesara incat sa accepte anumite evidente;eu pe tine te consider in masura sa intelegi ceeace vreau sa spun. Cine intelege ceeace am vrut sa spun intelege si ca m-am referit si la cuvinte nerostite ci numai spuse in gand.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Ok,meditatie-cugetare. Spre deosebire de meditatia yoghinilor,cea a ortodocsilor este mult,da mult diferita,de aia zic ca nici macar nu mi se pare a fi ´´meditatie´´. Ortodocsii cugeta asupra criteriilor date,exista reguli,exista acelasi subiect de fiecare data: Dumnezeu,IIsus,Mantuire,iad,rai,adica ce spune CARTEA. In Yoga,se mediteaza asupra sinelui(zic bine fetelor?) asupra spiritului, asupra ta insati ca suflet...yoghinii incearca sa se relaxeze,sa-si ordoneze gandurile pentru a atinge praguri de liniste si relaxare..... ´´un plan bine stabilit´´ inseamna de exemplu rugaciunile,regulile impuse de biserica. Nu cred ca un ortodox mediteaza asupra propriei respiratii de exemplu.Un yoghin ,am citit ca da. Ortodocsii nu se indeparteaza de la ´´ce este permis´´.De aceia spun ca nu e meditatie neaparat, este doar cursul normal,scris si impus de religia in sine. Chiar tu spui ´´suntem indemnati sa cugetam asupra sfintei scripturi´´ adica sa te gandesti la ce ti se spune si sa faci intocmai. Pe cand in yoga...esti liber,esti tu,omul care mediteaza..fara a fi constrans de scriptura. Ortodoxul pacatuieste in fata bisericii si a lui DD daca se gandeste la ceva nepermis,daca mediteaza la ceva nepermis de biserica.Pai si meditatia asta ´´controlata´´ nu mi se pare a fi meditatie. E doar o impunere,pe care omul si-o insuseste si incepe sa creada ca e a lui. Intelegi? aici vad eu marea diferenta...
mai, Biserica nu impune nimic, cum ar putea sa impuna?Biserica e un grup de oameni care se conformeaza in mod benevol unui anume stil de viata, nu te tine nimeni cu forta in Biserica, si nici nu te da afara daca nu te conformezi. De exemplu, tu in mod formal esti ortodoxa- pai a venit cineva din Biserica sa iti ceara socoteala ce faci si ce crezi?Biserica ti-a oferit la nastere, prin botez, harul, daca parintii tai au vrut sa accepte pentru tine; ti-a randuit, cu ajuorul parintilor nasi, care sa te invete credinta daca parintii socoteau ca asa e bine;Biserica se roaga pentru tine sa te lumineze Dumnezeu si sa te ajute in mantuire si in rest totul tine doar de tine. Unde e impunerea, ca nu o vad. referitor la yoghini, si ei mediteaza la ce ii invata "cartea" lor, sau "maestrul" lor, au si ei niste reguli de viata, nu inteleg de ce yoghinul iti pare mai liber decat ortodoxul. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
hai ca incep cu sfarsitul..[:D] Pai ortodoxul este mai ingradit decat yoghinul(hai sa-i luam deocamdata separat) pentru ca ortodoxul mediteaza intr-un anume fel,la o anume tema.Impusa.Chiar daca tu zici ca nu, te poti oare considera un ortodox pe bune,daca nu respecti ´´impunerire´´ cerintele bisericii? Daca eu zic ca-s ortodox,da meditez la budha,logic na acuma ca nu ma da biserica afara din ´´comunitate´´ da nici ortodox pe bune nu ma mai pot numi.Corect? Ortodocsii care se conformeaza ´´benevol´´ la stilul de viata ortodox, vor medita asadar in functie de credinta lor si nu vor cugeta la centri energetici ai corpului,pamantului si asa mai departe. Oricat am incerca sa numim rugaciunea si gandurile ortodoxe meditatie, tot nu se apropie catusi de putin de meditatia yoghinilor.Pentru ca meditatia yoghinilor este ALTCEVA,la alt NIVEL,are alte scopuri. O fi un maestru care te invata ce si cum,dar maestrul ala nu-ti spune: acum te rog sa meditezi la ce scrie in ´´biblia yoghinilor´´El te invata cum anume sa te relaxezi,prin ce tehnici. TEHNICA este diferenta si nu tema in sine, ca si la ortodocsi. De aceia,repet, nu pot considera ruga sau traiul ortodox meditatie.Sau hai ca sa fiu indulgenta, e o meditatie...orientata foarte clar,pe o tema principala: mantuirea. Poate sunt singura care percepe in acest fel diferenta asta,se prea poate.Dar eu asa o vad.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anky
Irina,si ortodoxul poate fi yoghin,chiar tre sa ducem discutia asta la infinit. Anca [sofer], Bianca [zana] si Cris [bonjovi]
nu ai cum sa fi si ortodox si yoghin, in deplinul sens al ambelor credinte n-am auzit de "maestru" yoghin ducand viata ortodoxa cu tot ce presupune ea, si nici de sfant ortodox sa duca viata yoghina, cu tot ce presupune asta nu ai cum sa fi mar si portocala in acelasi timp adica Lady J are dreptate, parafrazand- viata yoghina e altceva decat cea ortodoxa, si n-au legatura prima diferenta, majora si fundamentala, este ca ortodoxul crede intr-un Dumnezeu personal, intrupat,care a murit si a inviat pentru pacatele oamenilor, iar yoghinul nu de aici si altele Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica [ Lady J,eu consider ca Irina are dreptate;rugaciunea spusa intr-un anumit fel si intr-un anumit context este o forma de meditatie si rezultatul ei poate fi mult mai puternic decat orice meditatie in functie de concentrarea si credinta aceluia care o spune. Am mai spus, puterea cuvintelor cred ca nu ar trebui neglijata de persoane care au cultura necesara incat sa accepte anumite evidente;eu pe tine te consider in masura sa intelegi ceeace vreau sa spun. Cine intelege ceeace am vrut sa spun intelege si ca m-am referit si la cuvinte nerostite ci numai spuse in gand.
Rugaciunea libera adica gandurile si dorintele noastre libere,pot fi intr-adevar o forma de auto-sugestie,o meditatie cu final fericit. Dar asta e altceva. Daca eu cred puternic in Dumnezeu si meditez la acesta tema incercand prin ganduri si meditari sa ma apropii de acea forma numita Divinitate, atunci imi auto-impun un fagas de ´´comunicare´´ clar in afara bisericii.Atunci gandesc liber eu,asa cum vreau si meditez liber la cea ce doresc sa aflu,sa ating. Pe scurt: un ortodox,asa ca Irina, se roaga dupa anumite canoane,nu? Spune Tatal Nostru,Crezul, se mai roaga presupun si liber,INSA dupa un sablon,cel ortodox in acest caz. Ce urmareste un ortodox? Mantuirea.Astfel,un ortodox poate medita la aceasta mantuire atat de puternic incat va fi sigur ca o are...deja sau e sigur ca o va avea. Un yoghin chiar atinge anumite faze,le simte direct,in urma meditatiei profunde. Puterea cuvintelor e extrem de mare,(chiar si spuse in gand)insa meditatia NU INSEAMNA CUVINTE!Meditatie e meditatie...adica o gandire profunda cu un scop. Asta e diferenta.A -ti spune in gand cuvinte,inseamna o auto-sugestie.Din cate stiu eu,meditatia yoghinilor(ca deai vb aici) nu e prin cuvinte spuse in gand.E mult mai mult. Ai atins punctul! Ortodoxul mediteaza prin cuvinte spuse in gand(sau nu) De cele mai multe ori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meditatia la yoghini se face si prin intermediul rostirii/inginarii mai multori "chant"-uri. O serie de cuvinte care, repetindu-le de sute si mii de ori, iti "linistesti" gindurile. Mintea alearga tot timpul (de la "ce-am mincat azi-noapte" si pina la "cred ca am uitat lumina aprinsa"). Acuma se exagereaza de ambele parti...nu multa lume traieste cu adevarat ortodoxia 100% corect, 100% din timp (inclusiv Irina.C). Pentru simplul fapt ca nu sintem perfecti. Poti fi un ortodox modest (de duminica[:D]) si poti practica oarece yoga...departe de a deveni Dalai Lama intre timp sau cine stie ce maestru yoghin si pe deasupra sa fii invadat de demoni. Am mai spus, am practicat Bikram Yoga cam un an de zile...pentru beneficul fizic si nu m-au invadat nici un fel de demoni, nu am fost pusa sa renunt la religie, nici nu s-a pomenit de religie, nu am fost invitata sa contribui financiar sau altfel... Bikram Yoga se face intr-un studio foarte incalzit si umed (pentru o mai buna flexibilitate) si executi 26 de positii (asana) la rind, timp de 90 de minute. Atit. Ideea este ca pozitia sa devina din ce in ce mai usor de tinut, sa iti reglezi foarte bine respiratia si echilibrul, sa devina corpul mai flexibil si mai puternic. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lady J,tu ai cunostinta de existenta Mantrelor? Ce semnificatie le dai tu? De fapt, Ocebine a punctat f. bine. Eu cred ca este important sa alegem acea cale de a comunica cu Dumnezeu care se armonizeaza cel mai bine cu sufletul nostru. Confuzia apare atunci cand nu ne lasam influentati de esenta sufletului nostru ci de ceeace ne este prezentat intr-o forma care ne atrage dinafara(unii o numesc orgoliu)si nu dinauntrul nostru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Lady J,tu ai cunostinta de existenta Mantrelor? Ce semnificatie le dai tu? De fapt, Ocebine a punctat f. bine. Eu cred ca este important sa alegem acea cale de a comunica cu Dumnezeu care se armonizeaza cel mai bine cu sufletul nostru. Confuzia apare atunci cand nu ne lasam influentati de esenta sufletului nostru ci de ceeace ne este prezentat intr-o forma care ne atrage dinafara(unii o numesc orgoliu)si nu dinauntrul nostru.
Mai B.nica esti cam profunda pentru ora asta tarzie,nu crezi? Tu daca vrei sa comunici cu DD nu faci yoga.Ca nu asta e scopul acestei meditatii. Ca sa comunici cu Divinitatea, te rogi(asa cum pomeneai tu,)profund,cu voce(in gand sau nu) Nu-ti pui piciorul dupa cap si nici nu stai in maini...presupun. Tehnica,B,nica,aia e. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si referitor la mantre...de care anume ma intrebi tu? de alea tibetane?

 

Te deranjeaza rau de tot ca eu personal nu consider ´´meditatia´´ ortodoxa ca fiind la acelasi nivel cu cea yoghinica?

Nu e si gata.Daca nu esti de acord e fix problema ta.

Am exlicat mai sus de ce si ma plictisesc sa-ti tot repet.

 

Cea ce vorbesti tu,este cu totul altceva! Este felul in care tu alegi sa te relaxezi,sa comunici cu divinitatea,sa meditezi.Si daca asta te ajuta e foarte bine.Insa ai intervenit in dicutia mea cu Irina amestecand lucrurile.Noi vorbeam de ortodoxism ca dogma cu reguli de meditatie tu spui de relatiea pur personala cu DD si de puterea mantrelor.

Da ,functioneaza mantrele asa cum bine a spus Ocebine.Acum depinde si in ce scop le folosesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...