Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ocebine


Sint doua lucruri foarte diferite si nu incompatibile (cum s-ar vrea sa fie pusa problema).



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."
id="red">

align="right" id="quote2">

Pentru ca nu sunt incompatibile le incurca unii.
Evident ca poti linistit sa crezi in DD si sa practici Yoga.Nu vad de ce s-ar anula cele doua,una pe alta.
Atata timp cat credinta ta in Dumnezeu este una...in afara regulilor bisericesti sa spunem(adica daca nu crezi cu tarie intr-o dogma,astfel incat sa fie considerat pacat gandul indreptat spre..altceva), atunci poti crea o cale speciala de meditatie ,care chiar sa te ajute.
Cea ce cred ca ai facut si tu,nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ocebine,Lady J, imi cer scuze fata de cei care mi-au citit raspunsurile pt. ca m-am inselat in privinta intelegerii voastre. Ca sa nu las lucrurile neexplicate: -legatura cu Dumnezeu eu o consider ca fiind foarte personala si se face pe calea pe care o alege fiecare; -rugaciunea,meditatia, este concentrarea si ceeace eu consider ca este clarificarea,curatarea si amplificarea ,caii de comunicare; -scopul si consecintele legaturii cu Dumnezeu pot fi interpretate corect sau gresit; aici este f. importanta calea prin care s-a luat legatura cu El. Acum am sa spun ceva care probabil va declansa controverse. Aici intervine religia fiecaruia. Eu am fost botezata in religia Ortodoxa si nu ma voi dezminte niciodata! De ce?Din f. multe motive dar in primul rand pt. ca propovaduieste iubirea si iertarea aproapelui! Asta inseamna liniste sufleteasca si convietuire in armonie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Ocebine,Lady J, imi cer scuze fata de cei care mi-au citit raspunsurile pt. ca m-am inselat in privinta intelegerii voastre. Ca sa nu las lucrurile neexplicate: -legatura cu Dumnezeu eu o consider ca fiind foarte personala si se face pe calea pe care o alege fiecare; -rugaciunea,meditatia, este concentrarea si ceeace eu consider ca este clarificarea,curatarea,caii de comunicare; -scopul si consecintele legaturii cu Dumnezeu pot fi interpretate corect sau gresit; aici este f. importanta calea prin care s-a luat legatura cu El. Acum am sa spun ceva care probabil va declansa controverse. Aici intervine religia fiecaruia. Eu am fost botezata in religia Ortodoxa si nu ma voi dezminte niciodata! De ce?Din f. multe motive dar in primul rand pt. ca propovaduieste iubirea si iertarea aproapelui! Asta inseamna liniste sufleteasca si convietuire in armonie!
B.nica, tu nu te-ai prins inca ca vorbim de doua laturi diferite ale aceleiasi teme? Nu-ti cere nimeni sa te dezici de ortodoxism,cum ai ajuns tu la concluzia asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

B.nica, faci confuzie intre meditatie si rugaciune. In yoga, meditezi sa iti eliberezi mintea de "zgomot", pe cind in biserica (sau unde vrei tu sa te rogi) te rogi la Dumnezeu. Sint 2 lucruri total diferite. Sa practici yoga nu inseamna ca nu esti un bun ortodox. Nu se exclud una pe alta. Nu ti se cere sa te dezminti de religia personala...scopul final este cu totul altul. La biserica speri sa te mintui...la yoga speri sa-ti dea drumul la incheieturi[:D] Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indraznesc sa va pun linkul spre Sri Guru Gita care este un chant care se practica de obicei dimineata, la rasaritul soarelui. Cintarea este despre conversatia dintre Parvati si Shiva, despre Guru Universal, Lumina care biruie intunericul. Eu o ascult dimineata, ma calmeaza si ma elibereaza de stres. O asult pe Realplayer, dat de linkul care se afla pe pagina dupa varianta You Tube. http://www.spiritual-happiness.com/gurugita.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenac81
Citat:
citat din mesajul lui ocebine .la yoga speri sa-ti dea drumul la incheieturi[:D]
Poti sa ne dai un citat al unui mare yoghin care spune ca e vorba doar de atat?
Nu...am vorbit strict din experienta mea...dar si tu esti binevenita sa iti exprimi/impartasesti experienta personala. Si am mentionat ca am facut Bikram Yoga...nu altceva. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Indraznesc sa va pun linkul spre Sri Guru Gita care este un chant care se practica de obicei dimineata, la rasaritul soarelui. Cintarea este despre conversatia dintre Parvati si Shiva, despre Guru Universal, Lumina care biruie intunericul. Eu o ascult dimineata, ma calmeaza si ma elibereaza de stres. O asult pe Realplayer, dat de linkul care se afla pe pagina dupa varianta You Tube. http://www.spiritual-happiness.com/gurugita.html
cine sunt Parvati si Shiva? Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...