Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ gandirea din spatele postului ma face sa inteleg ca exista crestini ortodocsi(parca spuneai ca esti ortodoxa) care NU SE TEM de bota lui DD si credinta lor e bazata pe alte considerente.
Lady, pe mine postul tau ma face sa inteleg cat de greu e cu comunicarea pe internet...nu ne cunoastem deloc, ne atribuim unii altora ganduri si calitati pe care nu le avem etc de pilda tu, ai inteles ca eu ma tem de Dumnezeu, nu? sau Irina...hehe, eu nu ma tem decat ca s-ar putea sa se trezasca fi-mea si eu sa n-am timp sa-mi termin raspunsul[:D] daca m-as teme de El, n-as mai deschide calculatorul...nici n-as fi cumparat calculator[:D] unii oameni zic: extraordinar, ce degradant, sa-ti fie frica de Dumnezeu, pai Dumnezeu e bun si iubitor, si eu ma port frumos si bine ca asa sunt eu, bun si cumsecade, nu ca mi-e frica[^] ok, totusi oamenii astia se tem de boala, de durere, de pierderea celor dragi, de pierderea job-ului sau de o mie de alte lucruri diverse...ei bine, eu am citit cateva din vietile miilor de Sfinti ortodocsi, si m-am indragostit: astia erau oameni care toata ziua spuneau" Doamne, miluieste-ma pe mine pacatosul, nevrednicul si indracitul" , si care nu se temeau de boala, de durere, de pierderea celor dragi, nu se temeau nici chiar de moarte...nu se temeau decat ca nu sunt vrednici de iubirea Lui
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ gandirea din spatele postului ma face sa inteleg ca exista crestini ortodocsi(parca spuneai ca esti ortodoxa) care NU SE TEM de bota lui DD si credinta lor e bazata pe alte considerente.
Lady, pe mine postul tau ma face sa inteleg cat de greu e cu comunicarea pe internet...nu ne cunoastem deloc, ne atribuim unii altora ganduri si calitati pe care nu le avem etc de pilda tu, ai inteles ca eu ma tem de Dumnezeu, nu? sau Irina...hehe, eu nu ma tem decat ca s-ar putea sa se trezasca fi-mea si eu sa n-am timp sa-mi termin raspunsul[:D] daca m-as teme de El, n-as mai deschide calculatorul...nici n-as fi cumparat calculator[:D] unii oameni zic: extraordinar, ce degradant, sa-ti fie frica de Dumnezeu, pai Dumnezeu e bun si iubitor, si eu ma port frumos si bine ca asa sunt eu, bun si cumsecade, nu ca mi-e frica[^] ok, totusi oamenii astia se tem de boala, de durere, de pierderea celor dragi, de pierderea job-ului sau de o mie de alte lucruri diverse...ei bine, eu am citit cateva din vietile miilor de Sfinti ortodocsi, si m-am indragostit: astia erau oameni care toata ziua spuneau" Doamne, miluieste-ma pe mine pacatosul, nevrednicul si indracitul" , si care nu se temeau de boala, de durere, de pierderea celor dragi, nu se temeau nici chiar de moarte...nu se temeau decat ca nu sunt vrednici de iubirea Lui
Doina, la randul meu,postul tau ma face sa cred ca tare te-ai simtit atinsa direct de afirmatia mea pe care o ´´impartaseam´´ lui B.nica[:D] Dar de ce crezi tu ca eu am facut referire la tine sau la Irina? Nu esti nici tu si nici Irina suma cugetarilor ortodoxe si nici ´´glasul´´ final al caracterizarii unei dogme religioase,nu? Bine ca nu te temi de DD(asta am inteles intr-un final din postul tau). Ce sa zic? Bine ca nu te temi... Chiar nu inteleg de ce te-ai simtit atat de vizata...a ba da inteleg: pentru ca majoritatea ortodocsilor pe care ii cunosc eu, se tem de DD raaau de tot! Le e frica ca, daca nu se duc la biserica sau nu-si fac de fiecare data cruce cand trec pe lana o biserica, se supara DD pe ei si le da cu ´´bota pe spate´´. Si le este frica ca, daca spun ceva impotriva vreunui cap bisericesc, iar il manie pe DD si poate trimite o furtuna si le strica granele... Si copilasul din cartea de religie l-a maniat pe DD si DD,in nemarginita lui bunatate i-a tras scara iar copilasul ca cazut si si-a rupt mana [alcool] Siii...(ca nu am terminat)[:D] nu e de mirare ca ortodocsi se tem de DD.Pai cum sa nu te temi daca ti se repeta la infinit ca DD TE BATE,TE PEDEPSESTE etcetera?E o intrebare retorica..oricum. Iar postul B.nicai este primul citit de mine in care o persoana ortodoxa,declarata,sustine ca nu se teme de DD pentru ca DD e bun si iertator.E o interpretare tare rara printre ortodocsi,din ce am citit EU pana acum. Si m-a minunat parerea asta si sunt de acord cu ea.Pentru ca nici eu nu cred ca DD iti trage scara sa cazi din copac.... Doina,zau asa,nu inteleg ce treaba ai tu acum cu postul meu..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu,sa nu mai editez.. Oamenii se tem de boli pentru ca stiu ca e ceva rau,ceva ce doare ce nu te face fericit.Se tem de moarte pentru ca nu stiu ce inseamna asta,nu au certitudinea lucrului stiut. Dar DD nu e boala.Nu e moarte.Nu e pierdut de joob-uri.E o Divinitate care ne-a creat,datorita LUi am aparut.(asta e pentru cei care cred in DD) Asa ca, daca te temi de boala sau diverse de ce ar trebui musai interpretat ca trebuie sa te temi de Dumnezeu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Dar DD nu e boala.Nu e moarte.Nu e pierdut de joob-uri.E o Divinitate care ne-a creat,datorita LUi am aparut.(asta e pentru cei care cred in DD)
Hi, hi, asta imi aduce aminte de o discutie de mai demult. Tocmai citisem Isaia si nu intelegeam cheia in care trebuie citit versetul 2 din capitolul 6: "Serafimii stateau deasupra Lui si fiecare avea 6 aripi: cu 2 isi acopereau fata, cu 2 isi acopereau picioarele si cu 2 zburau". Incerc sa redau dialogul cu o persoana care incerca sa imi explice :D. eu: de ce oare serafimii isi acopereau fata si picioarele? el: cum de ce? pentru ca Dumnezeu e Sfant. eu: da, dar serafimii nu sunt rupti de Dumnezeu. Primii oameni au simtit nevoia sa se acopere doar dupa separarea de Dumnezeu. el: eh, stii cum e? Am avut eu saptamana trecuta o audienta la ministrul x. Pana sa apara ala, mi-am tot verificat nodul la cravata, nasturii de la camasa si sacou, parul. Voiam sa nu apar in dezoranduiala. eu: pai ce, Dumnezeu e vreun ministru? [bibe] el: pai tocmai ca nu e ministru. E muuult mai mult decat un ministru. [:D] N-am inteles nici pana in ziua de azi de ce serafimii aia apareau acoperindu-si fata si picioarele. Adica, bine, fata ca fatza...Da' si picioarele? [fum] Presupun ca in momentele in care Isaia a incercat sa puna in cuvinte revelatia pe care o avusese, era intr-o perioada dintr-asta mai nasoala, in care vedea draci peste tot si il apasa chestia asta. Il apasa atat de tare incat pana si serafimii i s-au aratat acoperiti in fata lui Dumnezeu...:-). De altfel, chiar spune mai jos, la versetul 5: "vai de mine, sunt pierdut, caci sunt un om cu buze necurate, care traieste in mijlocul unui popor tot cu buze necurate". (Pour les connaisseurs [:D], se da putin mai jos si ritualul simbolic al curatirii buzelor necurate. Bine, trebuie intai sa vezi ca sunt necurate ;-). Pana la urma, discutiile astea devin frustrante. Iti dai seama ca, sa zicem, traiesti intr-o lume bidimensionala si, la 1 mm de tine, iti zambeste Cineva dintr-o lume, sa zicem, tridimensionala. El iti zambeste si tu nu vezi [q]. Nu poate sa ti se descopere. Vrea sa iti arate, nu stiu, o mana, iar tu nu o vezi. Isi pune mana in lumea ta bidimensionala si tot ce poti percepe este urma ramasa. Urma avand x cm lungime si y cm latime... Ce-am face daca am vrea sa comunicam cu lumea furnicilor? Daca vrem sa ne inteleaga, avem singura solutie: sa ne prefacem in furnici. Asta a facut Dumnezeu: s-a prefacut in om, pentru ca sa poata vorbi cu oamenii. Nu numai ca oamenii aveau nevoie de Salvare, dar o luasera razna saracii...Il considerau pe Dumnezeu tiranul "cu bota" :-) care tine in bratele Sale cupa cu nenorociri, pe care o varsa din cand in cand in capul "indracitilor si nevrednicilor".... Dumnezeu-Omul ne-a vorbit si vorbit si vorbit. Si in parabole si mura-n gura si murind pentru noi si inviind si iar vorbindu-ne! Ce am inteles noi? Am inteles sa vedem peste tot draci, sa-i adoram pe cei care vad la randul lor numai draci si sa ne justificam si ras-justificam brutalitatile si lipsa interesului pentru cei din jurul nostru.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Lady, stai linistita, nu m-a afectat postarea ta...doar am constatat cat de relativ comunicam hehe, mie-mi pare rau ca nu ma tem de Dumnezeu, asta era ideea...mie nu mi se pare nu stiu ce victorie sa nu te temi de Dumnezeu, mi se pare o chestie uluitoare sa nu te temi de nimic altceva
[loveyou] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel, vreau sa recapitulez: deci Isaia, profet, in care vorbea Duhul (ca altfel n-ar avea ce cauta in Scriptura, nu? pana aici suntem de acord?) era intr-o perioada mai nasoala, vedea draci, avea cosmaruri samd tu, un piculet mai apropiata de Domnul decat Isaia, iti vine sa razi de cei care vad draci acu, eu nu vreau sa-ti spun cat ma bucur ca nu vad de-astia[:D]dar in acelasi timp sunt si un pic tristutza, fiindca stii ce spun Parintii ortodocsi (care fireste ca nu sunt Domnul, dar L-au iubit mult)? spun ca dracii n-au nici o treaba cu noi, care ne contrazicem pe forum...ca ispitele mari sunt pentru oamenii mari (aka pentru Sfinti, ca Isaia sa zicem) nu te supara, doar intreb, deci crezi ca Isaia avea probleme cu perceptia, sau noi? mie-mi pare sincer rau ca tu ma percepi brutala si lipsita de interes pentru cei din jur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel oare tu esti cea care postezi sau se foloseste cineva de nick-ul tau? Ai spus ceva extraordinar(daca am inteles eu corect): traim atat de bine ancorati intr-o lume concreta,marginita intr-un fel, bidimensionala, incat pursisimplu nu putem sa ridicam capul si sa credem ca mai exista ceva deasupra noastra sau inafara noastra sau ca noi suntem o dimensiune in n-posibilitati dimensiuni. Eu pt. ca nu ma cunoasteti si chiar o sa fiti surprinse de ce va spun, am cunoscut multe suferinte:boala nemiloasa a ambilor mei parinti,am cunoscut ce este chinul final al unei boli crunte la singura fiinta care m-a iubit cel mai mult pe acest pamant iar eu urlam pt. ca eram neputincioasa, am cunoscut tradarea,am cunoscut umilinte nedrepte, am cunoscut multe lovituri,dar nu mi-am pierdut credinta! Dupa fiecare cadere parca se lumina cerul ca dupa o ploaie de vara si venea ceva bun in viata mea! Asa am inteles ca uneori parca te incearca Dumnezeu ca sa se convinga ca esti vrednic de ce ti-a harazit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...