Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Elena, una este sa crezi ca cineva ajunge in nirvana (chestiune care poate fi adevarata, nu zic nici da nici ba, dar nu poate fi verificata niciodata)
Aici te referi desigur doar la persoana ta. Ca sa o verifici ai o singura solutie.[asia]
Citat:
si alta este sa crezi ca nustiucare face din apa vin (chestiune care daca nu se verifica experimental este fara dubiu neadevarata). [:)]
Este fara dubiu adevarata! Iti recomand sa citesti despre alchimisti:
Citat:
The Philosopher's Stone One of the concepts was that, because lead and gold (the perfect metal) were from the earth element, earth could therefore be turned into lead and gold using an "appropriate catalyst" known as the Philosopher's Stone. This was a magical substance which could turn water into wine, heal the sick, and as mentioned, turn really boring lumps of metal into gold and silver.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenac81 O "nemaiauzita"... Asta cu intra Duhul si te simti "mai stricat, mai gaunos, mai golit de Dumnezeu" ar fi chiar comica daca n-ar fi trista. In mod evident nici fiinta care a scris asa ceva intr-o carte nu a trait cu adevarat in Duh. Pentru ca atunci s-ar fi simtit inaltata si transformata...
Mai, nu stiu ce sa zic. Parca nu imi vine-a crede ca e chiar asa naspa cum suna, chestia asta. Ma gandesc, o fi ceva de genul: am o revelatie si, dupa ce imi "revin" :-), imi dau seama ca sunt foarte departe de ceea ce as putea fi, de Perfectiune :-). Cu toate ca...nu stiu...as zice ca, in urma unei revelatii, numai la asta nu te gandesti. Adica, ce faci? Dai la o parte extazul ala pe care l-ai primit si, in loc sa te concentrezi si sa pastrezi cat mai mult minunatia aia pe care ai simtit-o, te apleci asupra propriei persoane pe care o zugravesti in cele mai sumbre culori. ok, chiar daca e sumbra persoana ta, ASTA gasesti tu sa transmiti in urma unei revelatii? Spooky...:D Eu alta chestie am gasit-o de neimaginat: aia cu "crestinii nu cauta experiente extatice". [q][q]. Dar ce cauta, Doamne? Numai in mocirla se uita?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfintii povestsc ceea ce povestesc penru ca in momentul in care consideri ca traiesti experinte extatice si devii minunat esti f f departe de Dumnezeu. Pt esti in faza maxima a orgoliului. Pt crestini numai Dumnezeu reprezinta perfectiunea. Omul poarta in el chipul lui Dumnezeu, dar eu nu cred ca-l poate trai pe Dumnezeu cu adevarat continuu. Bruiajele sunt extrem de mari.... cu cat esti mai aproape , te simti mai mic, e ca atunci cand aprofundezi un domeniu si iti dai seama cat de putin stii, pe masura ce inveti :) Crestinii nu cauta experiente extatice pt ca ele, experientele in sine, nu inseamna nimic. Ei il cauta pe Dumnezeu. Ca pe drum, mai traiesti un extaz, doua....e coincidenta. Unii ajung la Dumenzeu fara niciun extaz. ma rog, imi plang copiii, nu ma mai pot cocentra si devin prea laconica ____________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ [url="http://armonii.blogspot.com/"]Sabina[/url], [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crestinii nu doar ca nu cauta experiente extatice, ci se feresc de ele si nu le primesc, fiindca pot fi inselari, cum spune in Scriptura - diavolul poate lua chip de inger, ca sa insele omul. Crestinul trebuie sa caute pocainta, credinta, dragostea,si cu harul lui Dumnezeu, sa lucreze virtutile, sa ajunga la roada Duhului descrisa in Ep. catre Galateni, cap. 5, versetul 22: roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelunga-rabdarea, bunatatea, facerea de bine, credinta, blandetea, înfranarea, curatia http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=29&cap=5 Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord ca pericolul orgoliului exista insa de la a fi umil si modest pana la a te simti gaunos si lipsit de Dumnezeu e o distanta mare.
Citat:
citat din mesajul lui Sabina Omul poarta in el chipul lui Dumnezeu, dar eu nu cred ca-l poate trai pe Dumnezeu cu adevarat continuu. Bruiajele sunt extrem de mari...
Ce exprima de fapt un un om care spune NU CRED?
Citat:
Crestinii nu cauta experiente extatice pt ca ele, experientele in sine, nu inseamna nimic.
Ce zice Parintele Cleopa despre "nimic": "de multe ori apare o lumina cu ajutorul careia acela (isihastul) vede inlauntrul sau o luminare care il straluceste ca soarele si care izvoreste din inima. Atunci in inina au loc si alte taine dar nu pot sa le descriu. Atunci omul se indumnezeieste cu totul din aceaste miscare dumnezeiasca dincolo de ceea ce este material si simtit si se vede plin de o negraita bucurie asemenea cu unul care este beat. Si dupa aceasta mintea este rapita de o vedere dumnezeiasca si vede taine infricosatoare despre care nu pot vorbi amanuntit. Vede mintea dunmezeiesti vederi, bucuria dreptilor si frumusetile raiului. Si mai presus de minte vede in cer taine infricosate si preaslavite."
Citat:
Ei il cauta pe Dumnezeu. Ca pe drum, mai traiesti un extaz, doua....e coincidenta.
Da... e ceva banal...
Citat:
Unii ajung la Dumenzeu fara niciun extaz.
Ne-ar fi util un exemplu sau o dovada a afirmatiei tale pentru ca pe mine cel putin ma cam bulverseaza. Cum ai ajuns la concluzia asta? Mai dau niste citate despre extaz. Dionisie Areopagitul: "Dar mai presus de aceasta isihastrul nu se ataseaza de vederile tainelor dumnezeiesti. Transcendenta stare dincolo de orice stare, de orice forma si orice obiect, aceasta este adevarata rugaciune. Cel mai profind extaz mistic in care corpul fizic ramane intr-o stare cataleptica. Aici dumnezeirea apare in plinatatea ei ca fiind "cauza unica a tuturor si mai presus de orice negatie fiind transcendenta, cea care in chip simplu e libera de toate si mai presus de toate." Nichifor Crainic: "Ceea ce se observa dupa un extaz este vioiciunea unita cu o energie pe care o capata cel care s-a invrednicit de extaz. Extaticii nu sunt oameni contemplativi, care stau intepeniti, asteptand momentul de extaz, ci ei sunt oameni de o activitate extraordinara, cu totul exceptionala. Viata oricarora dintre acesti mistici mari este plina de opere de ordin social si moral, fiind oameni extrem de activi. De unde toate aceste sporuri extraordinare in facultatile lor creatoare, daca extazul ar fi ceva morbid? O simpla iluzie este nimic, iar din nimic nu poate sa iasa ceva. Numai lucrul acesta daca l-am lua in consideratie, el este suficient pentru a ne edifica asupra caracterului exceptional, supranatural, pe care il are extazul. insusi acest rezultat in viata practica este o dovada categorica ca avem de-a face cu viata deiforma, care a intrat deja in vecinatatea lui Dumnezeu, care transforma imediat viata omului, dupa chipul si asemanarea Sa. In operele misticilor care au scris despre aceasta viata se vede o rara putere de inteligenta si o larga ratiune."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Dar DD nu e boala.Nu e moarte.Nu e pierdut de joob-uri.E o Divinitate care ne-a creat,datorita LUi am aparut.(asta e pentru cei care cred in DD)
Hi, hi, asta imi aduce aminte de o discutie de mai demult. Tocmai citisem Isaia si nu intelegeam cheia in care trebuie citit versetul 2 din capitolul 6: "Serafimii stateau deasupra Lui si fiecare avea 6 aripi: cu 2 isi acopereau fata, cu 2 isi acopereau picioarele si cu 2 zburau". Incerc sa redau dialogul cu o persoana care incerca sa imi explice :D. eu: de ce oare serafimii isi acopereau fata si picioarele? el: cum de ce? pentru ca Dumnezeu e Sfant. eu: da, dar serafimii nu sunt rupti de Dumnezeu. Primii oameni au simtit nevoia sa se acopere doar dupa separarea de Dumnezeu. el: eh, stii cum e? Am avut eu saptamana trecuta o audienta la ministrul x. Pana sa apara ala, mi-am tot verificat nodul la cravata, nasturii de la camasa si sacou, parul. Voiam sa nu apar in dezoranduiala. eu: pai ce, Dumnezeu e vreun ministru? [bibe] el: pai tocmai ca nu e ministru. E muuult mai mult decat un ministru. [:D] N-am inteles nici pana in ziua de azi de ce serafimii aia apareau acoperindu-si fata si picioarele. Adica, bine, fata ca fatza...Da' si picioarele? [fum] Presupun ca in momentele in care Isaia a incercat sa puna in cuvinte revelatia pe care o avusese, era intr-o perioada dintr-asta mai nasoala, in care vedea draci peste tot si il apasa chestia asta. Il apasa atat de tare incat pana si serafimii i s-au aratat acoperiti in fata lui Dumnezeu...:-). De altfel, chiar spune mai jos, la versetul 5: "vai de mine, sunt pierdut, caci sunt un om cu buze necurate, care traieste in mijlocul unui popor tot cu buze necurate". (Pour les connaisseurs [:D], se da putin mai jos si ritualul simbolic al curatirii buzelor necurate. Bine, trebuie intai sa vezi ca sunt necurate ;-). Pana la urma, discutiile astea devin frustrante. Iti dai seama ca, sa zicem, traiesti intr-o lume bidimensionala si, la 1 mm de tine, iti zambeste Cineva dintr-o lume, sa zicem, tridimensionala. El iti zambeste si tu nu vezi [q]. Nu poate sa ti se descopere. Vrea sa iti arate, nu stiu, o mana, iar tu nu o vezi. Isi pune mana in lumea ta bidimensionala si tot ce poti percepe este urma ramasa. Urma avand x cm lungime si y cm latime... Ce-am face daca am vrea sa comunicam cu lumea furnicilor? Daca vrem sa ne inteleaga, avem singura solutie: sa ne prefacem in furnici. Asta a facut Dumnezeu: s-a prefacut in om, pentru ca sa poata vorbi cu oamenii. Nu numai ca oamenii aveau nevoie de Salvare, dar o luasera razna saracii...Il considerau pe Dumnezeu tiranul "cu bota" :-) care tine in bratele Sale cupa cu nenorociri, pe care o varsa din cand in cand in capul "indracitilor si nevrednicilor".... Dumnezeu-Omul ne-a vorbit si vorbit si vorbit. Si in parabole si mura-n gura si murind pentru noi si inviind si iar vorbindu-ne! Ce am inteles noi? Am inteles sa vedem peste tot draci, sa-i adoram pe cei care vad la randul lor numai draci si sa ne justificam si ras-justificam brutalitatile si lipsa interesului pentru cei din jurul nostru.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Gata,am gasit io explicatiunea cu serafimii:-) Ei nu isi acopereau picioarele,pur si simplu asa isi tineau aripile..fiind multe,nu aveau cum sa le tina.Deci,doua in fata,doua mai jos la picioare si doua desfacute[:I] Dar probabil ca Isaia, in cunostina ´´murdaririi´´ lui,percepea asta ca un semn care-l adancea si mai rau in ´´murdarirea´´ pe care el credea ca o are.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Sfintii povestsc ceea ce povestesc penru ca in momentul in care consideri ca traiesti experinte extatice si devii minunat esti f f departe de Dumnezeu. Pt esti in faza maxima a orgoliului. Pt crestini numai Dumnezeu reprezinta perfectiunea. Omul poarta in el chipul lui Dumnezeu, dar eu nu cred ca-l poate trai pe Dumnezeu cu adevarat continuu. Bruiajele sunt extrem de mari.... cu cat esti mai aproape , te simti mai mic, e ca atunci cand aprofundezi un domeniu si iti dai seama cat de putin stii, pe masura ce inveti :) Crestinii nu cauta experiente extatice pt ca ele, experientele in sine, nu inseamna nimic. Ei il cauta pe Dumnezeu. Ca pe drum, mai traiesti un extaz, doua....e coincidenta. Unii ajung la Dumenzeu fara niciun extaz. ma rog, imi plang copiii, nu ma mai pot cocentra si devin prea laconica ____________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ [url="http://armonii.blogspot.com/"]Sabina[/url], [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Daca omul poarta in el chipul si esenta lui DD, inseamna ca omul este capabil sa se apropie de DD.Trebuie doar sa stie cum. Poate experietele astea in sperie pe crestin, pentru ca, in general el este invatat ca e ´´necurat´´ si ca apropierea de DD nu este asa usoara ....Iar in momentul in care ating sa zicem acel ´´feeling´´(accidental sau voit) se simt oarecum rusinati ca au pacatuit prin orgoliu. Daca doar Dumnezeu reprezinta perfectiunea(pentru un crestin) atunci nu vad unde e pacatul daca omul atinge o parte din acea perfectiune,omul fiind parte din Divinitate. Nu cred ca extazul trait undeva,candva de un crestin este o coincidenta ...cred ca este o particica din Divinitate pe care o traim si care nu ne este interzisa.Ca daca ne-ar fi,nu am ajunge niciodata la ea. Excludem din start ipoteza conform careia acest extaz poate fi o apropiere de esenta noastra?Daca asta inseamna de fapt mantuirea,pocainta? Caci cel care a ajuns la acel extaz isi doreste aprofundarea lui,repetarea lui.Mai exact apropierea de acea esenta noua,acel sentiment pe care greu il poti descrie. Irina, nu putem spune ca o asa experienta vine de la diavol.Pentru ca din cate stiu eu diavolul te indeamna sa faci ceva rau.Ce e rau in a atinge un sentiment minunat,de implinire?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenac81
De acord ca pericolul orgoliului exista insa de la a fi umil si modest pana la a te simti gaunos si lipsit de Dumnezeu e o distanta mare.
Citat:
citat din mesajul lui Sabina Omul poarta in el chipul lui Dumnezeu, dar eu nu cred ca-l poate trai pe Dumnezeu cu adevarat continuu. Bruiajele sunt extrem de mari...
Ce exprima de fapt un un om care spune NU CRED?
Citat:
Crestinii nu cauta experiente extatice pt ca ele, experientele in sine, nu inseamna nimic.
Ce zice Parintele Cleopa despre "nimic": "de multe ori apare o lumina cu ajutorul careia acela (isihastul) vede inlauntrul sau o luminare care il straluceste ca soarele si care izvoreste din inima. Atunci in inina au loc si alte taine dar nu pot sa le descriu. Atunci omul se indumnezeieste cu totul din aceaste miscare dumnezeiasca dincolo de ceea ce este material si simtit si se vede plin de o negraita bucurie asemenea cu unul care este beat. Si dupa aceasta mintea este rapita de o vedere dumnezeiasca si vede taine infricosatoare despre care nu pot vorbi amanuntit. Vede mintea dunmezeiesti vederi, bucuria dreptilor si frumusetile raiului. Si mai presus de minte vede in cer taine infricosate si preaslavite."
Citat:
Ei il cauta pe Dumnezeu. Ca pe drum, mai traiesti un extaz, doua....e coincidenta.
Da... e ceva banal...
Citat:
Unii ajung la Dumenzeu fara niciun extaz.
Ne-ar fi util un exemplu sau o dovada a afirmatiei tale pentru ca pe mine cel putin ma cam bulverseaza. Cum ai ajuns la concluzia asta? Mai dau niste citate despre extaz. Dionisie Areopagitul: "Dar mai presus de aceasta isihastrul nu se ataseaza de vederile tainelor dumnezeiesti. Transcendenta stare dincolo de orice stare, de orice forma si orice obiect, aceasta este adevarata rugaciune. Cel mai profind extaz mistic in care corpul fizic ramane intr-o stare cataleptica. Aici dumnezeirea apare in plinatatea ei ca fiind "cauza unica a tuturor si mai presus de orice negatie fiind transcendenta, cea care in chip simplu e libera de toate si mai presus de toate." Nichifor Crainic: "Ceea ce se observa dupa un extaz este vioiciunea unita cu o energie pe care o capata cel care s-a invrednicit de extaz. Extaticii nu sunt oameni contemplativi, care stau intepeniti, asteptand momentul de extaz, ci ei sunt oameni de o activitate extraordinara, cu totul exceptionala. Viata oricarora dintre acesti mistici mari este plina de opere de ordin social si moral, fiind oameni extrem de activi. De unde toate aceste sporuri extraordinare in facultatile lor creatoare, daca extazul ar fi ceva morbid? O simpla iluzie este nimic, iar din nimic nu poate sa iasa ceva. Numai lucrul acesta daca l-am lua in consideratie, el este suficient pentru a ne edifica asupra caracterului exceptional, supranatural, pe care il are extazul. insusi acest rezultat in viata practica este o dovada categorica ca avem de-a face cu viata deiforma, care a intrat deja in vecinatatea lui Dumnezeu, care transforma imediat viata omului, dupa chipul si asemanarea Sa. In operele misticilor care au scris despre aceasta viata se vede o rara putere de inteligenta si o larga ratiune."
Elena, desigur ca sfintii au atins exatzul "mistic", dar ei nu cautau cu dinadinsul aceste stari, ci ele sunt o consecinta a despatimirii. Caci sfintii despatimindu-se ei au ajuns la unirea cu Dumnezeu. pana la extaze trebuie sa luptam la sange impotriv pacatului din viata noastra, si poate cand vom ajunge la despatimire vom avea si extaze, dar asta e daca vrea Domnul, noi sa ne facem partea noastra Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...