Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Sfintii povestsc ceea ce povestesc penru ca in momentul in care consideri ca traiesti experinte extatice si devii minunat esti f f departe de Dumnezeu. Pt esti in faza maxima a orgoliului. Pt crestini numai Dumnezeu reprezinta perfectiunea. Omul poarta in el chipul lui Dumnezeu, dar eu nu cred ca-l poate trai pe Dumnezeu cu adevarat continuu. Bruiajele sunt extrem de mari.... cu cat esti mai aproape , te simti mai mic, e ca atunci cand aprofundezi un domeniu si iti dai seama cat de putin stii, pe masura ce inveti :) Crestinii nu cauta experiente extatice pt ca ele, experientele in sine, nu inseamna nimic. Ei il cauta pe Dumnezeu. Ca pe drum, mai traiesti un extaz, doua....e coincidenta. Unii ajung la Dumenzeu fara niciun extaz. ma rog, imi plang copiii, nu ma mai pot cocentra si devin prea laconica ____________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ [url="http://armonii.blogspot.com/"]Sabina[/url], [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Daca omul poarta in el chipul si esenta lui DD, inseamna ca omul este capabil sa se apropie de DD.Trebuie doar sa stie cum. Poate experietele astea in sperie pe crestin, pentru ca, in general el este invatat ca e ´´necurat´´ si ca apropierea de DD nu este asa usoara ....Iar in momentul in care ating sa zicem acel ´´feeling´´(accidental sau voit) se simt oarecum rusinati ca au pacatuit prin orgoliu. Daca doar Dumnezeu reprezinta perfectiunea(pentru un crestin) atunci nu vad unde e pacatul daca omul atinge o parte din acea perfectiune,omul fiind parte din Divinitate. Nu cred ca extazul trait undeva,candva de un crestin este o coincidenta ...cred ca este o particica din Divinitate pe care o traim si care nu ne este interzisa.Ca daca ne-ar fi,nu am ajunge niciodata la ea. Excludem din start ipoteza conform careia acest extaz poate fi o apropiere de esenta noastra?Daca asta inseamna de fapt mantuirea,pocainta? Caci cel care a ajuns la acel extaz isi doreste aprofundarea lui,repetarea lui.Mai exact apropierea de acea esenta noua,acel sentiment pe care greu il poti descrie. Irina, nu putem spune ca o asa experienta vine de la diavol.Pentru ca din cate stiu eu diavolul te indeamna sa faci ceva rau.Ce e rau in a atinge un sentiment minunat,de implinire?
prin sine insusi omul este incapabil sa se apropie de Dumnezeu, pentru asta a venit Hristos diavolul nu te indeamna neaparat sa faci ceva rau, ci uneori incearca, prin cevva aparent bun, sa te duca la rau.De ex. un crestin "incepator" ca sa zic asa cade, la rugaciune, intr-o stare de extaz, vede ingeri, poate chiar pe Hristos, etc., din ispita diavolului.Si el, in loc sa respinga vedenia,incepe sa se gandeasca "ce bun sunt, uite ce vrednicie mi-a dat Dumnezeu, etc."si cade in mandrie si in ispita celui rau.Ce face sfantul in acest caz?respinge vedenia, fiind constient de propria stare- "Doamne, nu sunt vrednic sa Te vad, pentru pacatele mele"- si atunci se va vedea de la cine e acea stare, caci Dumnezeu se apropie de cei smeriti, iar diavolul fuge de ei. Nu stiu cat sens are pentru tine ce iti spun, dar in fine, am incercat sa-ti explic cat de bine am putut... Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Sfintii povestsc ceea ce povestesc penru ca in momentul in care consideri ca traiesti experinte extatice si devii minunat esti f f departe de Dumnezeu. Pt esti in faza maxima a orgoliului. Pt crestini numai Dumnezeu reprezinta perfectiunea. Omul poarta in el chipul lui Dumnezeu, dar eu nu cred ca-l poate trai pe Dumnezeu cu adevarat continuu. Bruiajele sunt extrem de mari.... cu cat esti mai aproape , te simti mai mic, e ca atunci cand aprofundezi un domeniu si iti dai seama cat de putin stii, pe masura ce inveti :) Crestinii nu cauta experiente extatice pt ca ele, experientele in sine, nu inseamna nimic. Ei il cauta pe Dumnezeu. Ca pe drum, mai traiesti un extaz, doua....e coincidenta. Unii ajung la Dumenzeu fara niciun extaz. ma rog, imi plang copiii, nu ma mai pot cocentra si devin prea laconica ____________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ [url="http://armonii.blogspot.com/"]Sabina[/url], [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Daca omul poarta in el chipul si esenta lui DD, inseamna ca omul este capabil sa se apropie de DD.Trebuie doar sa stie cum. Poate experietele astea in sperie pe crestin, pentru ca, in general el este invatat ca e ´´necurat´´ si ca apropierea de DD nu este asa usoara ....Iar in momentul in care ating sa zicem acel ´´feeling´´(accidental sau voit) se simt oarecum rusinati ca au pacatuit prin orgoliu. Daca doar Dumnezeu reprezinta perfectiunea(pentru un crestin) atunci nu vad unde e pacatul daca omul atinge o parte din acea perfectiune,omul fiind parte din Divinitate. Nu cred ca extazul trait undeva,candva de un crestin este o coincidenta ...cred ca este o particica din Divinitate pe care o traim si care nu ne este interzisa.Ca daca ne-ar fi,nu am ajunge niciodata la ea. Excludem din start ipoteza conform careia acest extaz poate fi o apropiere de esenta noastra?Daca asta inseamna de fapt mantuirea,pocainta? Caci cel care a ajuns la acel extaz isi doreste aprofundarea lui,repetarea lui.Mai exact apropierea de acea esenta noua,acel sentiment pe care greu il poti descrie. Irina, nu putem spune ca o asa experienta vine de la diavol.Pentru ca din cate stiu eu diavolul te indeamna sa faci ceva rau.Ce e rau in a atinge un sentiment minunat,de implinire?
prin sine insusi omul este incapabil sa se apropie de Dumnezeu, pentru asta a venit Hristos diavolul nu te indeamna neaparat sa faci ceva rau, ci uneori incearca, prin cevva aparent bun, sa te duca la rau.De ex. un crestin "incepator" ca sa zic asa cade, la rugaciune, intr-o stare de extaz, vede ingeri, poate chiar pe Hristos, etc., din ispita diavolului.Si el, in loc sa respinga vedenia,incepe sa se gandeasca "ce bun sunt, uite ce vrednicie mi-a dat Dumnezeu, etc."si cade in mandrie si in ispita celui rau.Ce face sfantul in acest caz?respinge vedenia, fiind constient de propria stare- "Doamne, nu sunt vrednic sa Te vad, pentru pacatele mele"- si atunci se va vedea de la cine e acea stare, caci Dumnezeu se apropie de cei smeriti, iar diavolul fuge de ei. Nu stiu cat sens are pentru tine ce iti spun, dar in fine, am incercat sa-ti explic cat de bine am putut... Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Irina, tot ce citesc are un sens pentru mine fie ca sunt de acord fie ca nu.Asa ca nu te sfii. Nu exista riscul ca, extazul sa fie cel ´´corect´´ fara diavol si omul in frica lui sa fuga de el?De frica diavolului,nu crezi ca omul rateaza apropierea? Omul este opera lui DD,omul este o parte din divinitate.Tu spui ca fara Hristos omul nu se poate apropia de Dumnezeu. Poate ar trebui sa reformulezi,in sensul ca, cei care nu se pot apropia de DD, au calea de apropiere prin Fiul.Asta ca sa nu sustinem ca cei care nu cred neaparat in mantuirea prin Hristos(alte religii) nu vor ajunge in veci la DD,ca nu e corect sa spunem asta,nu crezi? Avram a fost apropiat de Dumnezeu? Dar Isac? David? Iacob? Fecioara Maria? Iov? Moise? Acestia au traint inaintea venirii lui Iisus,deci ei au trait ´´degeaba´´ cautand apropierea care le era interzisa? Moise cumva a fost dus in eraore de diavol cand i-a vorbit DD?Au ajuns toti acestia in iad,fara mantuire? Am ales sa folosesc nume biblice recunoscute de crestini,pentru a intelege punctul tau de vedere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Irina, tot ce citesc are un sens pentru mine fie ca sunt de acord fie ca nu.Asa ca nu te sfii. Nu exista riscul ca, extazul sa fie cel ´´corect´´ fara diavol si omul in frica lui sa fuga de el?De frica diavolului,nu crezi ca omul rateaza apropierea? Omul este opera lui DD,omul este o parte din divinitate.Tu spui ca fara Hristos omul nu se poate apropia de Dumnezeu. Poate ar trebui sa reformulezi,in sensul ca, cei care nu se pot apropia de DD, au calea de apropiere prin Fiul.Asta ca sa nu sustinem ca cei care nu cred neaparat in mantuirea prin Hristos(alte religii) nu vor ajunge in veci la DD,ca nu e corect sa spunem asta,nu crezi? Avram a fost apropiat de Dumnezeu? Dar Isac? David? Iacob? Fecioara Maria? Iov? Moise? Acestia au traint inaintea venirii lui Iisus,deci ei au trait ´´degeaba´´ cautand apropierea care le era interzisa? Moise cumva a fost dus in eraore de diavol cand i-a vorbit DD?Au ajuns toti acestia in iad,fara mantuire? Am ales sa folosesc nume biblice recunoscute de crestini,pentru a intelege punctul tau de vedere.
sper sa aiba sensul care trebuie, adica cel pe care l-am intentionat, nu altul[:D] am explicat- daca omul se smereste, cel rau fuge-deci va disparea vedenia daca e din inselare-,si Dumnezeu se apropie- vedenia nu va disparea, ci Dumnezeu va insista, ca sa zic asa. referitor la cei de alte religii- Hristos insusi spune in Evanghelii nimeni nu vine la Tataldecat prin Mine. Nu stim ce va fi cu cei care nu cred in Hristos, asta e grija lui Dumnezeu, nu a noastra, dar in mod sigur El are caile Sale de a se face cunoscut tuturor. De exemplu noi traim intr-o tara crestina- avem Biblii, avem Biserici, avem carti de invatatura, la Pasti se zice in gura mare pe strazi "Hristos a inviat"- crezi ca vom putea spune la Judecata - "Doamne, n-am stiut"? Desigur ca cei mentionati de tine au fost apropiati de Dumnezeu, dar, cu exceptia Maicii Domnului care a murit dupa Invierea lui Iisus, omenirea, pana la IIsus, nu a cunoscut mantuirea, fiindca doar prin moartea si invierea Lui a venit mantuirea in lume, si moartea , si pacatul au fost biruite. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenac81 Altfel esti doar o teoreticiana ortodoxa.
elena, asta e singurul lucru in privinta caruia parerile noastre coincid...denizel ma stie de atata timp si nu ma cunoaste deloc, iar tu m-ai caracterizat in doua vorbe in rest, ce sa zic, as zice iar pana diseara, dar vorba Sabinei, e cam nasol cu copiii editez, ca mai citii oleaca[:D] mai-mai sa zici ca Sf Dionisie si Parintele Cleopa erau yoghini[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Irina, tot ce citesc are un sens pentru mine fie ca sunt de acord fie ca nu.Asa ca nu te sfii. Nu exista riscul ca, extazul sa fie cel ´´corect´´ fara diavol si omul in frica lui sa fuga de el?De frica diavolului,nu crezi ca omul rateaza apropierea? Omul este opera lui DD,omul este o parte din divinitate.Tu spui ca fara Hristos omul nu se poate apropia de Dumnezeu. Poate ar trebui sa reformulezi,in sensul ca, cei care nu se pot apropia de DD, au calea de apropiere prin Fiul.Asta ca sa nu sustinem ca cei care nu cred neaparat in mantuirea prin Hristos(alte religii) nu vor ajunge in veci la DD,ca nu e corect sa spunem asta,nu crezi? Avram a fost apropiat de Dumnezeu? Dar Isac? David? Iacob? Fecioara Maria? Iov? Moise? Acestia au traint inaintea venirii lui Iisus,deci ei au trait ´´degeaba´´ cautand apropierea care le era interzisa? Moise cumva a fost dus in eraore de diavol cand i-a vorbit DD?Au ajuns toti acestia in iad,fara mantuire? Am ales sa folosesc nume biblice recunoscute de crestini,pentru a intelege punctul tau de vedere.
Desigur ca cei mentionati de tine au fost apropiati de Dumnezeu, dar, cu exceptia Maicii Domnului care a murit dupa Invierea lui Iisus, omenirea, pana la IIsus, nu a cunoscut mantuirea, fiindca doar prin moartea si invierea Lui a venit mantuirea in lume, si moartea , si pacatul au fost biruite. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Off topic: adica Moise,Avram,Iov si ceilalti mentionati de mine au mers direct in iad?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, uite ca am gasit si eu cate ceva din invataturile ortodoxe referitor la "extaze"(eu nu am spus ca nu exista extaz mistic, ci doar ca un crestin n-ar trebui sa-l caute)...nu stiu daca era locul potrivit pe un topic despre yoga, dar daca ai citat tu din parintii ortodocsi, imi permit si eu Sfantul Avram canta mezonoptica si au aparut demonii ca sa-l amageasca. Stralucea chilia Sfantului Avramie si infatisandu-se diavolul, ca si cum ar vorbi Dumnezeu, a spus: "Fericit esti Avramie, fiindca nimeni nu este asemenea tie; caci totdeauna ai implinit poruncile mele". Atunci Sfantul Avramie a strigat tare: "intunericul tau sa fie impreuna cu tine spre pierzanie, tu cel plin de minciuna si inselaciune; caci eu sunt om pacatos". Lui Simeon Stilitul i-a aparut diavolul plin de lumina cu cai rosii si i-a spus: "Domnul m-a trimis pe mine ingerul Lui ca sa te rapesc, cum am rapit pe Ilie; urca deci in car ca sa plecam la cer, deoarece si toti ingerii si sfintii vor sa te vada". Atunci Sfantul Simeon a facut semnul crucii si i-a fost descoperit ca era diavolul. Lui avva Arsenie i s-a aratat diavolul si i-a spus: "Eu sunt Hristos". Si atunci avva Arsenie a spus: "Nu vreau sa vad pe Hristos in aceasta lume, ci in cea viitoare". Sf Ignatie Brianceaninov:"Inselarea este vatamarea firii omenesti prin minciuna. Inselarea este starea in care se afla toti oamenii, pana la unul, stare nascuta din caderea protoparintilor nostri. Cu totii suntem in inselare (Inceputul celui de-al treilea Cuvant al Preacuviosului Simeon Noul Teolog, ed. Pustiei Optina, 1852). Constiinta acestui fapt este cea mai de nadejde pavaza impotriva inselarii. Cea mai mare inselare este a te crede liber de inselare. Cu totii suntem inselati, cu totii suntem amagiti, cu totii ne aflam intr-o stare mincinoasa, avand nevoie sa fim sloboziti de catre adevar; iar Adevarul este Domnul nostru Iisus Hristos (Ioan 8, 14-32). Sa ne facem ai acestui Adevar prin credinta in El; sa strigam prin rugaciune catre acest Adevar - si El ne va scoate din prapastia amagirii de sine si a amagirii de catre demoni. " Pocainta si toate cele ce o alcatuiesc, cum ar fi: strapungerea sau indurerarea duhului, plansul inimii, lacrimile, osandirea de sine, pomenirea si simtirea din vreme a mortii, a judecatii lui Dumnezeu si a muncilor celor vesnice, simtirea ca Dumnezeu este de fata, frica de Dumnezeu - toate acestea sunt daruri Dumnezeiesti, daruri de mare pret, daruri care sunt inceputul si temelia oricarei sporiri Sfantul Simeon, Noul Teolog, zugraveste astfel rugaciunea visatorului si roadele ei: "El ridica spre cer mainile, ochii si mintea, isi inchipuie in mintea sa - asemenea lui Klopstock si lui Milton - sfaturile Dumnezeiesti, bunatatile cele ceresti, cinurile sfintilor ingeri, locasurile ingerilor; pe scurt, aduna in inchipuirea sa toate cele auzite din Dumnezeiasca Scriptura, le cerceteaza in vremea rugaciunii, cauta la cer; prin toate acestea isi starneste sufletul sau catre Dumnezeiasca dorire si dragoste; cateodata varsa lacrimi si plange. In acest chip, inima lui se trufeste incetul cu incetul, fara a pricepe el aceasta cu inima; i se pare ca cele savarsite de el sunt rodul harului Dumnezeiesc spre mangaierea lui, si roaga pe Dumnezeu ca sa-l invredniceasca a petrece pururea in aceasta lucrare. Acesta este semnul inselarii. e suficient?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Irina, tot ce citesc are un sens pentru mine fie ca sunt de acord fie ca nu.Asa ca nu te sfii. Nu exista riscul ca, extazul sa fie cel ´´corect´´ fara diavol si omul in frica lui sa fuga de el?De frica diavolului,nu crezi ca omul rateaza apropierea? Omul este opera lui DD,omul este o parte din divinitate.Tu spui ca fara Hristos omul nu se poate apropia de Dumnezeu. Poate ar trebui sa reformulezi,in sensul ca, cei care nu se pot apropia de DD, au calea de apropiere prin Fiul.Asta ca sa nu sustinem ca cei care nu cred neaparat in mantuirea prin Hristos(alte religii) nu vor ajunge in veci la DD,ca nu e corect sa spunem asta,nu crezi? Avram a fost apropiat de Dumnezeu? Dar Isac? David? Iacob? Fecioara Maria? Iov? Moise? Acestia au traint inaintea venirii lui Iisus,deci ei au trait ´´degeaba´´ cautand apropierea care le era interzisa? Moise cumva a fost dus in eraore de diavol cand i-a vorbit DD?Au ajuns toti acestia in iad,fara mantuire? Am ales sa folosesc nume biblice recunoscute de crestini,pentru a intelege punctul tau de vedere.
Desigur ca cei mentionati de tine au fost apropiati de Dumnezeu, dar, cu exceptia Maicii Domnului care a murit dupa Invierea lui Iisus, omenirea, pana la IIsus, nu a cunoscut mantuirea, fiindca doar prin moartea si invierea Lui a venit mantuirea in lume, si moartea , si pacatul au fost biruite. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Off topic: adica Moise,Avram,Iov si ceilalti mentionati de mine au mers direct in iad?
da Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Irina, tot ce citesc are un sens pentru mine fie ca sunt de acord fie ca nu.Asa ca nu te sfii. Nu exista riscul ca, extazul sa fie cel ´´corect´´ fara diavol si omul in frica lui sa fuga de el?De frica diavolului,nu crezi ca omul rateaza apropierea? Omul este opera lui DD,omul este o parte din divinitate.Tu spui ca fara Hristos omul nu se poate apropia de Dumnezeu. Poate ar trebui sa reformulezi,in sensul ca, cei care nu se pot apropia de DD, au calea de apropiere prin Fiul.Asta ca sa nu sustinem ca cei care nu cred neaparat in mantuirea prin Hristos(alte religii) nu vor ajunge in veci la DD,ca nu e corect sa spunem asta,nu crezi? Avram a fost apropiat de Dumnezeu? Dar Isac? David? Iacob? Fecioara Maria? Iov? Moise? Acestia au traint inaintea venirii lui Iisus,deci ei au trait ´´degeaba´´ cautand apropierea care le era interzisa? Moise cumva a fost dus in eraore de diavol cand i-a vorbit DD?Au ajuns toti acestia in iad,fara mantuire? Am ales sa folosesc nume biblice recunoscute de crestini,pentru a intelege punctul tau de vedere.
Desigur ca cei mentionati de tine au fost apropiati de Dumnezeu, dar, cu exceptia Maicii Domnului care a murit dupa Invierea lui Iisus, omenirea, pana la IIsus, nu a cunoscut mantuirea, fiindca doar prin moartea si invierea Lui a venit mantuirea in lume, si moartea , si pacatul au fost biruite. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Off topic: adica Moise,Avram,Iov si ceilalti mentionati de mine au mers direct in iad?
da Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Atunci e nasol.Inseamna ca DD minte si se foloseste marsav de cei care i se supun. Si mai nasol e ca, crestinii inca tin cele 10 porunci date de DD prin MOISE.Adicatelea o persoana care acum infunda iadul[alcool][alcool] in ciuda credintei sale namarginite.. Heeelp![bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Atunci e nasol.Inseamna ca DD minte si se foloseste marsav de cei care i se supun. Si mai nasol e ca, crestinii inca tin cele 10 porunci date de DD prin MOISE.Adicatelea o persoana care acum infunda iadul[alcool][alcool] in ciuda credintei sale namarginite.. Heeelp![bang]
vorba aia, una vorbim si basca ne-ntelegem[:D] am zis ca Moise si restul au fost in iad pana la moartea si invierea lui IIsus, nu ca ar fi acum in iad detalii aici http://www.crestinortodox.ro/Coborarea_la_iad_a_lui_Iisus_Hristos_14597.html Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...