Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Atunci e nasol.Inseamna ca DD minte si se foloseste marsav de cei care i se supun. Si mai nasol e ca, crestinii inca tin cele 10 porunci date de DD prin MOISE.Adicatelea o persoana care acum infunda iadul[alcool][alcool] in ciuda credintei sale namarginite.. Heeelp![bang]
vorba aia, una vorbim si basca ne-ntelegem[:D] am zis ca Moise si restul au fost in iad pana la moartea si invierea lui IIsus, nu ca ar fi acum in iad detalii aici http://www.crestinortodox.ro/Coborarea_la_iad_a_lui_Iisus_Hristos_14597.html Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
[:D] Mi-a mai venit inima la loc... Dar de ce s-au dus in rai?(dupa iad) ca ei nu a ajuns la domnul prin Iisus.Ce ne spune biserica despre asta? Deci Avram si..Moise si etc NU au cunoscut pe DD prin Fiul.L-au iubit pe Dumnezeu,ba chiar au vorbit cu el,iar Dumnezeu in ciuda acestui fapt i-a trimis in IAD. Asta pana a venit IIsus sa ´´deschida´´ usile. Apoi,acesti omaneni biblici au fost mutati in rai. Da de ce?nu erau botezati crestineste,nu isi faceau cruce,nu se spovedeau...ba mai erau si evrei pe deasupra.Adica nu aveau nicio treaba cu Fiul. Chiar nu stiu ce zice ortodoxismul despre asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

zice ca L-au cunoscut pe fiul...de altfel e un personaj in Scriptura care in mod explicit nu vrea sa moara pana cand nu-L tine in brate pe Cel asteptat, Sf Simeon care Il asteapta la Templu mai, astea sunt Taine, nu stim noi unde au stat dreptii pana la venirea Lui pe lume, dar evident nu s-au mantuit, pentru ca asta a fost sensul Intruparii, daca omul s-ar fi putut mantui si inainte, jertfa Lui ar fi fost inutila si fara sens dar, ca Moise, sau Avraam, sau Isaia sau Daniil L-au cunoscut pe Fiul, asta e cert, pentru ca Vechiul Testament numai despre El vorbeste si apoi, sunt o multime de prefigurari ale crucii, ale Bisericii, ale Jertfei...cum sa spunem ca evreii nu L-au cunoscut pe Hristos? vedeti ca m-a prins patima discutiei, din cand in cand mai bag un ochi pe-aici[}:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
zice ca L-au cunoscut pe fiul...de altfel e un personaj in Scriptura care in mod explicit nu vrea sa moara pana cand nu-L tine in brate pe Cel asteptat, Sf Simeon care Il asteapta la Templu mai, astea sunt Taine, nu stim noi unde au stat dreptii pana la venirea Lui pe lume, dar evident nu s-au mantuit, pentru ca asta a fost sensul Intruparii, daca omul s-ar fi putut mantui si inainte, jertfa Lui ar fi fost inutila si fara sens dar, ca Moise, sau Avraam, sau Isaia sau Daniil L-au cunoscut pe Fiul, asta e cert, pentru ca Vechiul Testament numai despre El vorbeste si apoi, sunt o multime de prefigurari ale crucii, ale Bisericii, ale Jertfei...cum sa spunem ca evreii nu L-au cunoscut pe Hristos? vedeti ca m-a prins patima discutiei, din cand in cand mai bag un ochi pe-aici[}:)]
Doina,taine ne-taine, daca se spune ca sus numitii au fost in IAD, atunci nu mai e o taina,nu?Si eu intreb: daca au fost in iad si acu sunt in rai...de ce,cum vine asta? E plin VT de ´´asteptarea lui Mesia´´ dar sa nu uitam ca evreii INCA il asteapta pe Mesia.Avram,Isac si ceilalti cunoscuti noua erau evrei care stiau ca va veni Mesia...candva. Deci nu e relevanta chestia asta cu ´´e plin VT de vorbe despre EL´´ Daca nu s-au mantuit acestia, atunci cum spunea Irina s-au dus in Iad.Dar au avut o mantuire post mortem(ca sa zic asa)? Ca cica acum nu mai sunt in iad...sunt in rai. Si intrebarea mea este, de ce?Nu au fost crestini.(botezati intru Hrstos)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

au fost botezati post -mortem, cum zici tu[il] deci, ei L-au cunoscut in Duh pe Hristos, au vestit venirea Lui, si tu zici ca ei nu sunt crestini...hm acu ar mai fi de stabilit ce intelegi prin botez, ce intelegi prin crestin, ce intelegi prin Biserica or eu despre asta zic ca sunt Taine...ca daca ne apucam si discutam logic si argumentat despre astea toate, cum vrei tu, apoi ajungem ca Denizel cu serafimii...ca de pilda Biserica o intemeiaza Iisus dupa Inviere, dar Parintii spun ca tainic Biserica a existat din veac, inainte de creatie...pare un lucru contradictoriu dar daca vezi dimensiunea dumnezeiasca a Bisericii nu e deloc o contradictie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Sfintii povestsc ceea ce povestesc penru ca in momentul in care consideri ca traiesti experinte extatice si devii minunat esti f f departe de Dumnezeu. Pt esti in faza maxima a orgoliului. Pt crestini numai Dumnezeu reprezinta perfectiunea. ____________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ [url="http://armonii.blogspot.com/"]Sabina[/url], [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
In urma experientelor extatice despre care vorbeam eu, nu devii minunat si perfect. Eu ma refeream la revelatii. In revelatii nu ti se reveleaza persoana ta, transformata intr-una minunata si perfecta. Ti se reveleaza Perfectiunea, adica Dumnezeu. Si asta nu inteleg eu: cum poate un om, in urma unei revelatii in care "simte" Perfectiunea, Bunatatea, ma rog..., sa gaseasca potrivit sa se zugraveasca pe sine in cele mai horror culori? Adica, vezi? In loc sa-L zugraveasca oamenilor pe El, sa scrie 10 carti in legatura cu cat de minunat e Dumnezeu, se zugraveste pe sine... [alcool].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Gata,am gasit io explicatiunea cu serafimii:-) Ei nu isi acopereau picioarele,pur si simplu asa isi tineau aripile..fiind multe,nu aveau cum sa le tina.Deci,doua in fata,doua mai jos la picioare si doua desfacute
Lady, pai, sa credem ca serafimii au aripi? :-) Sau ca Dumnezeu sta pe un tron? :-) Si, hai, sa spunem ca serafimii ar avea aripi. Da' de ce sa-si acopere fatza cu ele? Asa a fost viziunea lui Isaia. Cu serafimi care se acopereau in fata lui Dumnezeu [q]. fdoina, chiar nu poti sa scrii un mesaj fara sa ma pomenesti? [:-)))]. Hai, despatimeste-te [:D], ca deja exagerezi :D. A, si scuza-ma ca imi pun intrebari! [iartama] Chiar si in legatura cu serafimii. Refuz sa-mi las creierul la garderoba atunci cand intru in biserica.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel fdoina, chiar nu poti sa scrii un mesaj fara sa ma pomenesti? [:-)))]. Hai, despatimeste-te [:D], ca deja exagerezi :D.
eh, stii tu ca eu niciodata n-am pretins ca pot ajunge la despatimirea ta[:D] dar sa stii ca si eu imi pun o multime de intrebari...numa ca imi dau seama ca exista si intrebari la ale caror raspunsuri n-am acces...vorba cuiva: nici macar Moise sau Avraam n-au cunoscut decat aspecte, franturi, ceea ce Dumnezeu a binevoit sa le arate din tainele dumnezeiesti ah, si ca la unele raspunsuri nu ai acces cu mintea (ca altfel Xeno stia mai mult decat Moise[8D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
dar sa stii ca si eu imi pun o multime de intrebari...numa ca imi dau seama ca exista si intrebari la ale caror raspunsuri n-am acces...
Vaaai, cum adica n-ai acces? Nici macar teoreticiana ortodoxa nu mai esti? [:D] Daca ei au acces, se cheama ca si tu, prin ei, ai acces [:D]. Asteapta cu rabdare pana cand unul din ei isi va pune intrebarea in legatura cu serafimii. Abia dupa aia iti vei permite si tu sa spui ca te-a preocupat problema respectiva [:D].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...