Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
ah, si ca la unele raspunsuri nu ai acces cu mintea (ca altfel Xeno stia mai mult decat Moise)
fdoina, asta e o desconsiderare a lui Moise, o ascunsa desconsiderare a lui Xeno sau pur si simplu o chestie de prost gust? [V]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
unde dai si unde crapa, vezi ca de data asta n-ai pus bine virgula[:D] Xeno daca te-ai sintit cumva desconsiderat [iartama](desi am eu un sentiment asa, irational, ca tu pui virgulele mai corect decat Denizel)
Lui Moise ii ceri scuze mai incolosa, cand te mai relaxezi si lasi la o parte sentimentele irationale, nu?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
[url="http://en.wikipedia.org/wiki/Flatland"]Flatland[/url] [:)] (El este Sfera [;)])
Multu', ma uit acum! (cat de mult as fi vrut sa fiu originala totusi...:-))
Denizel, tz-tz-tz-tz-tz!!!!! ....dar gasesti mentionata teoria asta in "Sistem si istorie" din "Jocurile mintii" (care-i la liber pe net); precum si cam intr-un milion :) de alte locuri in cartile aceluiasi autor (pe care nu-l mai mentionez, ca-l stii :).... O aminteste (impreuna cu teoria relativitatii, matematica fractalilor, stiintele cognitive, etc, etc, etc) in explicatiile bazei teoretice a "morfodinamicii", cheia ultima in care el "citea" istoria ideilor si a culturii..... [:)]
[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana"]see details[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand citescc "paruielile" de aci, asa bine imi pare ca sunt agnostica... Io n-am probleme d-astea existentiale, sunt mandra de mine, nu cred ca sunt "nascuta din pacat" etc. La urma urmei, nici macar nu sunt convinsa ca e"cineva"acolo sus cu tablita in mana care noteaza - daca e, am incurcat-o [:D], da' oricum as avea sa-i pun niste intrebari incomode. Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Elenac , interesant filmul cu Apa,[flo]. Am citit una din cartile lui Emoto si ca si filmul, te indeamna spre meditatie.
Ma bucur. Atunci sper sa-ti placa si Deep deceptions al lui Miceal Ledwith: http://video.google.com/videoplay?docid=5232648268464398777 In nebunia asta in care cei mai multi il descriu pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lor e un miracol sa asculti un asemenea vorbitor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
au fost botezati post -mortem, cum zici tu[il] deci, ei L-au cunoscut in Duh pe Hristos, au vestit venirea Lui, si tu zici ca ei nu sunt crestini...hm acu ar mai fi de stabilit ce intelegi prin botez, ce intelegi prin crestin, ce intelegi prin Biserica or eu despre asta zic ca sunt Taine...ca daca ne apucam si discutam logic si argumentat despre astea toate, cum vrei tu, apoi ajungem ca Denizel cu serafimii...ca de pilda Biserica o intemeiaza Iisus dupa Inviere, dar Parintii spun ca tainic Biserica a existat din veac, inainte de creatie...pare un lucru contradictoriu dar daca vezi dimensiunea dumnezeiasca a Bisericii nu e deloc o contradictie
Da, Doina, am uitat ca logica bisericii are alta definitie.... Cum nu se stie raspunsul la ceva, este bagat la categoria taine.. Pai da, ei nu erau crestini.De aia zic ca, conform crestinismului nu au ce cauta in rai. Dar parca nici in iad nu le e locul,totusi. Ma duc sa meditez,poate am o revelatie[:D] PS ce inseamna dimensiunea dumnezeiasca a bisericii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
Gata,am gasit io explicatiunea cu serafimii:-) Ei nu isi acopereau picioarele,pur si simplu asa isi tineau aripile..fiind multe,nu aveau cum sa le tina.Deci,doua in fata,doua mai jos la picioare si doua desfacute
Lady, pai, sa credem ca serafimii au aripi? :-) Sau ca Dumnezeu sta pe un tron? :-) Si, hai, sa spunem ca serafimii ar avea aripi. Da' de ce sa-si acopere fatza cu ele? Asa a fost viziunea lui Isaia. Cu serafimi care se acopereau in fata lui Dumnezeu [q].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Deni,nu stiu daca au aripi sau nu... dar daca au, cred ca nu de aia le au pentru a se acoperi.Iar daca nu au, poate Isaia a vazut norisorii si i-a confundat cu aripile[:I] Nu cred ca DD sta pe un tron[:D] Dar na, povesti din astea gasim peste tot,povesti in care divinitatea este transformata in OM,cu rusini ,pacate,egoism si fuduluie..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui fdoina
au fost botezati post -mortem, cum zici tu[il] deci, ei L-au cunoscut in Duh pe Hristos, au vestit venirea Lui, si tu zici ca ei nu sunt crestini...hm acu ar mai fi de stabilit ce intelegi prin botez, ce intelegi prin crestin, ce intelegi prin Biserica or eu despre asta zic ca sunt Taine...ca daca ne apucam si discutam logic si argumentat despre astea toate, cum vrei tu, apoi ajungem ca Denizel cu serafimii...ca de pilda Biserica o intemeiaza Iisus dupa Inviere, dar Parintii spun ca tainic Biserica a existat din veac, inainte de creatie...pare un lucru contradictoriu dar daca vezi dimensiunea dumnezeiasca a Bisericii nu e deloc o contradictie
Da, Doina, am uitat ca logica bisericii are alta definitie.... Cum nu se stie raspunsul la ceva, este bagat la categoria taine.. Pai da, ei nu erau crestini.De aia zic ca, conform crestinismului nu au ce cauta in rai. Dar parca nici in iad nu le e locul,totusi. Ma duc sa meditez,poate am o revelatie[:D] PS ce inseamna dimensiunea dumnezeiasca a bisericii?
Lady, chestia asta cu Moise si Avraam care au fost trimisi in iad mi se pare dezolanta. Iti umple rezervorul dezolarii pentru vreo cinspe vieti asa... Bine macar ca Dumnezeu ii mai scotea din cand in cand de sub cazne si ii curata de duhoarea cu care ieseau de acolo [ups], ca sa dea bine la intalnire [alcool] (vezi intalnirea lui Isus cu Moise, intalnire de dinaintea rastignirii Mantuitorului). In plus, conditia pentru mantuire nu e numaidecat botezul, stiam eu, ci recunoasterea jertfei lui Isus. Botezul cu apa e doar o marturie a credintei, data in fata oamenilor. Pe de o parte se afirma ca Moise a vestit si a crezut in venirea lui Isus, pe de alta el este trimis in iad fiindca nu a fost cufundat in apa botezului. De parca aia de's cufundati in apa botezului cand sunt bebelusi (sau adulti) au garantata mantuirea. Asa cevaa...[alcool]. Dar na, este totusi ceva care curge extrem de lin in toata invalmaseala asta: in fiecare discutie se respecta porunca "iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti". Daca pe tine insuti te vezi un in[drac]it care nu merita altceva decat iadul, nu poti sa ii vezi altfel pe ceilalti sau sa ii vezi prin alte locuri. Chiar daca ceilalti se intampla sa fie Moise sau Avraam... Cum poate cineva sa gandeasca macar ca, un om, altul decat el, se va duce in iad? Este peste puterile mele de intelegere, dar, uite, respecta porunca de iubire a aproapelui ca pe sine insusi [:D]. Speranta exista. "Pe cat de sus sunt cerurile fata de pamant, pe atat de departe sunt gandurile Mele fata de gandurile voastre si caile Mele fata de caile voastre" :-).
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenac81
Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Elenac , interesant filmul cu Apa,[flo]. Am citit una din cartile lui Emoto si ca si filmul, te indeamna spre meditatie.
Ma bucur. Atunci sper sa-ti placa si Deep deceptions al lui Miceal Ledwith: http://video.google.com/videoplay?docid=5232648268464398777 In nebunia asta in care cei mai multi il descriu pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lor e un miracol sa asculti un asemenea vorbitor.
M-am bagat si eu in treaba voastra :-) si l-am ascultat pe Miceal Ledwith (ce accent superb poate avea...:-) Eram gata-gata sa recomand calduros inregistrarea (chiar daca pe ici pe colo nu eram de acord cu unele chestii), dar m-am cam dezumflat la sfarsit: omul chiar poate face orice, orice a facut sau face Dumnezeu? Oare asa sa fie? Bine, eu cred ca, poate, miracolele sunt punerea in practica a unor legi ale universului pe care inca nu le cunoastem (sper sa nu fiu iar acuzata de vreun plagiat ceva [:D]). Aici sunt de acord cu Ledwith, cu toate ca definitia pe care a dat-o miracolului nu prea mi-a placut, fiind usor tendentioasa as zice. Revenind, daca am inteles eu bine, omul chiar poate face orice? [:-/] Orice? Poate ca imi lipseste concluzia a ceea ce a prezentat el. Daca e sa ma iau dupa ce a spus strict in bucatica aia de filmulet, n-a facut altceva decat sa-L schilodeasca inca odata pe Dumnezeu, ridicand omul la inaltimea Acestuia. Nici mai mult nici mai putin. Credintele barbare, bigote, inguste si ignorante despre care vorbea la inceputul filmuletului schilodesc pe Dumnezeu si om laolalta, iar ceea ce sustine el (repet, doar ce am vazut in ultima parte a filmuletului) "schilodeste" doar pe Dumnezeu si inalta nespus omul. Bine, sa nu fiu inteleasa gresit. Niciodata nu am sustinut ca locul omului e in partea de jos a hamburgerului (eventual e sosul ala care curge si murdareste tot [:D]), dar mi se pare mult sa accept ca omul (cu atat mai mult cel actual) este la inaltimea lui Dumnezeu si e caracterizat de aceeasi omnipotenta.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...