Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

Cu riscul sa fiu trimisa iar la plimbare,"ma riiiiiiiiiiiisc"[:D] ca nu mai pot!! Chiar simt ca ma apuca pandaliile sa citesc ca Avraam a fost crestin,evreu...ca el si moise si toti ceilalti au fost trimisi in IAD ,culmea ,se recunoaste ca "pe nedrept"!!![bang][bang][bang] Pai bine mey,dar cum ramane cu Dumnezeul ala iubitor cu care faceti parada?cum EL,ala iubitorul sa trimita oamenii cei mai placuti lui in iad? Cu riscul sa va supar(mentionez ca azi sunt fff nervoasa si desi nu vreau sa ma descarc pe DC) mi se pare cea mai mare absurditate pe care o poate zice un om si sfatul meu este sa va abtineti sa vorbiti lucruri despre care nu aveti cunostina. Nu ar fi mai bine sa nu vorbiti despre ce nu cunoasteti,decit sa trageti totul pe spuza ortodoxiei? Ati fost voi martori la crearea ingerilor,a raiului,a iadului,a voastra insusi ?daca nu,de ce vorbiti ? acestea fiind zise,mi-am pierdut si aura de pers. linistita(multu` Happy[pup]) dar citeodata ma ia cu fiori cind va citesc![q] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
In realitate astazi noi nu suntem asa tocmai pentru ca omul a ramas pe undeva cu un mesaj fals si dogmatic al lui Iisus, lucru care blocheaza evolutia lui spirituala. Cam asa am inteles.
Cine intelege ce-a spus Hristos nicodata nu va gusta moartea. Adevaratele si ultimele cuvinte ale lui Isus au fost descoperite tarziu , si s-a interzis de crestinism sa fie publicate pentru ca distrug bisericile. ............................................. Doi Trandafiri Albi, in Rasaritul Primaverii. ........................... "The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me." .......................... In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Pai si daca ´´mi se raspunde´´ printr-o fraza scurta care nu conrespunde sa zic gandirii ortodoxe? Adica eu ma rog, ma luminez odata si odata, da nu ´´coincid´´ cu ce zice ortodoxismul? Se cheama ca nu m-am rugat bine sau se cheama ca poate sunt raspunsuri inafara acestei dogme?
Lady, astea sunt lucruri intre tine si Dumnezeu, intreaba-L pe El[:)] Referitor la intrebarea cum au ajuns dreptii VT in rai, cf. 1Petru 3:18-20 Iisus a coborat cu duhul la iad imediat dupa moartea sa si i-a eliberat pe cei tinuti acolo pe nedrept. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Doamne, ce rastalmacire!!! :-( Deci, Moise, Enoh!!, Avraam, Daniel si alti giganti ai Bibliei si credintei apartin categoriei "duhurilor care fusesera razvratite odionioara" din 1 Petru [alcool].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Denizel,tu chiar vrei sa fi mangaiata ca un pisic si sa auzi ca tu esti iertata si iubita si etc... OK Denizel!Tu esti un copil bun si nedreptatit de persoane nesimtitoare!
Mrrrrr....[:D].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenac81 Denizel eu am inteles ca il ridica pe om la inaltimea lui Iisus doar la modul potential. In realitate astazi noi nu suntem asa tocmai pentru ca omul a ramas pe undeva cu un mesaj fals si dogmatic al lui Iisus, lucru care blocheaza evolutia lui spirituala. Cam asa am inteles. Daca se poate va rog sa discutam pe text nelamuririle. Cursorul se poate deplasa pana la mijlocul sau sfarsitul filmului si fara sa urmaresti din nou tot filmul.
1. cam care crezi ca a fost mesajul fals si dogmatic al lui Isus pe care l-au preluat oamenii? Asta chiar voiam sa te intreb inainte de a ajunge la finalul filmuletului. 2. Pentru a exemplifica ideea omul = Dumnezeu, Ledwith se foloseste de Psalmul 82, dat ca referinta in Ioan 10.34. In Ioan 10.34 "sunteti dumnezei" se se refera la "cei carora le-a vorbit Cuvantul lui Dumnezeu"(explicatia lui Isus). Si, pana la urma, toti oamenii sunt dumnezei, adica fii ai lui Dumnezeu :-) Psalmul 82 ar putea sa nedumereasca putin (in special versetul 6, din traducerea in romana: "Eu am zis: Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Preainalt". Ledwith spune ca asta e psalmul din care rezulta ca omul este Dumnezeu si tot ce poate face Dumnezeu, poate face si omul. Am gasit [url="http://www.biblegateway.com/passage/?search=Psalm%2082;&version=76;"]New International Reader's Version[/url] care da sens psalmului. Biblia este o culegere de carti care, nicidecum nu se contrazice la fiecare 2 randuri, asa cum se mai crede :-). 3. Cunoasterea care intarzie sa vina oamenilor este oprita de...? Ai putea sa-mi raspunzi?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Pai si daca ´´mi se raspunde´´ printr-o fraza scurta care nu conrespunde sa zic gandirii ortodoxe? Adica eu ma rog, ma luminez odata si odata, da nu ´´coincid´´ cu ce zice ortodoxismul? Se cheama ca nu m-am rugat bine sau se cheama ca poate sunt raspunsuri inafara acestei dogme? Eu m-am bazat pe ce ai zis,adica oamenii bilbici placuti lui DD au ajuns in iad.Trist.Trist.Trist. Apoi ai zis ca ´´au fost in iad´´ deci, acum sunt in rai...eu asa am tras concluzia. Daca sa zicem sunt de acord cu aceasta afirmatie, ma intreb prin ce mijloace au ajuns ei in rai,nefiind mantuiti crestineste cum ar veni. Crestinii spun ca, prin mantuire,prin IIsus ajungem in RAI. Dar Avram,Isac,Iacob,Iov si muuulti altii nu au avut aceasta mantuire.(erau evrei,taiati imprejur,fara Treime,fara semnul crucii,etc)Si totusi....sunt in rai.Noa...pai acum io pe cine sa intreb,daca nu pe tine care esti la curent cu ortodoxismul? Cum explica biserica ortodoxa acest aspect? [:D]( aia cu post mortem imi apartine,daaa?)
Lady, astea sunt lucruri intre tine si Dumnezeu, intreaba-L pe El[:)] Referitor la intrebarea cum au ajuns dreptii VT in rai, cf. 1Petru 3:18-20 Iisus a coborat cu duhul la iad imediat dupa moartea sa si i-a eliberat pe cei tinuti acolo pe nedrept. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Te-am intrebat pe tine despre acest aspect si nu pe Dumnezeu.. [alcool] pentru ca doream sa aud parerea unei doamne ortodoxe dedicate...Am auzit-o,merci frumos. Poate ca raspunsul pe care mi-l va da DD intr-o zi nu coincide cu al tau,sa nu te superi[:D] As putea dezvolta,insa sunt demult off topic.Totusi,da-mi voie sa mai intreb ceva,apoi promit ca ma duc la nani: de ce spui tu,sau ma rog,sfatul Petru ca IIsus ´´i-a eliberat pe cei tinuti acolo(in iad) pe nedrept´´ Cum adica ´´pe nedrept?´´Si DE cE? (pana imi raspunde DD,poate imi raspunzi tu)[:D]
lady, in viata fiecare trebuie sa-si gaseasca propria cale si propriile raspunsuri.Eu n-am de ce sa ma supar ca oamenii considera nu stiu ce victorie ca au gasit raspunsuri in afara Bisericii, ma intristeaza, atata tot, fiindca stiu ca se lipsesc de Viata adevarata.De raspunsuri e plin peste tot, si ateii au raspunsuri, si neortodocsii, si necrestinii, dar Viata o are doar Biserica. Eu pot sa-ti raspnd acolo unde mai stiu, dar nu sunt experta in invatatura ortodoxa. Ceea ce ma intereseeaza pe mine in primul rand este sa traiesc viata Bisericii, sa caut pocainta, sa ma unesc cu Hristos prin Sf. Impartasanie, sa implinesc cat pot din poruncile LUi. Acolo unde am nedumeriri caut sa ma lamuresc intrebandu-mi duhovnicul sau citind ce spun Sfintii Parinti.Deocamdata pe mine personal nu ma preocupa chestiunea mantuirii dreptilor, sau de ce asa si nu altfel, ma preocupa cum sa ma mantuiesc eu. Asa ca nu-ti pot raspunde in amanunt la intrebarile tale, dar daca te intereseaza cu adevarat ce spune ortodoxia despre chestiunea manturii dreptilor si despre coborarea lui HRistos la iad, uite o carte care trateaza in mod complet subiectul: http://www.librariasophia.ro/cartea-carte/2855-hristos,-biruitorul-iadului.-pogorarea-la-iad-in-perspectiva-ortodoxa-ilarion-alfeyev,-episcop.html Sau iti poti cauta, mai bine, un duhovnic, pe care sa-l rogi sa te lamureasca acolo unde ai intrebari. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Cu riscul sa fiu trimisa iar la plimbare,"ma riiiiiiiiiiiisc"[:D] ca nu mai pot!! Chiar simt ca ma apuca pandaliile sa citesc ca Avraam a fost crestin,evreu...ca el si moise si toti ceilalti au fost trimisi in IAD ,culmea ,se recunoaste ca "pe nedrept"!!![bang][bang][bang] Pai bine mey,dar cum ramane cu Dumnezeul ala iubitor cu care faceti parada?cum EL,ala iubitorul sa trimita oamenii cei mai placuti lui in iad? Cu riscul sa va supar(mentionez ca azi sunt fff nervoasa si desi nu vreau sa ma descarc pe DC) mi se pare cea mai mare absurditate pe care o poate zice un om si sfatul meu este sa va abtineti sa vorbiti lucruri despre care nu aveti cunostina. Nu ar fi mai bine sa nu vorbiti despre ce nu cunoasteti,decit sa trageti totul pe spuza ortodoxiei? Ati fost voi martori la crearea ingerilor,a raiului,a iadului,a voastra insusi ?daca nu,de ce vorbiti ? acestea fiind zise,mi-am pierdut si aura de pers. linistita(multu` Happy[pup]) dar citeodata ma ia cu fiori cind va citesc![q] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Hannen, nimeni nu trage spuza pe turta nimanui. NOi ortodocsii asa credem,daca ai alta parere si doresti s-o sustii aici ma indoiesc ca se supara careva. Oricum, referitor la Avraam, el a fost primul evreu "tehnic" vorbind, asa am inteles eu din Sfanta SCriptura. SI normal ca nici unul dintre noi n-a fost martor la creearea cerului si a pamantului,etc., dar in Sfanta SCriptura scrie ce e necesar sa stim despre acest subiect,asa ca cel putin in limitele astea ne putem permite sa vorbim[:)]. edit:sper ca fiorii sunt de dragoste [:D] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui elenac81 Denizel eu am inteles ca il ridica pe om la inaltimea lui Iisus doar la modul potential. In realitate astazi noi nu suntem asa tocmai pentru ca omul a ramas pe undeva cu un mesaj fals si dogmatic al lui Iisus, lucru care blocheaza evolutia lui spirituala. Cam asa am inteles. Daca se poate va rog sa discutam pe text nelamuririle. Cursorul se poate deplasa pana la mijlocul sau sfarsitul filmului si fara sa urmaresti din nou tot filmul.
1. cam care crezi ca a fost mesajul fals si dogmatic al lui Isus pe care l-au preluat oamenii? Asta chiar voiam sa te intreb inainte de a ajunge la finalul filmuletului.
Iisus n-a avut nici un mesaj dogmatic(exprimarea mea lasa loc acestei interpretari dar nu acesta era contextul). Insa ceea ce El a spus a fost si este rastalmacit de tot felul de indivizi, teoreticieni, care au tratat Evangheliile ca pe un cod de legi juridice. Rezultatul: Iisus a venit pentru spalarea pacatelor noastre, in concluzie daca deja ni le-a luat nu trebuie sa facem prea mult pentru a ne mantui, doar un botez, o impartasanie mica din cand in cand, mai platim un acatist ca n-avem timp sa ne rugam noi personal, dam lectii altora despre mantuire si Dumnezeu, mai crapam capul pe forum sau pe strada unora care ies din canoane si gata s-a rezolvat, suntem mantuiti! Iisus avea un nume pentru astfel de indivizi: FARISEI! Mesajul sau original nu opreste accesul lui Moise, Avram, etc in rai, nu-i considera pe "samariteni" ca fiind pagani, pentru ca uneori ei sunt chiar mai merituosi in fata lui Dumnezeu decat "evreii". El a venit sa rascoleasca si sa exorcizeze dogmatismul vremii Sale si al vremurilor ce au urmat si a vorbit de iubrea de Dumnezeu si de aproape, despre sacrificiul personal in folosul celorlalti, despre grija zilei de maine pe care trebuie sa o incredintam Lui, la fel precum crinii sau pasarile cerului. Unde vezi tu asa ceva astazi? Toata lumea isi face asigurari pentru sanatate, pensie, casa, masina... asta insesmna incredere in Dumnezeu? Asta era mesajul Lui? El a fost rastignit pe cruce nu neaparat pentru ca Dumnezeu vrea ca si noi toti sa murim la fel ci pentru ca oamenii au fost prosti si l-au considerat pe Iisus un blasfemiator ("Tu esti fiul lui Dumnezeu"?), un vrajitor si un pericol public. Cati dintre cei care se considera urmasi ai Sai pot astazi sa vindece suflete sau trupuri, ca de inviat mortii...
Citat:
2. Pentru a exemplifica ideea omul = Dumnezeu, Ledwith se foloseste de Psalmul 82, dat ca referinta in Ioan 10.34. In Ioan 10.34 "sunteti dumnezei" se se refera la "cei carora le-a vorbit Cuvantul lui Dumnezeu"(explicatia lui Isus). Si, pana la urma, toti oamenii sunt dumnezei, adica fii ai lui Dumnezeu :-) Psalmul 82 ar putea sa nedumereasca putin (in special versetul 6, din traducerea in romana: "Eu am zis: Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Preainalt". Ledwith spune ca asta e psalmul din care rezulta ca omul este Dumnezeu si tot ce poate face Dumnezeu, poate face si omul. Am gasit [url="http://www.biblegateway.com/passage/?search=Psalm%2082;&version=76;"]New International Reader's Version[/url] care da sens psalmului. Biblia este o culegere de carti care, nicidecum nu se contrazice la fiecare 2 randuri, asa cum se mai crede :-).
Intre a fi Dumnezeu si a fi precum Dumnezeu (dupa chipul si asemanarea Sa) e o mare diferenta. Biserica a exploatat atat de mult pacatul pentru a tine sub controlul sau oamenii incat astazi ne vine greu sa credem ca SUNTEM PRECUM DUMNEZEU. Daca iti spui singura "nu pot sa fac cutare" sau "sa fiu astfel" atunci nici nu vei face sau fi niciodata. Pentru ca nu poti accepta la nivel mental.
Citat:
3. Cunoasterea care intarzie sa vina oamenilor este oprita de...? Ai putea sa-mi raspunzi?
Nu inteleg la ce te referi. Fii mai explicita te rog ca sa nu dau cu presupusul aiurea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c. NOi ortodocsii asa credem
Irina esti printre putinii de aici care vorbeste in numele a mai multor oameni. Ai cumva vreo hartie care sa ateste ca ai fost imputernicita de cineva? Eu sigur nu te-am imputernicit si nici nu-ti permit sa vorbesti in numele meu. Daca nu poti arata nici o imputernicire te rog sa folosesti pers I singular la fel ca si restul lumii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenac81
Citat:
citat din mesajul lui irina.c. NOi ortodocsii asa credem
Irina esti printre putinii de aici care vorbeste in numele a mai multor oameni. Ai cumva vreo hartie care sa ateste ca ai fost imputernicita de cineva? Eu sigur nu te-am imputernicit si nici nu-ti permit sa vorbesti in numele meu. Daca nu poti arata nici o imputernicire te rog sa folosesti pers I singular la fel ca si restul lumii.
nici nu vorbesc in numele tau, stai linistita[:D] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...