Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

Elena, multumesc, acum am inteles mai bine la ce te refereai. Nu stiu, probabil ca nu sunt eu persoana cu care sa discuti despre dogmatismul lui Isus si despre farisei :-). Accept cu multa recunostinta faptul ca Isus a venit sa sparga dogmele si sa refaca relatia oamenilor cu Dumnezeu- Tatal. Accept non-"paganismul" samaritenilor si egalitatea dintre copiii lui Dumnezeu. Pana aici suntem de acord! :-)
Citat:
El a venit sa rascoleasca si sa exorcizeze dogmatismul vremii Sale si al vremurilor ce au urmat si a vorbit de iubrea de Dumnezeu si de aproape, despre sacrificiul personal in folosul celorlalti, despre grija zilei de maine pe care trebuie sa o incredintam Lui, la fel precum crinii sau pasarile cerului. Unde vezi tu asa ceva astazi? Toata lumea isi face asigurari pentru sanatate, pensie, casa, masina... asta insesmna incredere in Dumnezeu? Asta era mesajul Lui?
Nu e bine ca oamenii sa-si faca asigurari de sanatate, pensie, casa, masina? Pai, inseamna ca iar il incorsetam pe Dumnezeu. Il transformam in Dumnezeul-non-stop-interventionist, nu? Tu crezi ca Dumnezeu incalca repetat legile universului creat de El si legile omenesti (sau incalcarea voita a acestora de catre oameni)? Eu nu cred! Daca nu vrei sa-ti faci casa (spunandu-ti ca Dumnezeu se va ingriji pana la sfarsitul vietii tale de acoperisul de deasupra capului tau), vei suporta consecintele. Se poate ca Dumnezeu sa te ajute sa suporti mai usor aceste consecinte, se poate sa nu, si sa ajungi (numai si numai din cauza ta!!!) sa dormi pe vreo banca in parc. Dumnezeu este mult mai mult decat Zeul Acoperis Deasupra Capului :-), care sa faca mici smecherii astfel incat, cineva care refuza sa se ingrijeasca de viata sa pamanteasca sa aiba mereu tot ce-i trebuie. Stiu, ni se spune "cereti si vi se va da" si ni se vorbeste despre staruinta in rugaciune, despre "mutarea muntilor" cu ajutorul unui graunte de credinta", dar nici sa Il transformam pe Dumnezeu in scamatorul universal nu prea imi e la indemana.
Citat:
El a fost rastignit pe cruce nu neaparat pentru ca Dumnezeu vrea ca si noi toti sa murim la fel ci pentru ca oamenii au fost prosti si l-au considerat pe Iisus un blasfemiator ("Tu esti fiul lui Dumnezeu"?), un vrajitor si un pericol public.
Nu stiu, nu am intels ce vrei sa spui aici. Isus nu a fost nicidecum rastignit pentru ca si noi sa ne dorim aceeasi moarte.
Citat:
Intre a fi Dumnezeu si a fi precum Dumnezeu (dupa chipul si asemanarea Sa) e o mare diferenta. Biserica a exploatat atat de mult pacatul pentru a tine sub controlul sau oamenii incat astazi ne vine greu sa credem ca SUNTEM PRECUM DUMNEZEU. Daca iti spui singura "nu pot sa fac cutare" sau "sa fiu astfel" atunci nici nu vei face sau fi niciodata. Pentru ca nu poti accepta la nivel mental.
Deci, spui tu, daca nu ar fi fost biserica, cea care a pus stavile oamenilor, oamenii ar fi niste creatori, niste omnipotenti, nu? Uite, ateilor nu li s-a pus nici o piedica. De ce nu sunt omnipotenti? De ce nu exista sub patul oricarui copil de atei un mini-LHC de care sa se fi plictisit demult?
Citat:
Citat: 3. Cunoasterea care intarzie sa vina oamenilor este oprita de...? Ai putea sa-mi raspunzi? Nu inteleg la ce te referi. Fii mai explicita te rog ca sa nu dau cu presupusul aiurea.
IN afara de cazurile in care aripile oamenilor au fost retezate de dogme, de biserica si reprezentantii acesteia, cum iti explici totusi limitele rasei umane? Exista oameni foarte credinciosi, care nu se supun bisericii, care nu sunt sugrumati de doctrine. De ce acestia nu pot infaptui miracole?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

tot io [batcap]. Si, pana la urma, nu inteleg. De ce frumusetea vietii, de ce implinirea noastra spirituala e legata de puterea de a infaptui miracole, de a invia oameni din morti? Asta e podiumul pe care trebuie sa ajungem? De asta avem nevoie pentru a crede? De puterea noastra de a infaptui miracole au altii nevoie pentru a crede? Nu putem fi fericiti si impliniti decat daca inviem pe cineva din morti, decat daca ne dovedim noua insine omnipotenta?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
tot io [batcap]. Si, pana la urma, nu inteleg. De ce frumusetea vietii, de ce implinirea noastra spirituala e legata de puterea de a infaptui miracole, de a invia oameni din morti? Asta e podiumul pe care trebuie sa ajungem? De asta avem nevoie pentru a crede? De puterea noastra de a infaptui miracole au altii nevoie pentru a crede? Nu putem fi fericiti si impliniti decat daca inviem pe cineva din morti, decat daca ne dovedim noua insine omnipotenta?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
scuze ca ma "leg" de postul tau(desi mi-ai urat drum bun la un alt subiect) Imi permit sa o fac pt. ca n-am citit toate raspunsurile,dar mesajul tau fiind scurt am reusit sa il citesc. Daca aceasta este concluzia care s-a tras la subiect,este fff trist! Singurii care au nevoie de miracole&co...sunt cei care nu cred,cei care nu vor crede niciodata! Noi nu vom invia morti niciodata si nici omnipotenti nu vom fi,deci celor care asta asteapta,cei care cred ca de asta depinde implinirea lor spirituala,care considera asta singura fericire ,nu le ramane decit sa fie nefericiti![:D] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel Nu stiu, probabil ca nu sunt eu persoana cu care sa discuti despre dogmatismul lui Isus si despre farisei :-).
Dogmatismul lui Iisus??? Fii atenta ce scrii...
Citat:
Nu e bine ca oamenii sa-si faca asigurari de sanatate, pensie, casa, masina? .... Stiu, ni se spune "cereti si vi se va da" si ni se vorbeste despre staruinta in rugaciune, despre "mutarea muntilor" cu ajutorul unui graunte de credinta", dar nici sa Il transformam pe Dumnezeu in scamatorul universal nu prea imi e la indemana.
E ok sa-ti faci asigurare(si eu am). N-am zis ca nu e ok. Dar nu prea cred ca sa cheama ca esti cu adevarat urmasul lui Iisus sau ca ai credinta in Dumnezeu. Ba chiar e un fel de necredinta. Adica Dumnezeu daca vrea o sa vina sa-ti ia ceva (casa, masina, sanatatea, viata) iar tu te protejezi impotriva acestor cazuri sau chiar vrei sa iesi in castig. Poate ca Dumnezeu vrea sa saracesti pentru a invata o lectie. Ei bine tu nu si nu, te asiguri si la furt si la incendiu si la inundatii etc.
Citat:
Citat:
El a fost rastignit pe cruce nu neaparat pentru ca Dumnezeu vrea ca si noi toti sa murim la fel ci pentru ca oamenii au fost prosti si l-au considerat pe Iisus un blasfemiator ("Tu esti fiul lui Dumnezeu"?), un vrajitor si un pericol public.
Nu stiu, nu am intels ce vrei sa spui aici. Isus nu a fost nicidecum rastignit pentru ca si noi sa ne dorim aceeasi moarte.
Dupa cum ai vazut sunt unii care considera ca suferinta e cea care mantuie. Desi ei nu se inghesuie la asa ceva. In cazul lui Iisus suferinta a fost cauzata de rautate si pentru ca Dumnezeu nu incalca liberul arbitru al oamenilor. Daca rautatea si stupiditatea lor n-ar fi existat, atunci probabil ca Iisus n-ar fi fost rastignit.
Citat:
Deci, spui tu, daca nu ar fi fost biserica, cea care a pus stavile oamenilor, oamenii ar fi niste creatori, niste omnipotenti, nu? Uite, ateilor nu li s-a pus nici o piedica. De ce nu sunt omnipotenti? De ce nu exista sub patul oricarui copil de atei un mini-LHC de care sa se fi plictisit demult? IN afara de cazurile in care aripile oamenilor au fost retezate de dogme, de biserica si reprezentantii acesteia, cum iti explici totusi limitele rasei umane? Exista oameni foarte credinciosi, care nu se supun bisericii, care nu sunt sugrumati de doctrine. De ce acestia nu pot infaptui miracole
Poate ca pot dar nu stiu pentru ca nu au incercat. MIRACOLELE sau miracolele se pot face doar daca devenim canale ale energiei lui Dumnezeu. Daca vrem sa facem cu de la noi putere nu vom reusi. De asta ateii si unii credinciosi nu reusesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

irina,desi probabil "suna" de necrezut,chiar daca fiorii mei nu erau de dragoste(la subiectul asta) ,indiferent de parerile celor din jur(inclusiv ale Dc-istilor[:D] ,fie ei crestini,atei,evrei...)chiar daca ne "paruim" virtual ,eu nu port pica nimanui si imi face placere sa discut fie si in contradictoriu. Mai sar si eu calul,ca vorba aia,om is. Revenind la oile noastre,probabil ca memoria imi joaca feste dar eu stiam ca Avraam a fost tatal celor doi ,Ismail si Iacob iar din cei doi au descins "semintiile" .Ismail -parintele arabilor si Iacob-al evreilor(din nepotii lui au descins cele 12 semintii ale evreilor). cum putea Avraam sa fie evreu?Sau crestin? La timpul lui Tora si Evaghelia nu au fost revelate ,ci mult dupa el! De ce fiecare si-l atribuie si se cearta cu privire la religia lui? El a fost credincios!El a fost cel care impreuna cu fiul sau Ismail(primul nascut) au ridicat Kaaba(moscheia din Mecca,astazi,acolo unde noi ne indreptam spre rugaciune,unde ne facem pelerinajul)... Atit deocamdata, sper sa fie usor de digerat![^] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
tot io [batcap]. Si, pana la urma, nu inteleg. De ce frumusetea vietii, de ce implinirea noastra spirituala e legata de puterea de a infaptui miracole, de a invia oameni din morti? Asta e podiumul pe care trebuie sa ajungem? De asta avem nevoie pentru a crede? De puterea noastra de a infaptui miracole au altii nevoie pentru a crede? Nu putem fi fericiti si impliniti decat daca inviem pe cineva din morti, decat daca ne dovedim noua insine omnipotenta?
Daca ai avea o masina care poate merge cu 300 la ora n-ar fi ciudat sa mergi cu ea doar pe un drum de tara sau sa stai blocata in trafic cu ea? Daca Dumnezeu asa a vrut sa fim dupa chipul si asemanarea... Miracolele nu sunt necesare. Si nici nu sunt miracole. Sunt actiuni pe care mintea dogmatica a omului nu le poate accepta ca facand parte din normalitate. Ele sunt o modalitate superioara de comuniune cu Dumnezeu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Revenind la oile noastre,probabil ca memoria imi joaca feste dar eu stiam ca Avraam a fost tatal celor doi ,Ismail si Iacob iar din cei doi au descins "semintiile" .Ismail -parintele arabilor si Iacob-al evreilor(din nepotii lui au descins cele 12 semintii ale evreilor). cum putea Avraam sa fie evreu?Sau crestin? La timpul lui Tora si Evaghelia nu au fost revelate ,ci mult dupa el! De ce fiecare si-l atribuie si se cearta cu privire la religia lui? El a fost credincios!El a fost cel care impreuna cu fiul sau Ismail(primul nascut) au ridicat Kaaba(moscheia din Mecca,astazi,acolo unde noi ne indreptam spre rugaciune,unde ne facem pelerinajul)... Atit deocamdata, sper sa fie usor de digerat![^] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Hannen, asa stii tu din cartile islamului,probabil.Nu zic ca gresesti dar nu zic nici ca ai dreptate. Daca o luam LOGIC, Avram nu putea fi nici crestin nici musulman.Pentru ca aceste doua religii NU EXISTAU la acea vreme. Avram credea in DUMNEZEU UNICUL,vorbim de monoteism.Evreii sunt PRIMII care (da-mi voie la acesta exprimare) AU APARUT cu aceasta credinta intr-un DD invizibil,atotputernic,UNIC. Atata timp cat spui ca Avram era CREDINCIOS, deci credea in Dumnezeu Unicul, el era evreu,pentru ca, repet, evreii erau cei de la vremea aceia cu aceasta credinta. Nu vad de ce ne-ar deranja acest aspect...mai mult decat atat,islamismul,privit din prisma lui Ismail, seamana mult cu iudaismul,mai mult decat cu crestinismul.Corect? Confundam arabii cu musulmanii.Daca Ismail a fost arab,adica tatal arabilor,nu inseamna ca Ismail a fost el insusi musulman, ca profetul MOhamed NU SE NASCUSE sa vina cu cuvantul lui Alah.Corect? Cand au aparut musulmanii? Au aparut in urma revelatiei Coranului.Cand a aparut Coranul? Cu siguranta nu pe timpul lui Ismail. (ar fi o blasfemie sa zic ca, in aceste conditii Ismail era fiul unui evreu?) Asta este judecata ea, imi cer scuze daca te-am suparat cu ea. (exista si arabi evrei,stiai?)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
E ok sa-ti faci asigurare(si eu am). N-am zis ca nu e ok. Dar nu prea cred ca sa cheama ca esti cu adevarat urmasul lui Iisus sau ca ai credinta in Dumnezeu. Ba chiar e un fel de necredinta. Adica Dumnezeu daca vrea o sa vina sa-ti ia ceva (casa, masina, sanatatea, viata) iar tu te protejezi impotriva acestor cazuri sau chiar vrei sa iesi in castig. Poate ca Dumnezeu vrea sa saracesti pentru a invata o lectie. Ei bine tu nu si nu, te asiguri si la furt si la incendiu si la inundatii etc.
Aaa, pai ce faci, Elena? :O Nu stiu daca iti dai seama, dar sustii mot-a-mot parerile clerului brokerist [:D] pe care, de altfel, Ledwith il acuza de schilodirea spiritului oamenilor. Oamenii care cred ca Dumnezeu te saraceste, ca Dumnezeu iti ia casa, masina sau banii sau copiii sunt oamenii impotriva carora incearca Ledwith sa "lupte". Tu chiar crezi ca Dumnezeu te saraceste? Sau ca Dumnezeu iti imbolnaveste copilul si, pana la urma, il omoara? :-((((
Citat:
Daca ai avea o masina care poate merge cu 300 la ora n-ar fi ciudat sa mergi cu ea doar pe un drum de tara sau sa stai blocata in trafic cu ea?
Tu nu mi-ai raspuns la intrebarea din postarea trecuta: de ce ateii sunt la fel de limitati ca cei credinciosi? Ei nu au doctrine care sa ii "tampeasca" si sa ii impiedice sa evolueze. De ce ateii nu invie oameni? Sunt asemenea lui Dumnezeu si ei, nu?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenac81 Dupa cum ai vazut sunt unii care considera ca suferinta e cea care mantuie. Desi ei nu se inghesuie la asa ceva. In cazul lui Iisus suferinta a fost cauzata de rautate si pentru ca Dumnezeu nu incalca liberul arbitru al oamenilor. Daca rautatea si stupiditatea lor n-ar fi existat, atunci probabil ca Iisus n-ar fi fost rastignit.
Upsi! Nu, eu nu cred asta. Cred ca Isus a murit cu un scop!!! Da, a fost rastignit si datorita rautatii si stupiditatii oamenilor. Da' asta conteaza mai putin cand vine vorba despre Isus si Misiunea Sa. Ca sa nu mai spun ca Isus putea foarte bine sa se faca nevazut (asa cum o mai facuse si pana atunci) si sa scape pentru totdeauna de barbarii tampi care L-au rastignit. Da' uite ca nu a vrut...
Citat:
Daca rautatea si stupiditatea lor n-ar fi existat, atunci probabil ca Iisus n-ar fi fost rastignit
Rautatea si stupiditatea sa fie oare singurele defecte ale oamenilor? [:)]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Pai si daca ´´mi se raspunde´´ printr-o fraza scurta care nu conrespunde sa zic gandirii ortodoxe? Adica eu ma rog, ma luminez odata si odata, da nu ´´coincid´´ cu ce zice ortodoxismul? Se cheama ca nu m-am rugat bine sau se cheama ca poate sunt raspunsuri inafara acestei dogme? Eu m-am bazat pe ce ai zis,adica oamenii bilbici placuti lui DD au ajuns in iad.Trist.Trist.Trist. Apoi ai zis ca ´´au fost in iad´´ deci, acum sunt in rai...eu asa am tras concluzia. Daca sa zicem sunt de acord cu aceasta afirmatie, ma intreb prin ce mijloace au ajuns ei in rai,nefiind mantuiti crestineste cum ar veni. Crestinii spun ca, prin mantuire,prin IIsus ajungem in RAI. Dar Avram,Isac,Iacob,Iov si muuulti altii nu au avut aceasta mantuire.(erau evrei,taiati imprejur,fara Treime,fara semnul crucii,etc)Si totusi....sunt in rai.Noa...pai acum io pe cine sa intreb,daca nu pe tine care esti la curent cu ortodoxismul? Cum explica biserica ortodoxa acest aspect? [:D]( aia cu post mortem imi apartine,daaa?)
Lady, astea sunt lucruri intre tine si Dumnezeu, intreaba-L pe El[:)] Referitor la intrebarea cum au ajuns dreptii VT in rai, cf. 1Petru 3:18-20 Iisus a coborat cu duhul la iad imediat dupa moartea sa si i-a eliberat pe cei tinuti acolo pe nedrept. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Te-am intrebat pe tine despre acest aspect si nu pe Dumnezeu.. [alcool] pentru ca doream sa aud parerea unei doamne ortodoxe dedicate...Am auzit-o,merci frumos. Poate ca raspunsul pe care mi-l va da DD intr-o zi nu coincide cu al tau,sa nu te superi[:D] As putea dezvolta,insa sunt demult off topic.Totusi,da-mi voie sa mai intreb ceva,apoi promit ca ma duc la nani: de ce spui tu,sau ma rog,sfatul Petru ca IIsus ´´i-a eliberat pe cei tinuti acolo(in iad) pe nedrept´´ Cum adica ´´pe nedrept?´´Si DE cE? (pana imi raspunde DD,poate imi raspunzi tu)[:D]
lady, in viata fiecare trebuie sa-si gaseasca propria cale si propriile raspunsuri.Eu n-am de ce sa ma supar ca oamenii considera nu stiu ce victorie ca au gasit raspunsuri in afara Bisericii, ma intristeaza, atata tot, fiindca stiu ca se lipsesc de Viata adevarata.De raspunsuri e plin peste tot, si ateii au raspunsuri, si neortodocsii, si necrestinii, dar Viata o are doar Biserica. Eu pot sa-ti raspnd acolo unde mai stiu, dar nu sunt experta in invatatura ortodoxa. Ceea ce ma intereseeaza pe mine in primul rand este sa traiesc viata Bisericii, sa caut pocainta, sa ma unesc cu Hristos prin Sf. Impartasanie, sa implinesc cat pot din poruncile LUi. Acolo unde am nedumeriri caut sa ma lamuresc intrebandu-mi duhovnicul sau citind ce spun Sfintii Parinti.Deocamdata pe mine personal nu ma preocupa chestiunea mantuirii dreptilor, sau de ce asa si nu altfel, ma preocupa cum sa ma mantuiesc eu. Asa ca nu-ti pot raspunde in amanunt la intrebarile tale, dar daca te intereseaza cu adevarat ce spune ortodoxia despre chestiunea manturii dreptilor si despre coborarea lui HRistos la iad, uite o carte care trateaza in mod complet subiectul: http://www.librariasophia.ro/cartea-carte/2855-hristos,-biruitorul-iadului.-pogorarea-la-iad-in-perspectiva-ortodoxa-ilarion-alfeyev,-episcop.html Sau iti poti cauta, mai bine, un duhovnic, pe care sa-l rogi sa te lamureasca acolo unde ai intrebari. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Irina, eu consider ca am raspunsul la ce te-am intrebat.Am pacatuit prin dorinta de a afla exact punctul de vedere ortodox pur? Eu nu cred ca oamenii biblici precum Avram,Isac,Iacob,Iov,David,etc au fost zvarliti in iad. 1.pentru ca eu nu cred in iad[:D] 2pentru ca DD nu poate fi atat de nedrept,mai ales cu cei placuti lui 3pentru ca nu ar avea sens sa fie pusi la foc apoi racoriti pe colinele raiului Iar dpdv crestin,nu inteleg explicatie.Deoarece crestineste,doar cei care il urmeaza pe Iisus ajung in RAI.Acesti oameni nu l-au urmat,ca nu aveau cum. Nu caut argumente impotriva ortodoxismului.Caut doar sa inteleg cum se vad lucrurile astea din acest unghi.Acuma,daca tu sau altcineva nu ma poate lamuri,voi intreba mai mult ca sigur un preot desi ma indoiesc sincer ca voi primi o explicatie CLARA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...