Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

yoga si Dumnezeu


Arishima

Recommended Posts

Evreii n-au luat-o razna chiar de tot. Adica, nu ajunsesera sa se inchine la o piatra neagra [:D] si sa le fie frica de ginni. A venit Isus si le-a aratat unde au gresit. Mesajul lui Isus (ala cu iubiti-va unii pe altii si muulte variatiuni pe aceeasi tema) nu a fost de ajuns, cei care au scris Noul Testament au facut varza mesajul Acestuia ([:-@]) si, vezi doamne, a venit Mohamed ca sa re-echilibreze domle haosul care se iscase :-)). Cum? Iote-asa: “When the forbidden months are past, then fight and slay the pagans wherever ye find them, and seize them, beleaguer them, and lie in wait for them in every stratagem [of war]. But if they repent, and establish regular prayers and practice regular charity [become Muslim], then open the way for them” (Sura 9:5). Lasa-neeee, lasa-neeee....[:-@].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
ca este posibil ca aceste fecioare(hurii) sa fie una pt. spalat,una pt calcat,una pt gatit...hahaha nicidecum pt. SEX.
yeah, right!!! Deci, in rai vor fi servitoare :-))))))))))))))) (si servitori :-)))))))) Una calca, una spala, una prajeste seminte, una desface berea, una fierbe sfecla, una rade hrean etc :-)) N-am atata imaginatie ca sa enumar ce vor face cele 70 de neprihanite care vor sluji pe unu' de s-a aruncat in aer (impreuna cu vreo 30 de nevinovati) in numele lui Allah.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel :-)). Cum? Iote-asa: “When the forbidden months are past, then fight and slay the pagans wherever ye find them, and seize them, beleaguer them, and lie in wait for them in every stratagem [of war]. But if they repent, and establish regular prayers and practice regular charity [become Muslim], then open the way for them” (Sura 9:5). Lasa-neeee, lasa-neeee....[:-@].
Ntz, ntz ... Denizel ! Vrei sa stii ce a facut Martin Luther Si Atât din citatul de mai jos: Cit despre vrajmasii mei, cari n-au vrut sa imparatesc eu peste ei, aduceti-i incoace, si taiati-i inaintea mea. Felicitari pentru micul Belfast pe care l'ati creat aici. Cu putin efort poate va iese si un Bagdad.
Come to The Dark Side ... we have cookies!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lady, uite ce zice un Parinte ortodox despre crestinul Avraam : Avraam nu s-a închinat nicidecum la un Dumnezeu unipersonal si monoteist, ci la Dumnezeul Cel prezent în Sfânta Treime, dupa cum citim în Sfânta Scriptura: Apoi Domnul S-a aratat iarasi lui Avraam la stejarul Mamvri... Atunci ridicându-si ochii sai, a privit si iata trei Oameni stateau înaintea lui; si cum i-a vazut, a alergat din pragul cortului în întâmpinarea Lor si s-a închinat pâna la pamânt (Facerea, 18,1-2). Deci în ce chip era Domnul, Caruia I S-a închinat Avraam? Într-o forma unipersonala, sau în forma Treimii Dumnezeiesti? Noi crestinii ortodocsi cinstim aceasta aratare vechi testamentara (veterotestamentaraa0 a Sfintei Treimi la Ziua Cincizecimii, când ne împodobim bisericile cu ramuri ce închipuie acel stravechi stejar si când asezam în mijlocul lor icoana cu Cei Trei îngeri si o cinstim, întocmai cum a facut-o parintele Avraam! Descendenta trupeasca din Avraam nu ne poate fi de nici un folos daca nu suntem înnoiti prin apele Sfântului Botez în credinta lui Avraam. Iar credinta lui Avraam era credinta în Iisus Hristos, dupa cum Domnul însusi a spus-o: Avraam, parintele vostru, a fost bucuros sa vada ziua Mea si a vazut-o si s-a bucurat (Ioan 8,56). Aceasta a fost si credinta proorocului David, care L-a auzit pe Tatal ceresc vorbind cu Fiul Cel de o fiinta cu Sine: Zis-a Domnul Domnului Meu (Ps. 109,1; Fapte 2,34). Aceasta a fost si credinta celor trei tineri din cuptorul de foc care au fost scapati de Fiul lui Dumnezeu (Daniel 3,25); si tot aceeasi a proorocului Daniel care a vazut în duh cele dou#afiri ale lui Iisus Hristos în taina întruparii Sale atunci când L-a vazut pe Fiul Omului îndreptându-se catre Cel vechi de zile (Daniel 7,13). De aceea spune Domnul, adresându-se posteritatii (incontestabile) dupa trup a lui Avraam: Daca ati fi fiii lui Avraam ati face faptele lui Avraam (Ioan 8,39), iar aceste fapte sunt sa credeti în Acela pe Care El L-a trimis (Ioan 6,29).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
E ok sa-ti faci asigurare(si eu am). N-am zis ca nu e ok. Dar nu prea cred ca sa cheama ca esti cu adevarat urmasul lui Iisus sau ca ai credinta in Dumnezeu. Ba chiar e un fel de necredinta. Adica Dumnezeu daca vrea o sa vina sa-ti ia ceva (casa, masina, sanatatea, viata) iar tu te protejezi impotriva acestor cazuri sau chiar vrei sa iesi in castig. Poate ca Dumnezeu vrea sa saracesti pentru a invata o lectie. Ei bine tu nu si nu, te asiguri si la furt si la incendiu si la inundatii etc.
Aaa, pai ce faci, Elena? :O Nu stiu daca iti dai seama, dar sustii mot-a-mot parerile clerului brokerist [:D] pe care, de altfel, Ledwith il acuza de schilodirea spiritului oamenilor. Oamenii care cred ca Dumnezeu te saraceste, ca Dumnezeu iti ia casa, masina sau banii sau copiii sunt oamenii impotriva carora incearca Ledwith sa "lupte".
Totul in univers se face cu voia Lui. Si am scris "DACA". Daca destinul tau este sa inveti ceva din asta (nu ca o pedeapasa) atunci se va intampla.
Citat:
Tu chiar crezi ca Dumnezeu te saraceste? Sau ca Dumnezeu iti imbolnaveste copilul si, pana la urma, il omoara? :-((((
Citeste Cartea lui Iov http://bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/42/Iov
Citat:
Citat:
Daca ai avea o masina care poate merge cu 300 la ora n-ar fi ciudat sa mergi cu ea doar pe un drum de tara sau sa stai blocata in trafic cu ea?
Tu nu mi-ai raspuns la intrebarea din postarea trecuta: de ce ateii sunt la fel de limitati ca cei credinciosi? Ei nu au doctrine care sa ii "tampeasca" si sa ii impiedice sa evolueze. De ce ateii nu invie oameni? Sunt asemenea lui Dumnezeu si ei, nu?
Ba ti-am raspuns: "MIRACOLELE sau miracolele se pot face doar daca devenim canale ale energiei lui Dumnezeu. Daca vrem sa facem cu de la noi putere nu vom reusi. De asta ateii si unii credinciosi nu reusesc."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Chiar nu inteleg de ce ai impresia ca ai zis o noutate! Este cunsocut istoric ca arabia era in bezna,ca ..."casa" de rugaciune ridicata de Avraam era plina de idoli ... Deci ce este de contestat?Arabii nu aveau habar de religie,pe linga Allah(dumnezeul suprem) si-au facut alti zei cu care au umplut Kaaba. Ce-o fi de contestat?[:-/] Daa,era desigur departe de ceea ce Avraam se chinuise sa faca. Dar numai arabii au luat-o razna?Evreii ce-au facut????De cite ori au comis-o? [:-@][:-@] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Hannen, si evreii au ´´luat-o razna´´ uneori,insa era exceptia,nu regula.Stim ce au patit...nu? Ideea era ca, inaitea lui Mohammed, musulmaii de azi nu aveau nicidecum ´´regulile´´ impuse de monoteism,de Avram. Este clar ca aceasta religie,islamismul s-a facut cunoscuta si a castigat adepti dupa Mohammed,nicidecum dupa Avram! Caci daca existau musulmanii de azi inaintea lui Mohammed, existau si carti sfinte ,rugaciuni si ritualuri pastrate cu sfintenie! Pe cand, singurele carzti la vremea aia care vorbeau de DD unicul erau Tora(a evreilor) si Biblia crestinilor. Coranul este singura si prima carte a religiei islamice. Ce a postat Denizel intareste ideia conform careia religia islamica a aparut muuult mult dupa Avram,abia la aparitia lui Mohamed.In tot acest timp,monoteismul lui Avram a fost pastrat de mozaici,apoi de crestini. Ai gasit link-ul care ne spune ce a facut Izmail dupa moartea lui Avram? Ce au facut urmasii lui atatia amar de ani?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Lady, uite ce zice un Parinte ortodox despre crestinul Avraam : Avraam nu s-a închinat nicidecum la un Dumnezeu unipersonal si monoteist, ci la Dumnezeul Cel prezent în Sfânta Treime, dupa cum citim în Sfânta Scriptura: Apoi Domnul S-a aratat iarasi lui Avraam la stejarul Mamvri... Atunci ridicându-si ochii sai, a privit si iata trei Oameni stateau înaintea lui; si cum i-a vazut, a alergat din pragul cortului în întâmpinarea Lor si s-a închinat pâna la pamânt (Facerea, 18,1-2). Deci în ce chip era Domnul, Caruia I S-a închinat Avraam? Într-o forma unipersonala, sau în forma Treimii Dumnezeiesti? Noi crestinii ortodocsi cinstim aceasta aratare vechi testamentara (veterotestamentaraa0 a Sfintei Treimi la Ziua Cincizecimii, când ne împodobim bisericile cu ramuri ce închipuie acel stravechi stejar si când asezam în mijlocul lor icoana cu Cei Trei îngeri si o cinstim, întocmai cum a facut-o parintele Avraam! Descendenta trupeasca din Avraam nu ne poate fi de nici un folos daca nu suntem înnoiti prin apele Sfântului Botez în credinta lui Avraam. Iar credinta lui Avraam era credinta în Iisus Hristos, dupa cum Domnul însusi a spus-o: Avraam, parintele vostru, a fost bucuros sa vada ziua Mea si a vazut-o si s-a bucurat (Ioan 8,56). Aceasta a fost si credinta proorocului David, care L-a auzit pe Tatal ceresc vorbind cu Fiul Cel de o fiinta cu Sine: Zis-a Domnul Domnului Meu (Ps. 109,1; Fapte 2,34). Aceasta a fost si credinta celor trei tineri din cuptorul de foc care au fost scapati de Fiul lui Dumnezeu (Daniel 3,25); si tot aceeasi a proorocului Daniel care a vazut în duh cele dou#afiri ale lui Iisus Hristos în taina întruparii Sale atunci când L-a vazut pe Fiul Omului îndreptându-se catre Cel vechi de zile (Daniel 7,13). De aceea spune Domnul, adresându-se posteritatii (incontestabile) dupa trup a lui Avraam: Daca ati fi fiii lui Avraam ati face faptele lui Avraam (Ioan 8,39), iar aceste fapte sunt sa credeti în Acela pe Care El L-a trimis (Ioan 6,29).
´´crestinul´´ Avram?[alcool] Pai si asa crestin cum era, a ajuns in IAD direct NU? Ca asa spunea Irina...apoi a fost scos de acolo si dus in RAI... Dar care sfant parinte spune asta si de unde stie domnia sa? Unde mai pui ca notiunea de crestin nici nu exista pe atunci. daca mozaicii il primeau pe Iisus ca Mesia,noi astia crestinii de azi ne inchinam inca la soare...caci mozaicii nu alearga sa-si faca adepti. In alta ordine de idei, ai gasit pe undeva prin Biblie ceva despre Izmail,fiul lui Avram? Nu Isac,Izmail.( ca m-am trezit cautand pe net..´´setea´´ asta nu-mi da pace)Merci.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ In alta ordine de idei, ai gasit pe undeva prin Biblie ceva despre Izmail,fiul lui Avram? Nu Isac,Izmail.( ca m-am trezit cautand pe net..´´setea´´ asta nu-mi da pace)Merci.[:D]
uite aici http://bibliaortodoxa.ro/cautare-rezultate.php?text=ismael Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenac81 Ba ti-am raspuns: "MIRACOLELE sau miracolele se pot face doar daca devenim canale ale energiei lui Dumnezeu. Daca vrem sa facem cu de la noi putere nu vom reusi. De asta ateii si unii credinciosi nu reusesc."
si ce miracole ai facut pana acum? Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...