Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 23


Recommended Posts

Iata iesim si noi la raport si ca sa ma exprim metaforic : in cartea vietii noastre acum se scrie capitolul '' COLICII NE DISTRUG FERICIREA''... Oare cand o sa mai dorm si eu o noapte..macar pe jumatate? Facem cu schimbul, sotul pana la 1.30, eu dupa aia, dar ma simt tare obosita, iar ziua nu reusesc sa ma odihnesc ca imediat se face ora de papica. Pana sterilizez, pana o mulg pe Milka( adica eu )imediat trece timpul.As vrea sa va intreb pe cele care ati trecut de primele luni, cate mese le dadeati pe zi? Ai mei mananca la trei ore, alimentatie mixta, deci asta inseamna de 8 ori pe zi. Am citit prin carti ca renunta ei la masa de noapte pe la 6 saptamani dar vad ca ai mei n-au nici un gand.Aaaaaa, ieri am facut un experiment: am citit intr-o carte de specialitate, ca din luna a doua tinta e sa faci copii sa manance la 4 ore,noaptea deloc.............buunnn........am trait un cosmar, ca a fost un esec total.Ei urlau de foame, eu ii indopam cu ceai, si pana la urma am renuntat si am revenit repejor la programul dinainte. Pentru mine ramane un mister cum de in maternitate nu ne trezea la ora 3 noaptea sa le dam de mancare, oare ii lasa asa sa planga pana dimineata? Maitrey, cititnd intrebarile tale parca ma vedeam pe mine. Eu aproape am uitat de experienta nasterii desi a fost acum o luna, insa si mie imi era inainte teama de nastere prematura.Important este sa te odihnesti, sa te plimbi linistita fara a exagera, sa mananci sanatos (eu sunt cam rotofeie, si a trebuit sa am multa grija cu mancarea. Am mancat muuuuulte fructe si lactate,fara sare,E-uri, prajeli si dulciuri, si nu am luat decat 12 kg din care 6 aveau copii impreuna cand i-am nascut).Si inca ceva: e la fel de important sa respecti tratamentele prescrise, sa mergi regulat la control si sa te rogi lui Dumnezeu sa fie bine. Eu trebuia sa nasc pe 12 august si am nascut pe 5, prin cezariana , pentru ca atunci m-a chemat medicul la spital. O sa vezi ca totul va fi bine. Gata, am scris un foileton. Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fete dragi mie! E pentru prima oara cand va scriu din pat, de la orizontala chiar, de pe partea stanga si cu o singura mana (aia mai proasta, adica dreapta, caci eu sunt stangace [:D]). Am fost ieri la doctor... colul e mai scurt, cam la 1,5 cm, dar inchis... bebeii bine sanatosi (multumesc lui DD![olala]), amandoi cu capul jos, gata de lansare... tensiunea mea e in limite normale, iar pentru contractii, care erau din ce in ce mai dese, am trecut pe Gynipral pastile... ma asteptam la asta. Ma bucur ca de aseara n-am mai avut nicio contractie, dar palpitatiile si tremuricii de la Gynipral ma termina...[bang] 4 ore tremur ca piftia si nu sunt buna de nimic, 4 ore sunt ok si apoi o iau de la capat...nu ma plang insa, bebeii mei merita orice si e f bine ca nu mai am contractii!![flo] Laura, iata ca am schimbat semnatura, am vazut ca mi-ai luat-o inainte, deh, daca ieri n-am fost la apel, asa-mi trebuie... Am ajuns la 33 de saptamani in cap si merg mai departe! [bum]Mai rezist cel putin pana la 35-36 sapt, doctorul zice ca nu-mi da voie sa nasc pana atunci, asa ca cine sunt eu sa-l contrazic?[:D] Nally[pup][pup], ma bucur sa mai aud vesti de la tine, multa bafta daca se intampla nasterea saptamana viitoare, oricum ar fi, ce a fost mai greu a trecut!![pup] Maitrey, sexul bebeilor are si nu are legatura cu faptul daca ei sunt identici sau nu... adica, daca gemenii sunt identici, univitelini, monozigoti, monoamniotici (au acelasi sac si impart aceeasi placenta) sigur vor avea acelasi sex si vor semana f tare intre ei. Daca sunt gemeni fraternali, pot totusi sa aiba acelasi sex dar sa nu semene f bine intre ei, ci doar asa, ca fratii. Gemenii fraternali au saculet si placenta diferite si pot avea si sex diferit. Uite aici mai multe informatii: http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=251 De asemenea, se poate stii daca gemenii sunt identici, intre saptamana a 6-a de sarcina si pana pe la 16-18 saptamani. Dupa asta, bebeii cresc si nu se poate distinge clar daca exista o placenta sau 2, deci daca gemenii sunt identici sau nu. Despre sexul bebeilor, la un ecograf performant, pe la 18-20 de saptamani poti stii sigur ce vor fi. Nu strica insa sa faci mai multe ecografii, poti avea surprize...[:-@] Vad ca esti foarte dornicaa de informatii cu privire la gemeni, si e si normal, uite inca un link, o serie de articole recente, cu comentarii chiar ale fetelor de pe acest forum, despre gemeni: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1468 - asta e link-ul despre alaptarea gemenilor, dar daca mergi pe pagina de "Acasa" la www.desprecopii.com vei mai vedea si cum dorm gemenii si inceputul acestui "Ghid de supravietuire". Pupici la toate, va mai scriu saptamana viitoare, daca nu basculez intre timp.... Luminita [gravi] cu [bonjovi] si [bonjovi] 33+ DPN: 30.10.2008 http://tusibebe.wordpress.com http://luminitamalanca.wordpress.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi te [pup][flo] si imi pare rau ca trebuie sa stai la pat dar lasa ca o sa fie bine stiu eu.Vroiam sa-ti spun ca la mine au inceput contractiile nedureroase de pe acum si de cand iau scobutil si nospa nu mai am niciuna asta in ideea ca inainte sa iau aveam vreo 5 poate 6 pe zi.Si doctorita mea mi-a zis ca ele scurteaza colul si ca nu e bine asa ca in fiecare zi ma "droghez" [q][bang] cu ce ti-am spus, doar ca mi se par groaznic de amare[vom].Am ramas cu o teama cand mi-a zis doctorita ca macar la 36 de sapt sa ajungem si io care ma gandeam ca-i duc pana la 38, optimista nu????[:D]In fine incerc sa nu ma mai gandesc ca eu mai am vreo 3 luni si juma in care trebuie sa ma multumesc cu colul meu de 29mm.Asa ca eu cred ca totul va fi bine atata timp cat si tu pastrezi o atitudine optimista si cu Dumnezeu inainte.[:)] http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alexandra&year=2009&month=1&day=7&babycount=2" http://bd.lilypie.com/B3VXp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burticute "detinatoare" de col scurt, in pat cu voi!!! [:D] Asta-i prima dintre conditii pentru reusita, "LA ORIZONTALA!!" SCRIE pe voi!!! [pup] Ophadina, nu-i mai chinui pe bebei, nu va mai chinuiti nici voi. Eu le-am dezvatat pe-ale mele de masa de noapte dupa 10 luni jumate, cand papau ceci si macare consistenta. La fel am facut si eu, numai ca le dadeam apa, nu ceai, pentru ca nu le place ceaiul. Si le-am chinuit si pe ele, si pe mine. A durat cam vreo trei saptamani pana nu s-au mai trezit, decat pentru apa (asta a durat pana acum vre-o jumate de an [alcool] ). Mi-aduc aminte ce plangeau, saracutele de ele, de foame... La inceput se trezeau la ora obisnuita si primeau apa; apoi, aproape din ora-n ora si eu tot apa le dadeam, pana nu mai vroiau sa bage biberonu-n gurita si plangeau incontinuu de mama focului. Atunci le faceam cate 30-60ml lapte (maxim!!) si le culcam, dupa ce beau asta. Se mai trezeau peste trei-cinci ore, spre dimineata, cand le dadeam masa normala. Pe mine m-a indrumat dr. lor sa fac asa, m-a certat cand a auzit ca le dau sa bea lapte noaptea, a zis ca si stomacelul trebuie sa aiba periaoda de repaos, ca si restul organismului, sa "doarma" toate, nu doar ochisorii. [:D] Dar, ti-am zis, erau maricele; asa ca nu va chinuiti "in grup", stiu ca e infernal si de multe ori simti ca cedezi, dar sunt puii tai mici si, daca nu-i ingrijesti tu asa si atat cat au nevoie, cine altcineva s-o faca?!?... (si, crede-ma, ti-am mai zis, cu tot chinul asta, stateam acum cateva seri si ne-asuceam aminte de perioada aia. M-a luat un dor... si-o nostalgie... [:)] N-o sa-ti mai amintesti nimic din toata oboseala, decat sentimentele alea pe care le simte o mama cand isi tine puiutii atat de mici si fragezi la piept, ore pierdute poate pentru noi, dar atat de importante pentru dezvoltarea si cresterea lor sanatoasa... Deh, ce sa zicem, asta-i programul sugarilor! [:)] Inca un pic si vei scapa! [flo] Noi cantam de zor "Iepuras coconas" si ele mor de drag sa-mi completeze mie versurile, mai ales cand ajung la "supalat", ca-mi vine sa le mananc si pupicesc la ele de mama focului! [:D] [pup] si voua, tuturor mamicilor si burticilor! ___________________________________________________ Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006) [url="http://s292.photobucket.com/albums/mm33/dalinaGMN/"] Albumele noastre [/url] [url="http://ro.fotoalbum.eu/dalina"] Suntem maricele [/url] "Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate eu scriu tare greu dar va citesc ori de cate ori am timp si se pare ca de acum o sa tot am timp Dragele mele.... din pacate vestile despre mine nu sunt tocmai bune. Vineri acum 2 saptamani am descoperit ca a inceput sa mi se deschida colul si nu putin ci deschidere de 1.8 cm, dar mai era inchis pe 3.5 cm, asa ca dr mi-a zis sa stau in pat si saptamana trecuta luni m-a internat pt cerclaj pt ca se deschisese si mai tare. Asa ca luni toata ziua perfuzii, marti cerclaj, miercuri acasa in pat. Vineri am mers la echo.... i-a masurat pe bebei si a trecut la col... si surprizic... se mai deschisese un picut , asa ca am fost trimisa urgent acasa in pat cu fundul mai sus decat capul. Ieri mi-a pus sotul cate 4 caramizi la un capat al patului si-mi facu un topogan de toata frumusetea. Si se pare ca asa o sa stau vre-o 4 luni. Ca si medicatie si eu iau gynipral 5 pe zi 4 no-spa si 6 utogestan (de cand cu cerclajul mi-a zis dr sa le iau oral) [gravi] 18+ [9cer] [url="http://bd.lilypie.com/RwRVp3.png"]Cat de mari suntem[/url] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Valeria&year=2009&month=2&day=10&babycount=2"]Asa crestem noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna! nally- multumesc pt sfaturi o sa incerc si eu desi pana acum am macat prune cu iaurt sau cu lapte rece..doar doar sa sa fiemai bine..nici nu mai stiu ce combinatii sa mai fac! ophadina- eu am prornit de la 57 kg iar acum la 21 de saptamani am 62 de kg...nu stiu daca e mult sau putin...o sa intreb dr vineri cand ma duc la control pt col...sper sa fie bine! iti multumesc din suflet si tie! lumi - multam pt linkuri! si pt sfaturi. pt mine tot ceea ce citesc aici e mai mult decat util! invat si eu de la voi... [pup], pana v-am gasit a fost un pic dificil, pt ca nu prea stiam pe cina sa intreb su unde sa citesc pt mai multe informatii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Am trecut cu bine de prima zi de gradinita![bis] Bianca nu a protestat deloc, chiar era nerabdatoare sa intre mai repede la jucarii in sala. Rares a avut de plans un pic ca s-a trezit cu poponelul in sus (cand ma chinuiam sa-l conving sa stea la imbracat, mi-a zis "Eu m-am trezit si sunt mofturos!" ) si s-a speriat un pic cand a vazut gradinita arhi-plina de copiii, parinti, bunici. Dar si-a gasit si el repede niste jucarii care i-au placut si s-a pus la discutii cu doamnnele. Seara, cand i-am luat la chestionat au zis ca doamnele educatoare nu sunt dragutze, sunt urate, dar ca mergem si maine, ca a fost bine [cool] Bun venit gravidutzelor noi! [pup] Ophadina eu le-am dat sa manace si noaptea cat au vrut (adica si acum, la 3 ani, daca se trezeste Bianca la ora 3 si=mi cere lapte, ii dau, ca altfel nu se culca la loc si decat bocete in mijlocul noptii, mai bine un copil fericit si o mama odihnita). Ce scrie la carte nu se aplica la toti copii, fiecare are ritmul lui de crestere, nevoile lui. sunt copii care din prima zi dorm 10 ore, cu o singura trezire pt apa sau lapte. Mai sunt si copii (ca ai mei de ex.) care se trezesc sa ceara de mancare sau apa de mai multe ori pe noapte, pana la varste inaintate. Perioada asta de treziri f. f. f dese, o sa mai tina un timp, dar nu mai mult de cateva luni. Pe mine m-a ajutat mama in perioada aia. Stateam la ea 2-3 saptamani, mai veneam acasa, ma duceam iar. Cand eram acasa o mai rugam uneori pe soacra'mea sa ii scoata 1-2 ore la plimbare cu carutul si furam un pic de somn. In timp, ti se obisnuieste si organismul asa si nu mai resimti atat de acut oboseala. Sfatul meu e sa profiti de orice moment de liniste sa te odihnesti. Investeste in 4 biberoane si o pompa manuala suplimentara (eu am avut stony angel, 11 RON am dat pe ea si mi-am facut treaba brici. La fel biberoanele, 4.5 Ron/bucata si tot biberoane sunt, ca si cele de 12-15RON 'de firma'), asa nu mai trebuie sa sterilizezi la fiecare masa si poti dormi jumate de ora. Mancare pt copii nu trebuie sa faci, iar voi, cei mari, va descurcati si cu ceva facut pe fuga, semi-preparate, salate, o comanda de pizza la domiciliu, o ciorba care sa va ajunga 2-3 zile. Niste rufe la spalat poate sa puna si sotul, iar curatenie .... o data in we, cu ajutor de la sot e suficient. [pup] Fiti puternici, ca nu mai dureaza mult! (Si eu eram la fel de disperata la un moment dat, dar a trecut asa de repede, acum cand ma uit in urma nici nu-mi mai amintesc [:D]) Valeria iti tin pumnii si ma rog sa fie bine, sa stea colul inchis la locul lui, copii in burtica si sa ii nasti perfect sanatosi, la 36-37 de saptamani. luminitza stai acolo! Bine ca s-au oprit contractiile. Iti tabacesti fundul acum stand in pat, apoi faci glezne de gazela plimband colicosii si impingand la carutz [:-)))]. [pup] (te-am incurajat, nu??) Nally ce bine ca ai dat un semn! Ia uite ce departe ai ajuns si tu cu sarcina! Inca un pic, si nasti la termen. Bravo! Sebica a inceput gradinita? El ce parere are de venirea fratiorilor? ii astepta? OTILIAAA!! ne mai citesti? ce mai fac puii tai? Ati inceput gradinita? Cum e? Lavinia cum a fost prima zi dupa mai bine de 2 ani de pauza? Andrei ce a facut azi? I-a placut?
Laura [mamica] de shtrumphi gemeni, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://laurasn.shutterfly.com/action"][foto]Fotografiile noastre[/url][url="http://picasaweb.google.com/LauraRsiB"] Filmulete cu shtrumphi [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...