Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea- trauma pt. viata???


Recommended Posts

Buna mamicile si viitoarele mamici. Si pt. mine urmeaza cel mai "strong" eveniment din viata mea: voi da nastere lui bebe Andrei, in ianuarie (ca mamica lui, in capricorn:))) Intrucat am observat ca cele ce scriu pe forum par sufletiste, vreau si eu sa-mi spun povestea (adica "oful"), poate imi scrie cineva care a trecut-sautrece prin experiente asemanatoare. Eu o sa nasc (de nevoie) in Germaniasi se anunta deja traumatizant.Va trebui sanasc natural, si probabil o sa primesc o peridurala doar daca o sa lesin (ceea ce sper ca se va intampla cat mai repede!!!). Toate prietenele mele insarcinate din Romania vor naste prin cezariana (in Ro e alegerea ta,daca o poti finanta, ceea ce mi se pare super). Ma tem pt. mine (sunt la prima nastere), dar mai ales pt. bebe. Mama m-a nascut natural, avea saraca 23 ani si pe vremea aia, in Romania comunista, te lasau sa te chimui ca pe un animal... Travaliul ei a durat 13 ore, au sfarsit prin a-i face o anestezie si a o taia (cred ca perineul sau ce o fi nu se dilatase suficient). In tot cazul, eu am fost cel mai stresat bebe existent, am plans incontinuu, nu ma multumea nimic, nu ma puteau calma cu nimic luni de zile, in plus am avut sistemul imunitar la pamant (dar nu stiu daca de la nastere sau s-a petrecut ceva dupa aceea). E o poveste cam trista, dar f. reala, si e socant sa vezi cum in sec 21, SURPRISE, nimic nu s-a schimbat!!! Asta pelanga faptul ca, aici in germany nu reusesc sa gasesc o moasa cu care sa pot discuta de la femeie la femeie, toate par iesite dintr-un training pt. armata, HEIL!!! Rog mamicile care au nascut natural si au trecut prin temerile mele sa imi scrie experientele lor. Adresa mea e oana_miew@hotmail.com rog expat-ele (asa ca mine, romancute "aterizate" din N motive in toata lumea) sa imi scrie cum a fost la ele. Va pup si numai bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, Oana. Esti sigura ca nu iti vor face peridurala in Germania? eu stiu ca e o practica curenta acolo, daca iti face cand ai dilatatie 3-4 nu va fi deloc traumatizant, asa cum spui. Iar faptul ca mama ta a nascut greu nu e o garantie ca si tu vei naste la fel de greu. Citeste povestile de nastere de aici, vei vedea ca in ciuda greutatilor, rar sunt mamici ce raman traumatizate dupa nastere. Eu am nascut de 2 ori natural, in ambele am avut dureri groaznice. Prima oara cu peridurala pusa cam tarziu, a doua oara fara peridurala. Uite ca sunt ok, nu sunt deloc traumatizata. Prima oara m'a rupt bebe caci nu mi-au facut epiziotomie, a doua oara nu am avut nimic. Sunt bebei si bebei ... unii plang f mult, altii f putin. Nastere usoara si asigura-te ca e un anestezist in spitalul in care nasti. Cere peridurala si o vei avea. Sibylle
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87332"]Nasterea ariciului junior[/url] [url="http://s79.photobucket.com/albums/j135/Sorinushka/VLADIMIR/"]VLADIMIR[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123985"]Cum a intrat Anna in viata mea[/url] [url="http://s79.photobucket.com/albums/j135/Sorinushka/ANNA/"]ANNA[/url] [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana - te inteleg foarte bine, fetele de la Odiseea mea (mai-iunie 2008) iti vor spune ca eram fix in aceeasi situatie: in Belgia nimeni nu face cezariana la cerere, te lasa in travaliu cat este necesar (asta inseamna si peste 12 ore, daca e cazul). Aveam aceleasi temeri ca tine, imi era frica in special de posibilitatea de a ramane cu traume [:D] Si ma ofticam pe viata ca in RO toate prietenele mele nasteau prin ceza si nu aveau nici un stres pe cap. Poti citi povestea nasterii mele: e departe de a fi o trauma. Mi s-a pus peridurala la dilatatie 3 si pot spune ca a fost o nastere fara dureri, desi am nascut natural. Si intr-adevar, de ce spui ca in GER nu se face epidurala? Nu cred ca asteapta sa lesini de durere ca sa iti faca ceva - doctorii sunt foarte atenti si ajuta mamicile... sunt convinsa ca si in Germania vei fi tratata ca o regina, cum am fost eu tratata in Belgia. La odiseea noastra avem o mamica de Germania - nu as vrea sa vorbesc in numele ei [flo] dar, desi a ajuns la cezariana de urgenta, nu cred ca a ramas traumatizata de travliu [flo] Si nimeni nu a astpeptat sa lesine de durere pana i-au facut peridurala si apoi cezariana :) Sunt oameni responsabili. Linsteste-te si bucura-te de sarcina ! Mergi la cursuri, ti le recomand din toata inima, din 2 motive: 1. Te vei pregati fizic (vei invata sa impingi, sa abordezi contractiile, sa te relaxezi, sa respiri in timpul travaliului) si 2. Te vei pregati sufleteste - vei fi INFORMATA si vei ajunge sa iti doresti sa nasti si sa traiesti cu emotie primele clipe din viata puiului tau :) SUCCES ! si MULTA SANATATE !!! Simona cu [url="http://b1.lilypie.com/DiKip2.png"]Robertzel[/url] baietzel frumos [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=122967"]Cum a venit Robertzel in viata noastra[/url] [url="http://picasaweb.google.com/s.vilau"]Poze cu noi toti[/url] si [url="http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/Simonix"]Poze cu bebe[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, Eu am nascut natural tot in Germania si nu am ramas deloc traumatizata. Nu cunosteam nici moasa, nici medicul care m-au asistat la nastere. Moasa s-a nimerit sa fie una super (rusoaica de origine). Mi-au oferit posibilitatea sa fac epidurala sau sa nasc in apa dar nu am vrut nici una, nici alta si a fost foarte bine si asa. Intr-o maternitate de aici este imposibil sa nu-ti faca epidurala daca tu ceri asta - ba, mai mult, trebuie chiar sa te intrebe. Si daca vrei neaparat cezariana, si asta se poate- intereseaza-te din timp de "Kaiserschnitt auf Wunsch" - cezariana la cerere. Este dreptul tau. Sau, spre sfarsitul sarcinii, ginecologul tau sa gaseasca o recomandare pentru cezariana - de exemplu mie mi-a recomandat cezariana din cauza marimii copilului, dar culmea a fost ca n-am mai apucat sa ajung la operatie si am nascut natural cu 2 zile inainte - uite ca nu era chiar atat de mare ca sa nu-l pot naste singura[:D]. Sa nu-ti fie frica de nasterea in Germania! Fii curajoasa si i toate sa-ti amintesti cu placere de eveniment. Sarcina usoara si nastere tot asa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt mamica din Germania de care scria Simonix mai sus [pup] Mie mi-au pus peridurala de la deschidere 3cm si dupa aceea durerile au fost suportabile. Restul il poti citi la povestea nasterii de la semnatura mea. Eu am vrut sa nasc natural tocmai pentru a nu-i lua lui bebe prima victorie in viata (caci asta e nasterea naturala!!), dar din pacate nu s-a putut... Du-te la un spital unde se pune ca rutina peridurala si ai sa vezi ca nu te vor lasa ca pe un animal in dureri, cum a patit alta mamica de la odiseea noastra, scumpa de ea, in Romania [floare3]. Cat despre moase, eu mi-am cautat una cu luni intregi inainte de a naste, ai dreptul la consiliere paralela, la ginecolog si la moasa. Cauta-ti in liniste una pana gasesti o persoana empatica si cu care sa te simti "gut aufgehoben", cum zice neamtul. Eu am avut necazuri cu ginecologul si l-am schimbat in luna a 6-a (oameni de rahat sunt peste tot), insa cu moasa am avut bafta, am gasit o bulgaroaica tare draguta si saritoare care sta la 10 minute cu bicicleta de mine. Bafta multa si curaj, ai sa vezi ca nu e dracul chiar asa negru.
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123541"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nastere usoara Oana. Eu sunt traumatizata de nasterea, ca am nascut in spital sau pe camp era cam tot la fel. Am fost ghinionista, spitalul la care trebuia sa nasc era in renovare sectia de nou-nascuti, iar doctorita mea era plecata si eu am nascut mai devreme cu 3 sapt. Dar atsa se intampla in Romania acum aproape 9 ani. In mod sigur s-au schimabt multe de atunci. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 8 ani .... La multi ani! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, nu mai pleca urechea la tot felul de povesti!! E normal sa-ti fie teama, este teama de "necunoscut"! daca ai sti dinainte cum ar reactiona organismul tau in fiecare minut.... dar nu vei sti, fiecare om e diferit, se adapteaza situatiilor si reactioneaza diferit! Si eu mi-am auzit povestea nasterii mele din "epoca de aur" si m-a ingrozit, apoi am fost langa mama mea cand a pierdut unica ei sarcina(dupa ce m-a nascut pe mine), aveam 12 ani si imi amintesc supararea ei pe sistemul medical de atunci...... erau vremuri urate! Apoi, pe parcursul sarcinii, am ascultat fel de fel de povesti de nastere cu espresii infioratoare " te coase ca pe sac, te taie..., te lasa sa te chinui...."..... dar cu toate astea Nasterea a fost un miracol, n-am nici un regret, totul a decurs bine! A durut, a trecut, bb a fost ok, iar grija aratata de cadrele medicale mi-au dat incredere in mine, am prins curaj!... si asta a fost in 2003 Chiar daca in Germania nu poti opta din prima pentru cezariana, sunt convinsa ca vei avea parte de cadre medicale pregatite. Nu mai fi negativista! Chiar daca travaliul il vei simti ca pe o durere, imediat ce bb va fi in bratele tale vei uita, fericirea daruita de bebe atenueaza orice durere! Sper sa revii la acest topic si "dupa" cu impresii bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu, Miss Parker iti poate confirma, in Germania, la orice spital ai si optiunea de a naste in apa. ti-o recomand din tot sufletul, poti citi experientele nasterilor in apa si pe forum, s-a ajuns deja la cap. 4. din pacate in Romania se naste in apa intr-un singur spital din Brasov. Si pt. tine si pt. copil e cel mai bine.[flo] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, cred ca ar trebui sa incerci sa-ti schimbi viziunea asupra nasterii [floare3] Nasterea ar trebui s-o privesti ca un moment divin, ca un act de creatie prin care ne zamislim pruncii si aducem pe lume o noua viata . Nu ca pe un moment traumatizant in nici un caz! Femeile dau nastere dintotdeauna, este cel mai natural lucru din lume, de ce am ajuns in secolul asta sa ne fie teama de nastere si s-o vedem ca traumatizanta? Ai la dispozitie informatii peste informatii despre nastere, travaliu, usurarea travaliului, pe linga epidurala exista aromaterapie, acupunctura, cursuri de respiratie, optiunea de a naste in apa.....pe care le vei gasi cu siguranta in aproape orice spital din Germania ! Am nascut de 3 ori, prima nastere a fost luuunga, 1 zi si o noapte, cu epidurala in ultimele ore, a 2-a nastere a fost jumatate cit prima iar a 3a a fost in 2 ore , natural, fara epidurala ca n-a mai fost timp, era sa nasc in masina ! As fi dorit nastere in apa la a 3-a dar n-am apucat... incearca sa vezi nasterea altfel decit un calvar traumatizant al unui animal.... ------- eu si cele 3 minuni ale mele ........ Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, am sa-ti spun din capul locului ca teama am incercat-o si eu si avand in vedere ca urmeaza sa nasc in octombrie, sa zicem ca nu am reusit s-o risipesc 100%. Dar asa cum zic si fetele aici, pe forum, (pe care cu ocazia asta le salut), ai la dispozitie tone de informatii care iti pot da o imagine clara despre cum ar trebui sa decurga, in mod normal, o nastere naturala. Si asa am inceput si eu, si citind am dat peste o carte care mie mi-a dat o incredere extraordinara.Am inteles ca nasterea este un proces natural si ca femeia dispune de un corp capabil sa faca fata acestui proces, pt simplul fapt ca aceste capacitati sunt inscrise in codul nostru genetic. Si tot de aici am inteles si care sunt riscurile/avantajele oxitocinei, epiduralei sau altor tipuri de anestezii, epiziotomiei si in cate moduri se poate practica, cezarianei si apoi a operatiei de refacere a uterului. Deci iti recomand "Ina May's Guide to Childbirth" de Ina May Gaskin. Mie mi-a picat in mana in varianta italiana " La gioia del parto - Segreti e virtu del corpo femminile durante il travaglio e la nascita" http://inamay.com/archive/index.php Pe site-ul autoarei cred ca te poti lamuri si daca si cum poti sa intri in posesia acestei carti in varianta germana! Din pacate nu stiu daca este si varianta in romaneste. P.S. Nu iti recomand aceasta carte ca sa te fac sa treci dintr-o extrema in alta: de la nasterea asistata medical cu oxitocina, epidurala si epiziotomie, la cea ,stiu si eu, desfasurata acasa in prezenta unei moase... ....vreau doar sa-ti redau increderea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...