Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

IASI - mandra cetate (77)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Mei in ce situatie tampita sunt! Nu credeam ca vreodata am sa ajung la asta dar avem o problema. De vreo 8-10 zile Alex a devenit f emotiv, pur si simplu incepe sa planga din orice... Vede o ilustratie intr-o carte sau o imagine la tv unde cineva/ceva e singur si gata, il apuca plansul, plange cand vede batrani cersind pe starda ca sunt singuri, cand vede copii singuri pe strada, cand vede ceva ce poate fi potential pericol... Plange... De ce? ca e singurel...Si asa e si el nimeni nu il iubeste la gardinita... Bine nu e chiar asa, copii se joaca cu el - il vad pe net - dar probabil e altceva acolo... Ideea e ca nu sunt multumita de modul in care Alex e ajutat sa se integreze in colectiv. 10 copii sunt de la o alta gradinitacare au venit dupa educatoare si mai sunt inca 3 noi. Doar ca pe cei noi dna edu nu incearca sau nu depune efort sa ii integreze. Au o serie de reguli pe care le respecta insa subiectiv... Alex e mai mic si nu sta locului la fel cu ceilalti care avand 5 ani si 6 luni, pana la 6 ani si 8 luni reactioneaza conform varstei... si Alex e mereu pedepsit si cand spun mereu e mereu... vesnic abonat la scaunul de pedeapsa... de ce? - Pai nu a vrut sa isi astepte randul sa dea raspunsul si a raspuns mereu numai el... - pentru ca s-a plictisit sa scrie pe caiet si a plecat la jucarii... - pentru ca a inceput sa cante si i-a spus doamnei cand ea i-a cerut sa inceteze ca un copil fericit trebuie sa cante cand ii vine –stiu ca ii place sa cante si canta mereu de ma satur si eu... - pentru ca a desenat si foaia a doua care trebuia desenata a doua zi, dar se plictisise si cum nu avea voie la jucarii... Dar si ‘regulile de respectat’ se respecta subiectiv... Cum sa spun? regula 8 e sa nu strici jocul unui alt copil. Joi unul care are 6 ani si 2 luni! i-a stricat constructia lui Alex si Alex l-a pocnit... Cine a fost pedepsit? Alex... Ei apare o problema deja.... joi Alex a fost f suparat acasa mi-a spus seara cand l-am culcat ca e trist si nu mai vrea la gradinita asta. De ce? pai pentru ca numai el e pedepsit. Si stie ca si ceilalti raspunsurile dar nu e laudat... si apoi cu lacrimi in ochi mi-a spus ca pe el nu il iubeste nimeni la gradinita... si a inceput sa planga... Apoi mi-a povestit ca nu era corect sa il pedepseasca joi pe el teacher... -pai de ce te-a pedepsit? -pentru ca l-am lovit pe Rares... -nu aveai voie sa il lovesti... -da stiu dar nu e drept... A doua zi dimineata mi-a spus ca el s-a gandit si dimineata si acum stie de ce nu e drept -!!- pentru ca Rares nu a respectat regula 8... si de ce sa fi fost doar el pedepsit cand si Rares a gresit? I-am spus sa ii explice asta dnei edu si i-a spus... ce i-a raspuns edu? ca se mai gandeste daca sa il pedepseasca pe rares sau nu... si gata a trecut... adica si ce daca... ar fi fost necesar sa ii spuna lui Alex, ai dreptate asa e, dar nu iti faci singur dreptate... In plus, pe motiv ca nu are rabadare si face totul repede – culmea CORECT – i se spune ca e ‘agitat’... si mi se spune si mie dar si lui de fata cu grupa... urmarea? colegii ii spun ca e agitat... -Alex iti place la gardinita?- nu. -de ce? -pentru ca nu se joaca copiii cu mine... - de ce? eu ii vad ca se joaca...-prea putini. imi spun ca sunt agitat... Altceva... nu mai vrea sa manance acolo pentru ca nu stiu care doi copii i-au facut greata, au luat borsulet in gura si l-a scuipat in apoi in caserola... Oare nu ii vede nimeni? ce se petrece? Ce sa fac? nu se ocupa de el cum ar trebui ci doar de cei care merg la scoala anul viitor. El si inca 2 sau 3 copii nu vor merge la anu la scoala... restul... S-au mai plans si alti parinti dar nu stiu care va fi reactia lor... Mi s-a spus ca din punct de vedere emotional Alex nu e gata de scoala, dar din punctul de vedere al cunostiintelor da... ca daca evolueaza emotional... eu vad ca regreseaza... Oricum nu conteaza... Ideea e ca va fi mic anul viitor nu il daude 6 ani si o luna la scoala. Dar ce sa fac cu el? SA il las aici? Am provocat o discutie cu edu ieri dim si mi- a raspuns ca la 14 ne vedem, la ora 12,30 am fost dupa pui si mi-a confirmat ora 14. La 14 l-am luat cu mine pe copil si ama ajuns la gradinita. A coborat edu si mi-a spus: doar 5 minute ... au trecut 40 si am plecat noi ...ea nu coborase... De ce? E un test? Testeaza parintii? Sau ce a fost asta? "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, mi se pare foarte urit tot ce povestesti. la ce gradinita e Alex? si mai ingrijoratoare mi se pare hipersensibilitatea lui. mi se pare un semn clar ca ceva nu e in regula, in profunzime. probabil se simte izolat si face toate asocierile negative (ce povestesti tu de pe strada) cu persoana lui. am avut si noi ceva probleme de adaptare la gradi, dar acum lucrurile par ok, insa tot a trebuit sa am ceva discutii mai ales cu 2 dintre educatoare. dar mi-ai dat niste idei - despre ce sa ma interesez. eu, in locul tau, as face ceva galagie, mai ales ca nu se discuta cu tine, asta intra in fisa postului, fara discutie. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, m-ai lasat masca...probabil edu n-are mare exparienta cu copiii si e obiectiva. Important e sa-i fie copilului bine...asa ca incearca sa cantaresti bine situatia si sa vezi ce vrea si el. Daca Doamna e destul de desteapta si stie sa-si revizuiasca EA atitudinea e ok...daca nu, e posibil sa se razbune pe copil....asa ca.... Connie, multumim pentru urari. O zi frumoasa, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de ce aud,trebuie sa fie foarte greu ptr Alex,iti dai seama ca nu ete in regula de-i vine sa planga doar cand vede oameni singuri...cine stie ce e in capusorul lui. Trebuie sa discuti cu dumneaei neaparat.,si ce-i cu chestia asta cu pragramarea i neprezentarea? In locul tau as scoate-o pur si simplu din clasa ,maine dimineata la prima ora sa discutam..insa ,ai mare atentie cum discuti,vorba Gabrielei,sa nu se razbune pe copil. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da... multumesc pentru raspunsuri... sunt bulversata nci nu ma pot concentra mare lucru... a fost mama dupa Alex si l-a coborat si i l-a predat repede si i-a aruncat mamei doar ca Alex a fost cam 'agitat' si vorbeste f tare dar in rest e bine... am facut programre pt joi la 17 la psiholog pt Alex sincer nu cred ca e bine sa aman mult timp dar fara scuze va rog ca am intarziat ieri fara nimic nu m-ar mira sa imi reproseze ca nu am asteptat-o "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...