Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Italian dandelions (= frunze de papadie)? Retete?


ML

Recommended Posts

Sa va fie de bine !! ma bucur ca a fost pe placul vostru, poate e bine sa le congelezi in pachetele mici si sa scoti din ele asa din cind in cind ( ca sa nu va plictisiti de ele). Oul de pe pizza nu se pune de la inceput, adica poate in cuptoarele alea destepte in care se face pizza la greu cine stie, insa acasa e mai bine sa il pui in a doua jumatate a timpului de coacere. De fapt dc o faci cu aluat f subtirel, eu una o coc numai vreo 7 minute la foc mare in cuptor dar si asa de exemplu brinza nu o pun de la inceput ca sa nu mi.o pirleasca ci abia dupa vreo 2-3 minute .. la fel poti face cu oul . Daca ai o pizza cu aluat mai pufos si gros stil pizza hut cred ca tb sa o coci mai multicel deci calculeaza timpul total si pune ou, brinza sau ce crezi ca se poate coace /pirli prea tare in ultimele minute, adica dupa ce ai copt pizza cca 10 minute fara ele. Nu se intimpla nimic dc scoti din cuptor , eventual cit stai cu usa deschisa la cuptor poti mari putin temperatura ca pe total general sa nu se raceasca inauntru ... cu cartofii nu stiu ce e? tot pizza ? cea taraneasca /rustica de aici "pizza cu cartofi" n-are ou e o mincare saraca . Daca zici insa de cuiburile de cartofi ( piure) in stilul cuiburilor de mamaliga tot asa la final pui oul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc, Crista! Imi dai, te rog, si o temperatura pt. "foc mare"? Merge si in Celsius, transform dupa in Farenheit. Da, este vorba de cartofii piure. Hai, ca vreau sa te mai intreb ceva, poate, din intamplare, stii (cred ca si italienii fac). Revin azi sau maine, nu are legatura cu cicoarea si verdeturile (am intrebat cu ceva timp in urma la un alt subiect, m-am lamurit si nu prea...) [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa zic drept nu stiu exact caci al meu aragaz e clasic , are un termometru dar care iti spune numai dc e mic, mediu, mare ... dehhh .. insa stiu ca eu pun cuptorul pina in mediu adica sa nu treaca peste mediu acul aratator cind fac muffins si pt astea termperatura este 180 °C in absolut toate retele ... si mai stiu ca majoritatea cuptoarelotr care au termometru spun 250 °C ca fiind maxim ... aici coc eui pizza dar si piinea .. e cama iurea caci 180 nu e jumatatea lui 250 .. aritmetica bat-o vina ... dar nici 125 °C nu sunt in cuptor cind arata foc mediu asae sigur ca 125 e totusi o tempertura joasa ntreaba-ma ce vrei daca stiu raspund cu drag aici sau faci subiect nou ca poate mai sosesc si alte raspunsuri ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui crista-s
Ca sa zic drept nu stiu exact caci al meu aragaz e clasic , are un termometru dar care iti spune numai dc e mic, mediu, mare ... dehhh .. insa stiu ca eu pun cuptorul pina in mediu adica sa nu treaca peste mediu acul aratator cind fac muffins si pt astea termperatura este 180 °C in absolut toate retele ... si mai stiu ca majoritatea cuptoarelotr care au termometru spun 250 °C ca fiind maxim ... aici coc eui pizza dar si piinea .. e cama iurea caci 180 nu e jumatatea lui 250 .. aritmetica bat-o vina ... dar nici 125 °C nu sunt in cuptor cind arata foc mediu asae sigur ca 125 e totusi o tempertura joasa ntreaba-ma ce vrei daca stiu raspund cu drag aici sau faci subiect nou ca poate mai sosesc si alte raspunsuri ....
acu nu fac decat sa fiu offtopic dar trebuie sa ii zic Cristei ca mi-a fost tare dor de ea si i-am simtit lipsa [pup] R
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crista, m-a luat valul... Vroiam sa te intreb la ouale la cuptor si de ce mi se coace mai repede galbenusul si albusul tot ca gelatina tremura? Pana se incheaga albusul, galbenusul se face verde de ciuda [:D] . Si le vreau moi, de nu, macar cleioase. Se poate? Despre paine cu drojdie facuta in casa (maia acida/drojdie "salbatica") vroiam sa te intreb. Dar nu scrie aici, revin pe sb. despre paine (cand ma mai lamuresc cu "rezultatele") , acum ca stiu ce caut... [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ouale alea pe mamaliga sau piure in cuptor zici, cred ca le-ai pus de la inceput pe "suport" ( a se citi cartof, mamaliga ) reci. Eu am facut niste mamaligi umplute cu ou, turnata mamaliga in formele de muffins ( ale mele sunt mai mari diam 5 cm), in care am facut gauri cu polonicul cel mic bun de turnat aluatul de clatite ( polonicul era uns cu ulei ca sa nu se lipeasca mamaliga de el.... am turnat ouale crude in gauri, eu aici am facut si variatiuni pe tema +/- brinza etc si am dat la cuptor... erau toate coapte si albus si galbenus insa mamaliga era fierbinte cind am pus oul si albusul deja se coagula de la caldura de dedesubt... La fel exista o supa italiana mai taraneasca :pui in farfuria gata calda, pe o felie de piine prajita un ou crud si torni supa clocotita incetinel dinspre margini spre centru in asa fel incit albusul sa fie luat de caldura din toate partile despre drojdia facuta in casa eu stiu numai din ce am citit, inca nu am avut curajul sa exemplific "in versuri" [:D]sunt 2 retete pe culinar cu tot cu poze, retetele clasice in IT pe care le vei gasi pe toate forumurile si blogurile italiene. Ce stiu eu este ca nu trebuie sa iti dospeasca prea mult, ca devine prea acra si se simte gustul rau in piine. se numeste "lievito /pasta madre " Uite si [url="http://www.wildyeastblog.com/2007/07/13/raising-a-starter/"]aici[/url] reteta in engleza intr-un blog specializat in piinici, sper sa iti placa caci mie imi place mult de tot. E si unul in franceza foarte faimos in lumea blog-erilor [url="http://sandrakavital.blogspot.com/"]Le Petrin[/url] bafta !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui crista-s
La fel exista o supa italiana mai taraneasca :pui in farfuria gata calda, pe o felie de piine prajita un ou crud si torni supa clocotita incetinel dinspre margini spre centru in asa fel incit albusul sa fie luat de caldura din toate partile
Ah, ca frumos le mai zici! Multumesc si de nota cu mamaliga fierbinte. Asta trebuie sa fie! La fel pt. linkurile de paine, am sa ma uit pe ele, te mai intreb eventual... Cred ca ai o paine minunata "acasa", nici nu are rost sa te apuci sa faci. Mie mi s-a luat de painea de aici, asa ca am motivatie [:)]. Sourdough ii zice in engleza si da, iese acrisoara. Am sa mai scriu dincolo, dar nu acum. Multumesc mult! [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...