Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

casnicie in impas ?


Recommended Posts

Nu stiu cum e la altii, dar stiu ca la noi lucrurile nu mai sunt atat de roz, dupa 12 ani.Sunt destul de speriata de ceea ce se intampla.Nu ma consider o victima a relatiei noastre, caci amandoi avem partea noastra de vina, impartita fireste.Care este raportul probabil ca nici nu mai conteaza.Ce ma doare cel mai tare este faptul ca nu mai este o relatie frumoasa ca altadata.Sunt ani buni de cand comunicarea este ca si inexistenta.Desi inca imi spune ca ma iubeste, sotul meu ma face cel mai des sa ma simt desconsiderata, intr-un fel sau altul.Iar problemele cotidiene nu le putem discuta aproape niciodata.Simt ca lucrurile se agraveaza in casa noastra.Eu nu inteleg anumite gesturi ale lui si am senzatia ca nu mai este sincer cu mine.Cred ca lucrurile astea se simt intr-o relatie.NU cred ca e intamplator ca imi pare ca-mi ascunde lucruri.Noi am avut o comunicare perfecta, ani buni de cand ne-am cunoscut.Si atunci stiam ca pot avea incredere deplina in el.Acum, in schimb, am senzatia ca vietile noastre merg in paralel si e din ce in ce mai secretos cu mine , iar daca ii cer sa facem treburile gospodaresti impreuna, devine agresiv.Daca nu erau cei doi copilasi la mijloc probabil ca ne-am fi rezolvat pana acum problemele de comunicare in acel mod radical si inevitabil:despartirea.Am senzatia ca murim incet si sigur.Este f. dureros.Tin la el si tine la mine si cu toate astea relatia s-a racit pana la a nu mai exista.Din ambele parti.Desigur ca fiecare il invinovateste pe celalalt.Nu stiu ce sa fac,dar nu as lua o decizie care sa-i afecteze pe copii,caci ei ne iubesc in egala masura si nu ar intelege de ce nu putem fi o familie unita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Parerea mea....mergeti intr un concediu doar voi doi, nu mai dormiti cu copii in pat, mergeti o data pe saptamana sau macar la 2 sappt la o plimbare doar voi doi...sau la un film sau la un restaurant. Si nu mai rostiti prea des ''AVEM PROBLEME....creaza cateva seri romantice samd.... Pana la urma traim pt copii doar? ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 12 ani de relatie multe cupluri se afla in impas...acut sau mai putin acut.Acuma e momentul cind trebuie sa "lupti" ca sa rezisti, sa treci peste aceasta perioada grea.Copiii ar trebui sa fie o motivatie importanta, apoi juramintul din Biserica... prin ceea ce treci acum au trecut marea majoritate a cuplurilor...toata lumea se confrunta cu probleme de acest gen la un punct.Asa ca nu esti singura... sper ca fetele o sa-ti spuna mai multe despre ce se poate face...adi dalma a inceput super! When there is nothing left but God, that is when you find out that God is all you need ! If you want to learn to love better, you should start with a friend who you hate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, eu chiar am auzit de la cineva care a divortat ca nu facea curatenie si nu participa la treburile casei, pentru ca statea doar cateva ore acasa. Pentru trebuirile casnice angajeaza pe cineva, iar timpul liber petreceti-l impreuna. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 8 ani .... La multi ani! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adi_dalma
Parerea mea....mergeti intr un concediu doar voi doi, nu mai dormiti cu copii in pat, mergeti o data pe saptamana sau macar la 2 sappt la o plimbare doar voi doi...sau la un film sau la un restaurant. Si nu mai rostiti prea des ''AVEM PROBLEME....creaza cateva seri romantice samd.... Pana la urma traim pt copii doar? ag
asta e decupata din reviste zau asa.daca ar exista dorinta ar exista si restul.se pare ca nu mai este.iar de unul singur nu prea iese seara romantica,nu?
Citat:
citat din mesajul lui CristinaT
Pentru trebuirile casnice angajeaza pe cineva, iar timpul liber petreceti-l impreuna. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 8 ani .... La multi ani! [/url]
si daca nu are suficiente resurse financiare sa angajeze pe cineva ce face? ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului. in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Ce ma doare cel mai tare este faptul ca nu mai este o relatie frumoasa ca altadata." "Am senzatia ca murim incet si sigur.Este f. dureros." Stii, nici eu nu mai sunt ca altadata. Nici la fel de frumoasa, nici la fel de romantica, nici la fel de intelegatoare. Dar sunt tot eu. Evoluata. Crescuta. Diferita de cea initiala, dar tot eu. Si nici relatia mea cu sotul meu nu mai este la fel ca altadata. Dar inca mai avem o relatie. Nici la fel de frumoasa, nici la fel de romantica, nici la fel de intelegatoare. Dar este tot o relatie. Evoluata. Crescuta. Diferita de cea initiala, dar tot o relatie. Lucrurile se schimba. Nu neaparat in mai bine sau mai rau, cit in ceva diferit. Si eu m-am transformat din femeie in mama-femeie. Intii mama si apoi femeie. Am pus brusc copilul pe primul loc si apoi sotul. L-am detronat. Este bine, este rau? Oricum, sigur sunt diferita. Dupa aparitia fetitei noastre relatia noastra s-a schimbat. Nu mai este doar o relatie iubit-iubit ci o ... "trilatie" mama-tata-copil. Ca alta data nu are cum sa fie. Dar daca nu mai este la fel, incearca sa vezi ce este bun acum. Poate ca a dus din afectiunea pentru tine spre copii. Poate daca este un tata bun, compenseaza cu afectiunea pe care nu ti-o mai ofera. Uneori nu le putem face pe toate. Sunt zile in care nu pot fi nici mama, nici sotie. Doar "sclav" la munca. Chiar nu ma pot imparti uneori. Alteori sunt doar mama. Nu am cum de fata cu copilul meu sa fiu si femeie seducatoare. Cind este ea la bunici, aproape renasc femeie. Poate ca si sotul tau reuseste greu sa se imparta intre toate aceste "roluri". Poate ca este tensionat de la servici, probleme, seful, etc. Si nu poate sa faca fata la "rolurile" de tata si apoi sot. Vezi partile bune ale relatie. Nu astepta sa pierzi ceva ca sa inveti sa apreciezi. Si nu neaparat muriti. Poate doar va schimbati. Fiecare moment de schimbare presupune "moartea" eului anterior si "nasterea" unui alt eu. Fiecare nastere este dureroasa. Am filosofat poate aiurea, dar incerc sa incerc sa iti spun ca si relatiile evolueaza, ca si oamenii. Devin diferite, nu neaparat mai rele sau mai bune. Daca iti pretuiesti relatia, incerca sa faci ceva. Sa lupti pentru ea. Sa impui tu poate un altfel tip de relatie intre voi. Am scris in speranta ca iti voi induce o gindire mai pozitiva, diferita. Poate ca sunt probleme mai adinci, poate este doar o perioada trecatoare, depresiva, aglomerata din viata voastra. Mai mult pozitivism. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui espiritu
Citat:
citat din mesajul lui CristinaT
Pentru trebuirile casnice angajeaza pe cineva, iar timpul liber petreceti-l impreuna.
si daca nu are suficiente resurse financiare sa angajeze pe cineva ce face? incearca sa angajeze de cat poate, poate doar pentru calcat....sau doar pentru treburile pe le este mai greu sa le faca. ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului. in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.
[url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 8 ani .... La multi ani! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT
Buna, eu chiar am auzit de la cineva care a divortat ca nu facea curatenie si nu participa la treburile casei, pentru ca statea doar cateva ore acasa. Pentru trebuirile casnice angajeaza pe cineva, iar timpul liber petreceti-l impreuna.
hai serios...da "treburile casnice" de care se tot vorbeste aici ce sint asa mare inginerie ...intrati cu cizmele cu namol prin casa...ce e asa mare scofala? instalati si voi o camera sa vada si ochiul lui guestus ce program aveti voi zi de zi de zi in casa de aveti nevoie de menajera.... auzi si tu...le trebuie menajera la 60 m2 [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hei Espritu...nu e decupata din reviste,,,stiu ce mi face mie bine si stiu ce ne trebuie noua sa fim bine... Suntem obositi, stresati, in fundul copiilor toata ziua buna ziua si uitam exact de cine nu trebuie uitat ...sotul/sotia... Atractia vine nu vine cand bati din palme da iti trece urgent cand 'ea' te neglijeaza in detrimentul copiilor sau el adoarme rupt de oboseala dupa 20 ore de munca...la asta ma refeream... ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...