Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

casnicie in impas ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui zepellina
Fetelor, nu ati inteles conceptia lui Guestus, mioritica: femeia la treaba, nu are voie sa se planga sau sa beneficieze de retete: nu ai voie sa cari greutai, nu ai voie sa faci treaba...chiar daca are un bb[gravi] e barbat, asa i s-a spus[:D]
voi nu intelegeti nimic..si yo rup tastatura aici de pomana. incerc aici sa va explic ca se poate face de mincare si in 20 min max...si d"aia nu pot sa inteleg ce faceti atita caz.... se naruie casnicia ca fac mincare...ca fac curat...spal...[:D] decit sa arzi gazu" si benzina de pomana de 7 ori/saptamina la magazin de ce nu cumperi 1 data si bine...nu trebuie sa fii Einstein sa realizezi ca pierzi 7h saptaminal, 28h /luna, 336h/an pe deplasari aiurea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monabella
Guestus are copii? Woa...
nuj daca are copii,dar cu siguranta are o sotie minunata[flo].Io daca aveam un sot ca asta ,era batut de mult.si batut si infometat.[:D] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu suport ideea de menajera...nu stiu de ce ,dar as simti ca imi distruge intimitatea...eu fac totul,iar sotul nimic in ceea ce priveste curatenie,mancare,copil;dar are macar bunul simt sa recunoasca si sa aprecieze efortul pe care il depun si sa nu vina cu texte ca e absolut normal sa fac toate lucrurile astea si daca e normal nu mai e nevoie de apreciere.nu stiu ce mancare dureaza 20 minute ca o tocanita de cartofi care e simplu de facut tre sa fiarba 20 de minute,dar pe langa asta ai de taiat,spalat legume si vasele de dupa.20 minute poate daca mananci omlete si chestii de astea.probabil guestus face afirmatii de genul pentru ca nu a observat cat de mult munceste sotia lui in bucatarie si in casa pentru ca nu l-a interesat atata timp cat i-a venit totul sub nas...sau poate sotia lui e superfemeie si reuseste sa faca totul in mai putin timp decat majoritatea dintre noi. un lucru e cert si are dreptate ca o casnicie nu se destrama de la facut mancare si treburi in casa. ca sa ii raspund lui martisor...in casnicia mea lucrurile s-au schimbat dupa 2 ani.o perioada aveam aceleasi impresii ca si tine si apoi am analizat mai serios treaba si mi-am dat seama ca nu are cum sa mai fie ca la inceput atata timp cat si eu m-am schmbat mult...am alte responsabilitati,ma maturizez si unele lucruri le vad altfel.cum pot eu sa ii cer lui sa fie exact ca la inceput cand si eu m-am schimbat?analizeaza situatia cat poti tu de obiectiv si fa-l sa discute cu tine.spune-i problemele tale intr-o maniera cat mai clara si nu il lua asa cum fac femeile pe dupa visin,discuta pe limba lui scurt si la obiect.eu greseala asta o faceam...o luam pe dupa visin;el intelegea ce voia si pe urma tot eu eram suparata ca nu ma mai intelege,ca nu ma mai asculta si prostii de astea.el saracu si asculta si intelegea,dar asa cum voia el daca eu nu vorbeam clar. m-am lungit si de acu sunt plictisitoare....sper sa iti rezolvi problema!multa bafta! mami de [baietel]andrei 08 MAI 2008 cand tu arati cu un deget,trei degete arata spre tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui moruna .nu stiu ce mancare dureaza 20 minute ca o tocanita de cartofi care e simplu de facut tre sa fiarba 20 de minute,dar pe langa asta ai de taiat,spalat legume si vasele de dupa.20 minute poate daca mananci omlete si chestii de astea.probabil guestus face afirmatii de genul pentru ca nu a observat cat de mult munceste sotia lui in bucatarie si in casa pentru ca nu l-a interesat atata timp cat i-a venit totul sub nas...sau poate sotia lui e superfemeie si reuseste sa faca totul in mai putin timp decat majoritatea dintre noi. un lucru e cert si are dreptate ca o casnicie nu se destrama de la facut mancare si treburi in casa. .
esti din tulcea morunule....5 minute dureaza ....iei un peste de 1 kg de la magazin....il bagi in folie de aluminiu pe o tava...in cuptor la 175 C 20 minute (daca nu ai cuptor electric iti cumperi) ...arunci 3 cartofi intr-o cratita cu apa sa fiarba...si in timpul asta bei si 1 bere. ce mare greutate? la fel faci cu vaca...cu porcul.....il arunci pe o tava la 200 C XX minute...ce e nene asa filozofie? am zis....daca faceti mincaruri pakistaneze ce trebuie sa stea pe foc 5 h si sa le mestecati atunci e problema voastra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guestus, vezi ca atata carne e cancerigena. Roade leguminoase mai des si curata naiba pestele ala inainte sa il bagi in folie de aluminiu(discutabil si cu folia asta...) la cuptor. Piata zilnica inseamna mancare proaspata si pentru femei shoppingul e socializare. Un fel de meci la tv pentru barbati. Preferi sa-ti stea sotia cu ochii in telenovela in loc sa aleaga patrunjelul cel mai proaspat din piata?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moruna,cred ca putine dintre noi sunt adeptele menajerei.Eu nu-mi permit sa am una,dar iti spun cu cea mai mare sinceritate , DACA de asta ar depinde sanatatea mea si faptul ca NUMAI asa pot tine o sarcina mi-as lua si 2 menajere.Eventual una sa-mi faca vant (nu de pe geam[:D]).As face orice numai sa pot avea un copil.ORICE! Guestus, esti irecuperabil[bang]!Da' tot iti dau o floricica [flo] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Clover
Guestus, vezi ca atata carne e cancerigena. Roade leguminoase mai des si curata naiba pestele ala inainte sa il bagi in folie de aluminiu(discutabil si cu folia asta...) la cuptor. Piata zilnica inseamna mancare proaspata si pentru femei shoppingul e socializare. Un fel de meci la tv pentru barbati. Preferi sa-ti stea sotia cu ochii in telenovela in loc sa aleaga patrunjelul cel mai proaspat din piata?
pai o dai nu e bine....unul se plinge ca trebuie sa mearga...altul zice ca mai bine sta cu copilu acasa [:D]...pai va hotariti pina la urma? pina acum nu am vazut nici un studiu in care sa scrie ca legumele inghetate sint cu defecte ...asa ca de ce sa ma duc sa ard gazu" in piata? deci cumperi 1 punga cu legume inghetate...le bagi la cuptor la 200 C ( totul se face la 200C [:D]) ...si le scoti in 20 min ( totul se face in 20 min) si e gata afacerea. pestele il iau curatat in interior..ce sa mai curat la el? solzii? sau ce?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Guestus
Citat:
citat din mesajul lui Clover
Guestus, vezi ca atata carne e cancerigena. Roade leguminoase mai des si curata naiba pestele ala inainte sa il bagi in folie de aluminiu(discutabil si cu folia asta...) la cuptor. Piata zilnica inseamna mancare proaspata si pentru femei shoppingul e socializare. Un fel de meci la tv pentru barbati. Preferi sa-ti stea sotia cu ochii in telenovela in loc sa aleaga patrunjelul cel mai proaspat din piata?
pai o dai nu e bine....unul se plinge ca trebuie sa mearga...altul zice ca mai bine sta cu copilu acasa [:D]...pai va hotariti pina la urma? pina acum nu am vazut nici un studiu in care sa scrie ca legumele inghetate sint cu defecte ...asa ca de ce sa ma duc sa ard gazu" in piata? deci cumperi 1 punga cu legume inghetate...le bagi la cuptor la 200 C ( totul se face la 200C [:D]) ...si le scoti in 20 min ( totul se face in 20 min) si e gata afacerea. pestele il iau curatat in interior..ce sa mai curat la el? solzii? sau ce?
guestus, ia hai sa facem noi "schimb de mame".Si sa-ti "administrez" in fiecare zi meniul prescris de tine. Sa vin si cu scobutilul, e bine, nu?! Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...