Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ouale de Pasti


Recommended Posts

Buna fetelor, Stiu ca s-a mai scris despre vopsitul oualor de Pasti, numai ca am o intrebare. In fiecare an citesc sfaturile voastre si cum fac, cum nu fac, tot decolorate imi ies ouale, abia daca sunt putin roz sau bleu. Niciodata nu reusesc sa le dau culoare frumoasa, gresesc undeva? Mentionez ca spal ouale inainte (cu apa, nu cu detergent) si apoi le fierb direct in apa cu vopsea (pe care o cumpar de la magazinul romanesc) si dupa 4-5 minute le scot si le streg cu un servet. Poate aveti ceva sfaturi, ca in fiecare an ma chinui si tot urate si decolorate imi ies [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu le fac doar cu coji de ceapa rosie si ies minunate. E un rosu inchis natural si superb. Cumpar oua maronii (nu cu coaja alba), le spal cu bicarbonat alimentar, fierb mai intai ceapa pana se coloreza apa rosie, apoi adaug ouale incet cu lingura sa nu se sparga, pun o lingura de sare si una de otet. Le fierb apoi cam 20-25 minute. Le dau fierbinti cu bacon sau un servetel cu ulei pt luciu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am vopsit niciodata oua, anul asta as vrea sa inmcerc si eu. Sunt binevenite sfaturile. Vopseaua trebuie sa fie de vreun fel anume, are vreo importanta? Cred ca am sa incerc si cu ceapa rosie, sa vad cum ies! Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005) http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp http://community.webshots.com/user/ellinia_c
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu anul trecut m-am distrat de minune impreuna cu Andreiul meu la vopsitul oualor. Am gasit o metoda faina ,tot pe net.Ouale calde,aproape fierbinti,le-am infasurat in fasii hartie creponata de diferite culori,apoi le-am trecut prin otet pus intr-o farfurioara.Otetul scoate culoarea din hartie si vopseste ouale. Se lasa sa se raceasca ,apoi se desface hartia,si se ung cu slanina.(sau ulei,dar mama facea cu slanina de cand ma stiu). Ies foarte frumoase,in functie de ce culori folosesc,si au un efect marmorat superb. Hartie am cumparat mai multa de la metro,am si pentru anul acesta. Clipe din viata [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=27"]laspital[/url] si [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=19"]fetita mamei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da si eu tot cu hartie creponata le fac...Caut ceva prin toate librariile pana gasesc nuante diferite. Atentie: nuantele de hartie trebuie sa fie f f tari ca sa iasa frumos: adica mov inchis, albastru tare, verde inchis, rosu inchis, galben tare nu luati bleu, roz sau alte culori pastelate ca nu iese bine culoarea din ele. La aceasta metoda ies mult mai bine ouale cu coaja alba, ies mai frumoase si culorile apropiate de cele ale hartiei, cele maronii se combina cu culorile si ies un pic deformate ca si nuanta (dar tot frumoase). procedeul e simplu, ouale spalate bine (eu tot cu bicarbonat le spal) puse la fiert in apa rece cu sare (daca le puneti in apa fierbinte si ele sunt reci se vor crapa). Fierte la foc f f mic. Apoi imediat (ma rog, cand va permite la mana, sa nu va ardeti) le puneti in hartie. Decupez dreptunghiuri de hartie (astfel incat dreptunghiurile sa fie pe dimensiunea oului, sa puteti infasura oul complet in ele) si intr-o farfurioara de la cescuta de ceai pun otet. Trec dreptunghiul de hartie creponata prin otetul acela apoi asa ud il infasor pe ou (sa nu inmuiati f f tare hartia, doar o treceti prin otet un pic, ca altfel se rupe). Pun ouale pe un gratar la uscat. Cand hartia de pe ele s-a uscat complet, o inlatur si ung ouale cu un servetel inmuiat in unt topit sau ulei (sau slanina daca aveti). Ies superbe! [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Kid&year=2008&month=9&day=10&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"] bb2 [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...