Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie - cap.50


Recommended Posts

Cons, se recurge la plasament, atunci cand copilul nu este adoptabil. Daca in timpul plasamentului, copilul devine adoptabil, plasamentul inlocuieste incredintarea, iar dupa 3 luni de plasament se incepe procedura de adoptie. [url="http://community.webshots.com/user/ancawish"][foto][/url] "Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cons nu poti merge si cu plasament si cu adoptie deodata.Ai copilul in plasament si in paralel se face dosarul de declarare a adoptabilitatii copilului. Mariaa felicitari!Doamne ajuta! Mami de [url="http://b5.lilypie.com/qZc8p2.png"]Razvan(07 martie 2004)[/url] si de [am] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmenul multumesc pentru cuvintele frumoase si pentru incurajari. [pup] Noi ne dorim un bb intre 6 luni si 2 ani (asa am scris in cerere) insa pentru noul atestat voi scrie 0-3ani, ca sa fie sanse mai mari. Anca [flo] o sa ma intind cu totul, ca antenute mi-am intins si nu prea a iesit nimic. [bang][bang]. Sper ca acum sa am mai mult noroc. Oricum sint dezamagita foarte tare de sistem. Nu credeam ca poate fi atita bataie de joc. Sa te joci asa cu destinele unor copii nevinovati imi pare cea mai mare crima. Oamenii astia ar trebui judecati pt genocid. Mariaa [pup] si multa bafta! Asteptam "bmbardamentele" cu mare drag.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ancawish- sunt total de acord cu tine. Am cerut plasement pentru ca Matei nu era adoptabil. Acum depune DPC dosarul pentru a deveni adoptabil, si imediat putem finaliza intrucat lunile de plasament pot inlocui termenul de incredintare in vederea adoptiei. da, am vazut si eu. Diciu ce s-a intamplat??????????? Miha, mami de [bonjovi] Matei (16.01.2008) si [zana] Laura (30.09.1997) "Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Am mai scris pe forum in urma cu mai mult timp, il urmaresc de vreo 2 ani, dar inca nu venise momentul cred, pentru ca am tot amanat sa incepem demersurile din diverse motive. Acum vrem sa trecem la treaba [:I]si am o rugaminte catre cele care au o AS buna. Vrem sa mergem sa cerem sfatul unui AS in legatura cu chestii de hartogaraie, mai precis legat de situatia locativa si lucrurile care deriva de aici si inca vreo cateva lucruri care nu ne sunt clare. Va rog mult sa-mi dati si mie datele de contact al unei AS de treaba careia sa-i putem cere parerea. Nu conteaza de unde e, oricum nu stim inca daca sa incepem demersurile pe Bucuresti, Ilfov sau Dambovita, asa ca poate ne hotaram in functie de ce discutam cu respectiva. Va rog mult sa-mi PM sau mail, acum ca am prins aripi as vrea sa se intareasca putin inainte de a da piept cu legislatia [flo] Multumesc Manuelita Not flesh of my flesh Nor bone of my bone, But still miraculously My own. Never forget For a single minute: You didn't grow under my heart But in it.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si vroiam sa va mai intreb ceva legat de plasament (cu cine sa ma sfatuiesc si eu daca nu cu voi care ati intors toate lucrurile pe toate fetele). Noi am vrea sa cautam deja bebe, in parallel cu atestarea. Daca gasim (printr-o minune e doar posibil din cate citesc de la voi) si facem cerere de plasament (ca banuiesc ca nu vom gasi un bebe cu situatia clara) inteleg ca naturala se poate razgandi, dar ce nu stiu e daca exista posibilitatea sa il ia o familie care are deja atestatul. Noi dorim un bebe (la inceput vroiam baiat, acum zicem sa fie cum o vrea DD) de culoare (am mai scris eu pe forum cum si de ce mai demult) si initial vroiam de 1-2 ani. Ei, mi-e teama sa scriu 1-2 ani, cu gandul ca poate undeva e un sufletel care e cel mai potrivit pentru noi si noi pentru el, si daca cumva are 1 an fara o luna sau 2 ani si o luna nu ni-l prezinta din cauza asta. Asa cam am zis sa scriem 0-3 ani, dar si aici se repeta povestea :daca are 3 ani si putin sin u ni se prezinta din cazua asta…Marog, treaba e ca nu ma pot hotara ce varsta sa indicam. Da, ne imaginam devenind parintii unui copil de 1-2 ani (nu stiu de ce, darn u ai unuia foarte mic, ceea ce e poate foarte bine pentru ca oricum nu sunt), dar daca e sa fie “copilul potrivit” incep sac red ca devine relative treaba cu vcarsta si cu sexul…. Ne mentinem dorinta de a dopta un bebe de culoare (desi banuiesc ca m-as topi in fata oricarui copil, indifferent de culoare) si ma gandesc ca pe de-o parte sunt probabil foarte putini si va fi mai greu de gasit, pe de alta parte ca sansele s ail vrea altcineva sunt foarte mici. Ce parere aveti? Off, nu prea-mi place cum am scris cu gasitul copilului, pare ca e asa ca la piata, cerere si oferta, dar voi stiti ca mamicile adoptive nu gandesc asa, si ma veti intelege… Manuelita Not flesh of my flesh Nor bone of my bone, But still miraculously My own. Never forget For a single minute: You didn't grow under my heart But in it.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manuelita in primul rind, bine ai revenit si felicitari! Si acum partea "tehnica": nu aveti cum sa incepeti demersurile decit in judetul sau sectorul unde aveti domiciliul stabil (sau flotant). Ideea e sa aveti in proprietate o locuinta sau sa stati cu chirie undeva, pt ca va va trebui pentru dosar si copie dupa un act (de proprietate sau de inchiriere) pe linga alte hirtoage, dar si pt ca va fi o ancheta sociala la domiciliu (facuta de as. soc si de psihologul de la DPC) ca sa vada daca aveti conditii pentru cresterea unui copil, iar in unele locuri am vazut ca se intereseaza si la vecini despre cum sinteti. Deci va duceti in primul rind la DPC-ul de care apartineti. Altfel nu se poate (in alte judete sau sectoare). Bebeul il puteti cauta oriunde in tara, insa dosarul pentru atestat se depune NUMAI unde locuiti. Despre plasament am vorbit in acest capitol, pe la pag.8 (parca), unde asi a pus link-ul catre legea 272/2004. Acolo explica printre altele si plasamentul simplu sau de urgenta. Mult succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, Asi, poate s-au mai schimbat regulile, dar eu asa am facut. Am mers cu doua dosare in paralel. Am facut la inceput o cerere prin care solicitam copilul respectiv in plasament si o alta cerere de adoptie a unui copil care sa aibe varsta intre 0-1an. Ce este drept, este faptul ca l-am luat in plasament, dupa ce mama biologica a renuntat la copil. Dupa plasament a urmat incredintare in vederea adoptiei si apoi procedura de adoptie. Oricum a trecut ceva timp de atunci, aproape 4 ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...