Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

operatie deviatie de sept


Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Catalina, n-am trait o experienta, dar m-am ocupat de tatal meu in acest sens. El are deviatie de sept si totodata o rinica cronica fetida. Unii medici spuneau ca ar trebui reparata deviatia intai si ama vut norocul sa il consulte dr. BUDU Vlad, care a fost foarte explicit si a pus in balanta avantajele fiecarei interventii. S-a concluzionat ca nu e nevoie sa se opereze. Esti convinsa ca trebuie operatie? Ai cerut parerea mai multor dr.? Cunosc persoane care s-au operat in ultimii 3-4 ani prin metode noi, la Buc, si sunt ok acum, nu regreta nimic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bag eu...da, am facut operatia asta in '97 aveam probleme mari la respirat, sinuzita si rinita alergica. cel putin asa credeau medicii ca doar asta este. eu am facut sport de performanta. m-au aburit ca din cauza sportului, (fost portar de handbal) de la mingile luate in 'freza' s-a strambat septul nazal si de asta nu mai puteam respira cum trebuie. operatia s-a dovedit inutila pentru ca la 2 saptamani dupa interventie au reinceput crizele de sufocare. abia apoi s-au gandit sa faca teste alergice si ...evident am iesit pozitiva la mai multi factori alergeni. legat de operatie daca e musai si musai s-o faci inarmeaza-te cu rabdare si tarie. nu se moare din ea dar nici cea mai mare fericire nu e. mai ales cand se scot mesele din nas. nu mai retin cat de optinala a fost anestezia locala sau generala, cert e ca am avut anestezie locala. nu am simtit durerea efectiva insa zgomotul produs in timpul operatiei cand lucreaza pe os il tin minte si acuma. daca poti alege anestezia generala. operatia in sine nu dureaza mult, recuperarea e putin mai delicata. timp de vreo doua saptamani am fost foarte vanata si umflata la fata, zona nasului si ochilor mai ales parca o luasem sanatos peste ochi [:D], locul oricum ramane sensibil pentru totdeauna. din ce am discutat ulterior cu mai multi medici, operatia asta e absolut necesara daca sunt probleme majore de respiratie care sa nu fie cauzate si de alte boli (sinuzita, alergie, rinita, etc) daca se inlatura toate celelalte si totusi sunt probleme de respiratie, atunci trebuie intervenit. sunt oameni cu deviatii de sept destul de serioase si traiesc bine fara sa-i deranjeze. sanatate multa si daca totusi te operezi, refacere rapida si usoara. [ruga][url="http://andreanum.wordpress.com/2008/02/08/bagajelul-de-amintiri/"]pentru [/url][url="http://good-times.webshots.com/photo/2054664330101932463SBmVTa"] Emma[/url]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98815"]Lyme[/url] [url="http://dctimisoara.blogspot.com/search?updated-min=2008-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&updated-max=2009-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&max-results=18"] blog DC,Impreuna Timisoara [/url] "mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, cum zice si Mariaa.... doar daca trebuie! La tatal meu din cauza rinitei cronice e mereu mucios, nas infundat. A sperat ca daca isi repara deviatia va avea o respiratie mai usoara, nas liber, dar medicul a decis sa nu o faca deoarece il ajuta ff mult faptul ca pe o nara(cea larga) respira normal, se dreneaza mucoasa inflamata. Decat sa se infunde ambele mai bine stie ca sigur una e libera tot timpul. Acum tine in frau rinita, locuim la mare si se spala mereu cu apa de mare, plus tratament periodic cu antibiotic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crixia, se spala cu apa de mare pe fata sau trage pe nas? la un moment dat am incercat si eu asa ceva la recomandarea reflexoterapeutei unde eram atunci (tras pe nas apa sarata si cu doua-trei picaturi de iod) se elibera tare bine, respirat tare bine pe urma... uite ca mi-ai amintit acuma de chestia asta si cred ca am sa mai incerc. alt 'truc' ar fi o picatura de ulei esential de eucalipt (o singura picatura!!) pusa in fiecare nara si stat intins pe spate 5-10 minute! elibereaza bine nasul, respiratia. [ruga][url="http://andreanum.wordpress.com/2008/02/08/bagajelul-de-amintiri/"]pentru [/url][url="http://good-times.webshots.com/photo/2054664330101932463SBmVTa"] Emma[/url]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98815"]Lyme[/url] [url="http://dctimisoara.blogspot.com/search?updated-min=2008-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&updated-max=2009-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&max-results=18"] blog DC,Impreuna Timisoara [/url] "mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se spala in nas, trage pe nari. Dr spune ca nu e bine sa faci acasa dilutie, ca poate sa iasa prea concentrata si provoace rani in interior. In vreme calda, merge la plaja de cateva ori pe sapt, apoi cand e frig isi ia o sticla de 10 l de apa si ii ajunge cam o sapt. Nu vrea sa o pastreze prea mult, mai da o fuga la pescuit si isi reumple sticla.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut operatia de deviere de sept (fara rinoplastie, aia e alta mincare de peste). Aveam nara dreapta blocata total, sinusurile infundate...faceam sinuzite cronice care necesitau antibiotice puternice...orice raceala dura o luna jumate...pina la urma ajungeam la bronsite. Aveam dureri de cap mereu, ameteli (scurte...chiar si cind stateam jos aveam senzatia ca se invirte camera cu mine...putin, dar suficient cit sa ma innebuneasca, parca nu aveam echilibru). Cind am tras prima oara aer pe ambele nari, am avut senzatia ca m-am nascut a doua oara...incredibil. Mi-am recapatat simtul mirosului (si mi-am rafinat simtul gustului, implicit). Operatia a durat ceva mai mult de o ora...nu am avut vinatai, doar nasul putin umflat. M-am operat luni dimineata, tot luni la ora 2 eram in masina catre casa, vineri m-am dus la servici. Nu a fost dureros, doar incomod (nu ai voie sa te apleci, sa ridici greutati, nu poti respira deloc pe nas, sa nu stranuti, sa nu sufli nasul). Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca desi nu-mi vine sa cred, s-ar putea de la asta sa am si eu ameteli. La mine se vede la radiografie deviatia, dar nu se vede sinuzita, in schimb am tot timpul nasul infundat, noaptea e cel mai nasol, parca nu am destul aer, si cand merg am acea instabilitate de care amintesti si tu, ocebineTu unde ai facut operatia? Ai stat si tu cu niste pansamente uriase in nas dupa operatie? Am inteles ca asta e partea cea mai nasoala...deci, se vede sinuzita la radiografie sau nu? Eu durere de cap nu am, asa, ca omul normal, o data pe luna sa zic, in rest nu, doar daca-s racita... "sky is the limit!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, sinuzitele mele se vedeau si pe radiografie si la CAT scan (ca facui si asta din cauza de ameteli). Am facut operatia in martie 2006. N-am avut pansamente uriase...practic pe dinafara nu se vedea decit un leucoplast mititel la nari. N-am putut respira DELOC pe nas o saptamina (dar asta-i parfum pe linga luni de zile de nas infundat). Am uitat sa spun, m-am operat in New York (aici locuiesc)...la Lenox Hill Hospital. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...