Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

operatie deviatie de sept


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Da, sinuzitele mele se vedeau si pe radiografie si la CAT scan (ca facui si asta din cauza de ameteli). Am facut operatia in martie 2006. N-am avut pansamente uriase...practic pe dinafara nu se vedea decit un leucoplast mititel la nari. N-am putut respira DELOC pe nas o saptamina (dar asta-i parfum pe linga luni de zile de nas infundat). Am uitat sa spun, m-am operat in New York (aici locuiesc)...la Lenox Hill Hospital. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Anamaria, asa se explica [:)] ma bucur ca ai trecut mult mai usor prin interventia asta. a, si diferenta de ani probabil...acum poate se desfasoara altfel intervenitiile astea fata de '97, chiar si in tara. ametelile pot fi cauzate de insuficienta oxigenare a organismului. pe mine ma innebunea presiunea aia care se acumula in cutia craniana, se aduna aer si nu-l puteam expira nici cum...uhhh...urata senzatie. [ruga][url="http://andreanum.wordpress.com/2008/02/08/bagajelul-de-amintiri/"]pentru [/url][url="http://good-times.webshots.com/photo/2054664330101932463SBmVTa"] Emma[/url]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98815"]Lyme[/url] [url="http://dctimisoara.blogspot.com/search?updated-min=2008-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&updated-max=2009-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&max-results=18"] blog DC,Impreuna Timisoara [/url] "mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ati facut careva operatia de deviatie de sept cu anestezie generala? Cum e si cum te simti dupa ce te trezesti? Nu mi-e teama atat de interventie, cat de anestezie si de raul dupa. Am o sensibilitate la ficat (ca si mama) si s-ar putea sa imi vina sa vars dupa anestezie. Si ea a avut 2 interventii chirurgicale cu anestezie generala si de fiecare data i-a fost rau dupa. Acuma ca voi fi si cu mesele in nas va fi mai greu decat in alte conditii. La cat timp dupa ce te trezesti ai voie sa te ridici din pat? Nu pot sa stau foarte mult culcata pe spate, eventual pe o parte. Nota: E prima operatie si am emotii. Edit: Ca sa nu ma plictisesc pana la operatie, am citit asta. http://www.cabral.ro/blognovela/cornetele-nazale-deviatia-de-sept-si-tampoanele-de-vata Asa face omul cand vrea sa fie informat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut operatia asta acum 2 ani, in Australia, cu anestezie generala. Am avut cateva operatii (nu numai la nas) si niciodata nu mi s-a facut rau dupa. Nu am stat in pat dupa ce m-am trezit. Eu nu am avut mese in nas ci am avut niste 'tampoane' care s-au dizolvat singure dupa cateva zile. Nasul a aratat perfect normal dupa operatie, doar ca era infundat, nu am avut nimic atasat pe fata (cum era tipul ala din poza). Operatia nu necesita spitalizare peste noapte, doar 4 ore de supraveghere dupa anestezia generala. Mie mi-au dat un dus nazal pe care l-am folosit dupa 2 zile de la operatie sa ajut tampoanele sa se dizolve si sa curat mizeriile din nas. Pe o scara de la 0 la 10 ca discomfort, a fost undeva la 1,5. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu cred ca se folosesc tampoane de nas ce se dizolva. E prima oara cand aud. Undeva pe un site, am citit ca in alta locatie din tara, au avut niste tampoane cu tubulet, care sunt mai practice decat mesele propriu-zise: lasa un strop de aer sa circule si la scoaterea lor, e mai simplu, caci se ia mai intai tubuletul si apoi tamponul propriu-zis. La mine nu stiu cum va fi, o sa vad si poate va povestesc dupa. In fine, mie mi s-a spus internare 4 zile dupa operatie. Tata a facut operatia asta in urma cu 17 ani, cu anestezie locala si spre seara a fost lasat acasa. Depinde de la medic la medic si de la locatie la locatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alta intrebare: Ce se poate manca inainte de operatie cu o zi? Adica ceva usor, care sa treaca repede din stomac. Ultima masa sa fie la ora 18, in ziua precedenta operatiei? E suficient? Si apa pot sa beau pana la ora 22-23, tot asa cu o zi inainte de operatie? Mi s-a spus sa vin dimineata fara sa mananc si fara sa beau apa. Deci cu stomacul gol. Va fi greu fara apa vreo 16-18 ore cat aproximez, de cand ma culc si pana a doua zi dupa operatie la 3-4 ore (care nu stiu la ce ora va fi) banuiesc ca mi se fac analizele mai intai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mananci seara precedenta dar nu fasole si apa poti sa bei oricata vrei anterior. Ideea este sa nu mergi cu stomacul gal-gal plin de toate celea. Sa nu exageram acum... [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/index.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mananci ce vrei tu si sa bei pana la miezul noptii. In mod normal ar trebui sa-ti puna dimineata o perfuzie cu fluide sa nu te deshidratezi, dar nu stiu daca se practica in Romania. Dupa operatie poti sa mananci si sa bei imediat ce te-ai trezit daca nu iti este rau. Nu te mai stresa atat, e doar o operatie minora [:D]. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...