Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

operatie deviatie de sept


Recommended Posts

Va avea perfuzie postoperatorie atat pentru hidratare cat si pt administrare de antibiotic. "Se practica" in Romania medicina, nu suntem in jungla. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/index.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Marius, medicina se practica diferit in sisteme diferite. De exemplu aici nu ai nevoie de perfuzie post-operator pentru ca odata ce te-ai trezit poti manca si poti bea. Fluide se administreaza inainte de operatie, cand nu ai voie sa bei cat si in timpul operatiei. Antibiotic primesti o doza intraoperator si atat. La 4 ore dupa operatie poti sa mergi acasa. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai intrebat pe cineva care a fost operata la aceeasi clinica (dar nu la nas) si mi s-a spus ca i s-au pus perfuzii si inainte de operatie. Si crede ca i-au dat ceva de linistire, pentru ca prea s-a dus vesela in sala de operatie. Citez: "M-am dus spre sala de operatie ca la bal." Acuma totul e sa nu-mi fie foarte sete. Daca ma hidrateaza intravenos, nici o problema. P.S. E interesant sa aflu (pentru cultura mea generala) cum e aceeasi operatie pe continente/tari diferite. Sunt mai linistita ca stiu in mare despre ce-i vorba. Doar ca nu pot dormi noaptea mai mult de 3 ore-3 ore jumate, eu care dormeam macar 7 ore legat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc pe scurt cum a fost. M-am internat de dimineata, mi s-au luat analize, intr-o ora m-au si chemat in sala de operatie. M-am asezat singura pe masa de operatie (in prealabil avusesem o discutie scurta cu dr. anestezista) M-au acoperit cu un cearceaf, m-au legat la aparate, mi s-a pus branula, apoi anestezicul pe care l-am simtit 2-3 secunde in vena. "Nu va speriati, o sa ametiti putin". Raspunsul meu in 2 secunde: "Am ametit deja". :) Si acolo s-a rupt filmul.... M-am trezit peste o ora cand am fost adusa cu patul in salon. Peste inca cinci minute am putut sa dau primele telefoane acasa. Da, respiram doar pe gura, nasul fiindu-mi bandajat. Lacrimile mi-au tot curs pana a doua zi, dar nu de durere...ci pur si simplu, aveam ochii injectati. Dupa operatie m-am simtit foarte bine, nu dureri, nu ameteala sau greturi...am reusit sa ma ridic din pat la o ora si jumatate. Deja la 4 ore dupa operatie ma plimbam pe hol. Mi-am facut mai multe griji decat trebuiau. Totul a decurs neasteptat de bine. A doua zi la pranz mi s-au scos mesele din operatie, un pic neplacut, desi si aici eram sub anestezie...insa a trecut. Pot spune ca acum, la o saptamana, totul e bine. Mai urmeaza sa mi se scoata firele de la operatie si voi fi ca noua!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Timp de 5 saptamani dupa operatie am avut un exces de sebum la nivelul nasului si in jurul lui. In prima saptamana se instalase, din a doua a cunoscut o explozie de sebum (in ciuda gelurilor de curatare si a cremelor antisebum care la mine aveau efect maxim 1 ora si jumatate). Abia acum simt o ameliorare, reducerea sebumului cam la jumatate. Din ce am mai citit si in alta parte, e un efect postoperator, la unii se manifesta asa, prin exces de sebum, la altii exact opusul, prin uscarea pielii, descuamari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...