Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Regasiri (12)


Recommended Posts

Cand am cumparat Anei pampers mai acu o luna si ceva, mi-au dat un plic in Auchan sa trimit ursuletii pampers pt jucarii Ficher-Price si am trimis si eu si uitasem, ieri am primit jucaria[:D]. Ii place Anei deocamdata. Am terminat cu polidinul, sunt fresh, vai ce repede a trecut raceala, nu pot sa cred, dupa a doua injectie nu am mai avut absolut nimic. Ana tot ok este, se pare ca nu a luat de la noi nimic. Koko eu ii mai dau anei iaurt tnuva, lapte Dorna rosu, cascaval Hochland. Ii dau odata pe luna si Danone cu germeni de grau, e innebunita, dar ii dau pe ascuns de tati ca e anti danone de f mult timp. [url="http://www.helpsonia.com/"]Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89564"]Povestea nasterii[/url] [url="http://www.smi.ro/ana"]poze Ana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

asa ... povesti din parc: v-am spus ca noi ne cam stim cu toatele si stim care a cui copil e, sau macar care copil cu cine e venit. ei bine - de cand a dat soarele au maiaparut (din senin) si alti copii - si te intrebi oare acesti copii unde au fost asta iarna??? ce naiba fac toata ziua in casa? de ce nu i-o fi scotzand cineva la aer? si de ce-or fi unii atat de salbatici? pentru ca nu stiu sa socializeze si stau toata ziua in casa, intre 4 pereti. ma rog - fiecare isi creste copilul cum considera. acum cateva zile ne-am adunat in partea cu pietricele (parcul nostru are doua zone - una pentru copii mai mari cu pietricele si una cu parti caucicate si cu nisip pentru copii mai mici). Am rasturnat fiecare saculetul cu lopeti, vadrute, greble si tot felul de forme si ne jucam frumos unii cu altii. Normal ca nu durat - dupa cateva minute - un copil era pe asfalt si desena cu creta, unul la topogan, altul la nisip etc. , normal cu mamica/bunica aferenta dupa el. La un moment dat trec pe langa Laura si Ami care erau la nisip si o vad pe Laura foarte nervoasa. mai ca era paravan intre Ami si o alta fetita. O intreb ce e - la care imi zice ca micuta nu vrea sa se joace cu Ami si nu o lasa sa punamana pe nimic- micuta jucandu-se tot cu jucariile noastre. Pe langa faptul canu voia sase joace cu Ami o mai si capacea - baii dadea cu lopatica peste maini - ba direct in fata cu nisip. Ami de felul ei se retrage in carapace - nu riposteaza. Asa ca Laura tot intervenea. La un moment dat ii spun - ia-o pe Ami de acolo. Eainsa nu a vrut - s-o lase putin pe Ami sa se descurce singura, sa se obisnuiasca sa vada si copii care nu ii vor compania. Cand a devenit deja periculos sa mai ramana acolo - au plecat. Fetita a venit dupa ele - si astfel au adus-o in grupul nostru - unde normal ca a maitupsit inca vre-o doi copii. Ne uitam in stanga indreapta si asteptam ca cineva sa intervina totusi - nu stiam al cui este copilul - pe cine sa tragem de maneca. Dupa ce a enervat vre-o cateva mamici copila a fugit spre o batranica si astfel ne-am dat seama a cui e. Era bunica la vre-o 5 m de noi si nici nu o baga in seama, sa faca fata ce vroia ea. Noroc ca eram noi acolo - sa ne protejam copiii ca pe ea nu o interesa ce-i face nepoata. am trecut faza cu vederea - insa azi mi s-a intamplat mie una: eram in parc si ne jucam - Amicu bunicul ei si eu cu Karina. Le-am dus la unfel de panza de paianjen pe care se catara copiii mai mari- insa noi ne jucam cu ea leganand-o si cantand fazacu elefantii. Deodata apare din senin o fetita - nu o stiam pana azi (de azi inainte o voi tine minte) si o impinge pe Karina mai incolo ca sa apuce ea franghia din locul in care tinea Kara. "Panza" de care vorbesc este ancorata de stalpi si are cam 2 m lungime si pe inaltime cam 3. Deci aveau loc cacalau sa se joace mai multi copii - dar fetita voia exact in acel loc sa punamana siastfel a imbrancit-o pe Kara. La timp am pus mana pe Karina si am sprijinit-o sa nu cada. Cu cealalta mana am prins copila de cotsi am ridicat nitel tonul intreband-o - de ce o impingi? de ce oimbrancesti? ce ti-a facut fetita? ea e mica - nu vezi ca abia se tine pe picioare? tu esti mai mare -trebuie sa intelegi? fata - putin socata ca o necunoscuta se ratoie la ea - apun manutele in piept sise uita rusinata la mine. Se mai auzii si ovoce in spate - Diana fii cuminte! nu imbrancii copilul. Atat. nu am intors capul - ca nu ma interesa cine e cu copila - ci mi-am vazut de impacarea copiilor - adica am rugat-o sa puna si ea manutele pe panza /sfoara, pe Karina am pus-o la 30 cm de ea si Ami fiind pe partea cealalta am inceput sa tragem de panza si sa le arat cum sa se joace cu ea. Am si cantat putin - uite ce frumos ne jucam acum,uite ce frumos ne putemjuca impreuna - etc. Vezi? sa nu mai impingi copiii - joaca-te cu ei, etc si bla bla bla. Trece faza - se plictisesc si mergem iar la nisip. apare fetita si acolo - tot in fuga - pe tot ce puneau copiimana - hop si ea, bale lua din manalopatica - mai bine spus smulgea, bao forma , ba galetuta.daca eram pe faza - ii spuneam frumosia tu altalopatica - nu trebuie sa i-o iei din manuta - uite mai sunt jucarii in nisip. Bai frate - asta avea o problema-nu voia nimic de pe jos - ci doar ce avea unii si altii in mana. Aplatizam conflic dupa conflict si asta mica nu inceta. Am incercat si cu abracadabra mea, am incercat si dispersand copiii - tot nimic, deja ceilalti parinti nu se mai bagau - paca era de ajuns ordinea pe care o faceam eu. Si culmea toti copiii se jucau frumos si se uitau cum construim, ba mai stricauun castel, sau o placinta- numai asta mica imbrancea la ei si se ratoia ca voia ea o anumitajucarie. Deja incepeam sa vad negru. Imi iau copila de acolo si mergem sa ne dam pe leagan. Mai apare si un baietel - era deja 2 copii pe un fel de roata/leagan prinsa in4 puncte - deci maipentru copii mici. Hop apare si fetita - in momentul asta- o intreb pe doica baiatului - stiti cumva a cui e fetita? cu cine a venit? AICIIII, aiciii. Se aude o voce de departe si maintorc si vad o babaciune pe o banca. Doamna veniti si aveti grija de fetita. Ea de acolo zbiara ca vrea si fetita sa se suie in leagan. Eram deja 2 in leagan. Credeam cavede vaca ca nu mai e loc - eu ii spuneamfetitei sa seduca la bunica si sa astepte pana se elibereazaleaganul si apoi seva da si ea. In timp ce eu vorbeam apare baba si ia fetita in brate si o suie si pe ea in leagan - cam calare peste ai nostri. Inmomentul in care apus-o acolo - leaganul ca un cos fiind a dezechilibrat-o si a cazut usor peste Kara. Astamicaainceput sa bazaie- iar fetita- Diana ainceput sa-si faca loc CU COATELE sa aiba si ea putin loc pe leagan. In acel moment mi s-a umplut paharul - vedeam din negru rosu si din rosu negru. Intorc capu - babaciunea era pe alta banca - ce-i drept mai aproape de noi- dar tot nu-i pasa ce si cum. Mai are si tupeul sa zicaca-i aici sise uitala noi. Aici - in acest punct nu-s mandra de cium amreactionat - dar mi-ajunsese. Am luat copila jos (nu pe a mea) si i-am spus s-o dea pe leagan cand e liber -acum eram noi la rand. Si ca o rog frumos sa-si tina copila - ca e deja a treia oaracand imi tupseste copilul si deja intrece masura. Normal ca asta mica a inceput sa plangaca amluat-o de pe leagan, Kara se uita mirata la mine ca ma vedeasuparata si aproape zbierand ... asa cam-am rusinat deodata si mi-am luat copila si am plecat. Ne-am dus la nisip. Babasi-a pus copila pe leagan dar asta mica normal cavoia iar la noi - in acel moment amvazut ca aluat-o de o aripioara si au plecat in cealalta parte aparcului- dar nu a mai lasat-o sa se apropie de noi/ probabil de mine.
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pupici la gagici ! tre sa ma apuc de lucrare si nu am chefffffffff....am o leneeeeeeeeeeeeeeee si dau vina pe gat care inca ma deranjeaza ! facut azi ficat la cuptor - asa impachetat in hartie de copt papat destul de bine . pupici si o asteptam pe miro cu joculete noi ! D [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20061129_-8_P.png"]BeBelusca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dayanara
mirona - cum arata puzzle alea cu maner?sa incep sa caut si eu pe aici pt ivan
dayanara - uite aici -> [url="http://picasaweb.google.com/mironabeg/Amalgam/photo#5190195965936236962"]1,[/url][url="http://picasaweb.google.com/mironabeg/Amalgam/photo#5190196004590942642"]2,[/url][url="http://picasaweb.google.com/mironabeg/Amalgam/photo#5190196038950681026"]3.[/url]
quote:
Originally posted by danita
si o asteptam pe miro cu joculete noi
he he he - crezi ca-mi vin de azi pe maine??? toate sunt inspirate de pe net - multe din link-urile pe care mi le trimiti chiar tu. [;)] pupez - mai caut, mai caut.
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca una si ma duc (sigur se trezeste pana scriu eu mesajul asta) stiti ca exista vorba aceea batraneasca "a mancat kkt cand a fost mic" sau alta "a mancat kkt cu lingura" si sespune despre unul care are noroc, laloto sau la altceva. ma rog. pana zilele trecute nu mi-am pus problema de unde vine aceasta expresie si daca intr-adevar au fost copii care au si papat asa ceva. TEMA DE GANDIRE: stiu copiii vostri cum arata kk? vorbesc aici decei care nu fac inca la olita. nu stiu ce mi-a venit intr-o zi sa-i arat Karei pampersul murdar dupa ce i l-am schimbat. Kara se uita la el si incepe - yaaammmm yaammmm yammmm. era sa pic in fund - sunete pe care Kara le scoate cand vede ceva de papa. - cum mai mami yam yam -asta e kk, e cahh, e de aruncat la bleah, la gunoi - asta nu e papa. asa ca de atunci - din cand in cand, cand o schimb de kk -ii arat pampersul si ii explic ca e kk si ca il aruncam la gunoi, uneori i-l si flutur usurel pe langanas sa vada camiroaseurat si ii explic de mirosuri .. .etc. cum ma-sa sa-i explic ca nu e yam yam? inca tot asa face cand i-l arat. nici nu-i arat la fiecare pampers si nici zilnic nu o bat la cap - dar pentru eae inca yam yam. bleahhhh!
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirona, asa e, in parc dai de tot felul de parinti sau bunici - insotitori in general, pt ca eu cu ei am ce am nu cu copii, de asta prefer sa ma duc cand e parcul mai gol, cand e aglomeratie ma apuca pandaliile, eu nu.l las pe ivan sa bata alti copii sau sa le ia jucariile fara voia lor, ii spun mereu ca tre sa imparta...ceva ceva sau candva tot va intelege, in schimb tasu e exact invers, bai nene il lasa sa faca ce vrea sa smulga jucariile copiilor dar lui sa nu.i ia nimeni nimic si nu.i corect nu stiam ca e o vorba cu kk dar demult de tot nu mai stiu cat avea dar era micut , pt ca.l schimbam pe masa speciala, cand a facut kk, a dat cu mana in scutecul murdar si a dus la gura, fara sa.si dea seama si pana s.apuc eu sa.i prind manuta, asa ca a gustat ceva, in rest nu a vazut cum arata prea mult si nici nu am dat atentie [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de la ce spunea dianarus cu baietelul care a citit pe litere "ambulanta" apoi a zis salvarea mi.am adus aminte de.o gluma Seara tarziu vine baiatul suparat de la o intalnire si se aseaza pe scaun langa taicasu cu ochiul vanat: Ce ai patit, fiule? Mi-a dat prietena un pumn si a plecat, iar acum sunt singur! Pai nu i-ai spus ce te-am invatat eu, "Timpul se opreste in loc pentru mine cand privesc in ochii tai"? Aaa, asa era, eu i-am spus: "Ai o fata de imi sta ceasul" ... [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor , abia acum am ajuns in fata "cupiterului"[:D] Bodo a fost azi la gradi iar eu la "coifor"[:D],a "inflorit si capul meu".Sotul m-a intrebat cat m-a costat cand i-am spus m-a intrebat daca cumva m-au scalpat de atatia bani[:D],reactia puiului:wow mama,osu,..desene"[:-)))].Dar eu ma simt ok cum nu mai m-am simtit de mult,azi a fost o zi dedicata mie.Daca o sa reusesc sa conving soata sa "ma pozeze"atunci o sa-mi vedeti noul look.Dar cum il stiu la anul si la multi ani! [pup] intregul [grup].
[ruga]Doamne ajuta! Acesta este blogul puiului meu [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"]Bogdan-Andrei [/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleabu20021029_-8_Bogdan-Andrei.png"] Varsta lui Bogdan[/url] [ruga]Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gagici,nu ma uitati,va rog!intru mai tarziu,ca acu ma duc sa ma vopsesc(nu am avut timp de coafor,daca va spun ca la tuns ma duc in romania,ma credeti?)....intru sa vad ce ati raspuns la intrebarile mele,sa vad ce si cum cumpar din romania.plus ca mai am ceva pagini de recuperat....sigur intru si pove si eu ceva.interesant sau nu,dar va pove si eu.pup pe toata lumea! Pascal si Sophia [url]http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM[/url] fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta. [url]http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...