Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Regasiri (12)


Recommended Posts

Ne-am intors de la oftamologie,Antonia nu prea a stat la masurat,strabism cica nu are,cat am stat acolo nu i-a fugit deloc ochisorul [bang],a consultat-o de 2 ori cu un fel de lupa si lumina+un aparat prin care te uiti(la care nu prea a stat),fundul de ochi este bine,doar ca are nevoie de ochelari +1 la ambii ochi,mie mi se pare destul de mult +1 [bang]acum nu stiu ce sa fac sunt in ceata totala,vom mai merge si la alt medic sa vedem o alta parere [alcool],doctorita zice ca cu cat e mai devreme cu atat mai bine si ca pana in 4 ani se pot corecta afectiunile la ochi,voi ce parere aveti?
[url="http://s178.photobucket.com/albums/w248/bamboletta_roxy/"]Bamboletta[mamica][/url] si [url="http://www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png"][zana]Antonia-Gabriela(1 nov 2006)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

INDEMN LA LUPTÃ de Radu Gyr (poezie scrisa in inchisoarea de la Aiud) Nu dor nici luptele pierdute, nici ranile din piept nu dor, cum dor acele brate slute care sa lupte nu mai vor. Cat inima in piept iti canta ce’nseamna’n lupta-un brat rapus ? Ce-ti pasa’n colb de-o spada franta cand te ridici cu’n steag, mai sus ? Infrant nu esti atunci cand sangeri, nici ochii cand in lacrimi ti-s. Adevaratele infrangeri, sunt renuntarile la vis. Pentru oamenii care renunta la vis… Se stiu ei… Aceasta starea mea de spirit.
[ruga]Doamne ajuta! Acesta este blogul puiului meu [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"]Bogdan-Andrei [/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleabu20021029_-8_Bogdan-Andrei.png"] Varsta lui Bogdan[/url] [ruga]Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mirona
tot io, m-am aruncat si eu pe jos - in casa - pe covor si am facut exact la fel cum am vazut la ea - la inceput m-a privit surprinsa, apoi a zambit si a spus un "mama" pe un ton ... normal ca m-a bufnit rasul.Bravo, bine actionat din punctul meu de vedere! Urmeaza s-o fac si in public ... ce? nu ma credeti in stare? ba daaa, cum nu?[:D] intr-o zi eram la calc si ea vroia sa ne jucam cu io stiu ce pe jos langa canapea - a venit la mine - m-a luat de mana (cea de pe tastatura) si mi-a spus "aida"=haide. M-am dus cu ea - ne-am jucat si la un moment dat aplecat spre alte jucarii - am chemat-o inapoi- n-a vrut sa vina. M-am intors la calculator. Instant a fost langa mine si din nou "aida". Iar m-am dus cu ea - normal ca mama e receptiva la cerintele copilului. De data asta a rezistat si mai putin la acel joc - iar a plecat. Insa de data asta - m-am dus dupa ea si am luat-o eu de manuta si i-am spus "haide " reactia Karei a fost sa zambeasca - dupa o privire pe sub spranceana si sa revina la joc. eu zic ca a inteles ideea. [cool] si aici imi place cum ai procedat![floare3]
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
mai voiam sa iti dau un quote da mai bine zic aici: eu nu cred ca acel copil era prea rasfatat, ci DIMPOTRIVA, ii lipsea acut atentia parintilor sai! mai ales ca era doar un bebelus..putem spune despre un bebelus pana la 2 ani, daca e sa credem in rasfatz, ca e rasfatzat? eu nu cred...si oricum nu cred in rasfatz...si mai cred in ceva...eu zic ca daca copilului nu-i lipseste atentia niciodata, nu are cum sa o ceara si cu cat esti mai implicat in timp de calitate cu el, cu atat se va desprinde mai usor..si nu, nu cred ca ti se va urca in cap daca il rasfeti..precum vezi mai toti fac crize pe la noi, mai blande sau mai urate..si nu toate ii crestem identic si la fel [:D]..cred cu tarie ca este o prima faza a "desprinderii"..a formarii propriei personalitati...[pup]
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by desiree
quote:
Originally posted by Mirona
tot io, m-am aruncat si eu pe jos - in casa - pe covor si am facut exact la fel cum am vazut la ea - la inceput m-a privit surprinsa, apoi a zambit si a spus un "mama" pe un ton ... normal ca m-a bufnit rasul.Bravo, bine actionat din punctul meu de vedere! Urmeaza s-o fac si in public ... ce? nu ma credeti in stare? ba daaa, cum nu?[:D] intr-o zi eram la calc si ea vroia sa ne jucam cu io stiu ce pe jos langa canapea - a venit la mine - m-a luat de mana (cea de pe tastatura) si mi-a spus "aida"=haide. M-am dus cu ea - ne-am jucat si la un moment dat aplecat spre alte jucarii - am chemat-o inapoi- n-a vrut sa vina. M-am intors la calculator. Instant a fost langa mine si din nou "aida". Iar m-am dus cu ea - normal ca mama e receptiva la cerintele copilului. De data asta a rezistat si mai putin la acel joc - iar a plecat. Insa de data asta - m-am dus dupa ea si am luat-o eu de manuta si i-am spus "haide " reactia Karei a fost sa zambeasca - dupa o privire pe sub spranceana si sa revina la joc. eu zic ca a inteles ideea. [cool] si aici imi place cum ai procedat![floare3]
mai voiam sa iti dau un quote da mai bine zic aici: eu nu cred ca acel copil era prea rasfatat, ci DIMPOTRIVA, ii lipsea acut atentia parintilor sai! mai ales ca era doar un bebelus..putem spune despre un bebelus pana la 2 ani, daca e sa credem in rasfatz, ca e rasfatzat? eu nu cred...si oricum nu cred in rasfatz...si mai cred in ceva...eu zic ca daca copilului nu-i lipseste atentia niciodata, nu are cum sa o ceara si cu cat esti mai implicat in timp de calitate cu el, cu atat se va desprinde mai usor..si nu, nu cred ca ti se va urca in cap daca il rasfeti..precum vezi mai toti fac crize pe la noi, mai blande sau mai urate..si nu toate ii crestem identic si la fel [:D]..cred cu tarie ca este o prima faza a "desprinderii"..a formarii propriei personalitati...[pup]
Gandesc la fel... La cresa mai intreb pe don'soara cum se poarta dani. odata mi-a spus: nu prea ma asculta, m-a pufnit rasul...un copil de 16 luni ce ar trebui sa faca? ca daca-l chemi la tine aratandu-i batista sa-i sufli mucii nu vine...dar daca-l chemi la tine cu o punga de pufuleti in mana vine imediat...gandirea lor e atat de simpla inca...si faza cu rasfatatul...jur pe rosu ca-i adevarat ce-ai scris mai sus: eu sunt o fire tare pupacioasa, si-mi ling odrasla toata ziua, cateodata chiar si cand doarme...si nu l-am vazut pe Dani sa se ceara in brate sau sa stea `calare` pe mine decat daca-i bolnavior. Cumnatamea niciodata(cel putin in vazul meu, si ne vedem saptamanal cate 3-4 ore)nu-si pupa fetele(2 ani si 4 ani)...nici cand vine nici cand pleaca...cea mica urla efectiv tot timpul ca vrea in brate la ea..si nu poate face nimica fara micuta in brate...morala: pupaceste-ti copilu si sa vezi ca nu sta `calare` pe tine[:D]...ignora-l si sa vezi cum se arunca de pamant numa' sa-l bagi in seama... Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

haloooo haloooo tantile - ce sugerati voi aici? ca nu mi-as pupacii copila? gresit mama - toate ziua ne pupacim si ne iubim - ba o si intreb pe ea daca ma iubeste si zice "da". [^] deci - ii spun zilnic de "n" ori ca o iubesc si o pupacest de nu se vede - deja Dani e satul cand ma vede cat o pup - si el ne vede doar o juma de zi ... deci nu e asta problema. revin io cand mai pot - fug s-o mai pup o data
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mirona
haloooo haloooo tantile - ce sugerati voi aici? ca nu mi-as pupacii copila?
Nu nu nu..Doamne apara si pazeste pe toata lumea!(unde-i iconu ala cu popa si cadelnitza?)Spun doar cum e la noi: ne lingem pana nu mai putem si nu-mi cere atentia...[:D] ca si cand e ceva ce nu-i lipseste ca primeste oricum portie extra fara sa ceara...ah...si in ultimu timp il mai las in voia lui, sa se preumble prin camerele care el vrea, sa mai deschida un sertar, sa mai scoata o carte(fara sa fac istericalele aferente[:I]), sa se mai urce pe masa...vede ca-l `ignor` si nu-i mai asa interesant... Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, nu am apucat sa mai intru azi. chiar daca a stat tati mult cu el sa recu[ereze ziua de ieri trebuia sa fiu prin preajma. e mega mamos si mie imi place. si eu il pupacesc de 1 milion de ori si ii spun ca il iubesc de 50 de ori pe minut si tot e calare pe mine.[:D]deci....depinde de copil. al meu are toata atentia noastra (ca la fel face si tati si buni) si tot o vrea pe a mea non stop.. Dolores, jur ca am lacrimat la povestea ta si m-au trecut toti nervii. cred ca le mancam de vii pe alea. te felicit ca ai rezistat ata. si sotul meu le strangea de gat.mi-a amintit asta de o faa. alex avea 2 luni, icter prelungit noi la urgenta. sa ii ia sange sa faca analize si la fel urla alex de numa: a deschis sotul meu usa (nu ne-a lasat langa el) si a urlat odata la ei ca daca mai plange copilul o secunda ii mananca de vii. atunci au zis ca pot merge langa copil. si s-a linistit cand eu ii sopteam la ureche ca e in ordine. sunt niste cretini unii care se pretind cadre medicale. Pup davidutu tare tare. sa se faca bine. Desiree, Dbunny, Miro, Vio, va pup mult Koko, tare scumpi copii. scumpi scumpi. Bambo ce scumpa e Antonia. cum papa ea spanacel. mortala. Mephala si bunicuta e dragalasa. si eu am uitat sa iti spun ca ma bucur ca scrii aici. va pup pe toate toate. Angi, ALex, pe unde sunteti?Sper ca bine [url="www.sonia.as.ro"]Ajutati-o pe Sonia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mirona
haloooo haloooo tantile - ce sugerati voi aici? ca nu mi-as pupacii copila? gresit mama - toate ziua ne pupacim si ne iubim - ba o si intreb pe ea daca ma iubeste si zice "da". [^] deci - ii spun zilnic de "n" ori ca o iubesc si o pupacest de nu se vede - deja Dani e satul cand ma vede cat o pup - si el ne vede doar o juma de zi ... deci nu e asta problema. revin io cand mai pot - fug s-o mai pup o data
Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006
hop si io..cum sa nu o pupi, asa mandrete de fata..nu..dar prin rasfatz se intelege de obicei extraordinar de permisiv cu copilul..eu sunt extraordinar de permisiva cu el....si desi cateodata mai striga el ca vrea la geam cand eu nu am chef sa-l duc sau sunt prinsa cu altceva sau vrea sa se spele pe maini la chiuveta de 20 de ori intr-o ora ca sa se flescaie prin apa si sa se ude din cap pana in picioare..ma fac cateodata ca nu aud, face ca girofarul, ma duc il pun 5 minute, ii spun ca nu stam mult acolo ca apoi mergem sa ne jucam cu jucariile si cand il iau nu mai face atata caz, ba chiar accepta propunerea cumintel, daca i-am facut pe plac macar putin..mama ma intreba de ce il las sa isi umple mainile cu pamant afara si sa-l duca la gunoiul de la 5 metri de el?...ca nu am gura sa-i spun ca nu e voie? ... chiar face ce vrea el? raspuns final: DA (mai ales ca e un exercitiu foarte bun pt el ca mizeria trebuie dusa la gunoi, am mai progresat si noi de la aruncatul telecomenzii in wc sau a telefonului)...ideea e ca daca isi doreste un lucru foarte mult si nu il primeste sistematic sau nu il primeste deloc...poate degenera in crize de frustrare ca cele exprimate de filmuletzul respectiv..nu e cazul tau [pup]
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara...... Eu am avut o zi de cosmar....e si marti..pentru noi a fost si 13..chiar daca eu nu sunt de fire o superstitioasa! Sunt terminata psihic si am trecut si prin niste momente! Mark a inceput de dimineata cu scancitul si l-a luat pe "nu" in brate, la noi a plouat azi toata ziua dar el vroia afara,degeaba am incercat sa-i explic,l-am scos si afara sa vada ca ploua dar nu am putut..si ajunge si la clanta de la usa de iesire,asa ca nu i-a fost greu sa iasa singur!L-am scos un pic afara si am stat pe terasa,cand sa intram in casa a dat un cap la usa...si mai rau ca s-a lovit exact in muchia usii!Bun...ajungem in casa...vrea sa urce la calut...il ajut..stau langa el...si ma impinge ca vrea singur...il las dar raman langa el...la un moment dat cade si da cu capul de calorifer....nu va pot explica cat de tare m-am speriat...l-am luat repede si a fugit sa-i pun comprese...si i se umfla asa de tare ca la un moment dat zici ca avea o minge...i-am pus gheata...nu vroia sa stea...l-am chinuit vreo 20 min!E urata tare lovitura....am fost atenta sa vad daca e vreo schimbare in comportamentul lui....dar se pare ca e totul ok...a mancat bine,s-a jucat si e la fel de vesel! Am stat de la ora 12 si pana l-am culcat numai langa el...adica lipita de el...am zis ca e prea de tot si ca deja imi era frica si cum calca! Asa ca nu am avut timp nici sa va citesc si nici nu am starea necesara! Va pup si sper sa iasa soarele si pe strada mea...[:D] alexandra [mamica] de [copil] Mark Andrei 23.11.2006 [url="http://s203.photobucket.com/albums/aa5/alexandrasendy/"]poze cu Mark [foto] [/url] [url="http://www.bebo.com/Widget.jsp?WidgetId=3662428255&MemberId=3524611238"]slideshow Mark[/url] [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]Ajutati-o pe Sonia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alexandra, pare rau pt cucui..asa imi cade si octavian..cu mine cu tot, nu conteaza ca sunt langa el cu bratele facute caush...primele dati tot asa m-am invinovatit acum sunt deja obisnuita cu pupaturile la podea si marginea patului pe masura ce invata sa mearga si devin mai siguri pe ei si pe picioarele lor, cu atat sunt mai neatenti si se lovesc...trece si asta![pup]
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...